Místo petek automaty na vodu. Správa železnic vybrala dodavatele filtrované vody na nádražích
Vizualizace umístění automatu na vodu na pražském hlavním nádraží. Foto: Lokni / Správa železnic
Filtrovaná voda má přesvědčit cestující, aby si natočili vodu do vlastní lahve.
Kámoš rozjíždí start up nebo jak si to mám vysvětlit?
Asi tak. Potkali se v barbershopu.
SŽ není schopná sama ani zamést nástupiště, takže složité zařizení v podobě kohoutku s vodou nechce udržovat ani provozovat. Toť celé 😉
Tvl, něčemu, co se jmenuje Bezpetek a Lokni, by nemělo bejt dovolený vylejzat z Karlína mezi normální lidi.
A taky by moh někdo příslušným manažerům Správy vyjevit existenci vodovodu, což je taková ta trubka, ze který v ČR zpravidla teče pitná voda, neb „Česká republika patří mezi šest zemí v rámci EU, která vykazuje v mikrobiologických a chemických parametrech pitné vody 99 až 100 procent požadované kvality.“
Celej ten „projekt“ je zbytečnej jak modrý zábradlí.
Paradoxem je, že ta stejná Správa železnic, která systematicky na všech nádražích ruší kohoutky s pitnou vodou, které tam odjakživa byly, se najednou „diví“, že lidi kupujou vodu v PETkách.
Automat na placenou filtrovanou i bublinkovou vodu — ok, proč ne. Ale ať také obnoví ty obyčejné kohoutky, člověk by si třeba taky chtěl umýt ruce, v horku zpocený obličej, aby mohl do vlaku nastoupit po výletě trochu zcivilizován. A leckdo se i na pití spokojí s „obyčejnou“ vodou přímo z vodovodu.
Opravdu ruší kohoutky s PITNOU vodou? Já si snad nevybavuji, že bych kdy na nádraží viděl kohoutek u kterého by nebyla cedulka, že jde o užitkovou vodu. A i v dětství, kdy ještě byly kohoutky běžné mě všichni učili, že z toho v žádném případě nesmím pít. To, že ten kohoutek je napojený na trubku, která se kdesi napojuje na rozvod pitné vody ještě neznamená, že z něj teče pitná voda. To by tam totiž nesměla být ta stovky metrů dlouhá trubka z kdo ví čeho ve které stojí voda kdo ví jak dlouho. Souhlasím, že by na každém nádraží… Číst vice »
To si pamatujete špatně, ještě v 90. letech byly leckde funkční nebo už nefunkční, ale zaprášená cedulka „pitná voda“ tam ještě byla. Naopak si pamatuju plánování i nevlakových výletů schválně kolem nádraží s tím, že se tam nabere voda.
Nepitná voda byla vždy ve vagónech, proto máte možná spojené železnice = nepitná voda.
Btw, jak si představujete „údržbu“ kohoutku, aby z něj tekla nezávadná voda? Budete proplachovat potrubí pitnou vodou? Ale vždyť to se děje už pouhým provozem! Že je třeba okolí nebo výlevka „špinavé“ nic nesvědčí o kvalitě vody. A naopak.
Nebude levnější si větší množství vody natočit na záchodě?
Pokud si zvládnete na záchodě natočit filtrovanou, chlazenou a sycenou vodu, tak jistě ano. Ale obvykle tam z kohoutku teče jen obyčejná pitná voda v místní kvalitě, která občas nemusí být zrovna nejlepší.
On ten automat totiž není alternativa kohoutkové vody, ale upravené balené vody. Každý ať si vybere co potřebuje.
Nabídka poptávka a pokud to někdo chce používat, jeho věc.Pokud mám na výběr a nikdo mě to nenutí, a nebo nemám jinou možnost, tak mi to nevadí.Už teď u těch petek, jsem nasrany, že musím nosit na klíčích cestovní nůžky .a bych střihal ty víčka, které mě otravují jak jsou napevno.
Stačí párkrát otočit a ono to povolí.
Fuj. Až na to přijde hygiena, budou mít velké potíže. Měli se zeptat předem.
