Doprava ve městě Silnice

Na brněnské křižovatce vypnuli semafory, za odpoledne došlo k pěti nehodám

Semafory. Ilustrační foto: Pixabay.com
Semafory. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pět dopravních nehod se stalo dnes odpoledne na křižovatce ulic Kotlářská a Kounicova v Brně, kde je omezený provoz kvůli výměně semaforů. Semafory nefungují, řidiči musejí jezdit podle značek. Dopravu tam bude od pondělí řídit policie, řekla ČTK policejní mluvčí Kamila Haraštová. Podle ní by řidiči měli dát v daném úseku pozor, semafory nejspíš nepůjdou ani u vedlejší křižovatky ulic Kounicova a Nerudova, kde se bude opravovat překopnutý kabel. Při nehodách nebyl nikdo vážně zraněn.

Úpravy křižovatky Kounicova a Kotlářská začaly v sobotu. „Provoz je svedený do jednoho pruhu. Máme tam několik nehod, některé jsou se zraněním. U některých hrálo roli nedání přednosti, u dalších jeli řidiči moc rychle,“ řekla Haraštová.

Zatímco jindy řídí dopravu semafory, nyní v místě chybějí kvůli obměně. Řidiči jezdí podle značek, Kounicova je hlavní ulice, Kotlářská vedlejší. Policejní mluvčí Pavel Šváb ČTK řekl, že situace by mohla trvat i týden.

Policie nabádá k opatrnosti. „Řidiči se musejí dívat na dopravní značení. Bylo by dobré, kdyby snížili rychlost a byli pozornější. Od pondělního rána tam bude policie řídit provoz,“ dodala Haraštová. Podle ní nastanou problémy i na vedlejší křižovatce ulic Kounicova a Nerudova, kde nepůjdou semafory kvůli pracím na překopnutém kabelu.

ČTK

62 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaaa

Holt Brno není město, ale životní styl…

Radovan

Tip pro redakci> Z mého pohledu je frekvence výměny semaforů v Brně naprosto úžasná, zdá se že semafory velmi často vycházejí z módy a je třeba je kompletně vyměnit – včetně sloupů a vlastních „svítidel“. Kdybyste měli čas s chuť zjistit, kolik se takto „proinvestovává“. V Brně nemáme s dopravou skoro žádné jiné problémy…. Chápu, že se může implementovat třeba přednost pro vozy IZS, ale jestli na toto je třeba měnit komplet vše, neumím posoudit. Rád se nechám od někoho znalého poučit. Ovšem i po mnoha výměnách je situace na mnoha křižovatkách stále velmi problematická, např. se přidá další interval… Číst vice »

Radim

Hlavně by nebylo od věci začít účinně využívat systém detekce dopravy. Nezkoumal jsem, na kterých křižovatkách smyčky jsou nebo nejsou, ale pokud NEpočítám silný provoz, tak bych řekl, že jsou osazeny / využívány zcela nedostatečně. Namátkou mě napadá křižovatka Hradecká x Tábor, kde je to znát asi nejvíce – směr SJ (ve špičce dominantní) má cca minutu zelenou a projede po něm nula až dvě auta, zatímco štrůdl ve směru ZV vesele stojí. Ale v menším měřítku si toho všímám snad všude.

Kkarel

Nikdo nebyl vážně zraněn a to je hlavní.

Hanzi

Semafor tam prostě z nějakého důvodu je. Nedokážu si představit , že by v dnešní době třeba křižovatky v Praze (Ohrada, Bulhar, Letná…) byli s absencí semaforů- Při udržbě nebo poruše máme přeci dopravní policii, která by měla ten provoz korigovat. Jinak samozřejmě po hlavních tazích se bude jezdit pořád, z vedlejších budou kilometrové špunty, až se někdo neudrží, narve to tam a výsledek je na světě….

Dáda

řízení není o nevydržení…. řízení je o dodržování silničního zákona. A o slušnosti.

Hanzi

To rozhodně, já sám pokud vidím takovou situaci nevadí mi auto z vedlejší pustit, zel bohu, takových lidí za volantem moc není a styl dnešní jizdy je spíš systém ,,teď jedu já a ty se třeba po..r,,. Zajímavé že treba pro Němce není problém na dálnici zpomalenim nebo uhnutim do vedlejsiho pruhu auto z pruhu připojovacího pustit. U nás skoro nemyslitelný.

Leinad

Uhnout do levého pruhu je v Německu zakázané, technicky pouštění najíždějícího není předjíždění ani jiný důvod k jízdě vlevo.

