Návštěva za 10 korun na hodinu. Praha zavede kreditový systém na parkování řemeslníků a dalších

Parkování na Praze 10. Foto: Praha 10Parkování na Praze 10. Foto: Praha 10

Roční limit má být 120 hodin.

(Aktualizováno 15:32 o zásadní nové informace) Obyvatelé  v hlavním městě si budou moci v budoucnu koupit tzv. hodinový parkovací kredit, jehož prostřednictvím by zajistili parkování pro návštěvy či řemeslníky, kteří k nim přijedou. Cena jednoho hodinového kreditu by byla deset korun. Postupné zprovozňování by začalo od ledna příštího roku. Vyplývá to z dokumentu, který schválili včera zastupitelé. Rezidenti za parkování platí ročně 1 200 korun ročně.

Rezidenti si mohli pořídit stodvacetihodinový kredit za 1 200 korun. Koupit by se dal také na 60 hodin za 600 korun. Jakmile by k němu návštěva dorazila, parkování by jí online na požadovanou dobu zaplatil. Pro fungování kreditu bude nutné rozdělit parkovací oblasti na menší části, do kterých by se kredity kupovaly. Nyní takové „podoblasti“ fungují na Praze 5, 8, 9, 10 a 18.

Ve hře je zatím také návštěvnický paušál pro řidiče, kteří do té které lokality dojíždí pravidelně.

Magistrát podle dokumentu zvažuje zavést na některých místech a v určité dny vyšší ceny pro návštěvníky do smíšených zón, v nichž mohou parkovat přespolní. To by se mohlo týkat třeba okolí stadionu fotbalové Slavie v Edenu nebo okolí O2 Arény. Důvodem je ochrana místních, kteří v případě konání akcí na stadionech nemají kde zaparkovat, neboť místa zaplní návštěvníci akcí. Zda k tomu dojde, zatím není jasné.

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně okolo půl miliardy korun.

ČTK

(V původní zprávě ČTK bylo uvedeno, že se možnost bude týkat jen držitelů karet pro parkování. Informace agentury byla nesprávná, možnost bude mít každý rezident nad 18 let)

Tagy praha Zóny placeného stání Praha
113 komentářů