Mýty a fakta o státní pomoci Smartwings. Kdo skutečně zachránil ČSA a nahraje podpora Babišovi?
Odstavené Boeingy 737 MAX 8 Smartwings. Foto: Rosťa Kopecký / FlyRosta.com
Tuzemským letectvím hýbe poslední týdny debata o záchraně letecké skupiny Smartwings. V argumentacích pro a proti záchraně ale nezaznívají vždy
Škoda, že pan autor neuvádí celé profesní CV, pak by bylo hned všem jasné, že se tady diskutuje o moudrech Tvrdíkova koně, který byl instalován do pozice „viceprezidenta pro marketing“ v roce 2003!
https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/viceprezidenta-csa-krale-nahradi-pozar.A031027_173247_ekonomika_ven
Bohužel komentář plný nepřesností ba chyb. Avia prime neopravuje letadla CSA, ale Travel service. Letadla CSA i když jich není moc a i letadla Travel service opravuje v Praze CSA technics, což je firma ze 100% vlastněná Letištěm Praha. Korean air nevložil do CSA ani korunu. Prodej podílu za řekněme symbolických 68mil. Kč byl pouze hezký politický tah aneb Jak pan Kalousek uspěšně zprivatizoval CSA. Nejsem vůbec fanoušek Smart wings, ale pán v komentáři by si měl uvědomit, že pokud budeme létat jen cizími leteckými společnostmi tak je to další odliv kapitálu. Naopak domácí aerolinky přináši kapitál do české republiky.… Číst vice »
Bohužel Váš komentář obsahuje hned na úvod zásadní nepřesnost, který zapomíná na stamilionovou injekci v roce 2014 na přežití ČSA, tzv. příplatek mimo základní kapitál. https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/dobra-zprava-pro-csa-korejci-se-podili-na-stabilizaci-firmy/r~d14bf6aa5a8d11e49b26002590604f2e/
No zrovna analýza od někoho kdo byl ve vedení ČSA v době kdy se jim ne moc dařilo, to je fakt etalon nezávislých analýz. No a u Smartu si asi neškrtnul tak jak chtěl , tak na ně teď bude házet špínu. Doufám , že dá redakce také prostor někomu nezavislemu kdo podporuje záchranu.
Můžete začít. Nejprve ale bude potřeba se podepsat. A než útočit na osobu, bylo by dobré napsat, co konkrétně je v textu špatně a nesprávně.
Kolega předřečník netvrdí, že je něco v textu nesprávně a špatně. Ale i já souhlasím že si tu „analýzu“ přiohnul jak se mu hodilo. Nezapomněl se pochlubit že když byl u vesla, tak byl zisk, ale jaksi zapomněl dodat že stále zůstával 4 mld zisk a ČSA prodalo co se dalo až z něj v podstatě zůstala jen značka.
opr. Samozřejmě ztráta, ale to jistě každý pochopil 🙂
A je to tady natvrdo! Koupání pro Čechy je letos v tahu! Včera Kurz odmítl, že by se Rakušáci koupali v Řecku i jinde v zahraničí. Patrně by sankcionoval i Čechy, pokud by se sami v zahraničí koupali. Rakousko má podle Kurze zájem na uvolnění režimu na hranicích například s Německem a Českem. „Doufám také že s našimi sousedy dospějeme k řešení tam, kde je to bezpečné,“ citovala Kurze agentura APA. Zdrženlivě se šéf rakouské vlády vyjádřil k možnostem strávit letošní letní dovolenou v zahraničí, ačkoli například Řecko podle něj vykonalo velmi dobrou práci v boji proti viru. Důležitější podle… Číst vice »
Já třeba nechápu, proč se neustále zmiňuje obnovení provozu ČSA 18.5. Vždyť všechny linky ČSA bude létat Smart, ta firma bude tak rok v totální hybernaci a zaměstnanci by si asi měli začít hledat brigádu (ti šťastnější, které nevyhoděj), protože 60% z výplaty za letní měsíce bude tak 9 tisíc.
Srovnávat dnešní situaci s krachem Malévu? Tak to je snad od autora vtip? Wizz air byl v té době již deset let fungující projekt a to, že v podstatě převzal funkci národních aerolinek je vcelku logická věc. Jde přece o maďarskou společnost a jejich vláda měla v tomto ohledu mnohem snazší rozhodování. Ano, nepodpoříme Malév, ale máme v záloze Wizz. Co má v záloze naše vláda? A další věc se týká rozhodnutí naší vlády o zákazu vycestování z ČR, které bylo již od počátku minimálně kontroverzní. Zajímalo by mě, v jaké kondici by byla SW/ČSA pokud by mohla fungovat např.… Číst vice »
Píšete úplné nesmysly.
1) Praha je natolik atraktivní destinace, že může těžit z této atraktivity a nemusí dělat vůbec nic. Aerolinky linky rády budou provozovat na vlastní riziko protože bude velká poptávka ze strany pasažérů.
2) Pokud by vláda nezakázala vycestovat tak by se stejně nic nezměnilo, letectví propadlo celosvětově na naprosté minimum a aerolinky by stejně nelétaly s prázdnými letadly. Belavia normálně nefunguje, létá skoro prázdná a prodělává na každém letu….je to politické rozhodnutí nikoliv ekonomické.
Nastává úplně jiná doba milý pane. Proč si myslíte, že všichni vyřazují míň ekonomické typy proč hromadně propouští. Zářným příkladem je kompletní odvolání letů z Ameriky na celý zbytek sezóny.
Proč neřeknou uvidíme v srpnu, září….
protože ví, že celej trh je v pr… a na dlouhou dobu.
Řekneme si o prázdninách jak je Praha atraktivní, ano? Jak se sem pohrnou nové a nové aerolinky, aby nahradily 40
% výkonů po SW/ČSA?
O jakých výkonech SWG píšete? Pokud je trh tak v prde.. jak píšete, tak SWG nemá žádnou šanci přežít a nezaslouží si ani korunu z veřejných peněz.
Mily pane, jaka nahrada 40%? Budte si jist, ze az tady velke spolecnosti zabazuji sva letadla (odhadem 30- 40 letadel), tak to bude 100% nahrada. A nikdo si na tuto spolecnost ani nevzpomene
Mě by zajímalo kde berete tu informaci o 30-40 letadlech?
Stávající SWG
Co stávající SWG? jako že jiná aerolinka koupí od SWG letadla? a kde na to asi vezme?
Možná tady ještě nezazněla jedna zásadní věc – hovoří se o investicích a záchranných injekcí do ostatních aerolinek.
Nikdo tady nebrání majitelům SWG investovat do své vlastní společnosti i desítky miliard pokud to uznají za vhodné. Jak čeští tak i čínští majitelé si to mohou dovolit. Nejsou to rozhodně žádné sociálky co by pak museli vybírat popelnice. Třeba to rozjedou takovým způsobem, že ovládnou minimálně evropský trh a skoupí i další aerolinky.
A co pak brání třeba majitelům LH, aby investovali do své společnosti? Nebo do Wizz Air UK, když Varadi tvrdí, že může zůstat více jak rok na zemi? Proč všichni tito žádají o podporu?
Už první premisa autora mne nadzvedla . podpora cajzlovskému letišti z celostátních peněz. Máme de facto tři mezinárodní letiště, ale záměrně se preferuje jedno a současně znevýhodňňuje obě zbývající. Důsledkem toho je, že se stát dobrovolně připravuje o nezanedbatelnou část trhu, protože nikdo, kdo má mozek a umí ho používat, se nebude trmácet z chacharstánu nebo šalingradu k cajzlům, když si může vybrat luxusní nabídku na Schwechatu nebo v Katowicích. Národní dopravce nerovná se cajzlovský dopravce. Když můžou v AT v okruhu 200 km fungovat dvě letiště (SZG a INN), není dvod, proč by to nešlo u nás.
Jste i naživo takové chodící moravské klišé?
Máte pravdu vy i autor, stát ma určit důležitá spojení, definovat frekvenci a kapacitu a tento závazek soutěžit. Pokud určíme potřebu spojení z Ostravy nebo Brna nebo Prahy a zdůvodní ji více než jen pocitem, coz současná vláda ráda dělá v mnoha případech, tak jsem pro.
můj názor na úrovni pocitu je ten, že žádné takové spokojení neexistuje.
Kromě toho že z tuzemských letišt jediné LVHP má nějakou poptávku (díky blízkosti a nabídce Vámi zminovaných Katowic, Schwechatu i Dráždan) taky jediné patří státu. Ostatní letiště jsou krajská.
Tož to bude asi tím 😉
Vzdycky se mi libi, kdyz se subjektivni nazor jedince vydava za jedinou pravdu vyvracejici lzi vsech ostatnich. Ve skutecnosti je tohle jen dalsi z mnoha osobnich pohledu, kterej se k objektivni pravde muze a nemusi priblzovat vic, nez nazory diskutujicich.
Havel, Husák nebo Babiš se říká v putyce a v nejnenávistnějším bulváru (flaška Havel, etc). Bylo by lepší používat i křestní jméno (případně funkci, to jméno je snad ale lepší). Neměli bychom tolik podléhat brutální propagandě těch, co se samo-pasovali za „inteligentnější, mladší, a méně vidlácké“.
Tak si to pojďme shrnout:
1) SWG potřebují 2.5 miliardy na přežití
2) Šimáně nechce dát vůbec nic, Číňan nabízí 500 mio pokud zbytek doplatí stát.
3) Vik nabízí čínský podíl za 1 korunu, ale Číňan o tom nic neví. Vik je jen generální ředitel.
4) SWG garantuje přežití jen do 4/2021 pokud se začne létat, pokud ne, budou chtít další peníze.
5) Čínskou partu zastupuje letecký guru No1 Luftjarda Tvrdík.
6) Podnikat za státní peníze by takhle uměl každý.
7) Stát by měl nakopat Šináněho, Vika, Tvrdíka i Číňany do zadku a nedat jim ani juan.
Ještě pro ty co si myslí, že půjčka SWG spasí – co tedy bude následovat pokud jí dostane: SWG začne šetřit a redukovat jak personál tak letadla i linky. Stane se ještě menší a bezvýznamnější. Do Soulu už létat nebude. Pokles zájmu o létání se očekává v desítkách procent. Nebude mít jak konkurovat agresivní cenové politice lowcostů a feederům pro dálkové linky silných linkových dopravců. Příjmy z charterů pro CK budou minimální a z důvodu nadbytku letadel se i tam dá očekávat agresivní podbízení cenou ze strany konkurence (lepší nevydělat nic, než být v mínusu a platit za odstavená letadla).… Číst vice »
Nechcete jit do politiky? Vsechno tak skvele vite a umite predpovidat budoucnost? Zkreslovat fakta a upravovat si je k obrazu svemu…Vas je tady skoda….
