Návrat tramvají na Václavské náměstí zahájen. Trať se chystala 19 let, primátor má však skepsi

Návrat tramvaji na Václavské náměstí. Zdroj vizualizace: IPR, Jakub Cigler ArchitektiNávrat tramvaji na Václavské náměstí. Zdroj vizualizace: IPR, Jakub Cigler Architekti

Nová trať sníží přetížení linek v centru. Časem vznikne i odbočka k hlavnímu nádraží.

Odebírat
Upozornit na
guest
392 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Jestli tam budou chtít jezdit s pomalou neohrabanou a hlučnou kačenou KT8D5, tak to opravdu ničemu nepomůže (tak a teď jsem asi píchnul do vosího hnízda). Možná by stačilo vyměnit motory.

Robert Pražák

Já vám nevím. V centru asi moc o rychlost nejde. Tím pádem KT8 stačí. A i na periferii 50 km/h dá, takže v pohodě.

Marek

Jako jo. Proč ne. Ale až Praha bude mít obří tramvajovou síť, tak ať pak nebrečí že jsou vysoké náklady na údržbu a provoz. Co se týče vozidel, v takové situaci by možná repasované verzi tramvaje Tatra KT8D5 )pokud by se v DPP např. nudili nebo hledali kde ušetřit) prospěla výměna/modernizace elektrické výzbroje a výměna elektromotorů za modernější/úspornější silnější/výkonnější a s menší hlučností. (pouze v situaci kdy to bude levnější něž nákup nové obousměrné tramvaje)

Marek

Vždyť ale tramvaj na Václavském náměstí už je. Václavské náměstí o tramvaje nikdy zcela nepřišlo. Akorát že teď projíždějí jen malý kousek přes náměstí od Lazarské k Jindřišské. Je tam metro mě to přijde že všichni automaticky jdou do metra na které jsou zvyklí.

Robert Pražák

A nebo jim nic jiného nezbývá. Však oni si velmi rychle zvyknou.

Marek

To bude vozit akorát cizince a různé podivné existence které to bude ještě rozvážet po okolí. To bude radost.

Vlastimil Kocurek

“ Náměstí celého Česka“. To je jako výkřik z psychiatrické léčebny. Václavák postrádá atmosféru, potulují se tam velmi podivní lidé, je to místo s negativními energiemi (společně s ulicí Na Příkopě), po celou dobu existence se nepodařilo jej vhodně upravit, podobně jako Karlovo nám. Projekt úpravy věští letní teploty až +7° C navíc. Ideální je, se tomu místu vyhnout obloukem. Praha má tisíce úžasných krásných romantických míst, a tam je vynikající si pobýt, ne na Václaváku. A jestli lidé jako Hřib (a jemu podobní), člověk bez estetického a architektonického cítěné, bez smyslu pro urbanistiku, a veřejná prostranství, tam okolo NM,… Číst vice »

Marek

Václavák. Pokaždé když tam jsem tak mi trochu naskakuje husí kůže. Lidé kteří se tam cítí dobře a jako ryba ve vodě buď nejsou normální nebo na něčem jedou.

Petr Herbrik

Na to se dá říct jen jedno – konečně. Já už se toho nedožiju, ale mladším generacím přeju (a závidím), že se možná dožijí i prodloužení tramvají až na Můstek a Příkopy. A pro přívnivce názoru, že tam kudy vede metro nemá jezdit tramvaj dodám, že metro fakt neřeší krátké přesuny o jednu až čtyři zastávky tramvaje. Zkuste si někdy stopnout čas strávený sjetím po eskalátorech do hloubky metra a o zastávku dále zpět nahoru. Vyjde vám výrazně větší čas (a i energie) než když to půjdete pěšky. Tyhle cesty vyřeší jen povrchová doprava, nejlépe tramvaj. Mnoho nejen starších turistů… Číst vice »

Frantík

Na cesty Můstek – Muzeum skutečně metro sloužit nemá, ale ani tramvaj to nepotřebuje, takové vzdálenosti se chodí pěšky v pohodě v jiných městech.

Tam jde spíše o ty návaznosti z jiných směrů, třeba z Vodičkovy na Muzeum už je MHD třeba.

Josef Vitvar

Dobrý den to co dělají teď na Václavském náměstí se jim vymstí smysl by to mělo kdyby se to protáhlo ,tak jak to bylo před 19 lety to znamená dolů až na můstek a tam to vrátit na Národní a na druhou stranu to propojit s Náměstím Republiky plus udělat v prostředku Václaváku oblouky do všech stran a ne co dělají teď no se možná panu radnímu pro dopravu možná rozsvítí v té jeho hlavičce a dojde k tomu taky ,ale já se toho nedoziji .

Martin

to bohuzel neproslo pres P1…

Filip Jirsák

Pořád lepší teď postavit téčko a v budoucnu to případně doplnit na kříž, než čekat další spoustu let, než se podaří prosadit návrat tramvají i na Můstek.
Ta současná stavba fakt není vynálezem jednoho radního pro dopravu, a už vůbec ne toho současného.

Lukáš

Naprosto v pořádku, největší chybou bylo naopak v minulosti jejich zrušení ❗❗

hrachovec

Tramvaj na Václaváku je špatně. Ve směru kudy pojede jezdí metro… Nemluvě o tom,že radní-Hřib se poctivě starají o to,aby byl na Václaváku stále bordel, omezení, zábrany. ..Je to jenom něčí plezír. Udělejte referendum, to by bylo fér.

Filip Jirsák

Ani to metro tam nemá být. Ve směru, kterým jezdí meto, už létají letadla.

Vlastimil Kocurek

Asi si myslíte, že je to vtipné, ale je to spíše ubohé.

Lukáš

Naopak, největší chybou bylo v minulosti jejich zrušení ❗❗ Je dobře že tam budou opět jezdit 👍👍

Milan

To bude mrtvých chodců, tramvaj nedává přednost.Nevím čemu to pomůže pane Hřib.

Y.K.

Jojo, přesně, na Náměstí republiky jsem se zrovna přebrodil přes hromady mrtvol, protože pěší zóna a tramvaje jsou smrtící kombinace.

Lukáš

Že ❓😂 Zrovná dnes ráno naprosto šílené, desítky přejetých lidí, nešlo vůbec projít 🤣😂

Josef22

Doporučil bych návštěvu Brna, konkrétně Masarykovy ulice (a Náměstí Svobody). Vytíženou a relativně úzkou ulicí v pěší zóně v centru projíždí šaliny. Spoustu lidí na úzkém prostoru s hromadou šalin, a překvapí Vás fakt, že se tam za ty roky dějí nehody úplně minimálně (ba možná i méně, než na klasických ulicích se standardním pásem TT uprostřed).

Lukáš

Pěkný nesmysl 😂🤣

Petr

Tak to je Václavák, ale jak je to s ulicemi, Štěpánská, Ve Smečkách, Krakovská. Vyústění je na Václaváku. Jak to pojede?

František Hanika

Zrušení tramvají po délce Václavského náměstí i Národní třídy na náměstí Repubiky bylo nesmyslné, protože při přerušení dopravy Vodičkovou a Jindřišskou neexistuje žádné náhradní spojení. A mimochodem, na v zemích na západ od nás je celkem běžné, že tramvaje jezdí i přes peší zónu

ene bene

A taky je ve spoustě jiných měst běžné, že tam tramvaje vylikvidovali zcela, nejen na jednom ošklivém náměstí.

Bram

A bylo to snad dobře?!? Když pominu zoufale malá města, kde bylo provozování tramvajové dopravy nad jejich síly, tak šlo vždy o špatný krok.

