Dopravci Železnice

Nedostatek strojvedoucích dolehl i na České dráhy. Firma nahrazuje vlaky autobusy

Stanoviště strojvedoucího v novém Regiopanteru. Foto: České dráhy.
Stanoviště strojvedoucího v novém Regiopanteru. Foto: České dráhy.

Celoevropský nedostatek strojvedoucích začínají pociťovat i České dráhy a jejich cestujících. Firma dnes zrušila kvůli chybějícím strojvedoucím několik vlaků na trati 096 z Roudnice nad Labem do Břízy a nahradila je autobusy.

Podle oznámení na stránkách ČD mimořádnosti  je důvodem pro nasazení autobusu nedostatek strojvedoucích. „Čas od času se stane, že nahradíme některé regionální spoje autobusem z tohoto důvodu. Bývá to ale spíše souběh více vlivů, včetně nemoci. Stejně je to i v tomto případě,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Ústecký kraj nebyl podle mluvčí Magdaleny Fraňkové o této mimořádnosti informován. „Jelikož ale byla zajištěna náhradní autobusová doprava a předpokládáme, že se jednalo o výjimečný stav, nebude to kraj řešit,“ uvedla Fraňková.

Nejen v Česku panuje dlouho akutní nedostatek strojvedoucích. V Německu například Die Länderbahn nahrazuje část vlaků autobusy. České dráhy v minulosti upozorňovaly zejména kraje, že výměnou dopravce riskují, že vlaky nevyjedou kvůli tomu, že jiná společnost nesežene včas strojvedoucí. V posledním čísle firemního časopisu Železničář například vedoucí oblastního centra provozu v Plzni Karel Šidlo uvádí, že jen v jeho oblasti chybí aktuálně 49 strojvedoucích. „Pokud jde o stavy strojvedoucích, tak je standardním způsobem průběžně doplňujeme a zaškolujeme nové,“ dodal Joklík.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Hans 1705
Host
Hans 1705

Chtěl jsem jít pracovat k ČD jako strojvedoucí. Bohužel mi napsali že jsem neprošel výběrovým řízením. Poslali jen mail a hotovo. Žádný pohovor.

Zabakovec
Host
Zabakovec

Nechyběla ti nějaká zásadní věc? Věk, nutné vzdělání atd? Případně lokalita tvrdě zasažena nastupem soukromniku, např Louny, Most, Zlínsko?

ondra
Host
ondra

Snad bych vám mohl doporučit poptat se u Carga,i přes určité redukce ve směnách platných nyní od září zácviky a nábory pořád probíhají.

Tomáš Sysel
Host
Tomáš Sysel

Jó, současní kádrováci ČD Vás asi odhalili. Pravděpodobně jste nadprůměrně inteligentní a loajalita k zaměstnavateli nebude ve Vašem žebříčku hodnot na 1. místě. Takové lidičky ČD nechtějí. Požadovaný genotyp je totiž Haškův Pepek Vyskoč!!!

Tomáš Ramert
Host
Tomáš Ramert

zajímavé je, že v Čechách jsou velké problémy s nedostatkem strojvedoucích a u nás ve Zlínském kraji je tomu přesně naopak. Tady žádná volná pracovní pozice u ČD není 🙂 nechápu proč si třeba ty strojvedoucí nepřesunou, aby měli dostatek 🙂

Miloš
Host
Miloš

jako aby strojvedoucí denně dojížděl z Valmezu do Kralup nad Vltavou?

Hrackalw
Host
Hrackalw

Ne to ne ale výkony je možné přesunout. Každý kdo jen trochu zná problematiku velice dobře ví že to jde. Ale ono se nechce 😀.

Vbb
Host
Vbb

To jako že na Zlínsku se navýší výkony, protože tam je dostatek strojvedoucích, na úkor výkonů na Roudnicku? Nebo co si představujete pod přesunem výkonů?

Zabakovec
Host
Zabakovec

Dovezst neco do Prahy pak pantaky a spanek druhej den ptg a neco odvezt domu ale ze zlina nic na prahu primo nejede 🙁 tak to bude problém

MiKi
Host
MiKi

Koukám pane Ramerte, že jste odborní na slovo vzatý. Takový jako vy bohumínským strojvedoucím vymysleli směny na mašli. Noční rychlík do Prahy, tam dopolko pendlovat Berouny, pak odpočinek 6:00 (i s cestou do posltel a zpátky) , hup zase na elefanty a noční rychlík do Bohumína a aby jim to vyšlo, tak do Mostů a zpět na osobáku. Co myslíte, nestanete se fírou, aby jste si užíval podobné výmysly ?

Cyklista
Host
Cyklista

Myslíte, že třeba jako řidič v balíkové přepravě na tom budete lépe? V bleděmodrém to samé. V noci kamionem někam a dopolko rozvážet a svážet dodávkou a pak kamionem zpět

Cyklista
Host
Cyklista

Nebo pilot to má jednodušší? Kapitán na lodi? A co jiné profese mimo dopravu?

Roman G.
Host
Roman G.