😂 presně…. už to vidím jak ci.áni a bezdomovci, co nebudu mít flašku tam do toho budou strkat dlaně, pusu, hlavu…a v úplně nejhorším případě si z toho udělají pisoár
bezdomovci budou používat appku, aby si zadarmo natočili 0,5 litru vody?
Podle žehrání na cikány a bezdomovce, ať už jde o jakékoli téma, spolehlivě poznáš blbce.
Vy asi moc nejezdíte vlakem a nepohybujete se po nadražích ve větších městech, co?
Mimochodem víte, proč např. na brněnském hlavním nádraží cca před 15 lety odřezali všechny radiátory?😂😂
> Až na to přijde hygiena
A že na to nepřišla už na těch vysokých školách?
Vážně srovnávate úroveň a chování lidí na VŠ a na nádraží?😂😂🤭
A co hrnek? Třeba s logem SŽ – ČD… ten mi z toho nevypadne? Ani u pokladny mi ho za zálohu nedají?
Asi jsem špatně četl, protože nevím, zda bude možnost volby perlivá x neperlivá, snad ano. Jak bude řešeno hrdlo, aby se ho nikdo nedotýkal? Ta nutnost aplikace je naprostá blbost. Časem se bez aplikace v mobilu snad nedostaneme ani na veřejné záchodky.
Předpokládám, že bude možnost volby perlivá a neperlivá, takto to funguje již nyní. Hrodlo není moc řešeno.
Aplikace úplná blbost.
Není mi jasné, kdo to mohl omínusovat. Snad autor toho nápadu. Rozhodne KHS a bude to zamítnuto.
A na vysokých školách to tedy funguje jak?
Z textu článku:
„Lidé, kteří nebudou chtít mobilní aplikaci využívat, dostanou možnost přímého nákupu filtrované vody do vlastní lahve prostřednictvím terminálu pro platební karty“
Jsem zvědavý kolik bude stát 0.5 l vody. Hih
Správa železnic řeší totální kraviny
Další varianta bude gazírovaná voda? Kde já už ty automaty na vodu viděl. 😀
„možnost nastavení různých úrovní prosycení vody oxidem uhličitým“
Takže ano, i s bublinkami.
Odtamtuď tedy nechci nic.
Otázkou je totiž odkud tu vodu berou, jakým způsobem se tam dostává. V Bostonu před 2 roky dělali pořadí světových měst, Praha na tom byla výborně, ale po započtení bodu „pitná“ voda, klesla někde okolo 260 místa.
jakože v Praze neteče z vovodu pitná voda, nebo jak jste to myslel?
Jinak na to „pořadí z Bostonu“ bych rád viděl, jistě máte link…
Nešla by ta blbina integrovat do můj vlak?
No rozdělení správy železnic a českých drah mělo nějaké nevýhody… toto je jeden z mála.
Technicky ano, ale problem je, ze obecne vzato je proste hloupost napoustet si lahev vody mobilni aplikaci.
Kdyz uz delat tuhle opicarnu, tak proste platba bezkontaktni kartou, pres jejiz cislo lze naparovat i jakesi predplatne (nebo i hlidat ten pulitr za den zdarma).
Z textu článku:
Lidé, kteří nebudou chtít mobilní aplikaci využívat, dostanou možnost přímého nákupu filtrované vody do vlastní lahve prostřednictvím terminálu pro platební karty
Ano, nákup jen pomocí karty bude možný. Ale ten půllitr zadarmo bez aplikace načepovat nepůjde.
Upřímně řečeno proti gustu….Já osobně dám raději přednost balené vodě. Tedy pokud bych jí potřeboval. Čistou vodu prakticky nepiji takže tohle pro mě využitelné nebude. „využívá uhlíkovou filtraci v kombinaci technologií UV-C LED. Vedle chloru odstraňují automaty nežádoucí pachy, chutě a nečistoty a také většinu pesticidů, zbytků léků a hormonů.“ To zní jako by ta voda na vstupu nebyla z vodovodního řadu, ale z kanalizace nebo z okapu. „Každý cestující bude mít možnost si denně zdarma načepovat až 0,5 litru kvalitní filtrované vody do vlastní přinesené lahve.“ A teď mi řekněte. Když přijde člověk co nemá svojí lahev bude mít… Číst vice »
Myslím že si koupí prázdnou plastovou lahev, alespoň jsem to utratit nekda takto viděl. Jen už neví kde.