Lukáš

Ha ha ha 🤣😂

Jan Hrbek

Před zhruba 45ti lety, současně se zprovozněním linky A metra, byl ukončen provoz tramvají na Václavském náměstí, což bylo označováno za velký úspěch při budování systému MHD. Nyní se tramvajový provoz na Václavském náměstí obnovuje, což je také považováno za velký úspěch.
Inu, každá doba má své vítěze

Robert Pražák

Metro A bylo zprovozněno v roce 1978, tramvajový provoz byl zastaven až o dva roky později. A ano, slovo „souběh“ bylo tehdy považováno za sprosté. Inu, Sovětský svaz, náš vzor.
Nechtěl bych, aby pražská tramvajová síť dopadla jako ta moskevská.

Bram

Ten dvouletý souběh provozu metra A a tramvají na Václavském náměstí byl jen kvůli tomu, že nebyla dokončena trasa A mezi stanicemi Náměstí míru a Želivského. Jezdilo se jen z Náměstí Míru na Dejvickou, tehdy ovšem Leninovu.

Y.K.

Tak on to byl hlavně začátek velké likvidace tramvají, ty byly „neperspektivní“. Naštěstí to myšlení pominulo než to stihli dotáhnout dále.

Marek

To vše bylo kvůli levné naftě ze Sovětského svazu. Elektřina která se vyráběla v čoudících uhelných/tepelných elektrárnách byla potřeba pro průmysl, pro výrobu a plnění pětiletek.

Tomáš

Prostě to tak tenkrát viděli.
Za 30-50 let budou naši současnost taky vidět jinak, než my se vidíme dnes.

Viridis

Jsem pro tramvaje na Václavském náměstí na tisíc procent. Jejich zrušení byla velká hloupost. Extrémně hluboké stanice metra nic v té oblasti neřeší. A už jen z té vizualizace na člověka dýchá oživlé město.

Honza

Nejsem Pražák, tak v čem to bude jako fajn, že kde byla pěší zóna, budou jezdit tramvaje.

matus.repka

Pesi zona tam neni, jezdi tam auta. Dobre to bude v tom, ze pri jakekoliv mimoradnosti v centru nebude ochromena polovina site, protoze to neni kudy objet. A pak taky pro cesty napr. z I.P.Pavlova smerem napr. k Senovaznimu namesti nebude treba slozite objizdet a presedat – pesky je to dnes mnohdy nakonec rychlejsi nez metrem, ale ne vzdy je vhodne pocasi a tou tramvaji to bude rychlejsi. Podobne z okoli Vodickovy smerem na Vinohradskou, kdy dnes clovek musi dlouho pesky na metro, popojet jednu az dve stanice a zase dlouho pesky do cile. Nejdulezitejsi je ale doplneni site, cimz… Číst vice »

Robert Pražák

Nevím, jak jste přišel na to, že tam je pěší zóna. Ostatně, pěší zóna a tramvajová trať se vzájemně nevylučují.

Frantík

Tak cárat pěšky po kolejích (podél) chodci moct nebudou. Ale to třeba ani ne v Holešovicích, kde se taky chodci klidí z koridoru aut. Stačí se podívat, jak fungují sdílené zóny.

Karel Mio

Už toho Svobodu proboha někam ukliďte.

Petr Č

No uklizený evidentně byl když tuhle paseku dopustil…

Petr

Konečně dostali pořádnou kolejnici, aby se nemuseli mačkat.

Jan T.

Je vtipné, jak se u každého článku o tramvajích na Václaváku vyrojí hejno skeptických protestujících že je ta trať na nic, lidi budou padat pod kola, bude tam mrtvo a spousta dalších. Ty arguemnty o ničem se opakují stále do kola posledních 10 až 20 let a nikdy nereagují na protiargumenty nebo nerozvedou důvody svého postoje, který je asi z důvodu „nechci nic měnit“.

Iva

Hlavně tu zeleň. Václavské náměstí není hezké, je tam „cítit“ smrad, špína na dlažbě, nedopalky, moč, moc mě to mrzí protože je to pořád naše město ne turistů a dealerů. Vím, že tam denně projdou davy lidí – vím. Když byl covid byl čas tu zem pořádně vyčistit, vždyt já jedu do Prahy jednou za rok a desinfikuju si podrážky bot.

ene bene

Tramvaj se tam staví, aby se to náměstí dalo projet, pak už po tom ošklivém místě nebudeme muset procházet.

Karb

Tramvaj je zbytečná, když tam jezdí metro. Kdyby tam radši postavili parkovací dům, udelali by líp

XP3

Ano, aby se tam natáhla další auta… Nebo jich je tam už teď snad málo? Kromě toho parkovací dům máte za rohem, za budovou státní opery.

Jaaa

To je sarkasmus, žejo?

Jan T.

Auto jsou zbytečný, máš tam chodník, tak choď pěšky.

frank

jistě , metro v hlubinách je určitě skvělý způsob dopravy po Václavském náměstí …

Michal Bartoníček

Parkovací dům na Václaváků? A zrovna uprostřed místo těch zelených ostrůvků, abyste mohl jednou stranou přijet a druhou odjet, co? 😀 Naštěstí na takové blbiny nikdo nemá čas ani chuť. 🙂

Robert Pražák

Parkovací dům tam je. Co tam máte dál?

ene bene

I tramvajová vozovna by tam být mohla, trochu užší, ale několik kolejí se na náměstí vejde.

Lukáš

Jasně a ještě zvětšit provoz automobilů, že ❓🤦 Evidentně jsi člověk který i 200m na poštu musí jet autem, protože by mu jinak upadli mléčné nožičky 🤣😂

Martin

😀

Vojtech

Hlupáku najdu Tě, když leześ na kutě

thegrid

Jak si na tom propagačním letáku leží díte vedle tramvaje za kterou budou jezdit auta. Prosímvás, jaký normální rodič tuhle šílenost bude dělat? Pracuji tam 14 let a budou tam stejně ležet akorát opilci nebo vágusové jako doteď. Tramvaje tam jezdili když tam nejezdily auta.

Škrpál

Tramvaje jezdily. Odpadní forma projevu naznačuje, že odpadním je i obsah.

Daniel

Toto se nelíbí pražským autoultras, primátorovi a pohrobkům komunistů, kteří v roce 80 dali přednost gumokolové spalovací dopravě před elektrickou a udělali z Prahy neprůjezdný automobilový ráj. Doufám, že po omezení státních příspěvků na silniční stavby budou pražané více uvažovat nad investicemi do efektivnější kolejové dopravy.

Trumway

To se Vám to hodnotí s odstupem času, že? Parní trakce dojezdila na většině míst v roce 1980 a co jí ve velkém nahradilo? Nafta.

Jaaa

V pražském uzlu určitě ne.

frank

blábol, třeba trolejbusy komunisté z Prahy vyštípali s tím, že je nejde použít k evakuaci obyvatelstva. Navíc kdy myslíte , že po Václavském náměstí jezdila pára ? Nikdy že ?

Jindra

Efektivita je to že se postaví koleje na Pankrác,po kratké době vykopou a staví se znva s kratkým prodloužením?Super

Filip Jirsák

To ovšem bylo kvůli IAD, aby se nezrušil jeden odbočovací pruh.

Václav Dostál

Američané za 8,5 roku byly schopni v šedesátých letech poslat člověka na měsíc. A vybudovat cca 500 m tramvaje v 21.stol. bude trvat tři roky?

Nose Peak

Holt máte v Praze málo Američanů…

Juraj

Kdyby to byla jen ta trať, tak je časový horizont jiný, ale přečtěte si článek:
– kompletní rekonstrukce horní poloviny Václaváku,
– překládky a rekonstrukce sítí,
– nová podzemní retenční nádrž,
– oprava stropní desky vestibulu metra za plného provozu.