6 hod. i s cestou na lůžko? To nemyslíte vážně!? To si neumíte „tupnout“ alespoň pro 6 hod. na lůžku? Vyhláška zní kasně a v tom případě někdo šíleně porušuje vyhlášku a Vy na to přistupujete. Tím pádem si za to můžete sami. A kde jsou „silácké“ řeči Vašich odborů? Stávkovat kvůli režijkám se jim líbí, a kvůli tomu ne! ? Upřímnou soust…. .

Hrackalw
Host
Hrackalw

Ve Zlínském kraji nastupuje soukromník proto tam ČD nepotřebuji strojvedoucí přichází tam minimálně o třetinu výkonu. Zkus to u Arrivy ale ta asi bude potřebovat hotové lidí ne investovat peníze do výchovy svých. Takže stížnost že tě případně ČD nechtějí tu není na místě.

Pavel
Host
Pavel

Vždyť, toto je přesně obraz společnosti, jak se toto těžké a zodpovědné povolání zdegradovalo, nedoceněním strojvedoucich, i řidiči kamiónů mají dnes vyšší mzdu. Nejdříve vyhazování z ČD pro nadbytečnost s tučnými odstupnými a další důvody aby snížili mzdové náklady, manažeři ČD se chovali k profesi strojvedoucího nezodpovědné . Nové mladé strojvedoucí si nepřiipravovalo a neškodilo.. Dříve toto výběrové zaměstnání mohl vykonávat člověk pouze se zdravotním stavem lepším než na pilota, příprava a zaškolení trvala několik let. Díky neschopnosti manažerů CD a hlavně politiků zde vznikla velká generační díra, kterou se dnes snaží CD dohnat tím, že berou na strojvedoucího téměř… Číst vice »

MildaIV
Host
MildaIV

Mzdy se řídí nabídkou a poptávkou. Zaměstnavatel dá jenom tolik, aby získal potřebný počet lidí. Pokud je pro něj levnější mít podstav, než zvýšit mzdu, tak jí taky nezvýší. V zásadě u každého zaměstnání záleží jenom na tom, kolik lidí je ochotných a schopných tu práci dělat.

Cyklista
Host
Cyklista

No nevím co si o tom myslet. Pořád jen tady v diskusích čtu, jak jsou ČD super a ostatní dopravci jsou darmožravé a neschopné hyeny. Nechápu tedy, jak se ČD mohou tak ošklivě chovat ….

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Vždycky za všechno může jen někdo jiný, jak české. Nebo tento celoevropský fenomén je způsoben tím, že toto povolání není pro mladé tak sexy, už si tolik malých kluků nehraje s mašinkami a nemají fírovský sen, jak před 30 lety, s kombinací přebytkem nabídek na jiné s osobním životem lépe skombitovatelné..

Olda
Host
Olda

To že stárnou řady strojvedoucích není žádná novinka a mládí se nehrnou. Ono komu z mladých se chce nastupovat na směnu třeba ve 2 ráno… Z domova jede posledním spojem na fircimru potom jde na směnu. Když někam dojíždí třeba 50 km. Tak je doma minimálně a ohodnocení za víkendy, práce prezcas a podobně je za to minimum peněz, za neskutečnou odpovědnost. Teď je zlé, ale bude ještě hůře.

Karel
Host
Karel

Jak si to který dopravce zorganizuje, takové to má. Problém je, pokud nefungují tržní mechanismy, aby cena práce odpovídala ceně práce.

Leinad
Host
Leinad

Karel: u modrogumáku k tomu ještě přispívají odbory, tím že řeší politické otázky, režijky, ale nezajímá je jak na tom zesntanici jsou.

Tvarda
Host
Tvarda

Oldo, to máte velmi špatné zdroje =) vy asi nevidíte co se děje v okolí =) zkuste se rozhlédnout, třeba uvidíte, co se kolem Vás děje =))

Pavel
Host
Pavel

takt, takt, tak za každou cenu …

Filio
Host
Filio

Já už se hlásil dvakrát na strojvedoucího. nevzali mě a to jsem elektrikář, bylo by to skoro v oboru. Nejspíš mají strojvedoucí dost….

Pavel
Host
Pavel

Přeci víte z jakého důvodu vás nevzali. Buď zdraví a nebo psychotesty? Syn šel hned po vyučení jako elektrikář a bez problémů (nadšení oboustranné)

JarynJarin
Host
JarynJarin

Docela blbost. Berou i houslisty, takže problém bude někde jinde…

Zbyněk
Host
Zbyněk

To není pravda! Regionální manažeři mají strategii, co nejmín a za co nejméně. Takže budou říkat, že jich je málo svým, ale nové neberou.

Petr Vajgar
Host
Petr Vajgar

Já jsem kolegu potkal na posunu se ptám co tu děláš no 416 vysekano a posunovaci taky nejsou 🙁 údajně na jih dojíždí až z Plzně tak za průměr dělá bokem na posunu

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

Jestli má již 416, tak jistě nedělá za průměr… ale na DPČ

Panelák
Host
Panelák

1. Strojvedoucí si velmi rádi rejžnou přesčas, i na poslední chvíli, takže v těch Kralupech už to musí být krize typu „křižoval by sám se sebou“;
2. Personální politika ČD je taková jaká je (ptejte se lidí, proč odcházejí – peníze nejsou to nejpodstatnější), ale to očividně nebrání modrogumům dávat krajům hraběcí rady o „špatnosti“ jiných dopravců.