Jsou lidi, kteri u sebe bezne lahev na vodu nosi, a zvladnul byste to jiste i vy. Ona ta myslenka samotna – omezit spotrebu jednorazovych PET lahvi – totiz neni spatna. Je ale otazka jestli ty usetrene lahve vyvazi vyrobu, provoz a udrzbu takovyho maslostroje.
Na delší cesty z domu běžně nosíme naplněnou láhev na opakované použití. Stojí pár korun ve sportovních potřebách a naše firma je třeba dává jako dárek zaměstnancům. Určitě nejsem výjimka.
Rozdíl je ten, že třeba na letišti jde voda jednoduše doplnit z fontánky, zatímco SŽ vymyslela tuto atrakci.
To asi není špatný business prodávat vodu z vodovodního řadu.
Na druhou stranu petek je už fakt moc.
Hromady odpadu nikoho nezajímají, už vydím jak si dnešní zpovykanci donesou vlastní láhev 😆 Nedejbože dvakrát použít tu samou 🤣 To jen pro fotku na instáči, pak už ne 😉
Ježiš proč jsem napsal vydím.. ?😇
Výborně se to hodí k tomu zbytku…
Nelíbí? Ale taková je realita… Na odiv se dává kafe v jednorázovém keloši za cenu 3/4 oběda… Někde to umožňují do vlastního hrnku 🙂 Využívá to tak 0,1% těch pozérů.
… nebo zbytek toho příspěvku.
No, protože jste se soustředil na obsah a ne na češtin. 😀
Ještě to chce vedle automat na prázdné PET lahve.
Líbilo by se mi, kdybych nemusel instalovat nějakou další aplikaci, ale aby možnost napití byla součástí appky Můj vlak, kde by bylo možné uložit i moje preference, co chci (perlivá, studená, s rumem 🙂 )
… s rumem 😀 😀
„Brambory vždycky nechá a cpe se jen omáčkou.“ 😊
To je super, zrovna dneska jsem to řešil. Běžně si berou svoji vodu z domu, ale zapomněl jsem. Chtěl jsem použít veřejné pítko, ale to už bylo zazimováno. Nakonec jsem si koupil čaj v kavárně.
Takze s detmi jen tak decku dve zdarma…
No, s malými možná, ale větší děti už mají vlastní mobil??
No vite, obcas je dobre nechat mobily doma a jet proste na vylet… takze sice mate pravdu, ale s malyma detma nebo od vycisteni hlavy od mobilu to neplati…
Jinak si myslim, ze 1/2L je trochu malo, hlavne v horkych dnech, urcite by se nic nestalo, kdyby zdarma byl alespon dvojnasobek…
No mně se tedy víc osvědčilo si na výlety mobil brát. Mám v mobilu mapy, jízdní řády, platební karty, mohu si díky mobilu koupit jízdenky, podívat se na předpověď počasí…
A ono obecně se na výletě může stát cokoliv. Takže možnost zavolat si záchranku, taxíka nebo jiný odvoz se může taky hodit.
Když si chci vyčistit hlavu, tak neřeším na výletě pracovní věci. Případně ztlumit zvonění. Kdo nemá disciplínu, tak ať si ten mobil třeba vypne, ale kdyby byl potřeba, aspoň ho bude mít u sebe. Ale nechat ho schválně doma… No, může se to vymstít.
No bez appky to jde zaplatit kartou, ale to už se pak možná vyplatí velká PET z obchodu. Nebo na výlety rovnou brát pití z domu.
Zní to skvěle, než se člověk dočte k tomu, že pro natočení trochu vody bude muset člověk stejně šaškovat s kartou nebo mobilem. To už pak není moc důvod toto preferovat před obyčejným obchodem nebo automatem., kam řada lidí stejně zamíří ještě pro jiné druhy občerstvení.