K.S.

Ano, pokud budeme vycházet z technokratické koncepce, tak ano, řízení je o dodržování zákona, na druhou stranu z toho zákona je běžně třeba jenom nepatrná část a zrovna na této křižovatce, při technokratickém výkladu, bude stát všechno až někam po Moulin Rouge, nebo i dál a pak prostě někomu ty nervy rupnou, člověk opravdu není dělaný na to aby měl nekonečnou frustrační toleranci, což by technokratický výklad zákona vyžadoval. Navíc celý stres a frustrace se skládá, ne jen za den, ale i za týden, měsíc, pak tu máme fakt že mnoho řidičů má relativně malý nájezd a více méně po… Číst vice »

Leinad

K tomu existují různí lovci nehod. Když mě někdo „omezí“, trefím ho protože mám přednost?

Jiří

Tady je zase každej druhej chytrej jak Einstein. Nevím jak v tomhle případě, ale v Praze tu a tam nějakého génia napadne vypnout semafory. Teoreticky tam jsou značky, ale praxe ten semafor prostě potřebuje. Viz. co zažívám na křižovatce Černokostelecká Sazečská. 3+2 hlavní včetně odbočovacího pruhu, souběžně tramvaj, z vedlejší se tam potřebuje dostat dost autobusů z/na Depo Hostivař. Běžte si to zkusit v pracovní den ráno, teoretici… Ony semafory vznikly z nějakého důvodu.

Bob

Nevím koho napadlo dávat Brňákům řidičáky. To se pak nelze divit. 🙂

Vladimír Bílý

Brno je asi jediné město na světě, kde jsou do okruhu nasekané přednosti z radiál. Tahle blbost si přímo říká o výskyt nehod.

Dalibor

Nikoliv, je to jen otázkou priorit, co „má“ přednost – jestli ti co jedou z/do centra, nebo ti, co objíždějí. Já osobně upřednostním ony radiály před něčím, co stejně okruhem není.

Dáda

Jestli to nebude tím, že město upředňostňuje MHD a po radiálách jezdí trolejbusy.

Leinad

Ať upřednostňuje programem semaforu, já jsem pro preferenci MHD. Ale kvůli tomu se nemusí dávat značky o přednosti nelogicky.

dada

podle jaké logiky?

Tomáš Gottschalk

No ausgerechnet na této křižovatce jezdí trajfy z obou směrů. Tak které byste upřednostnil?

Vladimír Bílý

Ano, proto to tak je. Ale tak je z toho tento matoucí paskvil. Podle nastavení semaforů a počtu jízdních pruhů má prioritu v tomto místě jakož i jinde jednoznačně okruh. Říkáme tomu okruh, funguje to jako okruh, ale běda, jak vypnou semafory. Pak na čtyřproudovce dáváte přednost uzoučké Kounicově. Ale pozor, tady přednost ano, pře tím jste 3x na hlavní. Za mě těžko pochopitelná past na méně pozorné řidiče. A těch je bohužel většina.

dada

Zvláštní, jezdím tamtudy min. 2x denně. Výpadek semaforů za ty léta jsem zažil mnohokrát. i obdobi kdy v noci byly vypnutý standartně. 30 let v provozu a ještě jsem tam neboural… jak já to vlastne dělám?

Leinad

Musí mít řidičák každý?
A co udělá policie, když křižovatkou projede trotl z vedlejší, ale zrovna to ostatní ubrzdí – nevšimne si toho, protože zalepuje obálky se snímky z radarových pastí?

Karel

Toto se vyřeší až v době, kdy každé auto bude muset mít povinně instalovaného a spuštěného bonzovacího asistenta, který řidiči po prvním přestupku nebo chybě definitivně zruší řidičák. Do týdne budou silnice prázdné.

Leinad

Ono by stačilo, kdyby se policie zaměřila na více nebezpečné přestupky. V Německu není moc radarů mezi posledním barákem a cedulí, přesto je tam menší nehodovost.

Martin

Nemci jsou o dost slusnejsi… ridic Porsche dal prednost nam i presto, ze mel zelenou,… pravda, semafory tam byly casovane a i kdyz nic nejelo, dalo chodcum stopku…

Petr

Tak zítra uvidíme, kolik nehod bude když to bude řídit policie. Vždyť půlka lidí už neumí jezdit ani podle signálů policajta.

Zlínka

Pán je velký optimista. Pod 70% to nebude. 😎. To bude přejetých policajtů.