Honza
Host
Honza

Jen tak pro zajimavost, maximalni pocet prescasovych hodin za jeden rok je 416. Je teprve zari a nekteri kolegove jiz maji vycerpano a nekteri se k tomu nebezpecne blizi. Z toho vypliva, ze mesic listopad a prosinec bude velmi zajimavy ohledne obsazovani strojvedoucimi na vykony. Strojvedouci, kteri radi delaji prescasy jiz nebudou moct a ti, kteri je odmitaji, tak je stejne delat nebudou. A ted si vezmete situaci, kdyby vyslo FSCR akce Stop prescasum, tak to by byl vubec mazec. Nastesti pro zamestnavatele byla a vzdycky bude takova akce nezrealizovatelna, nebot nejen ze clenove FSCR to sami bojkotovali, ale hlavne… Číst vice »

Hrackalw
Host
Hrackalw

No tak to mi připadá že asi jezdím u úplně jiného dopravce :-). Já mám od začátku roku tak maximálně 20 hodin. Asi jsou výkony špatně rozdělené. Pardon více jak dvacet tento měsíc přidám dalších asi tak 7 :-).

JarynJarin
Host
JarynJarin

Kde jezdíš?

Hrackalw
Host
Hrackalw

To se ptáš mě nebo Honzy?

JarynJarin
Host
JarynJarin

Tebe..

Hrackalw
Host
Hrackalw

V jednom depu kde je přesčas něco jako sproste slovo. Nevím jak letos ale loni i mě vedoucí strojmistr nabizel dovolenou že nemá práci pro leťáky. Znám to po po celé republice tedy po hlavních tazích umím téměř vše co na kolejích jezdí ale práce asi není.

JarynJarin
Host
JarynJarin

To je hustý… když to porovnám jaká je situace pod Prahou ..

Hrackalw
Host
Hrackalw

Nojo taky si občas připadám že žiju někde úplně jinde když to tady čtu. Nebo když v Zájmech vidím ty stížnosti na přesčasy. Třeba nás k vám poslou až budete mít vyčerpáno těch 416 hodin 😀

Xxx
Host
Xxx

Se diví? Jednou jsem se tam hlásil a řekli mi že bych musel dělat znova M a E papiry + se upsat za to.. Až změní ,,strategii“ firmy a firy, co jezdili a jezdí nehodí první na posun, tak OK 🙂

Vin
Host
Vin

re – papíry – a to se divíte?? Znáte všechny současné motoráky i nejnovější E-mašiny ?? Pochybuji 😉

re – na posun … pár týdnů/měsíců byste tam určitě vydržel – uvažujte logicky – nikdo Vás nezná a nikdo Vás ihned nepustí na trať. Dám příklad z jiné branže – profi-řidič, milion najetých kilometrů, ale 2-3 týdnů musel jezdit na nejhorším dumperu 6x6Volvo co firma měla, aby mohl jezdit na novém za 6mega.

František
Host
František

Souhlasím, leč jest otázkou, zda pro pokrytí služeb v 810 na lokálkách skutečně potřebujete, aby dotyční hned zkraje znali a uměli ovládat všechny dostupné stroje, nebo zda by na to nešlo doškolit zájemce z řad řidičů autobusů kteří by si v případě zájmu znalosti později rozšířili.

Vin
Host
Vin

Oóóóó … na to jsem nepomyslel ….. u nás v LD Přerov jsme totiž žádné lokální tratě neobsluhovali – tedy až na trať Přerov – Tovačov kde se jezdilo pro písek) … takže mě to fakt nenapadlo.

Jiří 2
Host
Jiří 2

Jenže na velkém uzlovém nádraží, kde ta lokálka bude končit, budou muset také s tím motorákem přejet, čili musí vědět co je posun a další a další věci, se kterými se na lokálce nesetká. A nemohou vjet pod kola rozjetému expresu.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Na velkém nádraží … se zcela jistě najde v depu alespoň 1 posunovač, který může dojít, a pomoct mu ten udělat, než se to sám naučí. Jenže TAKHLE se to nikdy nedělalo, takže to není možné.

Cyklista
Host
Cyklista

Přesně, jako kdyby každý lodní kapitán znal přístavy. Vždy ve velkém přístavu dostane místního lodivoda.
U letadel to tak nejde, tak na určitá letiště mohou létat jen piloti s licencí pro toto letiště.
Nevím, proč by to nešlo u strojvůdce. Doveze lokálku na první bezpečnou kolej a tam si to přebere místní….

Miloš
Host
Miloš

to by taky nebyl špatný nápad, že by se naučili jen 810 (příp. 814) a D3/D2, holt i za cenu toho, že by měl méně peněz.

koleyy
Host
koleyy

Tak už se neperte… A zítra místo do Lužné vyražte sem: http://festivalparnichlokomotiv.cz
Čím víc tam bude lidí, tím větší pak bude sranda.

