Náhrada za pokladní. Jihomoravský kraj začíná s provozem chytrých validátorů

Nové validátory v Jihomoravském kraji. Foto: Jihomoravský krajNové validátory v Jihomoravském kraji. Foto: Jihomoravský kraj

Kromě prodeje jízdenek nabídnou validátory informace o spojení či poloze autobusů a vlaků.

170 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cracatit

To jsou zase nářky, že důchodce nebo slabozraký bude muset kamsi jinam a nedokáže se obloužit v automatu. Tak prostě požádá kolemjdoucího, aby mu naklepl počet zón, málokdy se stane, že na nádraží není a ni noha. Když bude mít ZTP nebo ZTP/P, tak pojede zadarmo a nemusí nic řešit. Důchodce si jednou za čas zajde do kontaktního centra, tam zatím pořád bude ještě personál, který mě obslouží.

Franta Pepa Jednička

Cestujícího nemá zajímat kolik potřebuje zón, ani jakou časovou platnost, cestující má přijít říct (tady dejme tomu naklapat do automatu) trasu odkud kam a má dostat příslušný platný doklad. To je jak v Pardubickém kraji, kde svého času, aby člověk v autobuse dostal jízdenku až do cílové stanice musel znát číslo zóny, pokud to nebylo v trase spoje.

Samozřejmě proč dělat dopravu co nejpřívětivější, co nejširšímu počtu obyvatel, když jim to můžeme zkomplikoval.

Nose Peak

No, a přesně takhle funguje ta krabička v Brně. Ťuknete např. na Ivančice nebo Náměšť nad Oslavou (vcelku inteligentně to nabízí jízdenky do toho směru, kam z daného nástupiště zpravidla jedou vlaky) Samosebou se tam dá naťukat i cokoliv jiného v IDS JMk, hrál jsem si s tím několik minut :-))

Franta Pepa Jednička

Aspoň něco, nesnáším když v MHD, kdekoliv musím řešit, na kolik, zón, pásem, atd… potřebuji jízdenku. Ještě lepší by bylo, kdyby to umělo i jízdenky dopravců, aby to nebylo vázané jen na IDS JMK, byť je mi jasné, že by to nebylo zas tolik využívané, ale proč by to nemohlo umět, když se po dopravcích požaduje, aby to jejich aplikace, apod… uměly. A samozřejmě přijímat hotovost, to je prostě druhý zásadní problém. A úplně nejlepší by bylo, aby se nerušili průvodčí, a fungovalo to jako obsazená stanice, tedy máš jízdenku ok, nemáš zaplatíš si u průvodčího přirážku, pokud ale zavedu… Číst vice »

Franta Pepa Jednička

Tak aspoň, že kraj nám ukazuje, že mu jde tak akorát o to, udělat s co nejvíce náhodných cestujících černé pasažéry, a vybrat co nejvíc na pokutách.

EvženNov

Za mě dobrý krok.

risa.informace

Kéž by Kredit Dopravní peněženky JMK šel uplatnit i ve vozidlech DPMB za pomocí Validátorů DPMB… Je fajn že se už nenabízí jen Prepaid bankovní karta bez účtů od ČSOB za poplatky. Dopravní peněženka na nebankovním nosiči Karta/Čip.Klíčenka za 30korun neomezená platnost narozdíl od Anonymní PID Lítačky platíte v JMK jen za plast na pořad(nemusím ji měnit). Nabíjení Kreditů přes E-shop je taky fajn. Další nápad je udělat všechny druhy veřejné dopravy IDSJMK se samoobslužným odbavením za pomocí Validátorů a karet. Místo klasik označovačů tyto kombinované na označování i Validaci jízdného na kartu= vlaky S/R, vozidla DPMB+ Autobusy IDSJMK v… Číst vice »

Někdo

A bude se dát koupit jízdenka za hotové ( mimo Brno a autobusy)? Moravi je zajíždějí i mimo JM kraj.Tam budou jezdit taky bez průvodčích?

Hoermalmeister

Ano, v předprodeji, jako doteď

Libor

Právě že jako doteď už to nepůjde, pokladny ČD (mimo Brno) již prodávat jízdenky nebudou. Nákup bude možný jen na kontaktních místech IDSJMK (a Brno), takže možností nákupu v předprodeji bude minimum.

Jaaa

A jízdenka za hotové?

Jarda

proč by ne.

k.m

Mě se tohle obecně nelíbí ! Pokud nevypadne papírová jízdenka nemá člověk nic v ruce při případném sporu. Tohle funguje v ČB v MHD a už x-krát se stalo ,že přišel revizor a ač člověk zaplatil revizorovi to ukazovalo že ne. Pak běhání na centrálu DP s výpisy z účtů atd.

Libor

Souhlasím to bude problém, kdyby to více provázali s e-shopem tak by cestujícímu mohl např. přijít e-mail s informace o zakoupené jízdence.

