Letectví

Na letišti Točná hořelo, historická letadla majitele Seznamu se podařilo zachránit

Požár na letišti Točná. Foto: Ivo Lukačovič @ilblog / Twitter
Na letišti Točná hoří, historická letadla majitele Seznamu se podařilo zachránit
V Točné je zaparkováno šest historických letadel včetně Electry po Baťovi.

Na letišti Točná na jižním okraji Prahy od rána zasahují kvůli požáru hangáru hasiči. Důvodem je požár budovy hangáru, ve které jsou uskladněná historická letadla. Většina z nich patří majiteli Seznamu Ivu Lukačovičovi.

O požáru informovali na twitteru hasiči i Lukačovič. Ten nejprve uvedl, že jeho srdce krvácí, protože se zřejmě nepodaří zachránit všechna letadla. Později oznámil, že požáru nakonec unikly všechny stroje. Tři letadla stihli zaměstnanci letiště vytáhnout před příjezdem hasičů, dvě po jejich příjezdu.

„Hoří část budovy hangáru, pomocí čtyř vodních proudů se snažíme požár lokalizovat. Počet hasičů je na místě dostačující,“ uvedli hasiči. Požár se podařilo lokalizovat kolem 10:00.  „Několik osob objekt opustilo před naším příjezdem a nikdo není zraněn,“ uvedli hasiči na twitteru. I když uváděli, že jde o dřevěnou část, šlo pouze o dřevěné obložení.

V Točné má Lukačovič umístěn historický letoun Lockheed Electra 10A po Janu Antonínovi Baťovi. Ve sbírce letiště je pět dalších historických letadel, například replika Avia BH-1 nebo Waco YKS-6.

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kocurek

Uff, tak aspoň že ty letadla zachránili. Hangár vzal čert, postaví se nový.

Jirka

Nemáte také takový dojem, že poslední roky hoří nějak moc často ???

Lumiere

Spíš se píše o každé drobnosti, kterou hasiči nasdílejí na Twitter. Dřív byly v médiích jen velké požáry (jako třeba ten, o kterém je článek), dneska jsou ve zprávách i vyložené banality, jako třeba proslulý kohoutovický hořící pařez.
Taky je rozdíl v přístupu hasičů. Když jsme za socíku odposlouchávali jejich frekvenci, tak to podle rudých paranoiků bylo protiprávní jednání. Dneska má kdokoli k dispozici informace o zásazích prakticky v reálném čase.

Tomas

Ne. je to jen Lpřeinformovanost“. píše se o každým prdu.

dřív … se člověk o každém prdu .. nedovedel.

Martin Csabo

Hlavně že se podařila zachranit ta Elektra, prej je to jediná letuschopná elektra v Evropě

Bram

Všech historických letadel by byla škoda. Je otázka, kam ty letadla dají. Snad to půjde do dohašeného a zajištěného hangáru, který se co nejdříve podrobí opravě.

pohledem realisty

Nepřipadá vám trochu s podivem, že jedinečné kusy techniky jsou deponovány v relativně snadno je ohrožujících depozitářích? I ten dřevěný hangár má nepochybně významnou historickou hodnotu, ale „rozdistribuovat“ nějak lépe všechny ty historické předměty by asi mělo smysl, aby v případě příchodu nějaké pohromy společnost nepřišla o úplně všechny památky – co vy na to? I když chápu zájem bohatého majitele mít všechno v jednom a při ruce, myslím, že by to rozložení do více míst ve výsledku ani nebylo o mnoho dražší než deponie všeho v jednom historickém objektu – navíc i pojištění při tom současném řešení si asi… Číst vice »

Bram

Hangár na Točné je nový, byl postaven odhadem tak před deseti lety. Jako starý jen vypadá.

Jarda Š.

A majitel těch letadel má i většinový podíl ve firmě, která vlastní a provozuje letiště, takže je pochopitelně nechce dávat někam ke konkurenci.

pohledem realisty

Ke konkurenci by je jistě dávat nemusel, ale nebylo by z principu lepší raději postavit pro ně více menších samostatných úložišť, aby všechna nemusela být v jednom jediném hangáru?

Facepalm

Si Lukačovič pořídil letiště a postavil si hangár na svoji sbírku letadel asi proto, aby je měl rozfrcaný všude možně. Prej „pohled realisty“, tyvole.

glosátor

Pane moudrý tyvole, a on je takový hlupák, že si postavil něco, co snadno chytí, a schoval do toho své cenné věci? Nebo že by byl pojistný podvodník a náhodou mu to nevyšlo?

Jiří Kocurek

Když jste načal žločiny: Taky to mohl být nějaký žhář, který mu to záviděl přesvědčen, že buď to má být státu nebo nikoho.

Facepalm

Jasně, pořídil si jako celoživotní leteckej nadšenec sbírku unikátních letadel jen proto, aby coby majitel jedné z nejprofitabilnějších českých firem podojil pojišťovnu tím, že je nechá shořet. To může dávat smysl jen závistivému primitivnímu hajzlovi – tím myslím tebe.

obyčejný člověk

Vaše zuřivé tykání někomu, koho zřejmě ani neznáte, je jen projevem vašeho hulvátství a mdlé inteligence, což ostatně potvrzujete i tím, že nechápete ani ironii. Ale s tím se musíte popasovat sám a ani hloupé nadávání jiným v tom většinou na příliš dlouhou dobu nepomůže, když zjevně cítíte odhalení své slabosti.

Jiří Kocurek

Takže věci z muzea taky rozhodit po republice, kdyby náhodou?

Ondřej

V dnešní době klidně, výstavy jsou jen online 😀