Letectví Letiště

Místo SXF nově už jen BER. Z Schönefeldu se stal Terminál 5 nového berlínského letiště

Nástup do Airbusu A320 společnosti easyJet na letišti Schönefeld. Foto: Flughafen Berlin
Nástup do Airbusu A320 společnosti easyJet na letišti Schönefeld. Foto: Flughafen Berlin
Schönefeld od dnešního dne není samostatným letištěm.

Ze stávajícího berlínského letiště Schönefeld se dnes stal Terminál 5 nového letiště Willyho Brandta. Přejmenování je dalším ze série kroků, které předcházejí plnému otevření nového metropolitního letiště, které nahradí dosavadní letecké uzly Schönefeld a Tegel.

Terminál 1, který je ústřední částí letiště Willyho Brandta, bude po opakovaných odkladech otevřen v sobotu 31. října, což je devět let po původně předpokládaném termínu.

Dnešní změna názvu nebude mít na cestující prakticky žádný dopad, mohou si ale všimnout nového kódu Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) pro označení letiště. Místo dosavadní zkratky SXF pro Schönefeld naleznou na kufrech a letenkách kód BER. Stejný kód bude nově používán i pro další metropolitní letiště Tegel, které ale bude od 8. listopadu uzavřeno. Leteckou obsluhu hlavního města převezme letiště s oficiálním názvem Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko (Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt).

Terminál 5 po přejmenování. Foto: Flughafen Berlin
Terminál 5 po přejmenování. Foto: Flughafen Berlin

Z provozního hlediska dnešní změna znamená, že Schönefeld už není samostatným letištěm. Na střeše budovy nyní již bývalého letiště Schönefeld dominuje název „BER Terminál 5“. Každé písmeno i číslice jsou dva metry vysoké a každé váží zhruba 50 kilogramů.

Dalším krokem ke zprovoznění nového letiště je otevření tamní železniční trati pro pravidelný provoz. Od pondělí 26. října tak bude linka berlínské městské dráhy zastavovat na novém podzemním nádraží „Letiště BER – Terminál 1-2“. Vstup přímo do Terminálu 1, který je centrální částí letiště Willyho Brandta, ale prozatím nebude z nádraží možný.

Nové letiště, které leží na jihu německé metropole na braniborském území, se začalo budovat před 14 lety. Kvůli problémům s včasným dokončením se ale na řadu let stalo symbolem neschopnosti politiků dotahovat velké stavební projekty.

ČTK

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mat

Škoda Tegelu, mohl se zmenšit a zůstat jako menší letiště typu London City nebo Milan Linate. Pro vnitrostátní linky a lety do nejvýznamnějších měst po Evropě by to bylo perfektní. Ale co čekat s tím, co v Berlíně vládne, štěstí, že jsou ochotni akceptovat aspoň letiště za městem…

Tomas

vcelku zbytecnost.

Petr

Schönefeld měl doposud 4 terminály (A až D), který z nich tedy zůstane jako ten pátý? Ten hnusný, nebo ten ještě hnusnější? Nebo se plánuje nějaká rekonstrukce? Byla by rozhodně vhodná, ani jedna z těch budov nebyla kapacitně dostačující, fronta na security se leckdy stála až venku, v horku či na dešti, jak na nějakém domestic letišti v Kongu.

Tomas

jako paty terminal bude slouzit cely puvodni schonefeld. puvodni sekce a, b,c, d budou jako t5 k, l, m, q

terminaly prosly refurbishem, nicmene nic dramatickeho – jejich existence je planovana cc do r.2030, kdy bude nahrazen planovanym t3.

t5 je planovan primarne pro lowcosty

Struhadlo Spravedlnosti

A to letistě tegel bude opuštěné? Nebo to bude mít něaké využití?

Radek Janata

Tegel zavřou a předělájí na business čtvrť s parky. Budova terminálu myslím zůstane a budou z ní kanceláře.

Peeetr

Letiště se spíš stalo ukázkou toho, co se musí stát, když idealističtí dobroseři rozhodnou maximálně transparentně soutěžit stavbu na co nejnižší cenu a ještě ke všemu i její jednotlivé části.

Jaaaa

Njn., správně po kapitalisticku by si letiště měly spravovat letecké společnosti samy.

V. K.

Nějakou dobu jsem tam nebyl. Zrekonstruovali při té příležitosti i Schönefeld uvnitř. Když jsem tam byl naposled, tak byl ten terminál taková zvláštní lepenice z různých postupně přistavovaných staveb. Část dokonce jenom jakési montované buňky.

Roiman4

Ne, byl jsem tam naposledy v Březnu a stojí to úplně stejně, jak stálo… Prostě hnus…

Bob

Já myslel, že nic horšího než Tegel už být nemůže…

Ogden

No tak Tegel je o několik úrovní výše… Schoenefeld je fakt hrůza.