Nose Peak

No, a přesně tohle IDS JMK umí. Má na to webshop a ještě appku do mobilu. Tohle je pro lidi co přijdou na nádraží bez ničeho, jenom s kartou v ruce…

Samo

Na BrnoID si vieš pozrieť všetky elektronické lístky k tvojej karte, vrátane tých z validátoru.

Jirka z UL

Jestli to bude fungovat jako nákup jízdenek v Můj vlak, no potěš koště.

malejjarda

Mě Můj vlak funguje velmi dobře. Je zkrátka potřeba se s ním naučit. 🙂

Jarda

člověk se asi dokáže naučit kde co ale proč?

Pavel

Jezdím denně z Tišnova do Brna vlakem a průměrně potkávám revizora 1x za 3 roky. Od 1.1.2025 si tedy přestávám kupovat jízdenky a budu jezdit načerno, protože se to prostě vyplatí. Díky JMK..

M M

Asi nebudete moc bystrý, když vám nedojde, že v závislosti na to dojde k navýšení revizorských kontrol

Hoermalmeister

Tak doteď jste potkával průvodčí, takže revizorů bylo pomálu, teď jich bude víc. Klidně nám ale dopravu zadotujte z vlastní kapsy, místo 20 korun za jízdenku 2000 jako dobré

fabec

Tak kolik hodin tomu dáváte, než někdo rozmlátí první?

Hofman

Ano jak si tu jízdenku mají koupit staří a děti ,reď jsem řešil školní výlet paní učitelka nechtěla u dětí mobil.Navic já ani manželka nedojiždíme do Brna abychom tu jízdenku koupili,prostě komplikace. A to z Brna zkušenost že se jízdenka nenapsala anebo mi ji nečetla 2x

David

Trochu mi to připomíná diskuse o tom, jak lidí co zvládnou cestu do cizí země letadlem si pak nedokáží objednat taxi přes appku a nebo na terminálu.

Nose Peak

Když vidím tu diskusi, napadá mě scénář na remake “Uspořené libry”…

Ares

Musíte se starat, ale chápu, že je to náročné a přemýšlet občas bolí.

M19

Něco takového napíše jen ten, co v JMK nikdy nebyl. Svezte se zastávku busem a máte po problému s lístkem. 😉

Karl vB.

Skupinové cestování
Jste škola a chystáte se s dětmi na výlet?
https://www.idsjmk.cz/a/skupiny.html

Hoermalmeister

Nemusíte dojíždět do Brna, papírové jízdenky nikdo nezrušil, můžete je dostat buď ve vybraných trafikách nebo v KC JMK

Vincenc

Moji rodiče v seniorské věku jezdí že Svitavky do Rajce Jestřebí.Maji obyčejné tlačítkové telefony a nemají bankovní účet.Jakym způsobem se mají odbavit?Do Brna kvůli nákupu Te dopravní karty a jejímu nabíjení jezdit nebudou,byli by to náklady navíc.Je to nedořešene

Nose Peak

Tak jestli mají kromě Vás ještě jiného potomka, tak by jim třeba mohl tu klíčenku za tři pětky koupit a nabít přes eshop…

Nose Peak

A jestli mají, co se dá dělat, jenom Vás, tak to můžou vzít ze Svitáky busem do Boskovic (řidič bere cash), a vyřídit si to tam…

Jan

To je mi jich líto. Ale když se zamýšlím, že nemají účet, to jsou sami proti sobě (je to opravdu tak, jak píšete???), protože pokud platí nějaké účty (voda, elektřina, telefon), pak to platí na poště poukázkou? To se dost prohnou, ty poplatky za složenky, takže pokud toto opravdu absolvují každý měsíc, tak to je s prominutím Vaše chyba, že jim neporadíte, aby si zařídili účet a od toho rodiče svoji děti mají, i když to máme s rodiči těžké 🙂

xyz

Znáte SIPO?

To se dá hotově zaplatit na poště jednou transakcí, nezáleží na počtu položek na té bílé složence a poplatek je jen jeden.

Zálohové a další pravidelné platby jsou tam navedeny automaticky, tzn. žádné složenky není potřeba vyplňovat.

I nyní jej část důchodců využívá vč. placení hotově.

P. S. Nechápu, jak takovýto příspěvek mohl dostat tolik plusů.

Nose Peak

A jako bonus si můžou vyběhnout těch 35 schodů na Šumavské a vystát půlhodinovou frontu. Fit i ve vyšším věku!

xyz

SIPO se dá zaplatit na jakékoliv poště. Nejen na Šumavské.

Nose Peak

jj, vystojím si frontu na jedné ze tří pošt na Brně – střed, vyplajznu, teď jsem to prohnal googlem, 28!!! korun a mám zaplaceno. Nádhera…

xyz

Mmch. těch 28 Kč je součástí té bílé složenky, tzn. bude součástí té jedné transakce.