Radka
Host
Radka

Panchartek z ČD konkuruje ČD akci? 🙂

koleyy
Host
koleyy

Panchartek byl odejit. Asi nešel té správné klice na ruku… (nebo do jiné části těla).

Petr
Host
Petr

Bohužel nejen lidi, ale i vozidla.Od středy si trochu oddychnou ve Vrškách, když tři neděle bude na víc jak polovině trasy R26 výluka.

VRT
Host
VRT

No to je vynikající nápad. Vyřešit nedostatek fírů co největším množstvím výluk!

Brumla
Host
Brumla

no ono při výlukách , je někdy potřeba více strojvedoucích

VRT
Host
VRT

Asi fakt musím všude upozorňovat na ironii… No nic.

Petr
Host
Petr

Někdy ano, proto se to tady bude zase jezdit v tak dlouhém ramenu jako NAD.
https://www.cd.cz/jizdni-rad/tratove-jizdni-rady/files/cz-k200-2019vyluka06.pdf

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Takže za výluky nakonec nemůžou soukromníci ale staré dobré ČD. Objednávající si je, aby se nějak vyřešil nedostatek strojvedoucíh 😀

Petr
Host
Petr

Někdy to tak vypadá, ale spíš využívají výluku SŽDC, tak, že si NAD prodlouží na delší úsek, aby nemuseli nasadit víc HV, nebo fírů. Běžné není, ani dříve časté otáčení soupravy od R na Os, když by někde měla souprava od R prostoj. No od nového GVD, už to stejně nebude možné, každé bude jezdit jiný dopravce. U Os, pak dochází k NAD i díky tomu, že při výluce při odříznutí od depa, nemají kde zbrojit, nebo provádět provozní údržbu.

svojsin
Host
svojsin

V neděli nebyli strojvedoucí do Slanýho (jedna otočka) + do Velvar. Takže to zase taková mimořádnost být nemusí…

JarynJarin
Host
JarynJarin

No bylo to v sobotu to za prvé. Za druhé do Velvar jsem byl já, ale jel jsem místo toho do Roudnice kde chyběl dotyčný fíra a místo toho jely busy do Velvar pže to bylo logisticky zvládnutější než kdyby jel do Roudnice a zpět a pak do Slanýho… a za druhé na tu směnu se hlásil kolega ještě v sobotu ve 4 odpoledne a bylo mu řečeno že ne že pojede bus. Takže tak

svojsin
Host
svojsin

Máš pravdu, šlo o sobotu. Já četl tohle: Trať 110 | V úseku: Kralupy nad Vltavou – Slaný | 14. září 2019 22:30 – 15. září 2019 06:30 Náhradní autobusová doprava mezi stanicemi Slaný – Kralupy nad Vltavou (a zpět) za vlaky Os 9723 a Os 9742. Poznámka: Nedostatek strojvedoucích pro vedení vlaku Os 9742 dne 14.9. a vlaku Os 9723 dne 15.9. Trať 111 | V úseku: Kralupy nad Vltavou – Velvary | 21:00 – 23:55 Náhradní autobusová doprava mezi stanicemi Velvary – Kralupy nad Vltavou za vlaky Os 20335, Os 20333 a Os 20331. Náhradní autobusová doprava mezi… Číst vice »

JarynJarin
Host
JarynJarin

Jj.. ale pointa u téhle situace je ta, že o tu směnu měli zájem sva kolegové a nebyl o ně zájem… tam byly nějaký politický zájmy nejspíš… např. zničit PJ KnV

svojsin
Host
svojsin

Tak to věřím, že naštve. Na druhou stranu to většinu cestujících zajímat asi nebude.
Možná kdyby napadlo hodně sněhu apd, budou mít pochopení, u tohoto si jistej nejsem….

JarynJarin
Host
JarynJarin

To je všechno se vším. Podívej se na oficiální stranky federace strojvůdců a ty veledůležité články … blábol o sprejerech a další pitomosti. Pozdvižení, že dostali vlakvedoucí a pokladní prémie.. ale že by s něčím přišli, co pro nás vyjednat? Leda prd… tolik problemů a oni se akorát jednou ročně rádobysnaží vyjednat PKS… přitom je vždy dopredu vše narýsované… no nic to jsem odbočil ale vše souvisí se vším.

-TR-
Host
-TR-

Ten Poláčkův článek o sprejerech je fakt pitomý. Je to trestné? Je. Měl na ně rovnou zavolat policii a basta.

JarynJarin
Host
JarynJarin

Pochopitelně… koho napadne volat kamsi na Sždc a podobně… a ještě se diví

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

No mě osobně je celá federace ukradená, ale myslíš že tě takhle udělají jejich předsedou v Kralupech…

Pozorovatel železnic
Host
Pozorovatel železnic

Jsou ještě nějaké jiné odbory na kolejích než Federace strojvedoucích ani nějak nevím

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

Jsou… OSŽ, což je bývalé ROH a ještě asi 6 dalších…

Vectron
Host
Vectron

Přesně tak,taky často sleduju web stránky federace a nic se tam neděje,resp.ze by se snažili vyjednávat lepší podmínky pro nás strojvedoucí,jen řeší kraviny.Maximalne ke konci roku řeší kolektivku,aby se neřeklo tzv.“naoko“toť vše.Fakt mě to už štve,na co je tam vlastně máme?
Federace strojvůdců nedělá pro nás absulotne nic!!!