To ze si zde zavedene spolecnosti otevrou sve zakladny a budou poskytovat mnohem vetsi komfort pro cestujici, vcetne otevirani mnoha novych linek je neoddiskutovatelny fakt. Nechapu proc pred tim neustale zavirate oci a nechcete si to priznat.
Protoze je to pouze Vase prani a nicim nepodlozeny nazor…. proc by se meli vstupovat jine aerolinky? Proc by mel SW krachovat? Nechapu co by na tom melo byt dobreho. Aerolinky, ktere dostanou statni pomoc, budou vstupovat na ostatni trhy-tomu rikam trzni prostredi… proc jsem ty aerolinky nevstoupily uz drive?
SW jasne deklaruje, ze bez financni pomoci neprezije.
Tudiz se uvolni segment trhu, na kterem mel SW de facto monopol ktery jednoduse neumoznoval ostatnim vstup na tento trh. Nyni bude velmi lukrativni sance na to tento trh zaplnit a postupne zlepsovat a rozsirovat uroven sluzeb.
Takovy Ryanair/Wizzair jednoznacne na tento trh charterove dopravy ihned vstoupi a nabidne konecne plnohodnotny produkt!
Ostatni spolecnosti poznaji prilezitost a take tu zabazuji nekolik letadel. Propusteni kvalifikovani zamestnanci velmi jednoduse prejdou k temto spolecnostem.
Secteno podtrzeno, cestujici na tom jednoznacne vydelaji
SWG deklaruje úmysl požádat stát o záruku na úvěr, stejně jako mnoho jiných společností zasažených koronavirovou krizí. SWG měli na něco monopol? O čem přesně mluvíte? O úrovni služeb Ryanairu a Wizzairu se napsalo již tolik, že mluvit o plnohodnotném produktu je spíše psychedelické! Propuštění zaměstnanci přejdou k těmto společnostem – tak to je tvrzení úplně mimo realitu.
Proč by to trh neumožňoval. Všude tvrdíte jak SW předražený, tak přeci Reynairu/Wizzariu nic nebránilo cestovkám lepší cenu.
Treba napriklad proto, protoze smlouvy se vetsinou uzaviraji na dobu urcitou a predcasne ukonceni smlouvy je pod sankcemi. Ale chapu ze to nevite a proto se na Vas nezlobim
To samozřejmě ano, ale ramcové smlouvy se se uzavírají s cestovkama obvykle na 3 roky, což evidentně nevíte vy. Svobodu máme 30 let, takže zcela jistě konkurenci již dlouho nebrání nic oslovovat cestovky a snažit uzavřít rámcovku.
Ja se na Vas opravdu nezlobim, ale nic o tom evidentne nevite.
Pockejte za pul roku. Az nekam poletite komfortne z Prahy i s obcerstvenim na palube a nacas, tak budete dekovat ze na trh vstoupily jine letecke spolecnosti
Já vám nerozporuji že neexistuje mraky lepších společnosti, samozřejmě že existuje. Ale pořad jsme mě nepřesvědčil proč již tu dávno nejsou.
A vy víte co? Obávám se, že nemáte tušení, jak to funguje. Smlouvy na chartery se uzavírají na konkrétní sezónu, takže za posledních min. 20 let tady bylo mnoho příležitostí, aby na trh významně vstoupil někdo jiný… A jak uvádím výše, pro RYR ani Wizz není charterovy trh zajímavý.
Ano, ramcove na sezonu kde se objednava konkretni pocet charterovych letu. Ale pak jsou zde dlouhodobe smlouvy. Zkuste si o tom radeji neco precist, nez zde plodit takove zavadejici informace. Akorat pak matere laickou verejnost
Tak asi znovu a pomaleji aby jste to dokázal pochopit i vy. Smlouvy se podepisují na 1-3 roky některé CK dokonce podepisují smlouvy na jednotlivé lety. Takže znova stejná otázka na Vás. Pokud platí to co píšete proč CK neoslovovali ve vetší míře i konkurenci?
Je to tak těžké pochopit jak píšou předřečníci že v letectví se nepodepisují dlouhodobé smlouvy. Rámcovky na max 3 léta, amendmenty na každou sezonu a spousta letu se objednává samostatně. A ano, kdyby vám to přišlo divné, skutečně pak cestovky mají u přepravce za sezonu desítky samostaných smluv.
Nevíte, o čem mluvite a pletete si pojmy s dojmy. Ryanair ani Wizz žádné charterové lety neprovozují, snad s výjimkou pokusu RYR založit charterovku v Polsku. Naopak, tomuto trhu se vyhýbají, zjistěte si, co se odehrálo v Rakousku, když cestovky poptávaly chartery u Laudamotion (Ryanair)… prostě tohle není segment, ve kterém by fungovaly.
Monopol škodí vždy a všude. Za komančů zde vládla centrální tzn. státem řízená a monopolní ekonomika, proto nebyly banány, toaletní papír a byty. Dnes máme všeho dostatek, ale konkurence je nutná, jinak služby monopolní společnosti kvalitou limitně klesají. Doufám že souhlasíte?
Vy v těch společnostech sedíte v managementu, že víte co udělají? A větší komfort? Jak ho docílí? Letěl jste už letadlem?
Milej pane, ja letadlem litam docela casto, vetsinou dalkovy v business a po Evrope v economy. Takze si troufam rict, ze poznam kvalitni produkt
Co First class, zkusil jste taky? 😀
Podle me nezkusil, na to uz nezbylo, neni cas vydelavat:) musi vysedavat u pocitace a psat svoje komentare….
Do toho jak a kdy vydelavam vam s dovolenim vubec nic neni.
Ja zde pisu komentare, ktere jsou podlozene. Kdezto vy sem pisete jen bludy, kterym patrne verite jen vy.
Dovolím si vás opravit. Vy zde píšete komentáře které jsou podložené vetšinou jen vašimi úvahami.
Ne to není fakt. To se spekulace, názor, jedna z možností. Fakt je něco doložitelného důkazy. Máte nějaké aktuální (prosím ne nic z minulosti, jejíž pravidla teď neplatí)?
Které? Já jen, že přes neodiskutovatelný fakt netuším, které můžete mít na mysli, tedy pokud nemyslite LC, kde ale zase nevím, zda jde mluvit o větším komfortu pro cestující…A pokud jde o otevírání mnoha nových linek, tak to opravdu nefunguje tak, jak si myslite. Máte představu, o jakou se jedná investici? A z čeho by to ty zavedené společnosti financovali? Když prakticky do jedné žádají o podporu své vlády….
Tak předpokládám, že ta půjčka od státu by měla nějaké podmínky, a těžko si dovedu představit, že jednou z nich bude, aby byly SWG menší a bezvýznamnější. Prozraďte nám svůj zdroj v Soulu, který tak najisto ví vše o lince do Soulu. S lowcosty soutěží už dlouho a viz můj dřívější odkaz na rozhovor s šéfem Ryanairu: jejich byznys plán je založen na plné obsazenosti, ne létání s prostřední prázdnou řadou sedadel. S cestovním ruchem se něco bude dít stejně jako s letectvím, bude také potřebovat podporu. Nadbytek letadel se nerovná nadbytek posádek (viz propouštění všech velkých leteckých společností). A… Číst vice »
Nemám zdroj v Soulu – potvrdila to tisková mluvčí SWG.
Vy jste mimo realitu. A jak by měl stát tu půjčku podmínit? Že ČSA nebude propouštět, nebo bude létat s prázdnými letadly, která nebude smět prodat, vrátit leasingové společnosti? Prázdná sedadla v letadlem je slepá ulička, která nemá vůbec smysl. A Air Baltic 100% přežije a důvody jsou jednoduché – má unifikovanou flotilu nových letadel A220 a tedy nejmenší náklady na sedačku. Dá se očekávat, že vzhledem k velikosti letadel je opravdu i zaplní a orientuje se hlavně na severní Evropu, kde jsou velké vzdálenosti a řídké osídlení. Tzn. není jiná alternativa než letadlo.
No aby nepřežil když letos dostal od Lotyšů v přepočtu miliardu. Dále společnost měla min rok už poněkolikáté za sebou ztrátu a není to tak dlouho co musela požádat o ochranu před věřiteli přestože tam měl velký podíl stát. Takže vlastně to samé co LOT. Stát to postupně prodotoval tak, že nyní mají obě společnosti nové úsporné letadla, tak bodejt‘ by neměli nízké náklady na sedačku.
To nepopírám a teď proti nim postavte SWG. Jak takový souboj asi dopadne?
No pokud se nedostane na stejnou roveň tj. podpora od vlády a zásadní unifikace flotily tak zcela zákonitě to projedou. O tom žádná…
A proč by měl stát investovat i jen jedinou korunu když je jasné že o ní přijde? Nikdo majitelům v investicích nebrání. Pokud mají životaschopný obchodní model, mohou investovat i v miliardách juanů.
Protože to samé udělal i tvého milovaného LOTu a AirBalticu. Tímto způsobem defakto můžeme zavřít jakoukoliv větší společnost co se dostane do potíží a vždy se objeví někdo ze zahraničí. Zatímto ostatní vlády budují národní šampiony, Nicky by nejradši vždy továrnu zavřel vždyt se podle něho vždy objeví někdo konkurenceschopnější ze zahraničí.
Ale tam stát investoval do svého majetku. Tady to majitelé odmítají přestože si to sami mohou dovolit.
Havlíček nebo nějaký jiný STBácký podomek by to za naše prachy třeba koupil.
Cert aby se v tom chaosu vyznal. Ale ze Tvrdik mluvi za cinskou fidmu, tak to je komedie na entou. Tvrdiku, tshni ty kre….
co je na tom za komedii?
tvrdik s cinany dloudoobe spolupracuje a je jejich zamestnanec, a to na rleativne vysoke pozici. je vcelku samozrejme, ze za ne i mluvi.
Tomas: nikdo o tech Cinanech poradne nic nevi. Je trapny ze Tvrdik znovu mluvi do letectvi. A je trapny ze Smartwings musi zachranovat stat.mel by v tuto situaci pomoci Tvrdik a jeho cinsti kamaradi anebo Simane s Vikem
celá SWG je trapná a bezvýznamná.
Těm kašparům ani korunu!
Ani juan
Tvrdik tomu mozna bude sefovat?
🙂 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bitva-o-zachranu-ceskych-aerolinii-cinane-se-nechteji-vzdat-bez-boje-104266
No to jsou komedianti. Těm bych nesvěřil ani plastový modýlek letadélka. Akcionáři se ani neumí domluvit mezi sebou a už vymýšlejí jak pumpnout stát…. Jarda Tvrdík cítí příležitost jak dokončit smrtící misi. To nevymyslíš.
Stát by měl vzít nohy na ramena a utéct dokud to jde.
