z prahy

Na Žižkově vznikne nová třída, která spojí Malešickou a Českobrodskou ulici

Olšanská ulice v Praze na Žižkově. Autor: VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80304683Olšanská ulice v Praze na Žižkově. Autor: VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80304683

V Praze vznikne nová spojka Žižkova a Malešic, povede skrze nákladové nádraží.

Město Praha plánuje na Žižkově novou silniční spojku, které pracovně říká Jarovská třída. Ta má v budoucnu skrze areál Nákladového nádraží Žižkov propojit Malešickou a Českobrodskou ulici.

Pražští radní v pondělí zadali Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), aby zpracoval urbanistickou studii propojení obou ulic. Studie by měla být hotová v polovině příštího roku. Nové propojení má být dvoupruhové a vést od křižovatky ulic Malešická – Na Jarově podél stávající železniční trati. Pod Jarovem se napojí na Českobrodskou ulici.

„Při plánování nových částí města je nutné přemýšlet strategicky. Proto již nyní řešíme dopravní posílení v podobě nového propojení na Žižkově, které zajistí, že po vzniku nové čtvrti nebude zatížena ulice Jana Želivského,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Takzvaná Jarovská třída má propojit Malešickou a Českobrodskou ulici. Pramen: IPR Praha

Takzvaná Jarovská třída má propojit Malešickou a Českobrodskou ulici. Pramen: IPR Praha

Kromě nového dopravního propojení a oživení žižkovského brownfieldu je také v plánu rekonstrukce ulice Malešické ulice. Současně je potřeba tyto projekty podle Scheinherra „koordinovat i s přípravou tramvajové tratě Olšanská – Habrová“. Ta by měla vést částečně na tělese nynější železnice.

Budoucí podobu celého areálu nákladového nádraží Žižkov naznačuje memorandum, které všechny zúčastněné strany podepsaly letos v únoru. Samotná historická budova by měla být v budoucnu centrem nové převážně rezidenční čtvrti, která v okolí vznikne. Čelní budovu by měl využívat Národní filmový archiv, který do nového sídla přesune i odborná pracoviště, knihovnu a Kino Ponrepo.

Memorandum podepsali ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor Prahy Zdeněk Hřib, starosta Prahy 3 Jiří Ptáček, generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, za developera Sekyra Group předseda představenstva Luděk Sekyra a místopředseda představenstva Leoš Anderle, za České dráhy předseda představenstva Václav Nebeský a člen představenstva Petr Pavelec a za Žižkov Station Development předseda představenstva Leoš Anderle a místopředseda představenstva Petr Král.

Tagy IPR Praha Jarovská třída Nákladové nádraží Žižkov praha
42 komentářů