Věřím, že pokud bychom na rok úplně uzavřeli Wilsonovu, šlo by to o hodně rychleji.

MaT

Jako o hodně rychleji, než za ten jeden rok, co by ta Wilsonova byla uzavřená? Proč ji pak zavírat na celý rok?

Jaaa

Na rok a navždy. 😉

Frantík

Škoda že u hlaváku to taky nebude „jenom“ trať. Jak vlastně dopadl ten soud s pergolou?

Frantík

Taky moc nevím proč se to propaguje jako „výstavba TT Václavák“ a ne „kompletní rekonstrukce horní části VN“.

Trumway

To máte jako s druhou světovou. Takovou dobu trvala než přišel den D a pak to šlo ráz na ráz. Nebýt Američanů a Rusů jsme protektorát ještě dneska. Co Protektorát.Už bychom byli součástí Třetí říše.

Zlámalík

Za ty prachy, co projekt Apollo stál, by to možná postavili i rychleji! 😀

Jan T.

Ano, ale za jakou cenu. A je rozdíl stavět něco nové na zelené louce a rozebírat a opravovat staré se zachováním provozu okolních budov, pěšího provozu, inženýrských sítí atd. A navíc nikdo nechce platit, aby tam naběhlo pár tisíc lidí a dělali na tom 24/7 za pár měsíců.

Y.K.

Vybudovat tramvaj v USA je těžší než poslat lidi na měsíc. 🙂 Kromě toho to mělo totální politickou i finanční prioritu, což nějaká tramvajová trať na Václaváku nemá, ta si musí projít všemi útrapami přípravného a stavebního řízení a kdo něco v téhle republice stavěl, tak ví že štempl může drhnout klidně deset let.

Tom

Pěší zóna plus tramvaj. Nevím, nevím.

Bobik

Pěší zóna + tramvaj funguje docela běžně, v Praze např. Masaryčka, Republika, nebo Anděl, což je dost vytížena křižovatka. I na tom Václaváku, který zatím tramvaje jenom kříží kolmo, ta pěší zóna je.
Jediný problém může být akorát v tom, že fůra lidí jde jak ovce (nebo smartzombie) a nečumí, kam lezou. Ale to je problém úplně všude, na tý pěší zóně spíš menší, kvůli Vmax 20km/h.

Průvodce původní Aleš

Ad smartzombie: jde dnes ženská po přechodu (bez semaforu), mimino na břiše, malé dítě za ruku a celou dobu co přechází čumí do mobilu. Člověk nechápe.

MaT

Mně včera jeden chodec přeci jenom překvapil. Že někdo jde a zírá do mobilu a na cestu, to už je celkem běžné… Ale vlezl mi do cesty bez rozhlédnutí týpek, co držel v každé ruce po jednom mobilu a vypadalo to, jak když na obou současně něco píše… To už je prostě vyšší level… 🙂

Průvodce původní Aleš

V Brně se na pěších zónách jezdí padesátkou.

smasska

Tramvaje? Tak určitě…

Frantík

No a tramvajáci by nemuseli chodce vyzvánět a nechat je v klidu přejít…

Bobik

To mi připomíná, jak se před časem zkoušel na tramvajích antikolizní systém. Dopadlo to velmi „slavně“, neboť to taknějak horkotěžko doskákalo na Václavák a tam si to postavilo hlavu a odmítalo se hnout už úplně, protože před tramvají furt někdo chodil. Takže asi tolik k tomu nezvonit a nechat chodce v klidu přejít. 😀

Luboš Beneš

Kde nejezdí auta tam žijí lidi.

Bobik

No tak zrovna s tím Václavákem je to drobet šlápnutí vedle. V dolní části auta nejezdí, ale že by to tam teda žilo… Kurvy, dealeři, zloději a bandy turistickejch chastacích zájezdů ve dne, v noci. Normální člověk, pokud fakt nemusí, se těm místům obloukem vyhne. A „náhodný kolemjdoucí“ se tam nevyskytne, protože je pod zemí v metru. S tímhle přítomnost či nepřítomnost aut nemá společného nic.

Jan T.

Typický pohled člověka, který se párkrát prošel okolo. Jasně, většina obchodů, restaurací a hotelů je pro turisty, nicméně lidi tam žijí a chodí to práce ty turisty obsluhovat. navíc tam jsou i běžnější služby jako posilovna nebo bazén kam chodí místní. Vím o čem mluvím, protože dcera tam chodila plavat do dětského bazénu (Juliš) a cena byla normální v rámci kurzů po městě. Další dětský bazén je pak kousek za Václavákem v Rytířské. Bokem pak máte Františkánskou zahradu a určitě je toho tam víc. Upřímně nevím kde jsou ti všudypřítomní delaeři, zloději, válející se opilci na každém rohu, protože já… Číst vice »

Bram

Souhlasím s Vámi, on je pan Bobik takový lehce militantní řidič tramvaje, ale on z té tramvaje na Václavském náměstí nikdy nevyleze, což je trochu problém. Lehké ženy jsou dnes zalezlé na privátech a dealerové drog se v těchto místech dnes také nevyskytují tak nápadně a tak často, jako v době okolo roku 1995, kdy jsem chodil na Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v ulici Na Příkopě 16, kam jsem po Václaváku a Příkopech chodil od stanice metra C Muzeum. Tehdy jsem od dealerů nejednou slyšel: Mám prvotřídní zboží, udělám ti dobrou cenu. A děvy lehčích mravů se na mne také… Číst vice »

Bobik

Lehce militantní, to je hezké, děkuji. 🙂

Jinak já tam z tramvaje vylejzat nemusím, mě naprosto stačí, co mi do (z) té tramvaje leze. Kapsářů je tam furt mraky, kurvy tam jsou ty „lepší“ (ty „klasický“ jsou na Karláku) a drogy dneska dýlujou hlavně černoši, který se postupně snaží vytlačit Arabové. Plus všudypřítomní bezdomovci.
To na takový Republice (přezdívané kdysi náměstí narkotiky) je dneska svatej klid.

Vojtech

Já tam ve stejnou dobu (1995) technologicky koordinoval stavbu na Václavské namesti 39 a ze by tam bylo kurev či dealerů nějak moc, jsem si nevšimnul. Už jen proto, ze by rakouský šéf Alpine je rad navštívil a moc na ne nenarazil.

Vojtech

A to mám byt v jedné z okolních ulic a už i ten bordel nám tam zrušili

Trumway

To máte nějaké popletené. Tam kde žijí lidi tam jezdí auta.

Jan T.

Auta jezdí tam, kde ti lidi nemají jinou možnost se dostat, typicky obchodní centrum na kraji města nebo až za ním.

Zlámalík

Tak v Brně to sice odnepaměti máme, ale to jsou šaliny, ne tramvaje.

Trumway

Šalinou na Špilas!

Grossák

1. Praha má takových míst několik
2. Zde nebude pěší zóna. Ani v článku nic takového není. Vážná úvaha je o zóně 30. Dnes se zde jezdi 50.

Pavel Skládaný

To je zcela normální nejen u kapitalistů, ale máme to léta i v Brně. Soužití je bezproblémové, je to jen otázka zvyku.

Jaaa

Co je to zase za germanismus? “Mám skepsi”? Snad “jsem skeptický/skeptik”, ne? Pan primátor má asi něco jiného…

Tom

No, „cítit skepsi“ je OK. Cítit nebo mít? Uklidnil bych se…

Průvodce původní Aleš

„Jsem skeptik‘ je trvalý stav, vlastnost. „Mít skepsi“ je jednorázový pocit z něčeho konkrétního.