Takže pan generální ředitel lhal ? To je neskutečné, fantastické no prostě famózní, bohužel rovněž trapné a nechutné. A všichni fandí Slávii, tenisu a golfu.
Tam už chybí do party jen Michal Hašek – jedenáctinásobný lhář.
Ano, vypadá to, že generální Vik lhal, že mu čínská strana řekla, že to prodají za korunu.
je zvláštní že najednou předpokládáte že Luftjarda mluví pravdu…..
No nejdřív by si měli hoši sjednotit notičky, protože takhle dává větší smysl dát 1,5 mld rodině Kočků za zkaženou Matějskou. Nakoupit za to modernější lochnessky a kačery by bylo smysluplnější a pouť by se jistě vydařila.
Tak konečně to spočítali. Toto ale trvalo. Nákup ochranných pomůcek v Číně cca 5 Mld CZK – 0,5 Mld CZK pomoc SWG čínským akcionářem = 4,5 Mld CZK zisk Číny. A kruh je uzavřen a všechno jsme zaplatili my, my občané tohoto kocourkovského státu.
No tak jestli na ochranných pomůckách tahle nejblbější a nejatypičtější situace stála pětistovku, tak bych zas tolik neštkal. Chudších a vhodnějších vrstev se to netýká, ale velká část ušetřila 20x tolik tím, že nechodila do putyk.
vhodnějších -> vzornějších
takže, jeden akcionář dá půl miliardy. kolikhodlá dodat druhý akcionář? Ten má představu, že to za něj zatáhne stát? ty vole tak takhle bych taky uměl podnikat.
Několik poznámek k textu. 1) autor v prvním odstavci uvádí, že cestou pro udržení dopravní obslužnost České republiky a nejefektivnějším využitím peněz státu je využití cílených incentiv k udržení co největšího objemu provozu na Letišti Václava Havla. V této souvislosti uvádí, že existují nástroje kompatibilní s pravidly EU pro poskytování státní podpory a jejich výhodou je, že český stát může ovlivnit i klíčové parametry leteckých spojení z Prahy (frekvence, přesný letový řád, kapacita letadel atd.). Pokud má na mysli podpory pro linky v režimu závazku veřejné služby, což je asi jediný možný oficiální nástroj, tak se obávám, že to v… Číst vice »
To jsou s prominutím žvásty. V Praze létalo tolik spojů, že byl problém se sloty. Pokud SWG skončí nebude to mít žádný vliv, nahradí je někdo jiný a bez veřejné podpory.
Hrozně rád bych měl život a rozhodování tak lehké a jasné jako Nicky. SW skončí a nahradí je někdo jiný. Prostě ano. Já to přece vím.
To vědí všichni, jen SWG tvrdí že je pro letiště PRG nepostradatelná a to se bez ní téměř položí…
„To vědí všichni“, „nahradí je někdo jiný“. Pořád stejný vševědoucí pohled. To není diskuse, to je kázání. Zvěstování pravdy.
Aerolinky budou po koronaviru hledat každou obchodní příležitost pro svá odstavená letadla, opravdu si myslíte, že nechají cestující v Praze čekat na letišti s kufry ve frontě? Lowcosty mohou během měsíce nabázovat i 20-30 letadel a ostatní aerolinky posílí spoje už jen jako feedery na své dálkové linky…
Dobře, teď už je mi lépe pochpitelné vaše názorové založení. Pro mě koronavirová pandemie ukázala to, že je nejlepší se spoléhat na vlastní, regionální řešení. Ve finále si zase tak moc nikdo nepomáhal (viz čekání Itálie na pomoc EU a její vstup do Alitalie). Cizí aerolinky se z Prahy vypařily. Ale chápu, že v této diskusi patřím spíše k menšině.
Ano, vyparily. Ale z duvodu uzavreni hranic a de facto nemoznosti vycestovat/pricestovat. Ale verte, ze se ted jiz tresou na to aby tady zaplnily pripadnou diru po Smartwings/CSA. Vsichni se budeme jen v uzasu divit jake se nam, cestujicim, otevrou moznosti
Pokud by se nezavřeli hranice tak by asi letectví nebylo v takovém problému? Ty vaše vysněné aerolinie se ted opravdu třesou. Ale ne na to aby zaplnili nějakou díru ale aby vůbec přežili.
a které že to ty aeroline budou, že se budeme divit? Povíte nám prosím? Jsem napnutý k prasknutí 🙂
To ze je nahradi nekdo jiny je neoddiskutovatelny fakt. Navic se zlepsi nabidka sluzeb pro cestujici, vcetne vetsiho komfortu. Uz zadne hladolety za nekrestanske penize, ale normalni kulturni cestovani. A za normalni ceny. Verim ze se od jinych spolecnosti ktere zde budou bazovany dockame i dalkovych letu
Hezke čtení pro večerní zasmání… už Vám někdo řekl, že jste lehce mimo realitu? O jakem hladoletu mluvite? Vzdyt takrka vsechny evropske airlines svickovou ci rizky nenabizeji. Stale je problem si to jidlo vzit vlastni ci koupit vodu na letisti za 1€?
Mohu vědět co povazujete za normalni kulturni cestovani? A kolik prumerne platite za letenku ze ocekavate takovyto komfort?
Mam za to, ze letecka doprava krome africkych aerolinek ci AirKoryo je v drtivem pripade naprosto dostacujici a komfortni sama o sobe. Vzdy to je o tom, kolik si zaplatite a co si objednate 😉
Mimo realitu jste spis vy! Tady vubec nejde o nejakou svickovou nebo rizky. Ano, ja si vodu na letisti rad koupim, ale do toho jak si predstavuju normalni kulturni cestovani Vam nic neni! Me Vase predstavy taky nezajimaji. Chapu ze se nemuzete smirit s faktem, ze jine spolecnosti dokazou v Praze rozjet business o kterem se vetsine “koupaku” ani nezda
Tak když to tak snadno dokážou rozjet, proč se tomu za posledních 30 let nestalo?
Placate nesmysly….
pane Noworyto, čekal bych od Vás trochu konstruktivní dialog a ne plácání nesmyslů ve formě businessu koupáků. O tom přeci nepadlo ani slovo 😀 Zkuste si svůj příspěvek přečíst ještě jednou, zamyslet se a pak to napsat ještě jednou, díky Jinak, Vy jste ve svém předchozím příspěvku zmínil hladolety za nekřesťanské peníze, tak mě právě zajímalo, co za tím myslíte, když už o tom tady píšete a vykřikujete, že chcete komfortní lety 🙂 Místo toho tady hejkáte, že do toho co si myslíte mi nic není. Což plně souhlasím, protože kvalitou Vašeho příspěvku se vracíte na úroveň mateřské školy a… Číst vice »
Pane Oto, ja zde rozhodne neplacam nesmysly. Ano nikdo me nenuti letat se SW, jen komentuji situaci ktera zde v nejblizsi dobe nastane, tzn. radikalni zlepseni sluzeb a komfortu pro cestujici na letech z Prahy. To ze vy tomu odmitate uverit je ciste Vas problem
já se tomu snažím věřit, ale jde to těžce. Stále mluvíte o tom co bude, ale pořád jste neřekl, která že to airlines je ta vysněná a schopná uspokojit Vaše i ostatní požadavky na služby a komfort. Povíte to?
Létal jsem každý týden, ale vodu za 1€ jsem v Praze ještě neviděl, v Německu běžně. Nemám problém si koupit něco na palubě pokud mám hlad a chuť, ale nabídka Smartwings /ČSA je tragédie. Plastové těstoviny Vitana zalité horkou vodou apod. U EasyJetu nabo BA si jídlo klidně koupím ( u BA to jde dokonce za míle). Za letenky platím celkem dost, kdykoliv jsem je v poslední době zvolil měli zpoždění a letadlo byla troska ve které se nedalo sedět. Pokud porovnám ceny tak určitě nejsou levnější a dost často jsou i dražší.
voda za 1EUR resp. ekvivalent v dost mizerném kurzu v CZK se kupuje v každém automatu v terminálu v SRA zóně… tedy do března to tak bylo. Jak je to nyní nevím, ale předpokládám, že se nic nezměnilo. Ohledně jídla, neměl jsme na mysli výběr na palubě, ale jídlo, které si můžete zakoupit třeba cestou na letiště, případně v Bille, nebo si přinést z domu vlastní. SWG využívám převážně pro cestu na sportovní soustředění či jiné akce v rámci destinací, kam SWG létá (preferuji pokud možno přímý spoj a minimalizaci přestupů) a souhlasím, že nabídka jídla je dost tristní a… Číst vice »
Tyhle proroky lepších zítřků jsme tady už tuším měli.
Nicky vi vsechno nejlip….
Vaše teorie byly rozmetány tak přijďte s něčím novým
1.Co píše Nicky je mně zcela pochopitelné – tak funguje byznys. Akorát vidíte všechno jako z nějaké pohádky. 2. Společnost SW měla dost možnosti reálně smysluplně podnikat, být v takové kondici, aby ji alespoň někdo koupil, fúzoval s ní, to se nestalo, na to neměli. Jako příklad uvedu fúzi KLM. 3. Peníze, které budou pravidelně dostávat od státu, jsou peníze, které my nutně potřebujme na školství a vědu, to jsou nejlépe výnosné vklady státu, ne cpát to zkrachovalých firem. To vám řekne každý makroekonom. 4, Chápu, že státy podpoří velké letecké společnosti, aby dobře odstartovaly, protože tyto státy mají jistotu,… Číst vice »
v praze teda problém se sloty zas tak moc nebyl. jen ve špičkových časech.
mimo špičku byla kapacita letiště hrubě nevyužita.
Tady přeci nejde o to, jestli je někdo nahradí nebo ne, ale že lidi půjdou na dlažbu. A ano, ostatní společnosti můžou absorbovat letecký personál a možná pár mechaniků. Takže zbylejch třeba tisic lidi pošleš na dlažbu jen aby jsi sem dostal své milované společnosti, které dle tebe údajně umějí podnikat.
Propouštějí všichni, i ti co dostali státní podporu. Letectví poklesne v desítkách procent. Plná zaměstnanost je neudržitelná.
Omyl, ty ostatní budou mít podporu svých vlád. To platí i Ryanair. Akorát se to Vy nedovite…
Krachlo Air Mauritius nebo Germanwings
Zajímave postřehy. Podpora SW je tedy “sázka” na to, že se letecká doprava jako celek vrátí v rozumném čase do normálu. Tedy i investice dalšího rozvoje PRG jsou “sázkou” na tento růst/návrat. Pokud sázíme na vývoj pomalého růstu lze se bez investice do SW obejít. Dojde k restrukuralizaci a nějaké mini SW budou pokračovat a dojde zřejmě i k pomalejšímu rozvoji PRG než se zatím plánuje?