I když O. K., zaplatíte tedy NAVÍC nad rámec součtu jednotlivých položek tuto částku.

P. S. Já jsem SIPO před 2 lety (po převodu energií na moji osobu po úmrtí té původní) zrušil a vše platím trvalými příkazy (a koncesionářské poplatky platím 1x ročně jednorázovou platbou), ale zároveň chápu a respektuji, že část lidí dává přednost jinému způsobu placení.

Vincenc

Rodiče platí SIPO na poště ve Svitavce kde bydlí a bez fronty takže v pohodě.

Jan

SIPO znám, ale nechápu, co by mělo řešit v kontextu naší debaty?
Rozhodně to není levná věc, když nemáte bankovní účet, musíte to platit měsíčně osobně na pobočce nebo u pošťáka, viz ceník:
https://www.sipo.cz/cenik/
Aneb „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Takže nechci účet, nechci nic, ale zároveň mi nevadí, že to stojí hromadu peněz?

xyz

28 Kč za – i kdyby – 5 či 10 transakcí najednou (při hotovostní platbě + bez zákaznické karty) není tolik.

To už několik trvalých příkazů najednou může stát víc – ostatně i proto SIPO nadále využívají i ti lidé, kteří jej mají naveden na bankovní účet, ale chtějí, aby nadále šlo o jednu transakci.

Jan

28 Kč každý měsíc vs. zdarma… co tam máte dál

xyz

Já teda trvalé příkazy u ČS zdarma nemám.

Jan

existují i jiné banky, které jsou opravdu bez poplatkové…

Vincenc

Říkám jim to stále,ale oni jsou prostě stara škola a bankám a kartám nevěří tak to prostě je.Pro ne jsou peníze doma ve strožoku prostě nejbezpečnější.Zvlašt teď když čtou neustále o napadání účtu hackery

Emanuel

Co jste to za člověka, že necháte svoje staré rodiče platít SIPO a papírové složenky na poště!

Helena

Asi nemáte starší rodiče, jinak byste to pochopil, oni nevěří novým technologiím a Vy pravděpodobně také v jejich věku nebudete, takže nikoho nezatracujte.

Pavel Kopeček

Nechápu, naši jsou taky stáří, chtějí jen tlačítkovy telefon, ale tablet jsem je naučil používat, ať můžou koukat na letáky nebo ukazovat kamaradům fotky vnoučat. Měl jsem strach jak přijmou platební kartu, a nakonec to bylo bez problémů a jednoduché. Důchod jim chodí na účet, platí všude kartou a jsou rádi že nemusí nosit hotovost, mají nastavené trvalý příkaz a inkaso a víc nepotřebuji. A už by neměnily. Teď přemýšlíme, že Ježíšek jim asi přinese na placení hodinky,ať to mají ještě jednoduší.

Franta Pepa Jednička

Tak máte dobré rodiče, kteří se s tím sžili, ale znám seniory, kteří to odmítají už z principu, a nepřesvědčíte je ani párem volů. Nebo znám takové, co sice i účet mají, ale jen k tomu, aby vybrali peníze a jinak všude cash, a nepřesvědčíte je.

MaT

No jo, ale tak jestli někdo něco nechce používat ne proto že by nemohl (nějak fyzicky, nebo nějaký kognitivní deficit), ale prostě jen proto, že „to odmítá už z principu“, tak co na to říct… Mí rodiče skoro v 80 zvládli internetové a mobilní bankovnictví, výběry z bankomatů, nákupy na eshopech… A to máma s počítačem začínala až skoro v 70. Ale když někdo nechce, tak nechce. Jeho problém. Pořád je ale většina těchto novot hlavně možností, jak někomu (kdo takový odpor nemá) něco usnadnit. Pořád můžete všude platit hotově, pořád můžete chodit platební příkazy podávat na pobočku banky, pořád… Číst vice »

Franta Pepa Jednička

Ale VHD je především služba, která by měla být snadno dostupná co nejširší skupině obyvatel, tudíz pokud nahrazuju pokladny automaty, tak ten automat by měl minimálně přijímat i hotovost, jako základní samozřejmost, není žádnou povinností mít účet a kartu a komukoliv je prd po tom, proč to nechtějí, ale kraj jakožto objednavatel VHD má povinnost tuto službu udělat co nejpřívětivější, co nejširší skupině obyvatel.

Pavel

A nemají náhodou vlak zadarmo?

slabozraký

A nemusejí být ani zdaleka jen všichni konzervativní senioři – stačí být slabozraký a opravdu špatně vidící i na blízko (se zeleným zákalem a slábnoucím očním nervem zdravotnictví zatím nic udělat neumí), ale nemít přitom průkaz ZTP, a hned přibudou problémy, které při existenci průvodčích a pokladních nevznikaly.
Věřte, že to není žádná „sranda“ – bohužel vím, o čem píši.