Obyčejné pítko bez podmínek by imho díru na trhu zaplnilo líp.
Obyčejné pítko, kam si budou bezďáci chodit napumpovat kanystry na umytí, myslíte?
Kéž by tak šlo vymyslet nějaké řešení jako … hmmm .. nerezová krabice se zakrytovanou tryskou, aby se jí nešlo dotýkat, a výklenkem tak akorát na vložení třeba litrové lahve. A šlapka u země na spuštění. Kéž by existoval takový vynález.
Nejste vy taky ze správy, že je všechno problém?
To bude nějaký mladý blbý arogantní , kterých je na Správě v Praze plný barák a pro nedostatek smysluplné činnosti ( výhybky už jsou házené dálkově) vymýšlí podobně blbosti.
A bohužel jsou nalezlý i v řízení, protože to na Dráze posledních 10 let takhle vypadá , když ji sefuji „manažeři “ co neví jak vlak vypadá
…není moc důvod toto preferovat – třeba to, že ta voda bude levnější než absurdně předražená balená voda z obchodu, nebude se zbytečně vozit přes půl republiky, nebudu muset tahat další lahev k té, kterou už mám a pak ji po vypití hned vyhazovat. Já těch důvodů vidím docela dost, i kdybych hned po natočení do toho stánku pro bagetu stejně šel.
Anebo si můžu tu petku (stejně ne moc velkou) koupit, vypít a pak na cestu znovu doplnit…
Pokud tenhle automat nebude moc předražený (na pořízení) a udrží se kulturní a funkční (pro mě za mě může být klidně naproti pokladně pro lepší dohled) tak je to dobrá věc. A raději bych viděl v každé větší stanici jeden, než deset v Praze a pak semtam někde jeden…
Předražený bude zcela určitě.
A zbytečný jako většina těhlech rádoby zelených eko nesmyslů
Tahle blbost se chytne právě tak v té Praze.
Tam je těch vydlabaných dost.
My na venkově si vodu natočíme z normálního kohoutku …
V Bille o kus dál maj dva litry předražený balený vody za 8 korun…
Na obyčejném pítku bez podmínek by tenhle parazit co se opět přilepil na veřejné peníze nevydělal .
Pro cestující těch půllitru vody bude možná zdarma , Správě Železnic bude parazit účtovat víc než za Evian …
V článku se píše o dodávce, ale jde o koncesi. SŽ dodá zdarma vodu a energie, provozovatel bude SŽ platit 1500 Kč za zařízení a měsíc.
Jen takové zamyšlení, budeme i po instalaci tohoto zařízení státní organizací nadávat supermarketníkům za vysoké marže?
Protože haléř za litr tohle asi stát nebude, nejspíš ani korunu ne, zejména kvůli platbě kartou, takže tady jsou marže na úrovni tří řádů v pořádku?
A vy víte jaké tady budou marže? Filtry pro tuhle mašinu něco stojí a nevydrží věčně. A ten člověk co je bude měnit taky něco stojí. Klidně se může stát, že litr budou prodávat za několik korun a přesto budou ve ztrátě.
Mimochodem i kdybych uvažoval, že to všechno okolo je zadarmo a náklady jsou jen nákup vody, tak při marži tří řádů by litr vody stál přes 100 Kč. A to určitě stát nebude.
Naprosto běžná cena půllitru nějaké balené vody je (naštěstí s ojedinělými vyjímkami větších obchodů prodávajících „neznačkovou“ vlastní vodu) okolo 20-30 korun…
Litr a půl obyčejné stolní balené vody stojí v SM tři až čtyři koruny s bublinkami šest korun .
Výrobní cena bude v řádu haléřů
Za tu cenu mám litr a půl ochucené minerálky
na benzínce
Proč Správě Železnic?
Tohle bude provozovat nějaký soukromý parazit co si na to ještě pobere dotace , protože to je zelené a eko to se Pražákům bude líbit…
Vím se muselo na školním výletě v tý Praze stát něco hrozivýho…
Kdyby raději obnovili normální kohoutky.
