Železnice

Mzdové dostihy. Slovenští železničáři si polepšili až o 24 %. U SŽDC už jednání o mzdách běží

Z vlaku ZSSK. Foto: ZSSK
Z vlaku ZSSK. Foto: ZSSK

Slovenský státní dopravce Železničná spoločnost Slovensko (ZSSK) změnil systém odměňování některých zaměstnanců tak, že jim stouply mzdy až o 24 %.

Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Zvýšení se týká hlavně kvalifikovaných technických profesí včetně strojvedoucích. „Kvalifikovaní techničtí pracovní si mohou vydělat až o 24 % více, než dosud,“ řekl mluvčí ZSSK Tomáš Kováč. Podle něj je cílem zvýšení produktivity práce ve společnosti a snížení potřeby mzdových a externích nákladů na jiných místech. Navýšení je u vybraných profesí v průměru o 129 euro měsíčně.

Nový model odměňování schválilo už na konci léta představenstvo firmy i v reakci na nedostatek lidí na trhu. „I naše společnost se v této oblasti pohybuje na konkurenčním trhu, kde se nám každého lepšího zaměstnance snaží odlákat konkurence,“ řekl Filip Hlubocký, předseda představenstva ZSSK. Nový model odměňování podle něj zvýhodňuje nejkvalifikovanější a nejlepší zaměstnance. Podle ZSSK si novým systémem polepšilo 2300 zaměstnanců ze zhruba 6000 lidí. Průměrná mzda ve firmě je 1020 euro měsíčně.

Podle ZSSK jde úprava mzdového systému souvisí s kolektivním vyjednáváním, i přes vyšší mzdové náklady by se měla projevit ve vyšší personální stabilitě. Prémie se týkají profesí strojvedoucí včetně instruktorů a kandidátů, strojmistrů, vozmistrů, elektromechaniků, mechaniků elektronických zařízení, zámečníků drážních vozidel a mechaniků.

Kolektivní vyjednávání se rozeběhlo už i na české železnici. V plném proudu je už u největšího zaměstnavatele na železnici v Česku, Správy železniční dopravní cesty. Aliance drážního provozu na svých stránkách informovala o posledním vývoji, podle kterého SŽDC navrhla zatím růst mzdových a osobních nákladů včetně odvodů o 4,4 %. Odboráři chtějí 13,73 % navíc oproti letošnímu roku. Současně správce železnice vyplatí každému zaměstnanci v listopadové výplatě mimořádnou odměnu 2000 Kč.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

To u nás se ČD plácli přes kapsu, protože nám, strojvedoucím, nabídli celé 1, slovy jedno procento zvýšení mzdy. Zbývá dodat jen….dokonalé!!!!!

Marek Turnovec
Host
Marek Turnovec

A já bych doporučoval seznámit se s tím, jak se správně píšou procenta. Už jsem o tom autorovi myslím u jiných článků i psal, neprudil bych s tím, kdyby to bylo po čase jednou znovu, ale v tomhle článku je to špatně 5x. A dokonce i v nadpisu…

Martin H.
Host
Martin H.

Pane Jane, doporučuji seznámit se s reáliemi, než začnete komentovat. Dost zaměstnanců odchází za lepším a noví zaměstnanci nepřibývají z téhož důvodu. Stejně jako jinde i na SŽDC začíná být velký nedostatek lidí. Velká odpovědnost, práce o víkendech, svátcích a v noci a k tomu platový vývoj posledních let. To všechno přispívá k tomu, že zájem o práci u SŽDC není nijak velký a ve spojitosti s demografickým vývojem do budoucna nevěstí pro tuto organizaci vůbec nic dobrého.

Jan
Host
Jan

Trochu divná inflace. Oboráři neví co by chtěli.

UBolt
Host
UBolt

Vidím, že na Slovensku mají rozum a pochopili, že když zaměstnancům nepřidají, není to jenom o tom si poplácat po ramenou a říct, jak vyjebali z odborama při vyjednávání, ale že si podřezávají pod sebou větev, protože taky může nastat ČDEXIT a pak se budou na nábřeží divit. Dneska je to většinou o pěnezích a pokud zaměstnanci dostanou řádně za práci zaplaceno, nemají důvod odcházet, ale v opačném případě když vidí, jak všude lítají desítky procent při zvyšování mzdy a on nic, nemá ho v té firmě moc co držet, když jinde za stejnou práci dostane zaplaceno daleko líp.

Elb
Host
Elb

No nevím jak v tomhle jsou ČD a ZSSK porovnatelné..