MaT

No jestli si myslíte, že s glaukomem (zeleným zákalem) si naše zdravotnictví neporadí, tak si trochu rozšiřte obzory, třeba tady:
https://www.nzip.cz/clanek/790-zeleny-zakal-glaukom-diagnoza-a-lecba
S atrofií optiku už je to horší, ale zase tam to k tomu ZTP asi dospěje…

Karl vB.

Pane Vincenc, tak se prostě jako vzorný potomek sám postaráte a v Kontaktním centru na autobusovém nádraží v Boskovicích sám rodičům do foroty koupíte univerzální papírové jízdenky, které si budou označovat podle postupu na poučném videu.
Ze Svitávky do Boskovic to máte busem 253 pouhých 10 minut jízdy.
Cesta Svitávka – Rájec jsou 3 zóny, takže ten papír, co jim koupíte, ohnou na 4. políčku. Možná, že v centru dotazem zjistíte, že rodiče (podle věku) mohou jezdit ještě levněji.
https://www.idsjmk.cz/a/slevy-zvyhodneni.html

Vincenc

Děkuji za radu.A dík JMK že nám připravil tuto komplikací.Pro mě jakožto člověka bydliciho mimo JMK zajizdka do Boskovic navíc.Jak tu někdo již psal VHD má sloužit lidem a ne lidé jí.

Nose Peak

Tohle je fakt triviální problém. Prostě nakupte štos 3zónovejch jízdenek a rodiče si na peróně cvaknou.

Buďte rád, že jsou takhle samostatní…

Karl vB.

Tak si holt rodiče do těch Boskovic dojedou sami..
Akorát tam pojedou busem a ne vlakem, jako do Rájce. Bus bere hotovost a v kontaktním centru jim poraděj nejjednodušší a nejlevnější řešení.

Bez přezdívky

Zase marketingový podvod. Ten terminál natočený na propagačním videu na místě není, není tam po něm ani památky.

Bez přezdívky

Mínusáři tam nebyli, já tam byl před pár minutami…

Nose Peak

A ten vysmátej fešák s vysmátou fešandou tam byli?

Bez přezdívky

Terminál tam na tom kandelábru kde na videu byl prostě není: https://imgur.com/a/eCr1WY7

Libor

Už jej možná někdo ukradl? 😉

Bez přezdívky

Ani bych se nedivil. Jen nechápu ty mínusy za konstatování holého faktu. Místo podle fotek přesně identifikovat dokážu a slepý nejsem.

Nose Peak

Není na kandelábru, ale na tom sloupu zastřešení, co je nejblíž šturcu. Ale jenom z jedné strany sloupu, ten druhej je normální validátor…

Bez přezdívky

Tak to ho oproti videu přemístili…

jkk

Pokud se jedná o náhradu pokladen, měli by automat naučit i vydání mezikrajské jízdenky (OneTicket, kompletní sortiment ČD a jiných dopravců, co do dané stanice jezdí (včetně např. jízdenek na IN50, mezinárodních jízdenek a ideálně i s ekvivalentem dalších služek jako jsou místenky nebo třeba i nabití účtu ČD kredit)). Neříkám, že každý automat musí brát hotovost, ale v každé stanici by aspoň jeden takový měl být – například pro cizince může být někdy platba platební kartou buď drahá nebo dokonce nemožná, protože jim platbu něco zablokuje (např. v New Yorku se mi evropskou kartou nepodařilo zaplatit za metro). Navíc by se hodilo… Číst vice »

Libor

Kdo bude potřebovat mezikrajskou jízdenku tak předpokládám bude odbaven ve vlaku (bez příplatku).

Qaws

Nemá být kým odbaven, když ruší i průvodčí…

Libor

Průvodčí se zatím neruší globálně, ale jenom na linkách kde budou jezdit Moravie a ty si myslím že nezajíždí mimo kraj. Takže průvodčí u linky co vede mimo kraj už i teď prodá obyčejnou jízdenku ČD.

malejjarda

Nezajíždí, ale když máte na přestup 3 minuty, tak si fakt jízdenku v pokladně nekoupíte.

Domis

Nemáte pravdu. Budou se rušit všude kromě tratě 340 (Vláry). Tedy též linka S4 do Zastávky, S41 do M. Krumlova, další lokálky, též na tratích s Arrivou (zejm. linka S8). A taky není pravda, že nezajíždí mimo JMK. Křižanov je Kraj Vysočina a Moravie tam zajíždějí.

Libor

S9, R13 se také ruší? Nikoliv, že…

Domis

Tak zrovna na těch 2 linkách je v objednávce JMK jen část vlaků = vznikne bordel v tom, že v jedbom vlaku za hotové u průvodčího ano, ve druhém ne.