MildaIV

V Brně je policejní škola, takže policie často trénuje nejen sebe, ale i Brněnské řidiče.

dada

pravidelně trenujou třeba na křižovatce u Krpolskýho Teska

Petr

U nás se dělá každý rok soutěž regulovčíků a tedy někdy to stojí za to, když vidí policajta uprostřed křižovatky a teď nevědí co mají dělat. :-))

A.R.

No koukneme na to, jaci dementi drzi volant. A jeste jsou drzi, kdyz se ma automobilova doprava omezit. At se nejdrive nauci zakon a pak muzou jezdit.

Vaněk

Kdo toi vše zaplatí, ty škody. Správce semaforů?

mgr.pavel

Probůh proč správce semaforů? 😮

Bez semaforů je to normální křižovatka s normálními značkami hlavní silnice a vedlejší silnice. Řidiči buď tyto značky nerespektovali, nebo jeli moc rychle. Oni jako vinící nehod, resp. jejich (havarijní) pojišťovny, pak tedy zaplatí ty škody, ne?

Leinad

Poškozenému to snad zaplatí povinné ručení, havarijko si může viník vybrat pro sebe 😀

K.S.

Na značky se dá jezdit jenom do určité hustoty provozu a nějakého počtu pruhů, pak už to je na semafor a technologická řešení pro dočasné semafory existují a není důvod je nenasadit. Když to přirovnám k železnici, tak na takovéto křižovatce shodit semafory a nasekat tam značky a svést to do jednoho pruhu je jako kdyby se někde v Třebové mělo jezdit výhradně podle rozhledových poměrů.

Dalibor

Pán asi upad. Jaký škody? Jaký správce??? Šoky páchá idiot za volantem. Semafor j epouze „technický pomocník“, bez něj je to křožovatka jakoo každá jiná, hlavní, vedlejší, kolmý křížení, široká, přehledná, nezáludná. Jednoduchost sma. Jen někteří idioti jezdá jak splašený a neumí dávat přednost dle značek a neumí dodržovat bezpečnou vzdálenost. To je celý.

Karel

Objektivně ovšem jsou některá dopravní řešení rizikovější a některá méně riziková – bez ohledu na to, že většinou jde na někoho z řidičů apod. hodit „vinu“.

Dalibor

nejrizikovější znám tyto:
Frajer za volantem
Bezohledný za volantem
Idiot za volantem

možno i kombinovat

Karel

Doufám, že nepracujete nikde, kde by pod vás spadalo řízení rizik. Protože byste byl idiot manažer a frajer bezpečnostní technik.

Dáda

Nikolivěk. Jsem prostý technik. Ty managery a frajery mám nad sebou. Nicméně právě v safety technice mám dosti velké % pracovního nasazení. A taky zde jsou největším rizikem lidi. Lidi co jsou schopni porušit úplně všecko, včetně bezpečnostních obvodů. Není rok, abychom někde neřešili těžký úraz nebo smrťák.

Dalibor

Zde je důkaz, jak lidem sračkovatí mozek. Na jedný křižovatce vypnou světla a už je katastrofa. By mne zajímalo, co by se stalo, gdyby tak na týden vypli GPS. Mnozí jedinci by netrefili domů. Lidi jsou čím dál méně „soběstační“ a už nemuí používat obyčejnej, možno řící selskej, rozum.

Michal Fiala

Hele, neviděl bych to zas tak tragicky. Znáte vůbec to konkrétní místo? Já tou křižovatkou procházím či projíždím každý pracovní den. Ten průs*r je v tom, že jednak všichni jezdí pocitově, po paměti (jsou to jenom lidi, nejsou to nadlidi). V autech už dávno nesedí nikdo, kdo by tuto křižovatku pamatoval bez světel. A upřímně, i když tou křižovatkou opravdu procházím (projíždím) denně do práce, tak mě docela šokovalo, když jsem se tady dočetl, že hlavní je Kounicova a nikoliv Kotlářská. To mi hlava nebere a jak jde dle článku vidět, nejsem sám. Nejdou světla, takže nejde o rychlost, protože… Číst vice »

MildaIV

Podle street view ze září 2018 je to naopak. Pokud s to změnilo, tak je pěkná blbost.

sorák

Dívám se na Vámi zmiňované street view a i v září 2018 byla Kotlářská vedlejší ulicí…

P47

Uvoz x Udolni je taky prednost jinak, nez by clovek cekal.

dada

A přesnne z toho důvodu tam jsou značky. Jezdit podle „pocitu“ je ponekud riskantní

