Nečekaná komplikace s D11 do Polska. Část stavby stojí kvůli radioaktivitě
Stavba D11 Trutnov - st. hranice. Foto: ŘSD

Naměřené hodnoty jsou až patnáctkrát vyšší oproti normálu.
Naměřené hodnoty jsou až patnáctkrát vyšší oproti normálu.
Možná se mýlím a bylo by třeba znát přesnější čísla. Ale co se týče radiace, tak je důležitá dávka, kterou člověk obdrží. To závisí na tom, jak silná je ta radiace a kolik času tam člověk stráví.
Předpokládám, že vzhledem k rychlosti vozidel na dálnici tam člověk nedostane větší dávku než na RTG vyšetření a kdyby tam uvíznul v zácpě, tak to nebude více než na exkurzi v Černobylu.
Alespoň si ty pracovníci nebudou muset v noci svítit :))
Měli to nechat postavit Poláky.
To je ale prekvapeni, ze popilek z uhli z zaclersko-svatonovickeho reviru je ponekud radioaktivni… Vi se to nejmene od 80.let vsude v okoli
Jasně a bylo to v zadavačce pro tender, že je potřeba řešit starou ekologickou zátěž a zajistit ochranu pracovníků?
Není to náhodou ten popílek, který se přimíchávat do betonu při výrobě panelů pro panelová sídliště, a ten samý popílek, který se ještě nedávno používal pro výrobu šedých porobetonových tvárnic?
Nejel tudy náhodou někdy Homer Simpson?
Popílek z elektrárny Poříčí, konkrétně tedy pocházející z uhlí z některého z okolních dolů, byl příčinou zřejmě první „radioaktivní aféry“ v 80. letech v Československu – používal se na výrobu pórobetonu v závodě stojícím vedle elektrárny. Následně se začala radioaktivita popílku sledovat a hlídat.
Tvárnice z popílku se vyráběly i jinde v republice. Podobnou aféru s vysokou radioaktivitou v porobetonových tvárnicích jsme měli na Kladně taky. Dodnes ty domy stojí a lidé v nich bydlí.
V tom Kladně to byla škvára z Rynholce použitá na panely, ne přímo pórobeton. Ten se samozřejmě dělal leckde, ale právě ten trutnovský popílek byl z hlediska radioaktivity nejproblematičtější.
Panely jsou možné. Ale byly to i tvárnice z Libušina 🙂
To je hozená rukavice pro Patrika. Vyhlášení unikátní radioaktivní obalsti?
Vy si to tam prostě musíte najít. Jen se divím, že se tu zatím houfně nenadává na elektrárnu, že zapříčinila zdržení životně naprosto nepostradatelné stavby. 🙂 Na přírodu už by to jelo…
To by to tam muselo svitit o dost vic, tohle je slabota. Tedy pokud to srovname treba s unikatni Vychodouralskou prirodni rezervaci.