Sinep Anigav
Host
Sinep Anigav

JarynJarine, konečně je to minulosobotní kralupské tajemství venku!! Když jsem tu před týdnem parodoval to tajnůstkaření problému už nakousnutého (cit. „….zrovna jsem měl směnu v KnV… a kdybys věděl, proč ten vlak nevyjel plus 3 páry KnV – Velvary, tal by ses hodně divil…“), jé, já to tehdy schytal! No to neviděli, těch mínusů, pane Khón

JarynJarin
Host
JarynJarin

Parodii jsem nepostřehnul, takže nemůžu soudit

Sinep Anigav
Host
Sinep Anigav

Byl to můj nejapný „frk“ zda to nezavinily ženské 😉 (nevěděl jsem, že jezdí pod Louny) Ale o tom teď dost. –> Mně totiž zvedají Kralupy tlak z pohledu cestujícího. Často tam přestupuji z/do děčínských rychlíků. Zatímco do/z Slaného jsem skoro spokojen, kladenská relace je děs. Funguje totiž dobře jen jedním směrem, od Kladna. Vím že bych musel brečet na dvou hrobech (R20 minist., S45 ropid); ale hlavu dám na špalek za to, že na relaci mezi Kladnem vč. nejbližšího okolí (75 tis.obyv.) a okresy LT, UL, část TP, část DC (hrubě vzato 300 tis.obyv.) by se potenciál pro osobku… Číst vice »

JarynJarin
Host
JarynJarin

Chápu. Na tu trať ani nemam seznáni. To jezdí kladeňáci. Ale slysel jsem, že má stoupnout počet spojů

Pozorovatel železnic
Host
Pozorovatel železnic

Asi máš pravdu Jarine slyšel jsem cosi jaké praktiky se ději v Kralupech posledních pár let a co teprve ve Straškově. Většina nově nastoupených do Kralup má své představy o práci strojvedoucího a to je výsledkem jejich snažení. Vychcávají jeden s druhým . nic jim není dobré. Podle toho co píšeš jsi již starý ostřílený kozák o to větší škoda je že to takhle dopadá. Držím vám všem palce ať vám to jezdí! Přeje váš cestující

Pozorovatel železnic
Host
Pozorovatel železnic

Nějak jsi zatajil taky nedostatek strojvedoucích včera v Brandyse a dnes ve Straškově. ale v globalu musím říci že nedostatek provzuschopných motorákům je častější jev a naprosto všude a každodenně. Popadané dráty okolo Prahy jsou taky příčinou rozladěnosti nás cestujících . popravdě nevíme ani komu někdy vynadat!

JarynJarin
Host
JarynJarin

Nezatajil kamaráde , dyť celý tento článek je o tom, že ve Straškově se dnes nejezdilo a myslím, že autor sepsal článek na můj popud v diskuzi u jiného článku, kde jsem dnešek zmínil. A pro P.Novotný: Nemám zájem dělat žádného predsedu federace, z KnV odcházím od prosince

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

Nezlob se, ale mám dojem, že vedení OCP Střed scházet nebudeš…, nevím, rád bych se mýlil.

JarynJarin
Host
JarynJarin

Já myslím, že nějakýmu vedení je jednotlivec vcelku ukradený. Jeden sem jeden tam.

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

Ale jestli jsi ze Straškova, slyšel jsem, že z Kralup vás odejde víc… pod Děčín

X 1
Host
X 1

A pak to tak dopadá.
Jeden sem, druhej tam. A potom není nikdo, kdo by s tým verglem jel.
Dobrej hospodář by si vážil každé ruky.
Ale dobrého hospodáře abys lupou pohledal.
Přeju ti Jarine do budoucna víc štěstí a hlavně bez nehod.

Dada
Host
Dada

Co sem pletete dobryho hospodare? Toho u CD nehledejte. Trafikantu, tech je „nahore“ dost, to jo….

Kosmik
Host
Kosmik

Jo kde jsou ty časy,když jsem dělal za měsíc 32 dvanáctek, a to jsme byli žabaři proti dvojce Radvan,Fousková

svojsin
Host
svojsin

Kosmiku, že když si šel z práce, potkal jsi na schodech sám sebe, jak jdeš zase do práce?

Miloslav
Host
Miloslav

A dít se to bude i u autobusových dopravců.

kakov
Host
kakov

už děje, Arriva rušila hodně v StČK a a něco se rušilo na plzeňsku, u nás dokonce došlo k zajímavé situaci, že mezi Plasy a Žihlí byl bus trvale nahrazen vlakem.

změna dopravce tomu moc neprospívá, Arriva ještě nejezdí a ČSAD bude jen do května….. to na atraktivitě zaměstnání nepřidá

Bart
Host
Bart

Zajímavé, že o tom pan Sůra píše až teď, přitom ČD chybí strojvedoucí už celou věčnost… 😀

JarynJarin
Host
JarynJarin

Spíš mi přijde, že jsem na to tak nějak upozornil u minulého článku v diskuzi, že je zmíněna zrovna tato trať. Přitom už je to po několikát, kdy u nás jezdí Bus, pže nechceme dělat přesčasy..