Jaaa

“Have a something/Etwas haben” je germánská vazba, v češtině nikdy nebyla a není.

“Jsem v dané věci skepticus” je obrat z latiny, který v češtině postupně zdomácněl někdy od 14. století. A ano, týká se to přesně jednorázového pocitu z něčeho konkrétního, nikoli životního postoje.

Lidé přestávají rozumět vlastnímu jazyku…

Jan T.

Představte si že jazyk se časem mění. A čestina je zrovna dost zastaralá a zasloužila by si modernizaci, i ta ukrajinština je na tom lépe, zeptejte se nějakého slovanské lingvisty.

Pavel

Jako já úplně egrý vit jú. Čeština se ale dost čenžyd a já tynk, že nau je mór kůl. Mejbý by to chtělo ještě vychytat sam dýtejls, bát za mě ól rajt.

MaT

Jo, taky jsem se nad tím zarazil… Už v tom titulku… Ale jestli to takhle fakt řekl (v článku je to v uvozovkách, tak asi přímá řeč a tedy jeho citace)… No já jsem z něj taky už docela dlouho skeptický…

Škrpál

Stařecká demence.

Rudolf

Tramvaje jezdí poloprázdné tak je přidáme tam kde jezdí Metro, autobus. Už není kde brát desátky tak protlačí i takovou zhovadilost.

Y.K.

Vy jste asi nikdy v centru tramvají nejel, co? Prej poloprázdné.

Dejf

Jo, kdyby si radši rudolf doplnil vzdělání, aby nevykládal blbosti. Takhle to vypadá v tramvajích v centru Prahy…

https://sigrosada.webnode.cz/news/moje-jizda-tramvaji/

Robert Pražák

Mám pocit, že poloprázdno máte v dutině lebeční.

tarten

Asi vám uniklo, že plné a poloprázdné není totéž slovo.

Haxor

Můžete mi prosím říct, která autobusová linka jezdí od Muzea na Můstek? Rád bych se svezl. Děkuji

Průvodce původní Aleš

Martin tour? :-)))

tarten

Je to vlatně exemplární případ. Nezná tam dopravu, což dokazuje psaním nesmyslů, a je proti těm tramvajím. Příznačná kombinace.

Jan

Spíš auta jezdí poloprázdné, můžeme ubírat silnice. Třeba magistrála je dobrý adept.

Škrpál

Poloprázdná by auta byla, kdyby průměrná obsazenost automobilu byla 1,5. Ona se už ale téměř čtvrt století drží na hodnotě 1,3 a výraz poloprazdné tudíž neodpovídá realitě.

XP3

Doporučuji svezení pro potvrzení vaší teorie 😀 A je celkem jedno jaký den a jakou hodinu😀

Pavel Skládaný

Tak to si hned naplánuji výlet do Prahy. Miluji vyhlídkové jízdy poloprázdnými tramvajemi v atraktivních městech.

Pavel

Ze ma nekdo skepsi, to je opravdovy majstrstyk. 👏

Trumway

A pořád je na tom dobře. Horší je když je někdo negramotný. „Vy ráčíte být také negramotný?
Taky vašnosto, taky. Ale nebejval jsem. Ale teďkonc, zvlášť po ránu jsem úplně negramotnej. Hřbet nemůžu narovnat…Jsou to holt léta pane starosto!

Jiřik

Musel něco říct, když po několika týdnech vylezl z brlohu. 🙂

tarten

Spíš musel něco říct, aby se zavděčil motoristické veřejnosti, trochu se tvářil, že je na straně majitelů nemovitostí na Václaváku a přitom to muselo být velmi neurčité, aby si nezničil koalici.

Pavel Skládaný

To ještě nic není proti slovenštině, kde se české „je mi to lhostejné“ nejčastěji překládá jako „mám v pi*i“.

basteilubbe

Bohužel opět naprosto tragické (ne)řešení cyklistické dopravy. Investice za 1,2 miliardy a zase se to udělá blbě. Před 20 lety, ze kdy je ten projekt, by to byl ještě slušný evropský standard, dnes je to naprosto neomluvitelné.

Trumway

Na co řešení cyklistické dopravy na náměstí jako je toto? Můžete jet tramvají.

Kuba1

Není to tak dávno, co si lidi ve VHD museli dusit v rouškách/respirátorech. Ale na to všechno, jako kdyby se zapomnělo…

tarten

Roušky museli mít i chodci, nezapomněl jste? Nevím, proč by měli mít cyklisti vyjímku, funí podstatně víc neý chodci.

Trumway

Velmi správně!

Kuba1

Pravda, ale ve VHD to nařízení platilo nejdelší dobu.

Trumway

Nezapomnělo. Já tedy rozhodně ne. Ono ten kdo má auto sednul do něj a byl vysmátý když omezil kontakt. Já se vůbec divím, že covid lidem neotevřel oči ať již v otázce bydlení ve městě nebo právě v tom, že auto je svým způsobem velice dobrá a šikovná věcička. Naproti tomu pamatujete jak se tehdy řešilo , že ochrana dychacích cest se nemusí používat třeba při běhání? Jízda na kole je to samé. Zvýšená fyzická aktivita, větší a rychlejší výměna plynů……

Bram

Na běhání jsem roušku samozřejmě nenosil, stejně tak jsem jí nenosil při chůzi, ač to bylo nařízeno. Policie na mne sice zle čuměla, ale nikdy mne nezastavila a nedala pokutu. Zejména běhání s rouškou či respirátorem bylo přitažené za vlasy. O prohánění běžkařů v Jizerských horách vymaštěnými policisty na čtyřkolkách raději ani nemluvím. To byl naprosto nesmyslný teror.

Frantík

Stačilo by aby cyklisté mohli jet tam kde jezdi auta a tramvaje.

Trumway

Tak tam kde jezdí auta jistě mohou. Na tramvajovém pásu bych jízdu příliš nezkoušel obzvláště ne na silničce nebo treku. Kolej to je prevít! Ta vám z kola udělá osmičku jedna dvě 🙂

Robert Pražák

Cyklouni už jsou poněkud únavní.

M M

Když už mají kola lepší infrastrukturu i ve městech, jako je třeba Tirana, tak to zřejmě o něčem vypovídá

Robert Pražák

A nemá to být pěší zóna? Je kolo pěší doprava? Vidím denně jak bezohledně se cyklisti chovají na Můstku a Příkopech. O zmatlané mládeži na sdílených koloběžkách nemluvě.

kopr

Cim vice bude lid na kole, tim mene budou precpane tramvaje.
Co strasneho na Prikopech cykliste delaji? Je tam cyklostezka, sam po ni jezdim.

tarten

Naopak. Tramvaje jsou efektivnější, než cyklodoprava.

MaT

Jak na kterých relacích, na trasách kde tramvaj nejede je kolo efektivnější překvapivě docela často… Ale i tam, kde se ze stejného bodu A do stejného bodu B tramvají dá dostat, může být často efektivnější (pokud to budeme poměřovat třeba rychlostí) to kolo. Než nám postavili do Motola metro, jezdil jsem z Vinohrad tramvají. Znamenalo to buď 28 minut v tramvaji a pak ještě tak 10 minut pěšky (ale zase žádné přestupy), nebo 30 minut, přestup na autobus (většinou pár minut čekání) a asi 2 minuty nahoru k nemocnici, takže celkem taky někdy skoro 40. Na kole to dávám pod… Číst vice »

MaT

Cyklostezka zrovna ne. Je to pěší zóna s povoleným vjezdem cyklistů. A to je trochu rozdíl – třeba omezení rychlosti na 20 km/hod. Cyklista nesmí chodce omezit, chodci ale taky musí umožnit cyklistovi průjezd (což je někdy problém, když musí chodit v pětistupech vedle sebe).

