Národní registr železničních vozidel končí, agendu přebírá evropská agentura

Historický osobní vagon, vrak. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářHistorický osobní vagon, vrak. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Evropský registr má podle DÚ „z dlouhodobého hlediska zjednodušit administrativu“.

Český Drážní úřad dnes oznámil konec Národního registru železničních vozidel (National Vehicle Register – NVR). Posledním dnem, kdy bude možné požádat o registraci vozidla v českém registru, bude 15. květen. Po tomto datu se veškerá agenda začne přesouvat do Evropského registru železničních vozidel (European Vehicle Register – EVR).

„Od 16. června 2024 bude fungovat výhradně Evropský registr vozidel, který spravuje Evropská agentura pro železnice. Dobu přesunu dat mezi oběma registry se bude Drážní úřad snažit zkrátit na minimum tak, aby registrace do EVR mohly být spuštěny dříve než v polovině června,“ doplnil ředitel DÚ Jiří Kolář.

Povinný přechod na EVR k 16. červnu podle něj platí pro všechny státy Evropské unie, které EVR ještě nevyužívají. Evropský registr přináší podle Drážního úřadu „sjednocení registrace vozidel na evropské úrovni, což z dlouhodobého hlediska zjednoduší administrativu“.

S přechodem na EVR k 16. červnu dojde zároveň i k další změně. Bude ukončeno vydávání průkazů způsobilosti UTZ (určená technická zařízení) pro nově povolovaná železniční vozidla určená k provozu na dráze celostátní a regionální.

Drážní úřad na svých stránkách uveřejnil české překlady příruček pro uživatele Evropského registru vozidel (EVR). Deník Zdopravy.cz oslovil dopravce s žádostí o komentář na téma, jak jim změna usnadní (či znesnadní) fungování. Komentáře přinese později.

Tagy Drážní úřad registr železničních vozidel
19 komentářů