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

Tak je nedělej, když je nechceš… máš volno nebo dovolenou, tak si užívej volno a neřeš něčí přesčasy

JarynJarin
Host
JarynJarin

Šak nedělám, proto jezdí busy

Petr Novotný
Host
Petr Novotný

A třeba budou jezdit zas…

Anonym
Host
Anonym

Pan Sůra byl vždy proregiojetový, i když poslední dobu mám pocit, že se názorově posunul…

Ondřej
Host
Ondřej

Mě přijde, že pan Sůra byl vždy pro soutěže a konkurenci, než že by fandil regiojetu. Ostatně, Jančura fandí Babišovi a pan Sůra kvůli Babišovi opustil iDnes

K.S.
Host
K.S.

Spíš to bude tím chronickým stavem, kdy se to lepilo různě a teprve teď to došlo do krizového stavu. Prostě je třeba nějakým způsobem uvést dráhu do stavu kdy budou strojvedoucí dobře placení a jejich život se nebude podobat nomádům, nebudou přetěžováni dlouhými směnami, dělením atd. Teď je to bohužel ve stavu Hlava XXII (anglicky CatchXXII, což je trochu výstižnější), nikdo to nebude dělat protože pracovní doba, pracovní doba, protože to nikdo nechce dělat. Nehledě na to je naše ekonomika přehřátá obludným způsobem, kdy se tu staví továrny už se záměrem zaměstnávat přímo cizince: www. e15. cz/byznys/prumysl-a-energetika/lufthansa-u-tachova-otevre-zavod-na-vyrobu-jidla-zamestna-stovky-filipincu-1358818 Chybí lidé do… Číst vice »

Leinad
Host
Leinad

Kdyby to zmínil dřív, budou tu modrogumáci řvát že po jednom výpadku je taková kampaň.

Mandy
Host
Mandy

Kdysi v jednom nejmenovaném pražském depu říkali nespokojeným strojvedoucím. Klidně si jděte jinam, před bránou stojí hromada jiných. Akorát se špatně podívali na které straně stojí. A už tam byl začátek nedostatku strojvedoucích.

Hrackalw
Host
Hrackalw

Toto říkali asi ve všech depech 😀

PetrB
Host
PetrB

Tento argument říkají i jinde a dnes takové firmy brečí, že nemají dostatek zaměstnanců a musí odmítat zakázky. Ve finále dobře jim tak. Když se taková firma, bez ohledu na to kdo to je, neumí chovat ke svým zaměstnancům, tak ať klidně krachne.

MildaIV
Host
MildaIV

Běžte si zkusit, jak se chovají třeba k pokladním v supermarketu a ještě budete rád za to co máte.

Miloš
Host
Miloš

chcete říct, že v supermarketu je horší práce než na dráze?

Petr
Host
Petr

To já zas slyšel zdůvodnění, proč nějakého lempla nepropustí, že on by se jinde neuživil.Taky to doklepal do důchodu na dráze.

Jméno*
Host
Jméno*

Jednoduché. Odbory si vyřvaly přes 30 dní dovolené, pracovní doba nulová, přitom guma prakticky ve všech vlacích jen sedí, mačká živáka,kouří cíčko a na klávesnici přepíná mezi 100 a 120. Víte proč budou mít soukromníci všechny lidi a od prosince vyjedou? Protože nemají takové odbory, co tu firmu potápí. A oni od ČD těch lidí nepotřebují tolik. HOWK

-TR-
Host
-TR-

Ty jsi ale vůl. Odbory jsou vždy potřeba, aby nedocházelo k porušování zákonných práv zaměstnanců. Že odbory na dráze nefungují a zabývají se pitomostmi (třeba FSČR a její kritika vůči ČD Cargo za to, že pronajala lokomotivu RegioJetu), je věc druhá.

Hrackalw
Host
Hrackalw

A u žlutého již myslím mají odbory taky.

PetrB
Host
PetrB

Ani odbory mít nemusí, dnes může zaměstnanec vstoupit do odborů u jiného zaměstnavatele než pracuje ve formě individuálního členství. Individuální členství má všechny výhody odborů vyjma vyjednávání ohledně kolektivní smlouvy.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí
Host
Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Pokud máte podezření že dochází k porušování vašich zákonných práv v práci tak vám doporučuji spíš Inspektorát práce. No a v současné době jde na jakékoli pozici snadno změnit zaměstnavatele (nebo to aspoň použít jako vyjednávací páku, ale musíte být připraven dát výpověď jinak to brzy ztratí silu). Nemusíte platit politicky ovlivnitelným odborům.

MartinS.
Host
MartinS.

Odbory vznikly proto, aby nedocházelo k porušování práv zaměstnanců, ale že by tohle v současné době řešily, to bych neřekl. Teď jsou spíš pro smích a proto, aby dokázaly komplikovat život ve firmách. Alespoň tak to znám z praxe. Práva zaměstnanců se teď právě chrání zákony, což dříve nebylo, takže za ně nemusí bojovat odbory.