A pak jsou těmi místy značené i nějaké cyklotrasy (A24, A242), ale cyklotrasa také není totéž co cyklostezka.

vlachjan

No a právě proto je přínosné pro cyklisty jasně vymezit prostor, kudy se mají pohybovat.

Trumway

Vymezit kudy se mají pohybovat můžete, ale myslíte si, že budou využívat jen ty vymezené prostory které jim někdo určí?

MaT

Já třeba jo, ale uvítal bych, aby pak do takového prostoru nikdo neparkoval auta, necourali se tam chodci, neodstavoval tam někdo popelnice a podobně (viz třeba ulice Na Florenci, ta se fakt povedla v tomto ohledu).

PetrK

no jo, jeho veličenstvo řidič… tobě by v beneluxu v jakémkoliv větším městě praskla cévka

Kebab

Pro kola mi to z vizualizací taky nepřijde nic moc, ale třeba to klame a bude se tam nakonec jezdit dobře.

Trumway

No po tom hladkém dláždění se bude jezdit určitě skvěle. Hlavně při a po dešti.

kopr

mohli by se tm udelat ty brousene kostky, jako pred Slavii, da se po tom jet i na silnicce, coz je prijemna zmena

MaT

Po té dlažbě, co už je v dolní části Václaváku se na kole ale jezdí fakt docela dobře. Určitě o dost lépe než po většině jiné dlažby v Praze.

tarten

Z Václaváku nikdy cyklistická Magistrála nebude.

Trumway

Ještě by pak mohl přijít někdo s nápadem, že sv. Václav vůbec nemá co mít koně a posadili by ho na kolo.

„Ale povezte mi prečo má sůdruh Žižka hen taků onů vyrezávanů haluzku? Veď to nebol volakýsi kapelmajster lebo farár. Dajtě mu do ruky alespoň lahký kulomeť!“

MaT

Abyste se nedivil. Já tam jezdím skoro denně. Ono bohužel od Vltavy moc jiných rozumných cest na Vinohrady není. Ječná asi pro většinu cyklistů moc příjemná není, pak můžete jet Viničnou a Apolinářskou, ale tam je ta dlažba fakt za trest (asi aby když k Apolináři vezou nějakou rodičku, tak aby se ten porod pak nezdržoval). Pak můžete buď přes Bojiště, ale přejet tu magistrálu do Rumunské je taky jen pro otrlejší (ono někdy i autem je to nic moc). Nebo podchod na Fügnerově náměstí, ale tím se dostanete do Koubkovy a z ní legálně dál na Vinohrady ne. Nebo… Číst vice »

Tomáš Záruba

Výborně, tak honem začít projektovat Náměstí Republiky – Národní třída. Pro začátek třeba i bez propojení po dolním Václavaku, ať to nejdražší zase tak moc.

Tomáš Záruba

…nedráždí…

Vojtech

Nejdražší 👍👍👍👍👍👍 na to by v ODS mohli slyšet

Trumway

Mimochodem ta vizualizace….samá dlažba která nepropustí vodu a která až se v létě rozpálí bude sálat a sálat. No comment.

Martin Verner

Ona ji ale nemá moc kam propouštět.
Zeleně by to chtělo víc, to jednoznačně.

Radek

Bude tam podzemní nádrž na dešťovku s rozvodem ke stromům. Stromů budou 4 řady. Taky bych radši víc zeleně, jenže pravidelné demonstrace… Je to kompromis.

23526242

Současná dlažba vedle Muzea propouští vodu do podpovrchových nádrží pro zavlažování stromů.

Michal

No tak nekomentuj….

vlachjan

Největší neštěstí je, že NPŮ se cítilo povolaným odborníkem v oblasti arboristiky a prosadilo si strom který pořádně nevyroste. Takže to bude docela bez stínu, podobně jako spodek václaváku a to i přesto, že stromů oproti současnému stavu přibude.

Luboš Beneš

Méně než asfalt…

MaT

Dlažba na rozdíl od živičného povrchu právě vodu spárami propouští. Pokud tedy ty spáry zasypete pískem a nezalijete asfaltem, jak to občas dělá DPP nebo jako je to třeba na Hlávkově mostě.

Trumway

„primátor má však skepsi“.
Jo? A kde to chytil? Tak to by asi bylo nejlépe aby jí začal léčit.

risa.informace

Takže tramvajový boom prosadili Piráti a ODS s primátorem to chtěl opět hodit do šuplíku!!!!!!! Lidi všimli jste si lásky ODS k hnutí ANO už se s tím oba tábory netají, opravdu tu chceme spací vládu a to i krajskou s komunální? Lidi ve jménu lepší MHD a tramvají i trolejbusům+ pokračování výstavby metra D i E, volte Piráty. Radím vám krajské a komunální volby musí vyhrát Piráti(bez STAN), SÁM ten dědek Svoboda chtěl zrušit výstavbu TT ke Koni, opravu tohle chcete? Mě štve politika modrých ANO i nově ODS! Piráti narozdíl od nich nejsou slibotechny!!! Hřib slíbil dokončení a… Číst vice »

liborvavrik82

Za tramvajový boom v Praze ve skutečnosti může Adam Sheinher a Praha sobě. Piráti v započaté práci pokračují.

Petr Barta

Pirati a Hrib sklizi jen to, co zasela Praha Sobe a Adam Scheinherr. Navic okruzni metro E či O Hrib nepodporuje a mysli si, ze to zachrani tramvajovy okruh….

Jiřik

Vždyť byl teď několik týdnů zalezlý a skoro se o něm nevědělo. Asi se léčil. 🙂

MaT

Z té skepse nebo nějaké jiné choroby? 🙂 Kdo ví, co všechno takový gynekolog může chytit, třeba i nějaké nemoci z povolání…

Ondra

Pro mě je tato rekonstrukce symbolem toho, jak u nás všechno až absurdně dlouho všechno trvá.

MOS

Nezapomeňme, že obnovu tramvaje dlouho blokovala Praha 1.

Jiřik

Protože řečeno s Čendou Krchovem: „Soudruzi, dneska nám do všeho mluví každej!“

Nose Peak

Tady Krchov, Praha…

Průvodce původní Aleš

A svobodný Pupák, Vídeň.
Ale už prosím konec OT 🙂

Franta

Ono je to politika. Představte si, že se máte v rodině dohodnout, kam pojedete na dovolenou. Máma chce k moři, táta na hory, jedno dítě do DisneyLandu, druhé na kanoii na Vltavu…
Dovolenou máte jednu, rozpočet omezený. Prostě pojede se tam, kam to někdo prosadí. Dělení aktivit je řešení omezené. Těžko můžete postavit tramvajovou trať, když vám zbydou peníze jen třeba na 25% investice. K moři se taky nevyplatí jet na 2 dny.
No tak prostě než pojedete na svou vysněnou dovolenou můžete čekat třeba 19 let, když vám někdo z rodiny řekne, že tam pojede jen přes jeho mrtvolu.

Pavel Skládaný

Výborný záměr, držím palce. To, že primerátor místo absolutní politické podpory blekotá nějaké pochybovačné fráze, považuji za trapné, ale u politiků bohužel nic výjimečného.

Y.K.

Tak on je autista, tramvají nejezdí, takže má trochu problém porozumnět tomu, kde jsou slabá místa MHD a kde jsou lidi bez vlastních vozidel, tedy potenciál k přepravě MHD.

Navíc to patří bontonu ODS, mít skepsi k veřejné dopravě.

