Moravskoslezský kraj zdraží podruhé během jednoho roku veřejnou dopravu

Nové autobusy Scania pro ČSAD Havířov. Pramen: ScaniaNové autobusy Scania pro ČSAD Havířov. Pramen: Scania

Cena za kilometr stoupne od dubna o sedm procent. Za poslední rok o 50 %.

Od 1. dubna zvýší Moravskoslezský kraj ceny většiny jízdenek. Kromě změn souvisejících s úpravou slev pro vybrané skupiny cestujících dojde i ke zdražení základního jízdného. Jako důvod kraj uvádí hlavně zvyšování cen pohonných hmot.

Ceny se změní u jednotlivého i dlouhodobého časového jízdného v příměstských autobusech Moravskoslezského kraje. Změna ceníku Tarifu ODIS začne platit od 1. dubna 2022. Cestující budou muset počítat s nižšími slevami a s tím, že si za jízdenku připlatí.

Kraj loni v červenci zvýšil kilometrovou sazbu po deseti letech z koruny na 1,40 Kč. Od dubna na 1,50 Kč, tedy o dalších více než 7 % „Koronavirus, rostoucí inflace, válka na Ukrajině a s ní rostoucí ceny pohonných hmot,“ vypočítává důvody zdražení náměstek hejtmana Radek Podstawka.

U dlouhodobého časového jízdného bude cena vyšší o 5 procent. Změny se týkají také jízdného pro zóny 2 (Ostrava XXL), 150 (Orlová XL), 300 (Opava bez MHD), 301 (Opava XL), síťovek a tzv. seniorpasů pro seniory starší 70 let. „Na základě nařízení ministerstva financi musejí dopravci snížit slevy pro děti a mládež od 6 do 18 let, dospělé studenty do 26 let a také pro seniory starší 65 let. Místo 75procentní slevy dostanou tito cestující slevu poloviční. Rozsah poskytování slev se nezmění,“ dodal Podstawka.

V tarifních zónách 40 (Havířov), 50 (Frýdek-Místek) a 70 (Nový Jičín) se rovněž sníží slevy pro děti a mládež od 6 do 18 let, pro studenty 18 až 26 let a pro seniory starší 65 let, a to ze 75 na 50 procent. Nově už nebude omezen počet dětí do 6 let přepravovaných zdarma v doprovodu osoby starší 10 let.
Kompletní přehled nového tarifu je na stránkách koordinátora Kodis.

Tagy Moravskoslezský kraj ODIS
18 komentářů