Moos: Nechystáme v ČD revoluci. Ochranná ruka státu není navždy

RegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz. Autor: České dráhyRegioShark od výrobce Pesa Bydgoszcz. Autor: České dráhy

Novým předsedou dozorčí rady Českých drah se má stát Petr Moos. V pátek ho zvolil do dozorčí rady řídící výbor,

Novým předsedou dozorčí rady Českých drah se má stát Petr Moos. V pátek ho zvolil do dozorčí rady řídící výbor, na příštím jednání má být zvolen předsedou. V rozhovoru pro Zdopravy.cz vysvětluje, jak se na České dráhy dostal a jaké plány s nimi má.

Dozorčí radu Českých drah povede Petr Moos. Foto: Krajská nemocnice v Liberci

Dozorčí radu Českých drah povede Petr Moos. Foto: Krajská nemocnice v Liberci

Kdy jste dostal nabídku na to stát se členem dozorčí rady?

Diskutovali jsme to s panem ministrem zhruba dva měsíce, když jsme se bavili o problémech v resortu. Od té doby jsem se začal se situací ve firmě seznamovat. Přesné úkoly ještě ale nemáme, vím jen o tom, že se od nás očekává vypsání výběrového řízení na vedení firmy. Trh projde velkou liberalizací, České dráhy jsou na něm dominantním hráčem a je potřeba na to být připraven, ne jen proti tomu bojovat.

Kde vidíte dnes největší problémy Českých drah?

Jsou to hlavně z minulosti nedořešené otázky, které souvisí s transformací české železnice a rozdělení na SŽDC a České dráhy. Tyto otázky je potřeba dořešit, stejně jako zadluženost a celkově otázku financování. A pak je potřeba i změnit uvažování managementu i celé firmy a nastavit takovou motivační strategii, aby pochopili, že i když jsou státní firmou, nebude nad nimi stát vždy držet ochrannou ruku, jako doposud.

Z ČVUT přicházejí do dozorčí rady vaši dva další kolegové, to byla vaše podmínka?

Nikoliv. Já o nich ani nevěděl, že byli osloveni, to si řešil přímo pan ministr. Každopádně si myslím, že je to dobrá volba.

Poslední velká změna v dozorčí radě nastala za exministra Žáka. Tehdy došlo současně i k zastavení velkých investic, především nákupu railjetů, což se zpětně ukazuje jako jedna z největších chyb. Budete se nějak zabývat už běžícími investicemi a budete se je snažit například zastavit?

O tom v tuto chvíli nemůžu hovořit. Nicméně to je otázka hlavně managementu, my jsme tam od kontroly hospodaření. Budeme od vedení chtít znát jejich strategii včetně obnovy vozového parku, ale určitě nechystáme v Českých drahách revoluci, to by nebylo rozumné.

Kromě Českých drah působíte stále na Fakultě dopravní nebo jako náměstek v liberecké nemocnici. Zůstanete v těchto funkcích?

V liberecké nemocnici jde o malý úvazek, kde pomáhám s velkým projektem stavby nového pavilonu, Myslím, že to pomalu ještě více omezím, abych měl více času na České dráhy.

Tagy České dráhy dozorčí rada Petr Moos
94 komentářů