Libor

Za hotové na obou linkách u průvodčích bude možné jízdenku zakoupit, nezáleží na objednateli, ale na cílové stanici cestujícího.

Lukáš

Letovice, jsou Pardubický kraj a zrovna zde jezdí spousta cestujících mezi kraji.

Karl vB.
jkk

Odbaven kým ve vlaku bez průvodčího? Nebo snad odbaven až v přestupní stanici na přípojný mezikrajský vlak? Takže místo jedné jízdenky budu potřebovat dvě? Kam se poděla integrovanost když i na cestu jedním dopravcem musím mít dvě jízdenky?

Libor

Průvodčí se zatím neruší globálně, ale jenom na linkách kde budou jezdit Moravie a tam je v podstatě dopravce IDSJMK a mimo kraj ČD (či jiný) takže to máš dva dopravce. Ale chápu tě, to už ale obecný problém celého Česka, stát a kraje vysoutěžili na různé úseky různé dopravce ale jednu jízdenku ti žádný průvodčí neprodá.

Franta Pepa Jednička

Pletete si pojmy IDSJMK je přepravce, není dopravcem v žádné teoretické rovině.

rogo01

pro cestujícího je přepravce a dopravce to stejné

Nose Peak

Jak si dnes kupujete lístek z Brna do Třebíče (IDS JMK + VDV)?

slabozraký

V pokladně, v časové nouzi u průvodčého. Obé zanikne.

xyz

V rychlících ne. A Brno – Třebíč je primárně o rychlících (tím víc když u couráků vznikne umělý přestup v Zastávce, kdy i tak přes hranici krajů průvodčí pojedou).

Karl von Bahnhof

Pane vachmajstr, vy jste hlava.

Nose Peak

Jo. To je přesně ten use case, na kterej je potřeba systém nastavit – Newyorčan je pohlcen červí dírou a vypadne z ní na peronu zastávky Radostice…

Domis

Mezikrajské jizdenky ČD (včetně všech IN 20/50/100) včetně celosíťových a mezinárodních přestanou od prosince ve vlacích objednaných JMK platit. Takže nekoupíte nikde. Samozřejmě s výjimkou OneTicket (a tu koupíte kartou v automatu ve vozidlech). Nebo pojedou na kombinaci jízdenek IDS obou krajů, Cizinci a další lidi bez karty nikoho nezajímají. Za hotové jedině Brno hl.n. nebo v kontaktních centrech IDS, budou-li zrovna otevřená.

Franta Pepa Jednička

Ani už mezikrajské nebudou platit? Stále mi tu někteří chtějí tvrdit, že si JMK nebuduje stát ve státě a nechce trestat ty, co by náhodou měli tu drzost jezdit levněji?
Protože varianta SJT nebo složitě kupovat dvoje jízdenky, navíc dvě jízdenky = dvě přepravní smlouvy tudíž cestující je v případě zpoždění, apod… bit.

Nose Peak

Levněji = za krajské. Kombinace třeba IDS JMK + VDV je levnější, než IN25…

Franta Pepa Jednička

Kombinace IDS = menší právní ochrana při ujetí a SJT je zas drahý.
Navíc než In25 možná, a je to levnější I než In50?

Samo

SJT stojí rovnako ako TR10.

Franta Pepa Jednička

Jo ale kolik lidí jezdí za klasický TR10 v dnešní době, kdy snad na každou trasu se ještě k tomu vydávají různé flexi základní, zvýhodněné, atd…

M19

Ono totiž v IDS JMK nic jiného než vlaky nejezdí… lístek koupíte už v autobuse, přes internet či appku, automat zvládne angličtinu, protože na cizince nikdo nemyslí… PS; Jak jste přišel na to, že cizinci nevlastní kartu? 😉

malejjarda

Jen tak pro zajímavost. V sobotu jsem jel autobusem v rámci IDSJMK a chtěl si koupit jízdenku kartou.
Nešlo to, řidič tvrdil, že mu platba kartou nefunguje. Naštěstí my byl schopný vrátit na 500Kč, protože drobné jsem zrovna neměl.
Jindy zase nebyl schopný prodat mi jízdenku na tolik zon, kolik jsem potřeboval.
Tolik k funkčnosti systému.

M19

To první se stát mohlo, to druhé je prostě blbost. Proč by vám nedokázal prodat jízdenku na tolik zón kolik potřebujete? To je prostě nesmysl. Tolik k vašim tvrzení. A potvrdil jste, že za hotové lístek koupit lze i mimo Brno. 😉

malejjarda

Blbost to není. Jel jsem MHD a poté chtěl pokračovat regionálním busem. Řidič s tím chvíli bojoval a pak tvrdil, že mu jde vydat jen jízdenka v rámci MHD, ale vícezónová už ne.
Jestli to bylo chybou řidiče nebo systému fakt nevím.

