umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Doprava ve městě Infrastruktura Silnice

Místo Y529-SDO-ČSD bude Lanový most. Na Jižní spojce vypukly další opravy

Lanový most na Jižní spojce. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons
Lanový most na Jižní spojce. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Pražané v anketě Technické správy komunikací (TSK) vybrali pro most na Jižní spojce název Lanový. Lanový se mu říká obecně mezi lidmi, ale jeho oficiální název je Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Na facebookovém profilu TSK hlasovalo 731 lidí pro pojmenování Lanový, což bylo 85 procent respondentů. Ve stejné anketě na twitterovém účtu TSK to bylo 87 procent z 231 hlasujících. TSK nabízela ještě název Vršovický most. Návrh nyní předá magistrátní místopisné komisi a následně jej musí schválit pražští radní.

Hlasující měli možnost kromě výběru ze zmíněných variant také navrhnout svůj název. Zazněla jména jako Zipový, Kolonový nebo Záběhlík. Padl i návrh pojmenovat jej po průmyslníku Vojtěchu Lannovi. „Návrhy přicházely dokonce i e-mailem. Nebudeme zastírat, že primárním cílem ankety bylo na počátku upozornit na uzavírku tohoto mostu, ale když jsme viděli, jaký vzbudila zájem, okamžitě jsme se rozhodli udělat oficiální kroky k pojmenování mostu,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Most byl kvůli diagnostice minulý víkend uzavřen. První uzavírka se pak konala již na konci července. Most je ve špatném stavu. Odborníci zkoumají rovněž kvalitu lan, která jej drží. Od začátku prázdnin je proto na mostě omezen provoz.

Zprovozněn byl v roce 1997. V roce 2008 pracovníci TSK odhalili závažné poškození, kvůli kterému nejprve na most nesměly nákladní vozy nad šest tun, poté byl po několik dní uzavřen pro veškerou dopravu. Tehdy se tvořily dlouhé kolony, komplikace způsobovala zejména nákladní doprava, která využívá Jižní spojku místo nedokončené části Pražského okruhu.

Řidiči musí v blízkosti mostu počítat s dalšími komplikacemi v dopravě. TSK dnes zahájila první část oprav pravého jízdního pruhu a svodidel na frekventované Jižní spojce. Silničáři budou pracovat v úseku od křížení se Záběhlickou ulicí ke sjezdu na Průběžnou ulici. Opravy zhruba 1,5 kilometrového úseku na Jižní spojce potrvají ve třech fázích do 28. října. Provoz bude TSK omezovat po částech. „Dopravní omezení bude jen částečné. Dojde k uzavření přilehlého jízdního pruhu a doprava bude vedena po zúženém jízdním pásu, a to po etapách,“ uvedla Lišková.

(ČTK)

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J.L.

Tyhle starostí bych chtěl mít.

Jen tak

zdravy rozum zvitezil…

kolkol

Může se stát:
Most doslouží dříve, než by bylo milé a bude se muset řešit náhrada novostavbou. Bude náhrada také lanová, aby byla zachována věcnost názvu? Budeme přejmenovávat? (Jistě, tyto otázky jsou nepodstatné, jen taková libůstka…)
A ještě jiná, jen trochu související otázka:
Most podobné konstrukce je na D11 u Poděbrad, kde se patrně počítá s rozšířením dálnice na 6 pruhů. Jak se to bude řešit? (Dost možná to jde bez stavebních úprav v rámci stávající mostovky, třetí pruh tu asi bude končit, tedy může být v jednom s odbočovacím.)

Arimatejsky

Na D11 bude 3 pruh max do Poděbrad, lanový most přes Labe je za Poděbrady a přestavovat se nebude.

kolkol

Ta křižovatka za mostem se jmenuje „Poděbrady východ“, kdybyste nevěděl. Tři pruhy (s odbočovacími) jsou na mostě už teď, jak jsem si v mezičase ověřil.

Arimatejsky

Ano Poděbrady východ.,rozhodně tedy nespadá do úseku Praha – Poděbrady, most se přestavovat nebude, co vám na tom není jasné?

VRT

Jinak: rozšíření D11 na tři pruhy bude po exit 39. Bude-li. Most je až za ním.

kolkol

Když někdo (viz níže) napíše, že po km 39, pak je to jasné a je to nějaká hodnotná odpověď. Když ale nějaký jouda se prsí, že Poděbrady – každý ví kde (asi k soše krále Jiříka na náměstí), pak je hňup. Neboť není dálniční křižovatka s prostým názvem „Poděbrady“, vždy je tam nějaký přívlastek.

kubisek

1997 zprovoznění a 2008 závažné poškození. To vydržel opravdu dlouho.

Jen tak

kdyz se na nej celou dobu nešáhme (udrzba)…

VRT

Srovnejme se 100 let starým mostem, který udržel 500 t.

Jiří Kocurek

Tak a ještě si spočítat kolik tun po každém z nich projelo. Mimochodem, 500 tun na Lanovém mostě je běžné zatížení. 20 kamionů se na něj vejde.

Jen tak

udrzel 500t statické zátěže . je dimenzovaný na 12.

lanový most, na kterém tech 500 t je vcelku bezne kazdy den v kazdy okamzik by ve statické zátěži udržel takovou hmostnost, o kterém se vám ani nezdá.

takze… zkuste premyslet, nez neco vyplodíte.

Jiří Kocurek

moc dlouho nevydržel. 2019 a stále stojí…

Martin Nosek

😂😂😂