Společnost SW je špatně řízená, bez prostředků, bez rezerv, nemá dobrou minulost, nedovede pracovat pro blaho a spokojenst svých klientů, nemá ani transparentní vlastnickou strukturu (Čína).
Prizmatem těchto faktů je vaše zdlouhavé povídání, plní nějakých spekulací, směšné.
Tretina republiky,mozna vic se letisti v Praze vyhyba cilene a ten zbytek lita s tim kdo nabodne lepsi cenu,lepsi spoj na tranzitni letiste odkud nekam pokracuje.Muj priklad.Smartwings jsou duleziti pro jedinej typ lidi,mamo,letime do Recka,do Egypta..
Pokud zkrachuji,tak navic dost mozna zjisti ze to jde i bez cestovky a ze podporovat ceskej cestovni ruch formou nakupu u ceske cestovky byla hloupost.Za hodne penez ukrutne malo muziky oproti nemeckym,takouskym cestovkam.O jaky statni podpore je rec ?Neprovozujou nic co b stalo za zminku.
Ve chvíli nejhorší krize neměl SW ani na technickou pro jeho jediný long-haul A330 OK-YBA! Zbytek „flotily“ byl takovým ohrožením pro čínský letecký provoz, že piloti SW museli potupně čekat v sibiřském Irkutsku vždy téměř týden, nežli Číňané prozkoumali SW a svolili páně Šimáně přistát v Číně naložit náhubky. Nejspíš Šimáně musel předvést konzulátu Číny, že dokáže na každém z letadel SW roztočit víc, nežli jediný motor! A že letadla na Koupáky maji technickou. Všechny takrka týdenní prostoje páně Šimáně i Víka v Irkutsku šly samozřejmě k tíži českého daňového poplatníka! Zatímco LOT elegantně sedal NON-STOP s moderními long-haul stroji… Číst vice »
člověk by se i trochu snažil objasnit s více detaily jednotlivé repatriační lety, ale po přečtení příspěvku jsem usoudil, že je to zbytečné 😀 Vy ten LOT musíte mít hodně rád, že ano? 🙂
Vy naopak pana Víka a Šimáně. Obávám se, že můj favorit je pro daňové poplatníky ale větším přínosem, nežli Váš jednomotorový champion.
No když dostaneš tolik podpory co LOT dostal za posledních deset let od vlády, tak je pak i na dálková letadla. Defakto je to úplně to samé co zrovna kritizuješ. Polský stát nasypal do LOTu za poslední dekádu tolik miliard o čemž se Šimáněnu ani nesní. Přispěj ze svých daní tolik co polští občané svému LOTu a třeba při další krizi ti budou též všude sedat moderní long-haul stroje od SW 🙂
Ano, LOT dostal podporu, protože LOT je vlastněn od Rzeczpospolita Polska a koná pro Rzeczpospolita Polska skvělé služby! Bezesporu i s multiplikačním efektem, když je operuje NON-STOP lety do Východní i JV Asie a jinam. A to je Polsko dodnes zejm. zemědělským státem. Zatímco pán Šimáně neudržel technickou ani na jediný obstarožní parník a opce na Dreamlinery zrušil, přesto, že je Česko exportně závislý na dálných odběratelích a v Česku je dlouhodobě etablovaná nejsilnější asijská/vietnamská komunita ve Střední a Východní Evropě a nad to skvělé vztahy mezi Hradem a Čínou, např. Pokud by pan Šimáně měl schopnost operovat pro mě… Číst vice »
koukám, že básnička o jednom motoru se Vás drží dlouho, co? 🙂 Něco jiného by jste neměl?
Tady nejde o básničku, ale o hazard s lidskými životy! Podívejte, mohl tam letět někdo Vám drahý, mohlo dojít ke kolizi s jiným letounem, na základě snížené manévrovatelnosti tohoto či jiného letadla, nebo výpadku i druhého motoru. Kolik pilotů je tak zdatných, aby v nouzi doplachtilo s proudovým letadlem na nejbližší vhodné letiště. Blbé náhody se někdy stávají, buďte rád že jste zřejmě nějakou nezažil, např. můj kamarád se v jedné zatáčce v podhůří Krkonoš utopil v 80 cm vody kdy ze stráně v serpentině spad kámen 35 cm velký, on na něj za tmy při cestě na ranní najel,… Číst vice »
Souhlas. Pak tam byla pouťe: panama-cozumel-halifax-prg, bogota-cancun-halifax-prg, roatan-havana-halifax-prg apod (sorry možná jsem některé destinace splet, ale boeingy 738 SW měly tzv.technická mezipřistání). Ostatně, je tomu max. 3 zimní sezony zpět. kdy Exotours od SW bral lety pro České koupáky v B738 např. v trase: Praha – Azory (palivo) – Bermudy (palivo – v případě silného větru či váhy, ale docela často) – Holguin (Puerto Plata) – Varadero – Gander (palivo) – Praha. Kolem r. 2010 těch šílených přískoků do Karibiku měli víc, než jim to Češi přestali kupovat, protože většina z nich se ještě druhý den léčila jak po příletu… Číst vice »
Článek naprosto jasně a výstižně zdůvodňuje, proč by jakákoli státní podpora této firmy byla jen plýtváním penězi daňových poplatníků.
Ano, není to to kritická infrastruktura státu jako třeba elektrárny nebo vodárny. V dnešním globalizovaném světě je úplně jedno kdo bude v ČR provozovat aerolinky a pod jakou značkou, pokud to bude dělat podle pravidel. Pokud mají majitelé SWG v budoucnost své společnosti důvěru, mohou si sehnat soukromého investora, nebo sáhnout do vlastní kapsy.
Viz výše píšu, stát jako jsme my, který nemá takové možnosti jako Německo, musí investovat ve velkém do školství a vědy, jinak se řítíme do muzea. Či-li tady jde o to, že státní peníze jsou určeny k něčemu jinému,
Díky za věcnou analýzu. Zejména jsem rád, že autor zdůrazňuje ekonomický význam napojení Ruzyně na evropské metropole. Tohle mně dosud chybělo třeba u našeho smutného OSR, kde i debatu o chystaném napojení LOTem na WAW ovládli hledači nejlevnějších letenek k moři. Jen bych byl rád, kdyby se na tu Ruzyň i z dálného východu republiky zase dalo dostat za hodinku letadlem místo pěti hodin vlakem + pražskou MHD. Dojíždění autem do Katovic, Krakova nebo vlakem Vídně rovnocenně nenahradí pravidelnému služebnímu cestovateli ztrátu přímého spojení s Ruzyní.
Tak bohužel SWG vám letecké spojení mezi OSR a PRG neposkytnou, tomu můžete věřit. Pro SWG je core bussines letní charter-ové lety do středomoří, ACMI v zimě pro SUNWINGS, AirTransat. Hotovo.
A to nejdůležitější: Plus návoz Izraelců do Prahy, Polska a Maďarska a koupačky Izraelců na Tenerife. To drželo páně Šimáně nad vodou dodnes/do COVIDa. Poptávky z Čech páně Šimáně proto nezajímaly a nezajímají – viz. nová linka LOTu PRG-BUD a OSR-WAW!
Jo to je přesný! Ať vlastní nebo ACMI pro Izrael, mnoho spojů denně! Šimáně rád vozí Izraelce na lyžovačky na Kilimadjaro, tak může pokračovat na bázích Izrael a Las Palmas.
Ano, tahle linka fungovala 83 let, než v lednu 2019 zasáhli majitelé Smartwings…
Nebylo to hlavně tím, že u ČSA končila řada ATR?
To souvisí – argumentovali nízkou obsazeností (důvodem byla jejich mizerná cenová politika) a ukončením provozu ATR. Pokud by měli o byznys zájem mohli si sehnat jiné letadlo – např. A220.
Jo, a Poláci spouští linku OSR-WAR. Asi umí za knipl vzít lépe, nežli pan Šimáně resp. Ing. Veselý
WAW
Nejsou A220 objednané?
pozdě
Aha. No ale pak za to nemůže Šimáne, ne? 😀
Jak jednoduche reseni, vidte? 🙂
Vite vlastne, co bylo hlavnim duvodem zruseni linky?
Zjistete si nejdrive, jak se spravne jmenuje ten vas Sunwings….
O jedno s navíc nemění nic na pravdivosti výše uvedeného. Na druhou stranu je vám ctí, že se za svého zaměstnavatele „perete“. Když už vám vadí to jedno s navíc, tak doufám , že vám nevadí, že letadla TVS/QS mají na jedné straně motor modrý na druhé straně motor jiné barvy, na trupu samolepka Smartwings, na motoru logo TVS a na scimitars nebo sharklets logo nebo nápis Corendon Airlines a to vše v různých kombinacích na více letadlech. Ju.
Corendon? Asi tezko….
Ale třeba OK-TVX s reklamou na PRG AP a nápisem SpiceJet na charter-ových linkách TVS, to už asi jo, že.
Přesně, livery SWG je otřes. Každá část letadla jiná.
A Vám to nějak vadí? Přiznám se, že pro mne je důležité, aby to letadlo letělo, pokud možno včas, odvezlo mi zavazadlo co potřebuji tam kam potřebuji. Co je na něm namalovanýho nebo jakou má barvu je fakt buřt… nebo Vy máte potřebu po příletu letadla všude hlásat, jakým že to strojem jste přiletěl, nebo poletíte? Někoho to snad zajímá? 😀
Je to asi tak stejně důležité, jako to chybějící „s“, nezdá se vám?
To co zmiňujetete je právě velmi častý problém.
Jako nebezpečí vidím skutečnost, že pokud se stát zaručí za půjčky SWG u úvěrů, tak až budou tyto peníze utraceny za běžný provoz tak se bude argumentovat tím, že když už stát miliardy investoval, tak to přece teď nemůže nechat zkrachovat. Je to taková salámová metoda. Proto je nutné veškeré snahy utnout v zárodku. Zejména když majitelé sami investovat vůbec nehodlají.
majitelé inevstovali před rokem 700 miliónů, protože se bambusáci odmítli účastnit
Pokud se ani sami majitelé neumí domluvit mezi sebou, měl by stát dát ruce pryč od takové firmy.
Já bych pro úplnost doplnil jednu důležitou/nedůležitou informaci. Pan Požár nebyl pouze a pouze, cituji „Autor byl v letech 2014–2018 členem dozorčí rady Českého aeroholdingu a současně v letech 2015–2017 členem dozorčí rady Českých aerolinií.“, ale byl to člověk, který v roce 2003 nahrazoval viceprezidenta ČSA Václava Krále (ikonu) a nastupoval do vedení Úseku marketingu a prodeje. Kdo nastupoval do pozice CEO v ČSA v tomto roce, napoví iniciály J. T.