Libor

To mě nenapadlo, na vlakovém nádraží kde zajíždí i autobusy bude možné si koupit jízdenku za hotové stále 😉 V autobuse si cestující koupí od řidiče jízdenku na zóny co bude potřebovat, rozloučí se, vystoupí a půjde na vlak 😉

xyz

Mmch. a autobuse tedy dál budou jízdenky prodávat řidiči? Měl jsem za to, že check-in + check-out kartou bude i tam.

Celkově mi to přijde nelogické – zrovna v busech prodej jízdenek zdržuje, na rozdíl od vlaků. Tím víc při hotovostní platbě.

A z hlediska technologie už by bylo jedno, kdyby „validátory“ uměly přijímat i mince (když to dosud umí i běžné automaty + dosud i řiiči).

M19

Na to jate přišel jak? 😉

jkk

Můžete mi prosím říct, podle jakého zdroje toto máte? Neříkám, že tomu tak nebude (z pohledu kraje je to asi logický krok, z pohledu mezikrajských cestujících, držitelů sítových jízdenek a podobně už moc ne), ale toto je poprvé, co o tom čtu. Díky.

M M

Na mezikrajské jízdenky jezdí nula nula nic cestujících

Hoermalmeister

Automaty umí mezikrajské jízdenky na tarif OneTicket, víc ani není potřeba, jízdenky ČD si musí dopravce vyřizovat sám. To není a ani by nemělo být v režii kraje

Franta Pepa Jednička

Samozřejmě, zlý cestující, má drzost cestovat mimo kraj, tak šup hezky za SJT, to by tak hrálo mu tu cestu udělat náhodou levnější.

Janko

A ti co používají hotovost se můžou jít asi klouzat teda…. Dlouhodobé kupóny předpokládám tam taky nepůjdou zakoupit, jízdenky one tickets nebo mimo kraj jak by smet…zas pouze polovičaté řešení a za mě nedostatečná plnohodnotná náhrada pokladen… Tak hlavně že kraj ušetří, to že cca. polovina cestujících bude nespokojených je jim u prd*le

likvidátor shotoushků

Něco není hned po tvém a už se tu oháníš “polovinou” 😁

T_t

Hotovost je v ČR zákonné platidlo. Karty jako dodatkové. Tolik zákon…. Obchodník nesmí hotovost odmítnout. (rozdíl oproti třeba Dánsku a Švédsku) .
Stačí znát zákony….

Nose Peak

Možnost platit hotovostí samosebou máte – u pokladny v Brně. Tohle je možnost navíc.

Vít Jůza

Takzvaná platba v hotovosti na dálku ….

Nose Peak

Zakoupení jízdenky v předprodeji, se tomu říká…

xyz

A když cestující nezačíná cestu v Brně?

Nose Peak

Může si koupit lístek v autobuse. A cestující, který nemá kartu, ani chytrofon, ani jízdenku z předprodeje a nastupuje na železnicní zastávce v temném hvozdu, má smůlu…

Domis

Takže to, že v autobusech a vlacích budou platit zcela odlišné způsoby nákupu jízdenky má být ta nejvyšší úroveň integrace dopravy? Tomu říkám tedy pokrok…

Nose Peak

Lidé, kteří v roce 2024 nepoužívají kartu a chytrý telefon, jsou hrdinové bez bázně a hany. Jsou pány svého času, peníze nepočítají a těžkostem se jenom smějí. Tohle zvládnou levou zadní…

Matfyzák

Pro me napriklad celkem realisticka situace je, kdyz je na vicedenni cundr, a cestou zpet se mi vybije telefon, a kartu si beru jen „zalozni“ s malou castkou na ucte, protoze naopak treba ve vesnickych hospodach je moc neberou, a kdybych tu kartu nekde v lese ztratil, tak nezustanu do doby, nez mi banka posle novou kartu, bez penez.

xyz

Děkuji za poklonu – smartphone nepoužívám.

Kartu mám, ale dle uvážejí střídám její používání s hotovostí. Nemám problém ji použít tam, kde by hotovost nebrali, ale celkově nemám příjemný pocit z jizdy bez fyzicky drženého jízdního dokladu (viz validátory).

xyz

Na téměř jakékoliv zastávce či stanici (nejen „v temném hvozdu“).

O. K., ty jízdenky z předprodeje jsou pořád alternativou – aspoň pro „místní“.

Jirka

Uff, tak to potom netuším jak to třeba Lidl nebo Billa (některé) dělají, když mají samoobslužné pokladny jen na kartu…

Domis

Vaše srovnání dost pokulhává. Ukažte mi jediný Lidl nebo Billu, kde nemají vedle samoobslužných pokladen aspoň jednu běžnou pokladnu s prodavačkou. Nebo kde by tvrdili „u nás můžete platit hotově na prodejně v sousedním městě.“

Helena

Normálně…jde se k pokladně….a účtenku dostanu do ruky.