Průvodce původní Aleš

Autista se stal docentem gynekologie a pak že inkluze v českém školství nefunguje 🙂

MaT

Byste se divil, kolik autistů je i mezi vysokoškolskými profesory…

Richard

Trochu vidím problém ve společném provozu tram a auta, aby to nedopadlo třeba jako v Zenklově

Milan

Jsou tam přechody pro chodce, nevidím problém v tom, že padne zelená chodcům a zároveň čočky tram… Ve chvíli zeleného panáčka stejně doprava na Magistrále stojí přeci…

Adam Ř

Myslím, že Richardovi jde o provoz aut na Václaváku po kolejích, ne o křížení Mezibranské

Richard

přesně tak, ten provoz na VN není úplně malý

Richard

Jak píše Adam Ř, jde mi o provoz na náměstí, nikoliv přejezd přes magistrály

Filip Jirsák

Aut tam má jezdit minimum. Jediný problém bude zajistit, aby tam nejezdila auta, která tam jezdit nemají – protože to bude vyžadovat vymáhat po řidičích dodržování zákona, a to je v Praze zatím tabu. Ale on tam primátor koložkobijec nebude věčně a ta tramvajová trať se staví na mnohem déle než je jedno volební období.

Průvodce původní Aleš

Nejen já (už to tu někdo zmiňoval) osobně vidím problém v jednosměrkách Krakovská/Smečky/Štěpánská. Pokud se v nich zachová běžný provoz, tak logicky budou generovat provoz na jihozápadní straně Václaváku. Řešením by bylo zlikvidovat jednu stranu parkovacích míst v těchto ulicích, zdvojsměrnit je a na straně Václaváku na nich udělat smyčku, ale to by asi neprošlo.

Filip Jirsák

Nebo z nich udělat také pěší zónu.

trafopajka

Na existenci pražského primátora vždy na několik měsíců úspěšně zapomenu, dokud opět neplácne nějakou kapitální békovinu.

liborvavrik82

Pan primátor kdysi prohlásil, že tramvaje nemá rád, protože v ulicích zabírají prostor autům. Asi tak…

Pavel Skládaný

A tramvaje vozí lidi, tj. kdo nemá rád tramvaje, nemá rád lidi.

hroch.obojzivelny

A kdo nemá rád lidi, ten nemá rád ženský.
A nemá doma akvárko.

Trumway

A kdo nemá akvárko tak je….

MaT

A kdo nemá rád ženský, rozhodl se věnovat gynekologii a porodnictví? Ale jo, i to se asi může stát… 🙂

Trumway

A máte doma akvárko?

Michal Bartoníček

Rozuměl by si se starostou Taškentu. Tam se mu podařilo zlikvidovat tramvajovou dopravu v celém městě právě kvůli tomu, že tramvaje omezovaly auta.

Anonym03

A zajímavé je, že je rád prodal do Samarkandu, kde evidentně auta neomezují.

tarten

Moskva je podobný případ. V SSSR to byla asi taková móda.

a8n

Tam to ale byly trolejbusy.

Jan T.

Protože nakoupili hafo čínských elektrobusů, takže to byla spíš horlivá náhrada plus nějaká míra korupce.

Trumway
DCHDC

Divím se, že Bohouš někde nespal, skočil do auta, popojel z magistrátu na Václavák 🙃

MOS

Nebuďme příště pana primátora, aby neměl skepsi.

Danny

Primátora jsem nedávno viděl naživo a upřímně….už je tak trochu ve stavu a la prezident Biden (vím, že nás to jednou čeká taky, pokud se dožijeme). A to říkám jako člověk, který k němu chová základní respekt. Naštěstí český politický systém není obecně stavěn na jednom člověku, takže on to nikdo na chodu Prahy moc nepozná.

Pavel Skládaný

Prezident Biden mi silně připomíná tradiční komunistický vtip, „povstaňte, přinesou ústřední výbor“.

Michal M

Samozřejmě je tragédie, že 350 milionový národ nemá na prezidenta nikoho jiného než dementního sociopata Trumpa a starce Bidena. I tak je asi zřejmé, co je menší zlo…

Rudolf Tuček

Trochu mimo téma, Trump je jen o čtyři roky mladší než Biden, starci jsou oba.

Y.K.

On teda i ten pošahaný Trump jen o čtyři roky mladší, tedy volba ze dvou starců v USA před prezidentskými volbami začíná docela rezonovat (včetně senilních starců a stařen v senátu), protože takové „elity“ poněkud nerozumí problémům mladších generací.

Jaaa

To, že “elity” nerozumí ani problémům čtyřicátníků, natož dvacátníků, je ale problém i u nás…

Hlavně je totiž potřeba masírovat důchodce, že jim seberou důchod!

tarten

Tj. ne nerozumí ani šedesátiletým.

Jan T.

To mi připomíná americkou senátorku Dianne Feinstein, kterou taky kritizovali, že už na to mentálně nemá. Nakonec zemřela ve funkci ve věku 90 let jako nestarší senátorka vůbec.

Průvodce původní Aleš

Máte tam překlepy. Sociopata Trumpa a dementního starce Bidena.

Michal M

Nepozná, ale u takovýchto údržbářů se během jeho éry nic neudělá (to není jen jeden člověk, vybírá si i spolupracovníky atd.) a všichni se budou divit proč není nic připravené… Bude to začátek jako po Bártovi (nebo v Praze po Krnáčové).

Náhodný kolemjdoucí

Primátor má skepsi. A mohl bych ji vidět?

Trumway

Třeba vyschnul modrý pramen 🙂

Michal Bartoníček

Primátor má skepsi a čas podle něj ukáže. Čas ukázal, že zrušení tramvají na Václaváků byla kardinální volovina a že se bez tramvají rozhodně neobejde. Každý problém v té lokalitě znamená průšvih a metro ho nezachrání. Jestli jsem měl kdysi k docentu gynekologie nějakou elementární úctu, tak teď ji nemám. Jestli se na to nechce koukat, vůbec tam nemusel být a vymluvit se na důležitější akci.

PetrJukl

Tramvaje na Václ.nám jsou kardinální blbost.

Pat

A víc k tomu neřekne, protože argumenty nemá.

Michal Bartoníček

Ovšem že nejsou. O tom nemusíme vůbec polemizovat. 🙂

Trumway

Tím chcete říci, že ten kdo tratě na tomto náměstí v roce 1875 vybudoval byl bbec?
Pak se divím, že ty tratě sloužily tak dlouho až do roku 1980 kdy byly zrušeny protože je nahradilo metro.Já bych spíše řekl, že blbec byl ten kdo ty tratě zrušil.

Průvodce původní Aleš

Máte naprostou pravdu, až na jeden detail: metro (A) nenahradilo tramvaje, to by muselo být těsně pod povrchem. Než sfáráte, popojedete a zase vyfáráte, tak jste od Muzea na Můstku pěšky.

kix

tak ono od Muzea na Můstek se nevyplatí ani ta tramvaj..

MaT

Ale jo, když zrovna půjdete kolem zastávky a nějaká pojede Vaším směrem, tak se to vyplatit může. A pokud tam budou jezdit tři linky, tak šance, že zrovna nějaká pojede, když se Vám to bude hodit, je dost velká.

kix

no stějně bych si to asi většinou nechal ujet 🙂 ale jo někdy se to hodit může to uznávám, ale nepřijde mi to jako hlavní důvod pro návrat tramvají na václavák

Y.K.

Proč?

Průvodce původní Aleš

Asi běhá rychleji než tramvaj 🙂

liborvavrik82

A jak byste řešil vy, kokabující přetíženou Ječnou, Karlovo náměstí, Lazarskou…?