O to ale lépe, když pan Požár viděl na prsty už J.T. a znal dohody ze Štvanic, Myšáka ap. Nikdy jsem nevěřil, že J.T. chtěl vykrást ČSA přes Audi nebo Airbusy. Daleko snadněji je mohl vytunelovat přes cestovky/chartery, marketing a jinudy, kde by nezůstaly pak plné runwaye a parkoviště a bylo to do očí! Evidentně J.T. byl zaúkolován na vzlet ČSA. A pak z nějakého rozhodnutí byl donucen nevzlétnout a propálit palivo popojížděním po poli. Těžko i soudit, zda vyvedení carga, cateringu, duty free a dalších dcer byl hlavní cíl nebo jen vedlejší. Ale jen idiot si zmrzačí slepici, co… Číst vice »
To jako považujete za přiložení rukou k dílu, které každý rok končilo ztrátou přes 1 Mld. Tak takového ředitele obchodu a marketingu bych chtěl okamžitě do své firmy. A nemyslím si, že pán požár byl etablován do struktur ČSA aby dohlížel na prsty J.T., to je zcela mimo mísu.
Tehdy pan Požár byl zaměstnanec či mandatář statutárů či Valné hromady ČSA (neznám formu jeho tehdejšího angažmá) a určitě si nemohl tedy tehdy pan Požár hrát na Robina Hooda. To, že ale dnes odborně a zasvěceně svědčí proti hrobaři ČSA Šimáně a spol., je to přiložení ruky k dobrému dílu. Za což má pan Požár můj obdiv!
…bilo to do očí…
Výstižné, přehledné. Plně souhlasím.
Pan Požár v podstatě shrnul i 80% toho, co jsem kdy vyjádřil já. V podstatě většina příznivců SW jsou jen naivové anebo sem ze strany SW zaúkolovaná klaka, zaměstnanci či dokonce najatí propagandisté. Ani letecký odborník, ani více zcestovalý uživatel, ani solidní daňový poplatník, nemůže se zdravým rozumem podpořit agonii jednomotorového létání. Na druhou stranu musím přiznat, že ČSA byla moje srdcovka. Přestože jsem byl ihned po Plyši vážený nejen Qualiflyer (Swiss, Austrian Airlines, Crossair a myslím, že i na chvíli Sabena), ale měl jsem a mám karty i dalších „západních“ aerolinek. A i co-brandové aerolinkové kreditky i debitky ze… Číst vice »
Tak značka ČSA končit nemusí. Jen nemusí patřit Česko-čínské firmě, ale třeba polské, nebo německé…
Dnes jde o servis a rozdíl člověk pozná, právě když nastane nějaká anomálie. Technicky mně nevadí, kdo by vlastnil ČSA, ale jak by mně vycházely vstříc. A rád si za to, oproti lowcostu nebo SW páně Šimáně, připlatím. Šimáně je s Víkem ale hrobař. A hrobařem už zůstane. Nechci spekulovat, zda Korean i Šimáně posloužili vůči úmyslně ruinovanému ČSA pouze jako „mully“ a ČSA měly spadnou do klína nakonec Aeroflotu či komukoliv jinému, kdo měl „slíbeno“. Zablokování ze strany Číňanů může mít pozadí, které podobné spekulaci nasvědčuje, že někdo nedostal co měl. A tak nakonec „mulle“ zamrzlo ČSA, ale bez… Číst vice »
Co by Poláci nebo Němci dělali se značkou ČSA? Ta má lehce nostalgický tón tady v ČR, jinde je obchodně zcela nazajímavá.
To si myslíte jen Vy, bohužel. Není to tak dávno, co kdo z businessu mohl, tak sbíral s ČSA míle. Dodnes kolegové z Německa, Holandska a odjinud vzpomínají. Měl jsem je na Ruzyni každou chvíli na rychlý meeting, ačkoliv mohli letět přes Berlín, Frankfurt, Vídeň, Warszawu, Amsterodam, Zürich, aj.
Pokud tvrdíte, že ne, tak si prohlídněte tankovací stojany u Shell! Nikdy tam není prázdno přitom na totemech mají Shell nejvyšší ceny v okolí! A reklamou to nebude!
Co to má společného s atraktivitou značky pro aerolinky mimo hranice ČR?
Napsal jsem to snad jasně! U Shellu taky nikdo netankuje pto lásku k mušli nebo vysoké ceně na totemu = vratka je vratka!
No a Tank Ono nemá taky žádnou reklamu a plná pumpa aut + fronta. Shell jen tiše závidí výtoče.
Na Shellu si zajdete na čistý záchod a dáte dobrou kávu, ale za cenu 500kč rozdílu na natankované nádrži.
To je finanční negramotnost zákazníků a podsouvání klamavé reklamy o lepších produktech.
V letectví je to to samé…
O finanční gramotnosti byste měl raději opravdu pomlčet. Shell si nezískává klienty Vaším „čistým záchodem“, ani „dobrou kávou“, natož „klamavou reklamou“, ale naopak tvrdou finanční vratkou v podobě loajalitních bodů pro každého decision makera, který k Shellu odbočí platbu zaměstnavatele, spolku, rodičů, partnera či dokonce (v naivním případě) i platbu vlastní!
A „o tom“ bývaly i ČSA v době přešimáňovské, kdy přes Prahu tranzitoval každý, kdo rozhodoval o letence a díky tomu se následně koupal v majlích po hotelech, půjčovnách a rodinných dovolených či víkendových záletech!
Prostě profit z cizího, chápu.
Motivace decision makera – a je jedno, zda jde o asistentku, co objednává tužky, náhubky či toaleťák u toho jediného a správného dodavatele, či tiráka, co dostane basu piva či si našetří z bodů domácí kino na k plné nádrži na té správné pumpě, nebo cesťáka, co sedí v letadle měsíčně více hodin, nežli smí cabin crew. Halíře dělají talíře, brambora k bramboře a Uno je na dvoře. Věděli to úspěšní markeťáci ČSA před páně Šimáně, vědí to u Shellu, u dodavatelů toaleťáku do kanceláří. Akorát tady jsem to musel „zkušeným“ leteckým diskutérům naservírouvat opakovaně a polopaticky. Nikdo, opravdu nikdo,… Číst vice »
Značka ČSA by pro ně mohla znamenat to samé jako značka Austrian pro Lufthansu.
Dlužíte mi za umytí monitoru. 😀
😀 aspoň jednou jsem se mohl dnes ráno zasmát, dobrý koment, palec nahoru :-DDD
Jakým způsobem SW bránil tomu aby zde byly ceny a služby jako v okolních státech? Vám služby a kvalita SW nevyhovovala, to je v pořádku, ale evidentně si na trhu nějaké své klienty našly, když firma rostla. Lze jim vyčítat hodně, ale podnikatelský záměr byl doposud úspěšny i když na hraně etiky (tak bohužel podnika mnoho firem i v letectví). Musíte je vnímat jako to co jsou – low cost (i ČSA) a charterový přepravce.
SW byli/jsou monopolem pro Koupáky. Tzn., že se uměli s českými cestovkami „dohodnout“. Pokud by tomu tak nebylo, nevyplatilo by se Čechům létat z Mnichova, Berlína, Katowic, Wroclawi, Vídně a odjinud. To napovídá o mnohém, co byli/jsou SW schopni dohodnout i s lowcosty a ultralowcosty. A není to nic ve prospěch létajícího Čecha nebo českého daňového poplatníka. Kdyby tomu tak i nebylo, nemohli by SW pěstovat a hýčkat tak mizerné služby, vztah k cestujícím, shnilou firemní kulturu i naprosto beztrestné jednomotorové létání přes 1/2 Evropy. Každou jinou seriózní aerolinku by to smetlo do roka a do dnes. Naštěstí/naneštěstí přišel MAX,… Číst vice »
Tak SWG nebyl nikdy monopol, jen to je charterový dopravce co má v PRG největší kapacitu a v tom má konkurenční výhodu. Zvláštní je, že se dokázali “dohodnout” i s cestovkami v BTS, WAW, KTW, CDG, BUD a TLV tak zřejmě tam nějaká tržní výhoda proti ostatním je. Jak z toho může profitovat létající čech? Může to být šíří nabídky z PRG a tlakem na cenu v důslednku větší konkurence. Český daňový poplatník může profitovat z budoucích daňových odvodů společnosti. Nevím kde se bere myšlenka, že snížením počtu konkurentů se zvýší kvalita a klesne cena. První se nezmění a druhé… Číst vice »
Zajímavé! Zkuste se podívat do diskusí Koupáků, kde horují např. pro Tunisany z Carthago Airlines a žehrají na SW. Když praskl jednomotorový let Ing. Veselého, tak vyplulo hodně na povrch. Bylo to jak po uragánu Katrine v New Orleans. Dodnes ale nezaznělo, jak byl Ing. Veselý a SW následně postižený, aby se to neopakovalo a bylo to mementem pro další podobné hazardéry. Plus vyložené lapsy paní Dufkové. SW je faktický monopol. Důkazem je, a už to opakuji, že Čechům se vyplatí se trmácet na 300 km vzdálená letiště v DE, PL, AT, SK a jinde, nežli letět se SW. Přesto… Číst vice »
Vždyť je v pořádku, že lidé hlasují nohama volí konkurenci pokud jsou nespokojeni. Ještě by mohli lépe využívat svých zákonných práv což by konkurenci v ČR také pomohlo. Já mohu zopakovat, že s menší nabídkou neočekávám lepší služby v PRG. Ten let nebudu komentovat – UZPLN vydá zprávu – tam si to přečteme bez emoci a snad už brzo. Stejně jako se dozvíme zda se naší vládě vyplatí nebo nevyplatí SW podpořit. Snad se budou rozhodovat podle faktů jako jsou v článku a né podle diskuze “koupáků”.
Analýza pana Požára hovoří o opaku: Pád MALEVu přinesl Budapešti a maďarskému letectví naopak success! České letectví je naopak díky UZPLN, páně Šimáně, Ing. Veselému, pí. Dufkové a spol. prohnilé jak rozvojová banánovka.
Není rok 2012. Trhy jsou jinde. Teď jsou dvě možnosti, krize bude dlouhá – SW zkrachuje ať dostane podporu nebo ne a k žádnému růstu v PRG nedojde. Nebo se letectví vrátí do normálu brzo a SW to se státní zárukou může přežít, nebo záruku nedostane a trh poroste už bez SW. Ostatní je fantazie.
V tom konci jsem se ztratil. Víte-li něco ze zákulisí SW, podělte se.