Roman

Mě zajímalo kolik lidí v dnešní době používá jenom hotovost?

Daniel

Prakticky každý, kdo má exekuci a nemá účet na cizí jméno.

Nose Peak

Ti jezděj na černo, ostatně takhle k té exekuci přišli….

Daniel

Zdaleka ne každý, kdo má exekuci ji má za to, že jezdil nebo jezdí na černo.

Nose Peak

Holt se budou muset obtěžovat na kontaktní centrum Kordisu…když nemají ani chráněný účet…

Daniel

Ten chráněný účet je takový paskvil, že nevím o nikom kdo jej má. Už jen to že máte ostrouhaný hlavní příjem který vám na účet chodí ale nemůžete si zařídit brigádu protože na chráněný účet může přijít jen 1 příjem je nesmysl sám o sobě. Nehledě na složitost vyřízení takového účtu. To už je opravdu jednodušší dělat na černo za hotové nebo vyřídit insolvenci.

Nose Peak

Hotovost během několika let zmizí z běžného použití. Lidi budou mít prachy doma pod peřinou, ale všude se bude platit elektronicky. Sdělte to šetrně svému okolí….

Montano

no já platební kartu mám, ale JMK pokud nepojedu nějakým mezinárodním rychlíkem PH-Brno/Břeclav se zdaleka kvůli jeho bordelu na železnici vyhnu. No a z BV do ZN půjdu přes Pálavu raději pěšky – tam snad jezdí Arriva a potěš koště. znám z LB kraje.

M M

Bordelem na železnici myslíte nejkvalitnější železniční systém na území ČR?

malejjarda

Hahaha. Pobavil jsem se. 🙂

xyz

Které jsou podle vás kvalitnější než IDS JMK?

Lukáš

IDPK?

Libor

Tak to je dobrej fór. Zejména v naší části tratě, kde kraj vlakové spojení naprosto zprasil a zlepšení slibuje jen před krajskými volbami (podfuk s „přestupním terminálem“ u žst. Miroslav a celkově jižní část tratě 244).

xyz

T-244 celkově je neskutečnou popelkou – a to i mezi Brnem a Ivančicemi.

🙁

Nose Peak

Zlotřilej kraj postavil nádraží Miroslav v Suchohrdlech, 5 kiláků od města. Hrůza….

xyz

Ten samý kraj do toho nádraží objednával pravidelný takt vlaků s bus-návaznostmi, a to konkrétně od 7/2010 do 12/2015 (resp. bus-návaznosti skončily už o pár měsíců dříve po dokončení toho „bus-terminálu“, po kterém se změnily časové polohy linky č. 158).

Helena

A víte, ze ano. Nádraží daleko od mesta je opravdu zhovadilost. (viz Šakvice, Zaječí apod.)

Lukáš

Myslíte nesmysl vedený lidmi, kteří se umí chlubit a nic rozumného vymyslet neumí

Lukáš

Děcka jezdící nepravidelně (můj 14 letý bratr)

Vít Jůza

A proč ty automaty jsou nazývány validátory?

PeDazOl

To už je dnes taková móda no. 🙂 Místo teď říkat v tuto chvíli, místo protože říkat z toho důvodu že, místo automatu validátor…. 🙂

Vavrroch

Třeba je to proto, aby se dalo do přepravních podmínek napsat, že cestující „provede validaci“. V horším případě možná i „zajistí provedení validace“.
Prováděči všech zemí…
A už teď je mi Vás líto, jak se do Vás dají, že i móda je přece validní argument. 🙂

Luke

Asi dostanu rejžu, ale… důchodci nad 70 zase všecko zadarmo?

Nejvíc se vyplatí bejt v tomhle státě starej.
Jízdný zdarma, na léky strop 500kč rok, důchod 20 litrů…
Mladí nemaj budoucnost, sns

likvidátor shotoushků

Žijete v gerontokracii 😉 Rozhoduje většina…

Vít Jůza

Dostanete rejžu, ježto píšete komentář, aniž byste četl … “ Pro seniory nad 70 let bude jako další novinka zavedena v papírové i elektronické verzi nová celosíťová jízdenka za 40 Kč platná 24 hodin.“ (poslední věta) – to zdaleka zadarmo není, byť to v některých případech může být výhodné.

Luke

Fair point, špatně jsem si to přečetl, ale i tak…

Maj 50% slevu na jízdný, všecky zóny ve kterých je MHD zdarma, roční síťovku za 1200kč, ale zas se duchnám přidaj další a další slevy

Luke

Máte pravdu, špatně jsem to přečetl…

Ale i tak – už teď maj v JMK důchodci státních 50%, několik zón kompletně zadarmo, roční síťovou za 1200 a ještě se jim přidá další sleva…

Karl vB.