Jakou má ten automat uhlíkovou stopu oproti vodovodnímu kohoutku? A bude mít zálohované napájení pro případ výpadku?
Jakou bude mít uhlíkovou stopu proti balené vodě? Protože tohle není alternativa ke kohoutku, ale k nákupu balené vody.
To zalezi na tom, zda hodnotite uhlikovou (potazmo surovinovou) stopu skutecnou, nebo ideologickou.
Si nemyslete, vyroba cipu a dalsi bizuterie v tom obsazena, to je energeticky ( = uhlikove) narocne, nemluve o nakladech provoznich (neco to zere, i kdyz vodu nikdo neodebira).
Narocnost vyroby jedne PETky, jak surovinova, tak energeticka, je nula nula nic; zbyva pak toliko logistika.
Z tohoto pohledu vychazi nejlepe – chvilka napeti – kohoutek.
Obycejny, analogovy, takovy ten cudlik, ktery se po par vterinach musi zmacknout znovu, aby nekoho nenapadlo kohout jen otevrit a napoustet kanystry.
Kohoutek nikdo nezpochybňuje, ale opakuji – tohle není alternativa kohoutkové vody, ale balené vody. Filtrovaná, chlazená a sycená voda totiž z kohoutku neteče.
Z kohoutku teče sice pitná voda, ale může být studená i vlažná, chutná i odporná a nic s tím nenaděláte – musíte natočit co je.
Jinak i kdybych u balené vody zanedbal naprosto všechno včetně výroby a (ne)likvidace lahve, tak už jen ta logistika její dopravy je šílenost. Pít vodu stočenou na druhé straně republiky a převezenou kamionem?
Alternativa k nákupu balené vody to není protože tu balenou máte zabalenou. A kde vezmu plastovou lahev? Za chvilku někdo přijde s tím, že plastové lahve zákaz a dávejte si tu vodu třeba do papírových pytlíků. Stejné jako s brčky. Ta jsou taky nepoužitelná.
V SSSR u toho měli ěpinavou skleničku.
To povídejte, stačí si koupit nějaký nápoj, třeba ledovou trist s papírovým brčkem a za chvili ho máte rozmočené….
A kde na nádraží najdu tu alternativu kohoutku?
Máme to ve škole, voda z toho chutná fakt dobře, super je možnost perlivé. Akorát teda 2 litry denně zdarma… Čekal bych se SŽ poskytne alespoň litr. Plus je trošku dystopie, že už i na vodu člověk potřebuje smartphone a aplikaci.
Přesně. To množství je myslím nedostatečné… Ale předpokládám, že to nebude problém změnit.
Jen mě zajímá, proč jenom jeden automat. Na chodbě na VŠ je pořád okupovaný, očekával bych, že tady tímto budou alespoň dva nebo tři…
Největší rozdíl je mezi žádným a jedním. To další navrch už je relativně luxus, ta fronta se tam tvoří dost nárazově…
Ale tak snad by mohl existovat model se dvěma výdejními kohoutky (a nemusel by stát na pořízení dvojnásobek)…
Nějaký sofistikovaný přídělový kohoutek na vodu? Nikoliv zdarma, co je zdarma, toho si nikdo neváží.
Kdyby radši dali záchody zadarmo, dlouhej kohoutek a regulaci teploty místo senzoru abych si tam mohl normálně vodu napustit. A nebo to pítko kde se dá nějak solidně napustit voda.
Mně je sympatickéit na nádražích WC zdarma i pitnou vodu. Jenže vše se robotizuje a automatizuje, nejde oidu a trend ale o vývoj v souvislosti s lepšími službami a tím, že za mrzkè mzdy nechce nikdo dělat hajzlprarodiče.
Takže nepřetržitý provoz místností a zařízení s dálkovým dohledem vyžaduje chytrou techniku. A zdarma bych to nenabízel, protože vychyttslci toho zneužívají, tupci s tím plýtvají. Na WC nechci nechávat bydlet bezdomovce a ožraly. V čekárnách taky ne.
Je třeba mít ta zpřístupňovací zařízení velmi odolná a bezporuchová.