S Vaším začátkem velice rád souhlasím: Trhy jsou opravdu nyní jinde. A o to víc nemá smysl dále experimentovat s jednomotorovým létáním nad 1/2 Evropy, protože tím prohnije české letectví do ještě horších hlubin. Aneb 30 let fungující osvědčené plány privatizátorů miliardových předplyšových PZtek už narazily na limity kanibalizace všeho, co dostali zuby nehty do pracek a co jim druhdy naivní daňový poplatník chronicky neustále hradil z vlastní portmonky. A co se týká Vámi doporučovaného „zákulisí“, tak v případě jednomotorových „výkonů“ SW to je ztráta času. Navíc postačí porovnat i výrazivo páně Víka oproti např. přeživšímu panu taxikáři z VFN,… Číst vice »
To je porad dokola…. let na jeden motor, nebo A330…. jak vite, proc A330 nelita? Jak muzete tvrdit, ze nemaji penize? Muze to byt spousta ostatnich duvodu…
Důvod proč nelítá A330 rozhodně není v tom, že by nebylo na opravu motoru. A motor už vůbec není důvodem ukončení smlouvy o pronájmu
Vzlétl parník pro náhubky? Nevzlétl! Basta šmidra a do potrmonky pro mé daně tahle parta hic víc nesmí. Když jsou takoví suveréni, proč klečí, žebrají a ještě si sem troufnou hrnout přidrzlou klaku a propagandisty? Obdivoval jsem Veselovského včera, že to komandování a kantorský tón od pána Víka strpěl.
ve vší úctě k Veselovskýmu, je to velmi dobrý redaktor a moderátor, ale o problematice letecké dopravy ví tužku. Z toho rozhovoru jsme se defakto nic zásadního nedozvěděli…
Nebyl účel se dozvědět. Ale panu Víkovi spadla maska dokonale. A za to to dokoukat do konce stálo. Nevím sice, na to se pan pan Veselovský ptal a co pan Vík odpovídal, ale jak pan Vík odpovídal a jakou měl hru těla, si budu pamatovat hodně dlouho. A o to šlo a to vygeneroval pan Veselovský z pana Víka pro veřejnost skvěle! Nejhlubší poklona!
Žádný monopol nemají, cestovky si mohou nasmlouvat koho chtějí a některé to dokonce dělají. Spíše to bude tím, že nabídky konkurenčních charterů nakonec nejsou pro cestovky až tak zajímavé a konkurenceschopné.
Velmi pěkné shrnutí.
Stát jim mohl pomoci se zaručit za půjčku, ale dotaci? Ani korunu. Budou to vyhozené peníze. Jakmile by se do nich nasypaly nyní, tak se bude muset sypat i v dalších letech.
I ta půjčka je problém, protože nebude z čeho splácet , naopak je téměř jisté, že dotace budou potřebovat i v dalších letech.
Pro frantam: vidím to přesně opačně. a) Ručit ani omylem. Protože o té firmě má stát velmi málo informací a nemá odborníky na provoz aerolinek… tj. ručit za cizí dluhy aerolinky je v podstatě jako vyhodit peníze z okna za CELOU částku za kterou by se ručilo z našich daní. b) Ovšem dotovat z našich daní provoz některých linek to ano – myslím linky např. do Frankfurtu či do Moskvy, tj. do míst kde není auto/vlak/bus konkurenceschopný a současně do těch míst, kde je naděje že po čase se opět najde dostatek koupěschopných zájemců o cestování (=koupěschopných myslím těch kdo… Číst vice »
Proč se pořád předpokládá, že všichni lidi létají na dovolenou se zájezdem do Řecka nebo Egypta? Ano, určitě velké množství lidí si takto dovolenou zajišťuje, ale jaký je to podíl z celkého počtu všech dovolenkářů? Svět se posunul z devadesátých let, kdy se létalo hromadně s Fischerem a pak TVS hodně dopředu a velké množství lidí cestuje na dovolenou letecky bez pomoci cestovek a to třeba s běžnými dopravci, ať už low-cost nebo klasickými. Proč by tato podle mě ne úplně zanedbatelná skupina měla ze svých daní spolufinancovat společnost, která vozí ty, kteří si to z nějakého důvodu nechtějí zajistit… Číst vice »
Výborný příspěvek. A pod to poslední souvětí bych se podepsal několikrát.
Jinak Smartwings (jakože přímo jejich linku, ne jejich letadlo na lince ČSA) jsem musel v posledních letech, kdy už jsem měl dávno zkušenost s tím, co je to zač, několikrát použít kvůli časové poloze. A byla to pokaždé stejná písnička – vysoká cena (několikanásobně v porovnání s lowcost a o něco málo v porovnání s plnohodnotnými aerolinkami), za tu cenu nulové služby, zpoždění na příletu mezi 2 a 3 hodinami.
Na obranu SG/ČSA je nutno doplnit, že do problémů se ČSA dostaly vlastním přičiněním, tj. pánové Šimáně/Vik se nepodíleli na předchozích chybách ČSA (jako samostatné firmy ve vlastnictví státu). O úrovni SG/ČSA se nemá smysl bavit, ovšem je faktem že nezkrachovali a pokud vím tak už nějakou dobu nejsou dotováni z českých daní. To je nutné uznat. Nicméně všude platí – každé zboží má svého kupce – tj. pořád existují lidé, kterým nevadí letět na dovolenou s cestovkou která nakoupí přepravu u aerolinky která považuje za normální dokončit let když vypadne jeden ze dvou motorů…. Tj. jestliže furt existují zákazníci… Číst vice »
Takže autor byl v podstatě u likvidace ČSA a schválení milionového odstupného, zlatého padáku pro Dvořáka při odchodu z Aeroholdinku. A on se zde nestydí vystrčit rypák?
Brát si příklad v Maďarsku a jeho letišti v Budapešti rozhodně není šťastné řešení. Prvně to bylo jiné období, krach Malévu byl z části zaviněn špatnými manažerskými rozhodnutími, ale hlavně domněnka v to, že se lidé uchytí u jiných airlines je zcela mimo. Ukažte mi, kdo ze současných airlines přistávající na pražském letišti budou potřebovat lidi z vysokou odborností? Bavím se o lidech z provozního řízení či technické podpory. Nemám v tuto chvíli namysli lidi z ekonomického, obchodního či jiného administrativního oddělení. Jednotlivé aerolinky, mající v ČR zastoupení, dělají pouze činnost obchodní či v malém procesu administrativní. Provozní a technické… Číst vice »
To nemáte úplně pravdu. Napříiklad Ryanair má techniky tady v Praze jsou to bývalí technici od Smartwings a ČSA.
A převážná část jsou technici, kteří stáli v 1998 při založení Travel Service a odešli krátce po nástupu nového vedení na TÚ v letech 2014 -15.
3 z 24
A kolik tech techniku Ryanair zamestnava smim -li se zeptat. Diky
Určitě se spoustou argumentů lze souhlasit. Celou diskuzi lze zmenšit na to zda je přínosem pro Českou republiku mít zde dopravce, který zde má své hlavní sídlo (vedení) a zaměstnává zde i většinu letového i podpůrného personálu (výcvik, údržba, provozní koordinace, plánování letů, engineering ale i účetní a právníci). Pro rozvoj letectví v naší zemi to svůj přínos má, ať je SW group jaká je. To, že díry v trhu využijí ostatní dopravci je bez diskuze, i když vliv na cenu bude spíš nulový (naklady zůstávají stejné nebo rostou). To, že se většina posádek uplatní je také pravděpodobné, ale přijdeme… Číst vice »
pekne shrnuti, jiste se da s nekteryma vecma trosku polemizovat, ale urcite je dobre si otevrit oci. Nevidim duvod, proc by stat mel pomahat prave teto letecke spolecnosti jinak nez jinym prumyslovym (a nejen leteckym) spolecnostem v problemech. Co je na ni strategickeho? pokud bude obchodni poptavka, tak spolecnosti co by litali bude dost, popripade prijdou nove na trh. A drahe litani na dovolenou? to je akorat straseni vetsinoveho volice , ktery jednou za rok chce letet do Hurgady a jinak nez organizovanym zajezdem to neumi. Ale takovych je dost a asi se to podle marketingovych odborniku ANO a Agrofertu… Číst vice »
možná je autor odborník na letectví… nicméně už jenom nadpis typu „Letos miliarda a půl. Kolik za rok? A za dva?“ uvádí celý článek opět do silně citové roviny a odbočuje z „nezávislé žurnalistiky“. Všichni odborníci i „odborníci“ zaujatě debatují o problému v situaci, která ještě NIKDY NENASTALA. Tudíž teorie je krásná věda.. ale obávám se že v těchto měsících staré poučky úplně neplatí
S tím nelze souhlasit – i sám Šimáně uvádí v rozhovoru že v budoucnu bude pravděpodobně potřebovat dotace na provoz. A odborníci se shodují, že následující roky budou pro celý letecký byznys ztrátové. Tudíž půjčky nebude z čeho splácet.
A z čeho je splatí ty „náhradní“ aerolinky?
Rozhodně ne z peněz českého daňového poplatníka – to je snad dostatečně pádný argument.
Ne, to je úhybný manévr. Bavíme se o funkčnosti trhu (letecký bynys) a schopnosti splácet závazky. Ne kdo a komu.
Tak Ryanair má dostatek cash, jak je tu psáno a žádnou půjčku tedy asi splácet nebude….
Ryanair si třeba nepůjčuje, má na účtech miliardy eur.
SWG jsou nuly a teprve v nejbližší dobe se letectví pročistí.
Ryanair si stěžuje, že jemu půjčeno není a konkurenci ano. Nijak extrémní likviditu nemá (na aerolinku), obrovskou výhodu má asi v tom, že většina crew pracuje jako OSVČ, takže Ryana nic nestojí.
Bylo by zajímavé řadu argumentů konfrontovat. Ne že by byly špatně, ale jsou hodně zúžené. Třeba se akcentuje strategičnost v zachování dopravní obsluhy a to zejména do obchodních center EU a přitom si osobně myslím, že toto se může nechat zcela na trhu nebude pochyb, koneckonců, většinou jsou tyto linky operovány i zahraničním dopravcem. Zrovna tohle problém z pohledu dopravní obslužnosti není si myslím. Strategií může být i udržet kus stability cestovnímu ruchu, zejména tedy chartery Strategií též může být udržet si kus leteckého know how pod vlastními křídly (a vlastním daněním). Strategií by také mohlo být co nejvíce motivovat… Číst vice »
Vítězí globalizace. Kolik českých obchodních řetězců v top 5 je v českých rukou? Je Škoda česká nebo německá automobilka?
Ale tady se vůbec nebavíme o tom kdo je vlastník, Kefalín. Zaměstnává Škoda auto nebo Tesco Čechy? Zaměstnává. Dělá škodovka vlastní know how, dělá. Takže to je hodně strategická firma i když majitel je Němec. Můžeme dovážet auta z ciziny? Jasně že můžeme.