Pozorovatel železnic
Host
Pozorovatel železnic

asi jsi Martine nikdy nezažil když se nepodepíše kolektivní smlouva která výsledkem práce právě těch odborů zažil jsem to jako cestující a nepřeji to nikomu

Cyklista
Host
Cyklista

Kolektivní smlouva není prací odborů, ale dohodou zaměstnavatele a zástupce zaměstnanců. Ve velké části firem, kde jsem působil bohužel odboráři do dané kolektivní smlouvy nic kloudného nedostali, ale všichni lítali na super dovolenky, dostávali super hodinky a měli téměř každý rok nové auto….

noerf
Host
noerf

-TR-: Odbory jsou dnes přežitek, který je provozně nákladný.
Vzhledem k tomu, že dnes firmy mají nebo si najímají preventisty BOZP a PO, k tomu dělají vnitropodnikové audity, tak si dnes střední a velké firmy nedovolí něco porušovat. Navíc dochází ke kontrolám z inspektorátu práce, hygieny, pracovního lékaře, atd.
Co se týče mezd, pracovního prostředí, v
tak funguje nabídka a poptávka, takže můžete změnit místo, což u jednoho monopolního podniku nešlo.

Dada
Host
Dada

Dodam funkcni odbory… ne to, co tu je…

MildaIV
Host
MildaIV

V IT jsem odbory nikdy neviděl. Programátora stávkovat jsem taky nikdy neviděl. Zato jsem viděl spoustu programátorú, kteří změní zaměstnání, protože je projekt vnitřně nenaplňuje. Čím to asi bude?

Kova
Host
Kova

Hlavne by odbory nemely aktivně podporovat monopoly nebo cinkle zakazky….

Hrackalw
Host
Hrackalw

Kdyby jsi tam za téma tlačítka seděl ty viděl by jsi že by sis neměl čas ani to cigarko vytáhnout a ještě by jsi se asi po…. strachy 😀

Jméno*
Host
Jméno*

Ale hovno, sám tu dělám. Jen se schováváme. 🙂 🙂 Všichni víme jak to je.

Hrackalw
Host
Hrackalw

A když je to tedy taková pohoda proč to ti lidé nechtějí dělat ? Záhada 😀

Jméno*
Host
Jméno*

Nevim, klidně budu dělat kdekoliv. mě nevadí mít o 5 dní volna míň. Do práce si odpočinout, čistá hlava, cígo a kámoši. Njn, asi nejsem správně modrej.

Hrackalw
Host
Hrackalw

Proboha kde děláš že by jsi jinde měl o 5 dní volna min? Chtěl bych mít tvůj turnus a tvoji pohodu.

Pako
Host
Pako

Jsi zamrznou před 30ti lety… Za tu dobu se produktivita strojvedoucích minimálně ztrojnásobila, takže jsme tady často už na pokraji toho, co se dá odjezdit, co je lidské a hlavně bezpečné. Uznávám že všude je to jiné, ale furt se to tlačí dál a dál, za chvíli mi přijde že jeden strojvedoucí bude muset vozit dva vlaky najednou, aby byl ,,produktivní,, jestli děláš někde kde to je jak říkáš napiš, jdu tam…

MildaIV
Host
MildaIV

Když ty dva vlaky spojí do jednoho a daj tam moderní lokomotivu, tak by to ten fíra mohl zvládnout ne?

Pavel Macoun
Host
Pavel Macoun

Jestli ty to děláš, tak to pěkně děkuji. Doufám, že ve vlaku řízeným tvoji osobou nikdy nebudu. A dodám… Vygumovanej jseš teda pořádně.

Dada
Host
Dada

co to je HOWK?

Hrackalw
Host
Hrackalw

To říkaly indiani v Mayovkách znamená to domluvil jsem 😀.

MirekK1
Host
MirekK1

Indiáni říkalI HOWG 😏

Jakub
Host
Jakub

Dada: Howgh? 🙂
Hrackalw: „To říkalY indiani“, jako fakt? 🙂

Hrackalw
Host
Hrackalw

Stydím se oprávněná kritika uznávám :-).

Pitrys
Host
Pitrys

Pokud to říkaly jenom indiánské samičky tak je to O.K.

Hrackalw
Host
Hrackalw

To bohužel asi říkali hlavně bojovníci 😀😀😀

MildaIV
Host
MildaIV

Máš to genderově vyvážené 🙂

Dada
Host
Dada

Howgh si pamatuju z detstvi. Howk mne zaujalo, toz sem se optal, co ze to jako znamena

pako
Host
pako

To znamená, že je debil 😀

pako
Host
pako

Tady někdo závidí 🙂 🙂 🙂

Anonym
Host
Anonym

Na začátku článku je ukázková atrakce – jejich cestujících.

Luk
Host
Luk

Článek o lejně…

Tronda
Host
Tronda

A proč? Je to stejně zajímavé, jako když vlak odřekla DLB dcera FS.