Nebojte, taky se dočkáte a taky pak budete poslouchat podobný kydy, jako jsou ty vaše.

Helena

Jednou Vám bude také 70 a asi budete důchodcům stále závidět. A jak mladí nemaji budoucnost? Podle vlády je nás stále méně…chybí spousta zaměstnanců…a bude hůř… nejsou děti… takže budete mít obrovský výběr a tech peněz…no možná byste se měl spíš zameřit na naše chytrolíny ve vládě, co nam porad zvyšují ceny a následně daně

ceryy5

Jediný kraj, který jde skutečně dopředu a do budoucnosti. Společně s Brnem je tak skvělé, že to podobně bude fungovat po celém kraji. Jinde by se měli inspirovat, nejlépe v Praze, právě ta by měla nabídnout turistům nejjednodušší cestu nákupu jízdenky.

Roman

MSK jde podobný směrem, jediný kdo je 100 let za opicemi jsou Pražáci a jejich slavné MHD.

vkn

čím jde prosím MS kraj dopředu?

Libor

„Jde dopředu“ jak kde. Na znojemsku je to zatím celkem bída.

Yoss

Super, tohle celkem vítám. „Pípni a jeď“ využívám celkem často a jsem rád, že podobný princip bude i ve vlacích a BUS mimo Brno.

Taky to bude mít výhodu pro turisty, kteří přijedou a budou si chít koupit lístek – předpokládám, že krabičky budou umět změnit jazyk.

Ale taky odvrácená strana:
předpokládám, že pro validaci tohle bude potřebovat terminál s přístupem na internet – stáhnutí informace o tom jestli daná karta na sobě má napárovanou jízdenku.

A to se obávám, že na mojí oblíbené S2ce mezi Bílovicemi a Blanskem bude kámen úrazu.

Bez přezdívky

Není takový problém vyvézt nad terminál slušnou anténu, případně připojit k netu kabelem – dráha na nádražích infrastrukturu má. To že nemáte signál na mobilu s tím nijak nesouvisí.

Matfyzák

A kde ten signal vezme revizor, ktery ty jizdenky kontroluje primo ve vlaku?

Nose Peak

Nebude kontrolovat v Novohradským tunelu….

Kamui

A zase tenhle systém vyžadující od cestujících absoluní důvěru, že revizor skutečně uvidí jízdenku kdesi v databázi. Vydání papírové nebo elektronické (PDF) jízdenky by mělo být povinné ze zákona.

likvidátor shotoushků

To jsou pseudodědkovské problémy 🤪

T_t

Ano, zažil jsem velmi nepříjemné chvilky v tyrkysovem meste, kdy revizor nešel daleko pro urážky a ponižování, protože ON ju tam nevidí … Ikdyz jsem ji měl, jak se později prokázalo ….
Dobře, a jak tedy zaplatím, když nemám kartu a budu nastupovat kdesi v polích, kde jaksi žádnou pipaci kartu nedostanu koupit ???

Yoss

Mobil, Poseidon nebo si nakoupím předem papírovou univerzální jízdenku do foroty.

Franta Pepa Jednička

To je pro zákaznice jak noha, má-li to být náhrada pokladen, tak příjem hotovosti by měl být automatický.

Franta Pepa Jednička

Akorát způsob, jak z neznalých cestujících úmyslně dělat černé pasažéry, protože revizoři, si na nich s chutí smlsnou.

Bez přezdívky

Když nemáte kartu, nevylézejte z domu.

Domis

JMK a KORDIS Vám vzkazují, že o takovéto cestující nemá zájem. A pokud jste si možná myslel (a jiné kraje než JMK si to mohou myslet také), že dopravní obslužnost z peněz daňových poplatníků zajišťovaná má být univerzálně dostupná „i za hotovost kdesi v polích“, tak tímto JMK dokázal, že to tak i podle platných zákonných norem není, bohužel.

Luke

Funguje tak celá Ostrava, v Brně se denně prodají snad desítky tisíc pípni a jeď jízdenek a stejně je to problém…?

T_t

Celá Ostrava….jasné…a proto jsou mj oblasti a linky kde po zavedení povinnych karet klesla frekvence až o 40procent….ale to ofiko nikdo nepřizná…

medved

a nějaký fundovaný ověřený zdroj? nebo jen Vaše myšlenky?

Domis

Samozřejmě, že ten systém není stoprocentní. Ta prodleva a tedy zobrazení jízdenky v databázi se zpožděním klidně i 20 minut nejsou až tak ojedinělé případy. Problém je, že statistiky k tomu neexistují. A ne, nemluvím o pípání v Brně, kde revizora potkáte s pravděpodobností jednotek procent (nikdo nemá statistiku, že při každé jeho jízdě mu revizor jízdenku správně přečetl). Ten systém není 100% spolehlivý, ale přesto chce JMK na něm být 100% závislý.