dpp

Na brněnském Dornychu po 101 letech končí tramvaje. Tu poslední bude řídit ředitel

Tramvaje na Dornychu odešly do historie. Autor: Město BrnoTramvaje na Dornychu odešly do historie. Autor: Město Brno

Po brněnské ulici Dornych dnes v noci po 101 letech provozu projede poslední tramvaj. Poté ulici a okolí čeká 2,5

Po brněnské ulici Dornych dnes v noci po 101 letech provozu projede poslední tramvaj. Poté ulici a okolí čeká 2,5 roku dlouhá modernizace, v rámci které se tramvajová trať přesune do ulice Plotní. Akce za 1,2 miliardy se plánovala léta a patří ke strategickým projektům města Brna.

Řidiče i cestující MHD čeká řada omezení a výluk. Ulice Dornych bude přestavěna na kapacitní směrově rozdělenou komunikaci o čtyřech pruzích, naopak Plotní by se měla zklidnit. „Zahajujeme stavbu, která po dobu svého trvání silně ovlivní dopravní chování ve městě Brně. Po dokončení ale výrazně zjednoduší cestu na jih Brna pro auta i městskou hromadnou dopravu. A dojde k dlouho plánované změně, a to ke zlepšení dopravní dostupnosti Zvonařky,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který už v pátek stavbu symbolicky zahájil poklepáním na kolejnici.

K uzavření Dornychu pro veškerou dopravu ale dojde až v noci z neděle na pondělí. Jako poslední z tramvají se po Dornychu projede Porsche 13T, kterou bude řídit generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Tramvaj má podle jízdního řádu odjezd 22:40 ze Zvonařky směrem do Komárova a zpět. Tramvaje poté nahradí provizorní autobusová linka x12, doprava se rozloží i mezi další spoje, které budou vedeny Masnou ulicí.

„Vymístěním tramvaje do ulice Plotní přestane na Dornychu docházet ke kolizím a vzájemným zdržováním aut a tramvají,“ doplnil za Ředitelství silnic a dálnic ředitel brněnského závodu David Fiala. ŘSD je jedním ze čtyř investorů celého projektu, na kterém se podílejí ještě město, dopravní podnik a Teplárny Brno. Zakázku získaly firmy IMOS Brno, Strabag a Dopravní stavby Brno. Mapa zde.


Dopravní omezení

Rekonstruovat se bude nejprve ulice Dornych, která se uzavře 12. 3. od OD Lidl po křižovatku ulic Dornych a Svatopetrská. Ulice Plotní bude při této etapě průjezdná, provoz v ulici Svatopetrská však bude sveden do jednoho pruhu v každém směru. V ulici Svatopetrská je v obou směrech omezen provoz dílčími omezeními pro stavbu přejezdu středního dělícího pásu a pro stavbu první části kanalizace. Z ulice Svatopetrská je zachován jednosměrný průjezd do ulice Kalová. Dále je uzavřen koncový úsek ulice Konopná. Zábor části parkoviště u křižovatky ul. Černovická a Svatopetrská pro obrat a odstavování autobusů náhradní dopravy.

Info o omezeních převzato z webu KopemezaBrno.cz, kde jsou uvedeny další podrobnosti

Tagy brno Dornych DPMB Plotní tramvaje
2 komentáře