Jouda

Klasika, to mě ani nepřekvapuje. Odraz dnešní přetechnizované a bezpečné doby. Bez semaforů, čidel, bezpečnostních zámků a ostatních vymožeností už ani společnost neumí fungovat. Pak se něco někde nepovede, něco vypne a jak se máme zase vrátit z digitálního bezpečného světa k analogovému myšlení, končí to přesně takto. A to až se tam ukážou policajti s ručně dávanými pokyny, to teprve bude mazec ! Ti mladší na to asi hned budou hledat aplikaci v mobilu…

Jiří Kocurek

Předtím takové nehody vůbec neexistovaly, byl třetinový provoz … a tak tam ty semafory před 30 (?) rokama namontovali pro srandu králíkům, tehdy nebyly přece potřeba.

Dalibor

třetinový polovoční desetinový… Výsledkem může být zácpa. Ne bouračky. Značky jsou jasný pro všecky, přednosti. Nedání přednosti v jízdě není následek hudtýho provozu. Ausgerechnet ne o víkendu. Co se bude dít v týdnu v obvyklých špičkách?

Karel

Čím hustší provoz a složitější dopravní situace, tím výše je laťka schopností, které řidič potřebuje k tomu, aby situaci bezpečně zvládnul. Já řídím celkem průměrně, pravidla znám dobře a smysly mi taky ještě celkem fungují, ale stejně znám nepříjemná, nevhodně řešená místa, kterým se raději vyhnu.

Dalibor

Souhlasím. nicméně toto je běžná, jednoduchá, kolmá křižovatka. nic zákeřnýho

Dalibor

a provoz víkendovej…

Karel

Však taky tři nehody za den není moc, vzhledem k povaze provozu a křižovatky je to relativně málo.

Dáda

Tak to jsem zvědavej na dnešek

Paja

Dejte si studený obklad. Na semaforu není nic digitálního (resp. nemusí být). Je to o stereotypu. Když jezdíte přes křižovatku 20 let a pak tam někdo změní přednost nebo vypne semafory, tak je celkem normální, že lidi neví. Protože jezdí po paměti. Ne podle něčeho digitálního.

mgr.pavel

Tak nevím.. blížím se k důvěrně známé světelné křižovatce a MUSÍM se podívat na semafor, zda nemám brzdit. Musím dost zavčas, abych stihl zabrzdit na případnou červenou. Pokud semafor nesvítí, jak dlouho trvá najít značku (kterou správně musím tak jako tak přečíst) zda jedu po hlavní či vedlejší, a příslušně reagovat?

Dalibor

Že by ta značka byla v běžným provozu hnedle vedle (nadtím) onoho nesvítícího semaforu? Nehledě k tomu že teď tu je zůžení do jednoho pruhu s kýblem přenosnejch značek? Přehlídnout to může jen:
1) debil
2) slepec
Přičemž oboje nemá za volantem co dělat.

Karel

Víte – když si pověsíte doma mucholapku, tak se vám na ni budou chytat „blbé“ mouchy, a když na silnici vytvoříte náročnější situaci, tak se vám do ní budou chytat „blbí“ řidiči. To je prostě zákonitost, se kterou musíte počítat. A pokud s tím nepočítáte, tak jste ještě větší blb než oni.

Dáda

no beru to tak. pokud mne trtefí nejaký blb, rád si na jeho účet poléčím své auto.

Leinad

Tak nehodu z provozní slepoty chápu ještě u toho otočení předností, tohle vždycky byla hlavní a značky dej přednost jsem si nevšiml.
Ale nevšimnout si že nejde semafor, to by snad šlo kdyby mi vždycky vycházela zelená. A těžko bude zelená vlna pro směr z vedlejší ulice. I kdyby měla MHD preferenci, tak procento případů kdy zastaví na červené je docela velké na to, aby řidič přestal koukat.

Karel

Vy znáte nějakou křižovatku, kde jsou semafory ovládané lankama? 🙂

Jan

Lankami nie, ale poznám niekoľko križovatiek riadených (ešte stále) „orchestrionom“.

czhunter

A to je zajímavé, že vy té „staré dobré analogové době“ bylo na silnicích mnohem víc mrtvých i při mnohem menším provozu.

Že by byli řidiči jelita už předtím?

PS: Ručně dávané pokyny policisty řidiči bez problémů zvládají. Jen se to dnes nedělá tak, že by celou křižovatku řídil jeden policista, ale 2-4 a dávají se pokyny jinými (mnohem srozumitelnějšími) gesty.