Návrat automobilové zkratky přes hlavní budějovické náměstí. Soud zrušil loňská omezení

Pěší zóna u Černé věže bránila od července 2022 vjezdu na náměstí. V březnu 2023 zmizela. Pramen: Město České BudějovicePěší zóna u Černé věže bránila od července 2022 vjezdu na náměstí. V březnu 2023 zmizela. Pramen: Město České Budějovice

Omezení provozu v centru schválila bývalá rada města loni v lednu, začala platit v červenci.

Na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích se 1. března vrátí automobilový tranzit. Jihočeský krajský soud totiž zrušil dopravní omezení, která prosadila minulá magistrátní koalice a jejichž cílem bylo zklidnění dopravy v historickém jádru. Dá se mimo jiné předpokládat, že náměstí znovu začnou využívat automobilisté jako zkratku při cestě z jedné strany města na druhou.

Projekt na úpravu parkování na náměstí a nový systém jednosměrek podle rozsudku nebyl správně připraven. „Bohužel celé to dopravní řešení v centru je pro řidiče nesrozumitelné a zmatečné. Soud rozhodl tak, že do 28. února nejpozději musíme vše vrátit do původního stavu. To znamená, že všechna ta opatření, která byla zavedená, se zruší,“ řekl první náměstek primátorky Petr Maroš.

Omezení provozu v centru schválila bývalá rada města loni v lednu, začala platit v červenci. V organizaci dopravy byl největší změnou vznik pěší zóny v ulici U Černé věže v úseku mezi Hroznovou a Kanovnickou ulicí. Tímto úsekem lze od července projet už jen v noci od 22:00 do 6:00 hodin, ráno a večer zůstává otevřen pro zásobování. V protějším rohu náměstí (úhlopříčně) je z Biskupské ulice nově jednosměrka, mezi Širokou ulicí a Zátkovým nábřežím lze nově projet jen směrem na náměstí, nikoliv už z centra ven. Právě to mělo „odpárat“ náměstí hanlivou přezdívku „největší okružní křižovatka ve městě“ a přerušit zkratku mezi ulicí Na Sadech a Mánesovou. Od března se ovšem vše vrátí do starých kolejí.

Součástí nového systému dopravy v centru bylo i zrušení placených návštěvnických stání na severní straně náměstí. K dalšímu omezení parkování na centrálním náměstí mělo dojít letos, auta měla zmizet z celé severní i západní strany.

„Dopravou v centru města se bude nové vedení zabývat systematicky, a to zejména v návaznosti na plánované velké dopravní stavby,“ uvedlo dnes město v tiskovém prohlášení. Podle mluvčí Jany Novotné podala žalobu k soudu společnost Solná Brána.

České Budějovice do loňských voleb vedla koalice ANO, hnutí Občané Pro Budějovice, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN, po volbách vnikla koalice ODS, Společně pro Budějovice, Piráti a Jihočeši 2012.

Tagy České Budějovice náměstí Přemysla Otakara II. parkování
36 komentářů