Tak Škoda auto zaměstnává i několik tisíc Poláků a také Slováky a další národnosti. Rovněž tak Češi mohou pracovat v celé EU…
Stejně tak SW zaměstnává cizí posádky =)
Škoda nebo Tesco jsou firmy, které fungují a mají na to, ten byznys dělat.
To jen snění, to může být strategické. když má společnost peníze a je byznys schopná dělat. Když vycházíme z reální situace, tak je to jen slohová práce, která nic neříká. Sorry .
„je byznys schopná dělat“… těžko uplatní schopnost dělat byznys v období kdy ho dělat nesmí (což se týká všech nestátních uzamčených odvětví).
Tady jde zejména o perspektivu do budoucna a tu SWG při vší úctě nemá.
Můžete mi už konečně logicky vysvětlit, že když není žádná perspektiva pro SW, proč je obrovská perspektiva pro nástup konkurence na PRG? Není to divné?
Divné to není vůbec – do Prahy přijdou velké silné aerolinky co přežijí – budou provozovat feedery pro své dálkové linky a pak také velké lowcosty co si zde vytvoří báze.
Pokud už tady tu bázi nemají…přidat několik letadel problém nebude…
To není vysvětlení ani argument. Vysvětlete mi detailně, proč to z celé Evropy udělají zrovna v Praze. Jak to zafinancují? Problém nebude s nedostatkem linek, ale s naplněním linek a s tím jim expanze do PRG nepomůže.
Feedery pro dálkovky sem normálně létají bez ohledu na ČSA/SW, to není argument.
Mimochodem – chápu, proč to pan Požár nenapsal, ale mělo by zaznít, že důvod proč má velká část veřejnosti (nejspíš i odborné) problém se státní pomocí SWG je i jejich špatná pověst z hlediska kvality služeb a především nízkých standardů a kultury bezpečnosti. Počty různých vyjetí z dráhy i celý postoj v kauze letu na jediný motor to jen umocnil. Nepřijde mi, že by zde bylo moc lidí, kteří by přáli něco zlého pilotům a běžným zaměstnancům, ale SWG je v mnoha očích prostě ostuda téhle republiky. Proto ty emoce v komentářích.
A kdopak je nejhůře hodnocenou společností v Evropě? Ryanair… A kdo vydělává nejvíc? Také on… Cestující si stěžují, v komentářích štěkají, ale letenky si kupují. Tak nepropadejme náladám…
Hodnocení kvality dopravce je podružné. Podstatné je, že SWG nenabízí nic co by nešlo nahradit za zlomek ceny.
Jenomze hodnoceni je casto o tom, ze lidi si na hodinovych letech stezuji na nedostatek mista na nohy a ze za piticko museli zaplatit.
Ano ale také je potřeba vidět kolik za takový let platím – jestli je to 10 nebo 20 euro u lowcostu, nebo 80 euro u SWG. Je úsměvné si v bufetu stěžovat na kvalitu šampaňského…
Překvapuje mě, že si pořád hromada lidí myslí, že lowcost běžně odveze cestující za 10 – 20 Euro což je cena která nepokryje ani palivo, natož další poplatky, profit pro zaplacení letadla a posádky.
Ano běžné to je pokud umíte plánovat dopředu a počítáte i s tím, že vám občas plány nevyjdou.
Ne, fakt neni. Zapominate, ze typicky turista za 20 eur leti nekam na vikend a proti tomu na sluzebni cestu potrebuji v pracovni dny a idealne stejny, nebo nejpozdeji dalsi den zpet…
Pokud letíte na služební cestu tak to jde na náklady firmy a tam se cena dle mé zkušenosti řeší až v poslední řadě. Naopak se kupují i flexi letenky u síťových aerolinek které stojí násobně více…
Nic proti Nicky, ale mate Vy vubec paru o leteckem prumyslu? Co tak procitam Vase prispevky, tak se nestacim divit, jaky ze to jste odbornik. Nechtel by jste nam ukazat, jak se ridi vlastni airlines a leta se s letenkami za 20€ pro vsechny?
Pokud to dokazete, budete mit muj obdiv… diky
Ano mám páru a cena letenky 20 euro rozhodně není pro všechny. Pouze pro ty co plánují dostatečně v předstihu a jsou připraveni těch 20 euro obětovat pokud se jim plány změní.
Nejde tak o to co si lidé myslí, ale za co skutečně tu letenku koupí. To že cena letenky nezaplatí to co podle ekonoma má, není problém cestujícího.
Doufám, že se v dopravě žádného fair trade nedočkáme…..
Jsou jednoduše společnosti jako SW, kde volatilita ceny letenek nízká, tj. ta letenka za 80€ se pohybuje v rozmezí 60-100€ a většinou ji koupíte kolem 80€.
Zatímco u Ryanairu je volatilita vysoká, klidně se cena pohybuje v rozmezí 10-200€ (a o vánocích třeba i 300).
A problém je v tom, že vy účelově pro srovnání vybíráte ty nižší ceny a ignorujete, že aby byl Ryanair v ziskuk, je nemálo lidí, kteří zaplatí za tu letenku třeba 100€ a víc.
To je omyl. Ty letenky zaplatí úplně všechny náklady lowcost aerolinky a ještě zbude dost slušný zisk. A celé je to v magii nacenění, které je velmi pružné a má obrovské rozpětí a dále systému příplatků, kdy leckteré značně převyšují cenu letenky. Na rozdíl od reklamních cen 9,99 Euro je průměrná střední cena kolem 40 – 50 Euro. Dále se doplácí za palubní zavazadla, zapsaná zavazadla, prioritní boarding, nevytištěný boarding pass… tedy za 10 Euro letí někdo komu nezáleží na termínu, nechce nic víc než se dostat z A do B s taštičkou „se zubním kartáčkem“. Což není kritika systému,… Číst vice »
Já dobře vím jak takový LC funguje a také vím, že i letenky za10 euro lze reálně koupit. Od LC neočekávám nic víc než např. od MHD. Jsou firmy co ten byznys umí a pak ty co ho neumí.
Koupid jdou, ale je jich málo. Průměrná cena za segment u Ryanairu je kolem 40 EUR. Bez příplatkových služeb.
Ano tak to je a to je princip jak to funguje.
Viděl bych tady rozdíl v tom, že u Ryanair si letenky z většiny kupují letenky přímo cestující – obvykle na větším a více konkurečním trhu. SW naopak prodává velké procento CK a na specifickém malém českém trhu. V mnoha oblastech má defakto monopol a čeští zákazníci nemají na výběr.
Jsou trhy kde lowcosty jako Ryanair fungují i jako chartery pro CK. Je to jen o domluvě.
SWG v tomto druhu dopravy rozhodně není nezastupitelná.
Já tím myslel především to, že SW vyrostli na tom, že jim názor a pověst u pasažérů mohla být v podstatě jedno, oni potřebovali přesvědčit manažery cestovních kanceláří – to se na kultuře té společnosti podle mě stále projevuje.
Já s CK necestuji, ale létám často např. do Amsterdamu a to nejčastěji lowcostem (nic extra nečekám, ani nedostanu ale je to levné), nebo s KLM (sendvič, vínko, káva v ceně letenky, ale už platím mnohem více než u LC), nebo s ČSA (nic nedostanu, ale letenka dražší než u KLM).
Tak proč s ČSA lítáš když jsou tak na houby…
Tento odborník nemá jméno, nebo se stydí? Omezení konkurence vede k nižším nebo vyšším cenám? CSA a SWG odvedly do státní kasy za roky 2015-2018 6mld Kč a stát nemá podpořit (na rozdíl od všech okolních států) tuto doma bázovanou aerolinku zárukou ve výši ani ne jednoho ročního příspěvku do kasy? A co myslíte, kde budou platit daně a odvody (ty 2 mldKč ročně, např.) ty firmy, které je nahradí? Sancta simplicitas… A opravdu věříte různým prorokům budoucího vývoje? Znáte někoho, kdo se v minulosti trefil? To srovnání s Budapeští je pravdivé jen ve výroku, že se po Malevu podařilo… Číst vice »
Jméno máte uvedené dvakrát.
Tedy předpokládáte, nebo vlastně potvrzujete, že z těch cca 2300 zaměstnanců SWG se již nikdo nikdy nezaměstná v ČR. Tedy již nikdy nebudou přispívat do zdravotního a sociálního fondu a nebudou platit daně z příjmu v ČR. OK.
Tleskám! Správně napsáno. České CK si určitě dokážou najít cestičku k lowcost společnostem jako WIzzair a Ryanair, a český zákazník tak bude mít přinejmenším stejnou službu, ale rozhodně nezaplatí více. A případná expanze těchto společností v ČR potěší i cestovatele, kteří nelétají k moři s CK, protože pro ně cena letenky výrazně klesne.
Jenom pro věčně optimistické příznivce cizích společností: Wizz Air požádal britskou vládu o podporu (bylo to citováno v článku o úsporách v British Airways). Šéf Ryanairu nedávno prohlásil: „Ryanair nebude provozovat leteckou dopravu, pokud budou platit nařízení o dodržování dostatečné vzdálenosti v letadlech v podobě zákazu obsazení prostřední sedačky. Podobné úvahy označil šéf Ryanairu Michael O’Leary v rozhovoru pro Financial Times za hloupé (orig. idiotic). Podle O’Learyho nemá smysl létat v situaci, kdy letadla budou z třetiny povinně prázdná. Ryanair má svůj byznys postavený právě na vysoké obsazenosti, průměrně prodá přes 90 procent sedaček na každém letu. „S obsazeností 66… Číst vice »
Omluvám se, ale hromada věcí v tom textu srovnává nesrovnatelné. Krach Málevu přišel v úplně jiném kontextu. Byla to doba, kdy se fungující aerolinky mohly opřít o své fungující trhy, aby dále expandovaly. Představa, že zde do doby, než se aerolinky otřepou kdokoli razantně expandoval a nahrazoval ztracenou kapacitu, je přinejmenším zcestná. V Budapešti navíc už tehdy fungoval Wizz Air, u kterého se zaměstnanci Málevu mohli poměrně snadno uchytit. To se o Česku říci nedá, žádný jiný velký zaměstnavatel tu v oboru není. Další věcí jsou absolventi. Česko investuje nemalé prostředky skrze několik specializovaných Vysokých škol, které každý rok produkují… Číst vice »
Z čeho a kde jste přišel, že je komentář prezentován jako čistě faktický a objektivní?
„Na ověřování pravdivosti výroků politiků existuje v Česku projekt Demagog.CZ. Na uvádění některých výroků o státní pomoci Smartwings a ČSA na pravou míru Michal Pozar. Text postavený na jasných datech včetně uvedení řady nesmyslů v diskuzích o záchraně na pravou míru.“
Z FB zdopravy. Srovnání s Demagog.CZ snad hovoří za vše.
