dpp

Na Labi v Pardubickém kraji by měly vzniknout čtyři přístavy

Zdvihací most nad vjezdem do českobudějovického přístavu České Vrbné Autor: Zdopravy.czZdvihací most nad vjezdem do českobudějovického přístavu České Vrbné Autor: Zdopravy.cz

Po splavnění Labe do Pardubic by na řece v Pardubickém kraji měly vzniknout čtyři veřejná přístaviště nebo přístavy. Umístěny by

Po splavnění Labe do Pardubic by na řece v Pardubickém kraji měly vzniknout čtyři veřejná přístaviště nebo přístavy. Umístěny by měly být v Řečanech nad Labem/Kladrubech nad Labem, Přelouči, Pardubicích a Kuněticích, řekl mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jan Bukovský. Kde konkrétně by měly být a jak by měly vypadat, zatím ŘVC neřešilo.

„Pro jednotlivé lokality bude nutné rozpracovat urbanistické studie, zafixovat jejich podobu a zahájit od počátku celý proces projektové přípravy,“ uvedl Bukovský.

Vznik přístavů je podmíněn splavněním úseku Labe z Přelouče do Pardubic. Kvůli němu bude nutné obejít jez v Přelouči. Proti dosud navrhované trase plavebního kanálu přes celou přírodní oblast Slavíkovy ostrovy vystupovaly ekologické organizace. Původní stanovisko posouzení vlivu záměru na životní prostředí EIA pozbylo platnosti, projekt je tak opět na počátku. Letos ministerstvo životního prostředí také zrušilo rozhodnutí o výjimce, kterým Pardubický kraj v červenci povolil zásah do přírodního biotopu pro modernizaci plavebního stupně Srnojedy u Pardubic.

Dosud prosazovaný plavební kanál měl obejít jez v Přelouči a umožnit prodloužení vodní cesty až do Pardubic. Průplav měl procházet rezervací Slavíkovy ostrovy, kde se podle organizace Děti Země nacházejí biotopy 44 zvláště chráněných druhů organismů. Navzdory požadavku Evropské komise vláda lokalitu Louky u Přelouče zatím nezařadila mezi evropsky chráněná území.

Podle dřívějších údajů měla výstavba kanálu o délce téměř 3,2 kilometru stát asi 3,1 miliardy korun. ŘVC již za jeho přípravu zaplatilo 302 milionů.

ČTK

Tagy Labe Pardubický kraj přístav ŘVC splavnění
23 komentářů