LOT 3a leaderboard

Mzdové dostihy. Slovenští železničáři si polepšili až o 24 %. U SŽDC už jednání o mzdách běží

Z vlaku ZSSK. Foto: ZSSKZ vlaku ZSSK. Foto: ZSSK

Slovenský státní dopravce Železničná spoločnost Slovensko (ZSSK) změnil systém odměňování některých zaměstnanců tak, že jim stouply mzdy až o 24

Slovenský státní dopravce Železničná spoločnost Slovensko (ZSSK) změnil systém odměňování některých zaměstnanců tak, že jim stouply mzdy až o 24 %.

Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Zvýšení se týká hlavně kvalifikovaných technických profesí včetně strojvedoucích. „Kvalifikovaní techničtí pracovní si mohou vydělat až o 24 % více, než dosud,“ řekl mluvčí ZSSK Tomáš Kováč. Podle něj je cílem zvýšení produktivity práce ve společnosti a snížení potřeby mzdových a externích nákladů na jiných místech. Navýšení je u vybraných profesí v průměru o 129 euro měsíčně.

Nový model odměňování schválilo už na konci léta představenstvo firmy i v reakci na nedostatek lidí na trhu. „I naše společnost se v této oblasti pohybuje na konkurenčním trhu, kde se nám každého lepšího zaměstnance snaží odlákat konkurence,“ řekl Filip Hlubocký, předseda představenstva ZSSK. Nový model odměňování podle něj zvýhodňuje nejkvalifikovanější a nejlepší zaměstnance. Podle ZSSK si novým systémem polepšilo 2300 zaměstnanců ze zhruba 6000 lidí. Průměrná mzda ve firmě je 1020 euro měsíčně.

Podle ZSSK jde úprava mzdového systému souvisí s kolektivním vyjednáváním, i přes vyšší mzdové náklady by se měla projevit ve vyšší personální stabilitě. Prémie se týkají profesí strojvedoucí včetně instruktorů a kandidátů, strojmistrů, vozmistrů, elektromechaniků, mechaniků elektronických zařízení, zámečníků drážních vozidel a mechaniků.

Kolektivní vyjednávání se rozeběhlo už i na české železnici. V plném proudu je už u největšího zaměstnavatele na železnici v Česku, Správy železniční dopravní cesty. Aliance drážního provozu na svých stránkách informovala o posledním vývoji, podle kterého SŽDC navrhla zatím růst mzdových a osobních nákladů včetně odvodů o 4,4 %. Odboráři chtějí 13,73 % navíc oproti letošnímu roku. Současně správce železnice vyplatí každému zaměstnanci v listopadové výplatě mimořádnou odměnu 2000 Kč.

Tagy kolektivní vyjednávání SŽDC ZSSK
7 komentářů