Průvodce původní Aleš

Když zrušíte všechny tramvaje, nebude nic kolabovat :-)))

Jaaa

Autama, ne?

Frantík

Přetíženou Ječnou a neudělají oblouk na I.P.Pavlova. zas taková priorita to asi není 🙂

Ale je pravda že šestka půjde dát na přímo, takže něco ubude.

Vojtech

Tak teď tam par měsíců nebudou a ze je blbost je tam nemít vidíme už teď

Lukáš

Prý „náměstí vrátíme lidem“?? Vždyť je tam narváno.

HonzaK

Ano, na chodniku.

Trumway

https://www.youtube.com/watch?v=rLAaKBzVX3U
Tenhle film když dávali v v roce 1936 Lucerně tak prakticky všude po horní části tohoto náměstí byla zaparkovaná auta.

Filip Jirsák

Narváno je tam auty. Lidé se mačkají po krajích, teď konečně dostanou více místa.

Clovek

Primátor jde na oslavu stavby s níž nesouhlasí.. Mel by jít radši do duchodaku, tohle je výsměch jeho voličům

Air Traveller

V tom clanku se pise, ze s ni nesouhlasi?

Pat

On s ní souhlasí, ale myslí si že bude k ničemu. To je ještě horší.

Air Traveller

Zas bych to tolik nedramatizoval.

Holt prostě jen nezastává rozjásaný názor jiných, jak to bude nádherné, růžové, béžové.

Skepse = pochybnost. též kritický přístup. A na tom není nic „horšího“, naopak, je to správně.

Michal Bartoníček

Pochybnosti má, ale neřekl jaké. 😀 Víte to snad vy?

Air Traveller

Nevim, jaké pochybnosti má. A je mi to uplne jedno.

Na rozdíl od vás nedostávam hysterák, kdyz nekdo zastava na neco jiny pohled, nez ja.

Michal Bartoníček

Hysterák má spíš Svoboda, že na Václaváku budou tramvaje, protože někdo jiný zastává jiný pohled než on, přitom ten jeho se mu nepodařilo prosadit. 😀

Air Traveller

On má hysterák?

zatím tady hysterčíš ty, protoze si nekdo dovolil vyjadrit jiny pohled na vec…

Michal Bartoníček

Ano, ale nedává to najevo. Prostě tam došel s takovým tím výrazem „no tak si to teda postavte, ale uvidíte, že jsem měl pravdu.“ 😀
A vidím, že hysterčíte taky, když jste přešel od vykání k tykání. 😀 Mně to nijak nevadí, ale nejste moc konzistentní. Tak si to užijte. 😉

Michal M

A jaký je teda ten jiný pohled na věc?

Air Traveller

Neumíte číst?

Cituji Svobodu:

Dobrý den, děkuji za reakci. Ano, jistou skepsi k návratu tramvají do horní části Václavského náměstí chovám a nezastírám to. Ale počkejme na výsledek. Každopádně důležité je, že proměnou projde náměstí jako celek.

Konkrétně které části těch asi dvou nebo tří vět nerozumíte?

Michal M

To znamená, že si tady platíme Bohouška za to, aby se s námi dělil o svoje pocity?

Robert Pražák

Ano, politiky si platíme, aby nám sdělovali své názory. Tak to prostě je. A někdy s jejich názory zkrátka nesouhlasíme.

tarten

Názory možná, ty ale nepředvedl. Pocity jsou nám ukradené.

Michal Bartoníček

Vysvětlete mi jako malýmu klukovi, z čeho ta skepse vychází. Fakt nechápu, jaký jiný pohled na věc má a proč.

Air Traveller

No, vy nechápete asi víc věcí.

Ale nebojte, časem do toho dorostete.

Michal Bartoníček

Já taky čekám, až do toho dorostete. Zatím marně, takže si nemáme co vyčítat. 🙂

tarten

V těch větách nevidím nic konkrétního. Nic co by se podobalo názoru.

Robert Pražák

Prostě se domnívá, že tam jsou ty tramvaje zbytečné. Sice s ním nesouhlasím, ale jeho názor respektuji.

Pat

Jeho skepse je ze si není jistý jestli tam jsou ty tramvaje potřeba. Jestli staví TT za stovky milionů aniž by si byl jistý, že to k něčemu je, tak bych si představoval že jeho voliči, proklamující se fanoušky „řádného hospodaření a malého statu“ z toho budou silet.

DCHDC

Bohouš tramvají nikdy nejel 🤣

Martas

To Hřib taky ne 😀

Rudolf Tuček
liborvavrik82

Ale jel. Před volbama s kaneramanem v zádech. To se tak v Praze dělá v mnoha partajích.

Filip Jirsák

Primátor má jednat v zájmu města, ne podle toho, co jemu osobně se líbí nebo nelíbí. Takže na zahájení takové stavby (když už tam tedy politici chodí) samozřejmě má být, bez ohledu na to, co si o tom myslí. Akorát si teda pak má odpustit ty hloupé řeč. Nebo lépe, dovzdělat se, aby změnil názor.

MP22

My máme skepsi z primátora…

Pražák

Kdo my? My šotouši, my piráti? My z Letné?

MP22

Ty budeš asi spíš nějakej Smažák

Pražák

?? Nějak nerozumím jazyku tvého kmene (když už si tykáme). Já se ptám za koho mluvíš.

MP22

Seš anonymní člen diskuze, na co si s tím vykáním hraješ? K věci, nejsem šotouš, nejsem pirát, nejsem z Letné. Stačí?

Pražák

Ne, nestačí, když napíšeš my, což značí nějakou skupinu lidí, tak by si měl být schopen slušně říct za koho mluvíš. Ne se chovat jak prvotřídní hulvát.

risa.informace

Vy Pražáci bohužel jste hulváti… Brno je TOP začínám mít k Praze též skepsi. Pražáci neví co chtějí , ale hlavně že nám budou jejich soudy kecat do lanovky v Brně… Praha je zemský ráj pro bezdomovce na pohled, fuj Praha… Raději bych se zdopravy dozvěděl další novinky DPMB/IDSJMK. Praha je pro ultraboháče a snoby, Brno alespoň spolupracuje s Jihomoravským krajem… Praha je stát ve státě

Kyk

Ty spolupracují tak úspěšně že schválení zásad územního rozvoje trvalo 15 let a přesun nádraží30 let 🙂
A D43 v nedohlednu.

MP22

No brněnský nacionalista tu též chyběl… Kde vy se berete? Většina brňáků jsou naštěstí normální lidi díky kterým je právě Brno dobré město. Být to na tobě a podobných, tak jste obehnaní ostnatým drátem abyste se nedostali mezi lidi.

Nemel

Z Brna musí automaticky přiletět urážka, ať jde o cokoli pražského…jsme zvyklí.

MP22

Podívej se na to, jakým způsobem ses zeptal. Alias si pasivně agresivní a pak se divíš, že s tebou ten druhý nevede slušnou debatu. Máš co si chtěl, zkus to příště jinak.

Robert Pražák

Napsal jste „My máme skepsi z primátora“, tak se ptám, kdo to je VY?

Jaaa

Ti, co dali palec nahoru?

MP22

Přesně tak, díky 👍

Pepa

Ale co auta? Na viazualizacích jich moc není, přitom jde o významné adresy, které se bez dopravní obslužnosti neobejdou

MP22

Auta tam budou mít komunikaci po obou stranách a parkovací zálivy pro zásobování a parkování podél. Nebojte 🙂

Jan T.

A jak to dělají na té dolní, už zrekonstruované části?

