Mitsubishi končí s vývojem nového letadla SpaceJet, postaveno bylo pouze osm prototypů

Mitsubishi SpaceJet. Foto: Mitsubishi Aircraft CorporationMitsubishi SpaceJet. Foto: Mitsubishi Aircraft Corporation

Japonský výrobce na projektu pracoval od roku 2007.

Japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ukončuje vývoj regionálního dopravního letadla SpaceJet. Výrobce to oznámil v prohlášení zveřejněném v úterý. Firma chtěla s novými dvoumotorovými proudovými letadly konkurovat strojům do sta míst, které nabízí například Embraer.

Práce na projektu byly přitom pozastaveny již na podzim roku 2020. Určitá naděje na jeho restart nicméně existovala. Původně měl odklad trvat nejméně tři roky. Nyní je jasné, že nový letoun z dílny Mitsubishi do komerční výroby nikdy nevstoupí. Japonský výrobce na projektu pracoval od roku 2007.  Před pauzou stihlo Mitsubishi postavit osm prototypů; sedm MRJ90 a jeden MRJ70. Letadlo následně přejmenovalo na SpaceJet.

Na odpověď, proč se mateřská společnost MHI rozhodla ukončit vývoj projektu SpaceJet, si firma rozhodla vzít nějaký čas. Konec by však neměl mít žádný dopad na jeji finanční výsledky. MHI doufá, že zkušenosti získané z programu budou i nadále přispívat japonskému leteckému průmyslu. SpaceJet M90 byl prvním v Japonsku vyvinutým osobním letadlem od dob turbovrtulového stroje NAMC YS-11. Podle plánů mělo létat už od roku 2013. Letoun kupříkladu nevyhovoval severoamerickému regionálnímu trhu.

Tagy MHI Mitsubishi Mitsubishi Heavy Industries MRJ MRJ70 MRJ90 SpaceJet
12 komentářů