Díky, máte pravdu, ta prezentace na sociálních sítích je i pro mě kousek za hranou. Na druhou stranu musím uznat, že servery jako je právě zdopravy to nemají na českém mediálním trhu jednoduché. Stále se ještě pořád kradou články a ten posun k senzacím a bulvarizaci je taky v posledních letech zřejmý a dělá to v podstatě každý :-(.
Kapacita – v čem je to zcestné, zvláště v situaci, kdy příštích pár let bude kapacita všude nadbytečná? Vidím to přesně opačně, všichni budou hledat, kam se upíchnout a nahradit pokles na svém současném trhu Absolventi – a co doktoři, ajťáci a já nevím kdo? Jediné řešení odchodu zdarma vzdělaných je placené školství s budoucí daňovou kompenzací pro ty, co tu zůstanou a budou platit daně. Kontext s maxy – pro novou situaci je to bez dalšího nerelevantní spekulace či spíše zbožné přání. Letiště – ano, tady bych souhlasil, že jde o jiné ovoce. Současné je těžké odhadnout dopad na… Číst vice »
Zaměstnanost v IT, medicíně, nebo skoro kterémkoli jiném oboru ale není takto provázána s jedním konkrétním zaměstnavatelem. Každý student letecké dopravy na VŠ stát přijde na stovky tisíc korun jen proto aby následně odešel pracovat do zahraničí protože zde se neuplatní i kdyby chtěl?
Kontext s MAXy je samozřejmě celkově složitý, ale znovu, skončit v zisku v době, kdy vám na zemi stojí nezanedbatelná část flotily, to ukazuje na solidní schopnost společnosti dosahovat dobrých výsledků v komplikované době, což je zase pro mě ukazatelem nakolik je nějaká společnost v podmínkách dneška důvěryhodná a schopná tuto bezprecedentní krizi přežít.
Existuje důvod, proč by měl stát podporovat nestátní podnik, který není strategický?
Proč by měl být zcela soukromý SW strategický? Já panu miliardáři svoje peníze dávat nechci, má jich dost. Stačí, že dotuju Babiše.
Pouze poukazuji na skutečnost, že se téma jal zdánlivě nezávisle analyzovat přímý účastník tohoto příběhu, který tak, jak to lišáci obvykle dělávají, chrání především svůj ohon. Navíc, maďarský příměr kulhá na obě nohy, protože tehdy byl na scéně jiný maďarský subjekt, který byl schopen uprázdněný trh zaplnit a zároveň mohl poskytnout kontinuitu místní zaměstnanosti v oboru. Kdyby ČSA zkrachovaly v r. 2014, Travel Service by je tehdy taktéž zcela jistě z podstatné části nahradil. Současná situace je však úplně jiná.
A Malévu snad někdo znemožnil létat? Mělo Maďarsko a další státy zavřené hranice? Uzemnily mu úřady nejnovější letadla, které před tím samy schválily?
Nejsem leteckým odborníkem jako pan Požár, ale přijde mi dost nelogické mluvit o Budapešti jako o případové studii a o kus dál zmiňovat brutálně změněnou situaci na leteckém trhu. Budiž jasně řečeno: srovnávat situaci z roku 2012 s tou dnešní je neférové a neprofesionální. Pro dnešní situaci neplatí žádné srovnávací studie, žádné dřívější zkušenosti. Je to stejné věštění z křišťálové koule, jako předpovědi dalšího ekonomického vývoje, nebo dalšího vývoje pandemie koronaviru.
Záleží jak se to vezme… Po obnově provozu bude nějakou dobu velký hlad aerolinek s přebytkem letadel a posádek po cestujících, takže volná místečka po zkrachovalých se zaplní pravděpodobně opravdu velmi rychle…tedy pokud jde o trasy s ekonomickým potenciálem a zárověn neregulované nějakými mezistátními dohodami. Pokud bude mít nějaká velká letecká společnost dostatečnou hotovost (třeba Ryanair?), může klidně chvíli létat s nulovým ziskem na některých linkách s cílem zkrachovat konkurenci splácející úvěry. Problematická situace se zaplněním volných míst by nastala pouze ve dvou případech = létat by chtělo příliš málo lidí (a hodně linek by se stalo neudržitelnými bez ohledu… Číst vice »
No, shrnujete, proč tato společnost má větší životaschopnost než mnohé jiné. Protože si dokážou najít trhy v létě i v zimě. Pokud nebude Kanada, bude něco jiného, to se klidně vsadím. A pokud se v letectví orientujete, tak to víte také. Takto pouze předvádíte divoké spekulace….
Ano spekuluji. Nicméně mi přijde úsměvné snažit se je zachraňovat a perezentovat to jako zachraňování pravidelných linek pro české cestující po Evropě…zatímco jejich hlavní byznys je pronájem letadel na zimu jinam a lítání pro cestovky k moři (tedy něco jako provozní koncept Hi Fly) a pravidelné linky se na jejich provozu podílí zhruba polovinou obratů a to ještě v prostředí s omezenou konkurencí.
Koupaci ale nemaji byt core business zadne standardni aerolinky a v ceskem pojeti prodeju ve forme hotovych zajezdu ani nikde nejsou. On ani Thomas Cook/Condor nebyl nezna legacy airline, takze at si QS taky nehraje na narodni aerolinku…
Společnosti co přežijí budou hledat každou možnost jak využít svá letadla a PRG je pro ně atraktivní destinace. Navíc v PRG nejsou žádné dálkové linky, takže budou provozovat minimálně feedery pro své linky. O budoucnost letiště PRG bych se ani v nejmenším neobával.
Jinými slovy je autor spoluodpovědný za mizérii ČSA, v níž se nacházely před dokončením privatizace. Vskutku „nestranný“ náhled „odborníka“ na tomto „objektivním“ webu…
Z vnějšího pohledu na čísla ta mizérie vypadá tak, že ČSA nebyly v zisku jen první rok, kdy mohl autor cokoli ovlivnit. Pak už vždy v zisku – to je mizérie? Můžete rozporovat jakékoli tvrzení v článku/komentáři, přinést nám tu jinou „objektivní“ pravdu?
Jinými slovy máte vysvětleno, v jakém stavu byly ČSA před dokončením privatizace.
Zcela realistický pohled na situaci. A jen dodám, že k podstatnému propouštění zaměstnanců u SWG dojde tak jako tak, už jen z důvodu výrazného propadu letecké dopravy. Došlo k němu i u aerolinek co podporu dostanou (Lufthansa, Air France).
jenze jak uz tu bylo nekolikrat zmineno LH/AF maji uplne jine pocty posadek na letadlo.
To co jste zde napsal je krasna ukazka toho jak jste dusevne zoufaly jedinec.
Jste hlupák pokud si myslíte, že SWG bude platit zaměstnance pokud se nelétá. Pokud dosud nepropouštěly tak pouze z politických důvodů, aby měli argumenty pro státní garance.
… jak víte SW nemá odbory, ČSA ano. Už jenom toto umožňuje úplně jiné využití posádek a tím i celkové počty FC, a tak i počty posádek na letadlo. Což v důsledku umožňuje SW daleko přužnější využití posádek a i nižší celkové mzdové náklady. Na rozdíl od AF/LH, kde odbory hraji opravdu významnou roli. A argument že propuštěné lidi může vzít třeba po roce zpět.. no, to může. Ovšem velice pochybuji že si posádky budou držet všechny potřebné kvalifikace na vlastní náklady v situaci, která vám vůbec nezaručuje jejich využití.
Tak k specifické formě „propuštění“ už došlo když nevzali zpět na sezónu žádné zaměstnance. Funguje to tak že velká část lidí tam pracuje půl roku na dobu určitou, pak půl roku doma na podpoře
A jak vite, jake kroky Smartwings udelal, aby nemusel propoustet? Samozrejme, ze se muze stat, ze budou muset propoustet, ale existuji i jine moznosti, jak se propousteni vyhnout a zaroven snizit naklady….
Asi Vam to dela velkou radost, kdyz nekdo z leteckeho personalu dostane vypoved…ze by nejaky komplex?
Žádný komplex nemám, jsem realista a vím, že nikdo nebude platit zaměstnance pokud nepracují. Vaše argumenty byly v článku úplně rozmetány, věnujte se raději pohádkám.
všechny aerolinky propouštějí, a to kvůli výhledu v oboru. třeba BA 12 tis, Norwegian 90%, Virgin Atlantic třetinu. Ale jen SWG se toto týkat nebude a mahitelé neustále operují s 2500 zaměstnanci. Každému musí být ale jasné, že i kdyby došlo k finanční pomoci státu k redukci počtu letadel potažmo zaměstnanců bude muset dojít,
Konecne to nekdo napsal. Po krachu nastane masivni expanze leteckych spolecnosti v PRG, ktere ve velmi kratke dobe (max. 2 mesice) zaplni diru na trhu. A cestujici na zlepsene kvalite sluzeb jedine vydela. To je realita
Ryanair ani Wizz moc zlepšení služeb nejsou, ale souhlasím, že Česká republika a její občané už panu Šimáně s Vikem věnovali poměrně dost velké finanční částky, než aby se jim věnovaly další.
Zlepšení ne, ale potenciální zlevnění a zachování nízkého standardu ano.
Preber sa zo svojho mokreho sna…
Probrat by jste se mel hlavne vy! Zkuste mi vyvratit fakt ze by doslo v kratke chvili ke kompletnimu zaplneni trhu a zlepseni kvality renomovanymi spolecnostmi. Prectete si ve clanku hlavne tu pasaz o Budapesti. Uz je Vam to jasne?
Mě to není jasné. Budapešť se nestala uprostřed největší krize letectví v historii. Promítat situaci „extáze“ do krize je poněkud riskantní model.
To co je v článku je názor ne fakt. Co se stane po krizi je véééélikou otázkou na kterou NIKDO nezná odpověď protože taková situace tu nebyla a většina aerolinek teď je v situaci útlumu, vyřazování starých typů, propouštění a což je tak nějak v protikladu s expanzí.
Pořád se objevuje dosazování původního rozvojového modelu do současné krize a postkrize. Což nemůže fungovat.
X šéfů leteckých společností (výrazně větších) už oznámilo, že nečekají návrat k normálu dříve než 2022-
Jsem to směřoval na „masivní expanzní scénáře“. Přesně jak píšete, řada společností už (asi hlavně směrem ke svým majitelům akcionářům) odkrývá pesimistický pohled na pár příštích let. Může to dopadnout i lépe, ale momentálně není moc místa na optimismus.
Ano ale ty daleko vetsi společnosti provozuji trochu jiny model.
Na to lze jediné: díky za shrnutí a „zasazení do reálného ekonomického rámce“.
Ano, také jsme rád, že si dal někdo tu práci a napsal tento článek. I když se asi některým nebude číst lehce …