Při nehodě vrtulníku na Aljašce zahynul majitel Škody Transportation Petr Kellner

Vrtulník AS350B3/H125 společnost Soloy Helicopters. Foto: Soloy HelicoptersVrtulník AS350B3/H125 společnost Soloy Helicopters. Foto: Soloy Helicopters

Kelllner v minulých letech výrazně expandoval do segmentu dopravy.

Při sobotním pádu vrtulníku na Aljašce zemřel český podnikatel Petr Kellner; společně s ním zahynuli další čtyři lidé včetně dalšího českého občana. Informaci přinesl americký deník The New York Times, následně ji ČTK potvrdila mluvčí Kellnerovy investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová.

Totožnost obětí potvrdil také Úřad veřejných informací aljašského ministerstva veřejné bezpečnosti na svém serveru. Úřad doplnil, že už byly informovány rodiny obětí. Podle něj je mezi oběťmi leteckého neštěstí 56letý muž jménem Petr Kellner z České republiky. Mezi mrtvými je podle policie i další muž z Čech, padesátiletý Benjamin Larochaix. Při pádu zahynuli i další tři lidé včetně pilota, jeden člověk je ve vážném, ale stabilizovaném stavu v péči nemocnice v Anchorage.

Podle informací NYT se vrtulník vezoucí skupinu lyžařů zřítil v blízkosti ledovce Knik na Aljašce. Předpokládá se, že se skupina chtěla v oblasti věnovat heliskiingu, tedy lyžování, při němž jsou lyžaři vysazeni z vrtulníku. Příčina pádu stroje Airbus AS350B3 patřícího společnosti Soloy Helicopters z aljašského města Wasilla se stále vyšetřuje.

O možném pádu stroje se aljašští státní policisté dozvěděli v sobotu ve 22:00 místního času, když vrtulník nedorazil na místo přistání a svědci viděli trosky v oblasti ledovce Knik. Na místě poté našli pět obětí a jediného přeživšího.

Heliskiing je extrémní sport, při němž je jen malý prostor pro chyby. Vrtulníky lyžaře dopravují do odlehlých částí hor na neporušený sníh. Chata, která vrtulník pro Kellnerův let najala, nabízí týdenní pobyty za 15.000 dolarů plus služby vrtulníku. V prohlášení vydaném v neděli večer její majitelé vyjádřili nad nehodou lítost. „Za 17 let, co tyto akce provozujeme, jde o první podobnou událost,“ uvedli s tím, že Kellner byl jejich častým hostem a přítelem.

Kellner v posledních letech výrazně pronikl do segmentu dopravy. Ovládl výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation, loni do skupiny PPF přikoupil tureckého výrobce autobusů Temsa. Pod PPF patří také společnost CzechToll provozující tuzemský mýtný systém. Vlastní také necelou třetinu společnosti ČD – Telematika.

Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, mládí prožil v Liberci. Podle dostupných informací byl podruhé ženatý a měl čtyři děti. Nejznámějším z jeho potomků je Anna Kellnerová, úspěšná závodnice v parkurovém skákání.

ČTK + Zdopravy.cz

Tagy ČD-Telematika czechtoll Petr Kellner ppf Škoda Transportation
172 komentářů