MaT

No na můj vkus je zrovna v té dolní části těch různých aut, včetně autobusů, různých náklaďáků, taxíků a nevím čeho až moc. To zásobování bych ještě pochopil, ale když už někam jedu dopravní hromadou (tedy pardon, hromadnou dopravou), tak mě většinou nevyhodí až před hotelem a do pěší zóny se mnou obvykle také nevjíždí, tak nevím, proč by to tyhle autobusy a taxíky měli mít jinak…

HonzaK

Auta to nebudou delat nijak, protoze tam nebudou jezdit. Mimo zasobovani atd. Podivejte se, jak to ozilo dole

MP22

Víš to jistě? Zatím to vypadá spíše na to, že tam průjezd bude neregulovaný. Už jen to že tam bude ústit Štěpánská a Ve Smečkách, to by stejně jakákoliv regulace vjezdu nefungovala.

Jakub P

Bude tam vjezd pro zasobovani a vytahy do podzemnich garazi, co tam jsou.

PetrJukl

Kde jsou ty garáže ?

Filip Jirsák

Píšete o dopravní obslužnosti. Tak proč auta? Auta nejsou jediným způsobem dopravy – takže pokud vás zajímá dopravní obslužnost, budete si nejprve muset nastudovat, co doopravdy zajišťuje dopravu.

Bram

Primátor Svoboda vyjádřením své skepse jednoznačně potvrdil, že je akorát politickým dinosaurem myšlenkově žijícím v devadesátých letech minulého století. V době, kdy Praze vládl posvátný automobil.

ČD4ever

Nemůže mít někdo jiný názor? Argumenty existují. Musí to být hned důvod k odsouzení?

Michal M

Takže se nám chystáte dovysvětlit jaké argumenty vedou Svobodu ke skepsi?

Ten Onen

Třeba já mám podobnou skepsi. Kombinace vytížené tramvajové trati a pěší promenády mi nepřijde jako kompatibilní. Buď budou tramvajáci zuřivě zvonit na procházející se turisty nebo tam ty chodci zase moc chodit nebudou. Stejně jako to je na Náměstí Republiky, kde chodci jenom přes tramvajovou trať přeběhnou a vlastně to vůbec nefunguje jako nepřerušovaná pěší zóna.

Marian Kechlibar

Ono k tomu částečně vede stupidní pojetí té trati na Nám. Rep.

Kdyby třeba ty tramvajové koleje byly zadlážděny kostkami úplně jiné a výraznější barvy (červená? bílá?) než zbytek plochy náměstí, třeba by se od nich chodci instinktivně drželi dál.

Takhle je ten rozdíl tak malý, že si jich leckdy všimnete až na poslední chvíli.

Michal M

Na náměstí Republiky to není ideální, ale kombinace tramvají s pěší zónou se ve světě běžně používají.

Michal Bartoníček

Když to tak funguje v Brně, v Debrecenu nebo v Görlitz, proč by to nemělo fungovat i tady?

Vilda

V Brně to pravě nefunguje. Šalina v pěší zóně je peklo.

Michal Bartoníček

Tak to asi bydlíte v jiném Brně. 😀 Tramvaj na Masarykově ulici a na náměstí Svobody funguje znamenitě.

Průvodce původní Aleš

Tam nefungují jen auta a jejich arogantní brněnští řidiči. Šaliny jsou v pohodě.

Průvodce původní Aleš

Byl jste někdy na Masaryčce v Brně? To je taková velmi zvláštní pěší zóna. Dlažba je bez jakýchkoli předělů, od fasády k fasádě a jsou v ní tramvajové koleje. Chodci a tramvaje jsou tam v bezproblémové symbióze. Co je tam problémem, že tam jezdí jedno auto za druhým a to ne předpisově dvacítkou, ale 50, řidiči se chovají stylem že je to vše vozovka a chodci jim tam drze lezou. Mešťáci to neřeší, protože se to prý řešit nedá. Ale není to jen problém Masaryčky, na sousedním Zelňáku se řidiči taky tváří, že pěší zóna je jejich jízdní dráha, vy… Číst vice »

vlachjan

Podobný systím funguje v Masarykově ulici (výrazně užšší profil než Václavák) a na Svobodově náměstí v Brně. Překvapivě, jediný reálný problém je množství automobilů které se v prostoru této pěší zóny na vyjímku pohybuje.

Bram

Samozřejmě, že může a proto nikterak nebráním tomu, aby se primátor Svoboda vyjádřil. Ani ho nikterak nedehonestuji, protože pokud někoho nazvu politickým dinosaurem, tak to neznamená nic jiného, než že mu už v politice i přes podporu ne zcela zanedbatelné části voličů vlak tak trochu ujel.

Pražák

No pokud ho podporuje nemalá část voličů, tak evidentně neujel.

Bram

Ujel, ale Vy a on jste to akorát nepochopili. Ale s tím nic nenadělám.

Pražák

Jasně, všichni chtějí to co Vy a Vaše sociální bublina a kdo ne, ten nechápe co je pro něj dobré. Takhle to myslíte?

Michal Bartoníček

O to právě jde, že mnoho lidí neví, co je pro ně dobré a následky pak nesou všichni. Viz diskuze Ústeckého kraje s laiky ohledně VRT. Ze strany laiků samé lži, polopravdy a mýty.

Jackub

A někdo jiný ví líp, než oni sami, co je pro ně dobré? To jste tím chtěl říct??! 😳🤦‍♂️ Onehdy jsem četl zajímavý citát – „Všichni říkají, že chtějí vaše dobro. Nedejte si ho vzít!“. Asi tak…

Michal Bartoníček

Ví. Říká se jim odborníci. 🙂 Pokud jako kuřák půjdete k lékaři a řekne vám, že vaše nemoc je kvůli kouření, tak budete machrovat, že vám nějaký lapiduch nebude říkat, co máte dělat? Víte vy sám na rozdíl od něj, co je pro vás samotného dobré? Já teda nevím, jak moje tělo funguje. A proto je tady lékař, který to ví líp než já. Nechodíte pro rady k odborníkům? Umíte všechno sám? Víte, co je pro vás dobré, ačkoliv danému oboru a tématu nerozumíte? Takový Dunning-Krugerův efekt, že? 😀 Citát je fajn, ale pochybuju, že každý dokáže to dobro poznat… Číst vice »

Pavel

Současní „odborníci“ co vládnou dopravě v Praze je lobbistický spolek Auto-mat, jehož zájmy jsou veřejně deklarovány. A je smutné, že ODS nehájí své voliče a v otázkách dopravy se podřizuje Pirátům, k čemuž je dotlačila Marvanová. No a pak se strašně diví, proč to skalní voliči ODS hážou Turkovi.

tarten

Když to háží Turkovi, tak to samozřejmě nejsou skalní voliči ODS, ale něco docela jiného.

Jaaa

Ano, představte si, že třeba malé děti opravdu nevědí, co je pro ně nejlepší.

Každý člověk má nějaká kognitivní omezení. Takže v celé řadě záležitostí (ta množina je pro každého jiná) to prostě neví.

Bez ohledu na to, co tvrdí libertariáni nebo kdokoliv jiný.

Pražák

Jasně, kdežto Vy vždycky víte co je dobré nejen pro Vás, ale i pro ostatní.
Co mi to jen připomíná?

Michal Bartoníček

Vždycky to nevím, ale ve svém oboru jsem si tím naprosto jistý. 🙂 Pokud si to nemyslíte, tak je to vaše věc. Můžete se třeba zeptat nějakého truhláře nebo profesora chemie, jak by se měla organizovat doprava. 😉

Air Traveller

Od kdy je nějaký random diskutující ten, kdo určuje, komu ujel vlak?