Leinad
Host
Leinad

Situace na trhu je plná paradoxů.
Dopravci se hlásí do výběrka s tím že nabízí nesmyslně nízkou cenu a pak se holt občas stane že nemají na zaplacení personálu. (Místo toho, co by se občas stalo, že vysoutezena cena bude větší než vyhlasovatel soutěže chtěl. Dodavatel by se neměl bát požadovat reálnou cenu, personál přeci potřebuje i konkurence.)
V Česku tomu navíc pomáhají odbory u velkého dopravce – neřeší jak na tom personál je, jestli se dá na fircimrách vyspat,…. řeší čisté politické otázky. Budou IDS v krajích uznávat režijky na základě dohody dopravce-kraj nebo jim to nařídí zákon kurvici trh?

Panelák
Host
Panelák

ČD se do něčeho na Roudnicku hlásily a teď nemají personál?

JarynJarin
Host
JarynJarin

Ani minutu přesčasu už… ať tam jezdí třeba koňský povoz… a vydírání typu – jsi jediný, kdo tu šichtu může udělat už nikoho neobměkčí…

Pozorovatel železnic
Host
Pozorovatel železnic

Aha tak tady je zakopanej pes . Starej pes Jarin už nechce makat. a hledá příčiny aby zamlžil svou nechuť k práci. Bez ohledu na nás cetující beru sebou raději vždy kinedril co kdyby zase Jarin nechtěl tahat za dovolenkáře a nebo nemocné

Zabakovec
Host
Zabakovec

Kolega má rodinu chce nekdy vidět prcky, ženu a tak.. Ono když člověk žije pro železnici a doma na něj nikdo nečeká tak je to hodně jiný.. Taky jsme jezdil haldu přesčasu.. Ale už mám doma prcky, ženu a nehodlam jako dost jiných kuli prescasum atd zkoncit u rozvodu nebo spát pořád mimo domov a nevidět děti.. Vůbec ho neodsuzuju, normu udělá což neni vůbec málo času v práci..

Leinad
Host
Leinad

To je o tom rozumně to vyvážit. 0 minut přesčasů je podobná kravina jako vyčerpat všechny legální.
Mimochodem co udělá když veze poslední spoj před padla a má zpoždění? Zastaví v první stanici, ohlásí padla a řekne dispečerovi ať si to odveze jak chce? Ve vlaku zůstane (už jako cestující) a ve finále dorazí domů později?

František
Host
František

Ono zase dělat do úmoru také nebude to pravé, protože pak už byste nemusel jezdit vůbec. Bylo by fajn nějak vyvážit potřebu práce s potřebou soukromého života. Vy byste ten svůj pro své zákazníky nasadil?

Panelák
Host
Panelák

Tak to je slovo chlapa, Jaryne. Proč byste taky furt měli zachraňovat ty modrogumy, co z vás mají akorát rohožku a vědí, že i přes buzeraci a blbý kecy zas půjdete a odvezete a budete vyhrožovat stávkou za jejich politický zájmy (protože, co si budeme povídat, prachy zas za to špatný nejsou a člověk se nestrhne).

Zabakovec
Host
Zabakovec

Ano fyzicky se člověk nestrhne, ale nepravidelný směny, vcetne spaní mimo domov na dvoudenkach a delenejch smenach, bez jedinyho prescasu dava casto i 200hod mimo domoc mesicne.. Kazda práce ma svoje, ale udržet pozornost celou směnu je taky unavny takže únava tu je, jen jiná než má kopac kabelů

Miloš
Host
Miloš

strojvedoucí se fyzicky nestrhá? co to je za blbost ?

VRT
Host
VRT

To se přeci v ČD nemůže stát!

Hrackalw
Host
Hrackalw

No snažíme se 😀. Přizpůsobujeme se situaci. Přeci v tom srabu nenecháme soukromníky samotné. A teď napíšu kacířskou věc. Strojvedoucích je u nás dost jen by se měli lépe využívat 😀.

VRT
Host
VRT

Kde je problém? Málo režijek?

Hrackalw
Host
Hrackalw

Já psal o nějakém problémů?

Anonym
Host
Anonym

Rozhodně je menší pravděpodobnist, že se to stane ČD než soukromníkovi…

VRT
Host
VRT

No ale děje se to.

Snekacz
Host
Snekacz

Hlavně hlavička, že dráha ruší spoje je trochu zavádějící. Veškeré spoje jely, jen byly nahrazeny autobusem. Kdyby se do mimořádností na straně dopravce napsalo porucha vozidla, vůbec by tenhle článek nevznikl.

Tronda
Host
Tronda

Kolikpak vlaků na našem území letos odřekl fuj fuj soukromník pro nedostatek strojvedoucích?

Jaroslav
Host
Jaroslav

Kolikpak „fujfuj“ soukromík vypráví spojů denně oproti „fujfuj“ ČD?

VRT
Host
VRT

O to snad hůř, ne?

Kraw
Host
Kraw

To je dobře,to je dobře.
Více autobusů.A jen ať se pořádně zatlačí na finanční pilu!!!!
32 000 Kč na posunu za 13 šichet je opravdu žalostně málo!!!!

Panelák
Host
Panelák

Z hlediska pravděpodobnosti: kolik vlaků už Regiojet nahradil autobusem?