Mýtný tendr se drolí, ÚOHS vydal zákaz uzavřít smlouvu

Mýtná brána, foto: Zdopravy.cz/Jan SůraMýtná brána, foto: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Úřad pro ochranu hospodářské vydal předběžné opatření, kterým zakazuje ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu na dodávku a správu mýtného systému. Pro

Úřad pro ochranu hospodářské vydal předběžné opatření, kterým zakazuje ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu na dodávku a správu mýtného systému. Pro soutěž o zakázku za 29 miliard to sice ještě není fatální, neboť k podpisu smlouvy je zatím daleko, naznačuje to nicméně pochybnosti na straně antimonopolních úředníků. Ti si chtějí nechat udělat znalecký posudek.

„Toto rozhodnutí nemá na průběh soutěže na nový mýtný systém žádný vliv, neboť k uzavření smlouvy zatím tendr ani zdaleka nedospěl,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. Pokud ale úřad skutečně objeví chyby na straně ministerstva a tendr zruší, dostane se Ťok do úzkých. Další tendr už by zřejmě nestihl a musel by jednat o nějaké formě spolupráce se současným provozovatelem, firmou Kapsch.

Právě ta se obrátila na ÚOHS, neboť má pocit, že ministerstvo v rámci zadávací dokumentace dává nahlédnout konkurenci příliš do vnitřností nynějšího systému. Z jiných důvodů pohnal tendr k ÚOHS i Nadační fond proti korupci.

Mezi ministerstvem a ÚOHS se mezitím rozjela i slovní přestřelka. Ministerstvo obvinilo antimonopolní úřad z nestandardních postupů, proti čemuž se ÚOHS dnes ohradil. Označil tvrzení MD za nepravdivá. „Ministerstvo ve svých prohlášeních vyjadřuje starost o nestrannost posouzení mýtného tendru ze strany Úřadu. Přitom svým nátlakem a označováním zcela běžných úkonů ve správním řízení za nestandardní nijak nepřispívá k tomu, aby správní řízení proběhlo klidným a nerušeným způsobem,“ uvedl dnes ÚOHS v prohlášení.

Vedle Kapsche bojují o mýtné miliardy (29 mld. za deset let) i německá T-Systems International, která je součástí telekomunikační společnosti Deutsche Telekom, maďarský výběrčí mýta National Toll Payment Services, který nabídku podal s partnerskou i-Cell Mobilsoft a tuzemským výrobcem dopravních systémů Eltodo, a konečně slovenský SkyToll, který do tendru jde spolu se společnosti CzechToll ze skupiny PPF.

Tagy Ministerstvo dopravy mýtné ÚOHS
Žádné komentáře