Jako není moc věcí ve kterých se dá v USA inspirovat, ale zrovna záchody mají zadarmo všude kde jsem jakožto turista v New Yorku a Washingtonu byl a nebyly v zásadně horším stavu v porovnání s některýmy co jsou tady za 20. Samozřejmě, že to něco stojí, ale v rozpočtu SŽ to snad tolik být nemůže. Alespoň by jim nikdo nechcal venku na omítku.
Záchody zdarma jsou, pokud máte euroklíč, ty na automat jsou totiž stejně mimo provoz (žst Příbram).
V Británii je běžně na větších nádražích plnička na petky filtrovanou vodou a zadarmo.
Z titulku jsem se těšil, že se chystá něco podobného, ale rozum mi zůstává stát nad tím, proč se zrovna tohle musí zpoplatňovat. (A směšný půllitr zdarma ale s tím že si musíš instalovt apku je spíš výsměch.)
Víte proč, protože v Česku by toho imrvére stáli důchodci s kanytstrama :-))))
A jak to že u pítek ve městech nikdo s kanystrama nestojí? Spíš je podle mě všichni ignorují…
V Berouně u Druřby to na důchodce nevypadá.
Půllitr denně není směšný!
Já teda nevím, na letištích normálně lidé čepují vodu z pítek a nikdy jsem si nevšiml že by měl někdo problém s hygienou. S tou mám problém, pokud se o to nikdo nestará. Kdyby se stejné peníze co se využijí na tyto automaty využili na údržbu pítek, bylo by to mnohem efektivnější řešení pro všechny. Takto bude jen na nádražích další nevzhledná krabice s pochybným významem, kterou použije max jednotky lidí denně.
Možná jste u letiště jaksi neviděl bezdomovce a fetky, ne?
A to je fyzikální vlastnost letišť? Nebo je fyzikální vlastnost nádraží jejich přítomnost?
Nebo jen je to provozovateli víte kde?
Letiště jsou daleko od centra města, proto zpravidla nejsou tam bezdomovce.
Snadno dostupná mhd. Pokud by se tam dalo přespat zadarmo, tak by to minimálně v zimě hodně lidí využilo.
Bohužel i bezdomovci a fetky mají v týhle posahany dobe lidská práva a vypraskat to z nádraží za potlesku pendreku nesmíš….
Takto, nejraději bych viděl obojí, i takovouto „lepší“ (ale stále ne v cenách okolo 20-50 korun za litr jako u balených) chlazenou a bublinkovou vodu, i tu prachobyčejnou „tak akorát pitnou“ (ostatně někdy si člověk třeba i chce opláchnout ruce) zadara. Jsem celkem přesvědčený že své „zákazníky“ si najdou obě.
My matky drahé petky nekupujeme, na záchodě nepijeme. Pro nás dobrý nápad.
Koukám, že se opět projevil správný český přístup. Tady i kdyby bylo něco zdarma, půlka lidí to odsoudí a najde v tom deset chyb.
Hele, nikde v článku nevidím, že to musíte používat. Tak se premožte, smažte rozepsaný příspěvek a třeba si zajděte na procházku a ten vztek vás přejde.
Tak až si zase budete stěžovat, že je vlak drahy a musíte z vašich daní platit nadrazaky vzpomeňte si na tuhle další blbost kterou SZ bude platit soukromníkovi
Možnost 1: Bezkontaktní pítko
Vyžaduje: pravidelné čištění, aby tomu lidé důvěřovali
Klíčová slova: #údržba
Možnost 2: Automaty od Lokni
Vyžaduje: neustálý servis dodavatele, aplikaci s registrací nebo platbu za každé použití
Klíčová slova: #startup #tarif #appka
Fakt nemám nic proti aplikacím, platím z 99 % bezhotovostně, ale Water as a Service je mi hodně proti srsti.
Velmi fandím záměru jako takovému, ale obávám se vandalismu a „nápojová lobby“ bude mít taky 1000+1 důvod se postarat aby to nefungovalo…
Klasický kohoutek je mnohem odolnější technologie a kdo se štítí vody z kohoutku se asi bohužel stejně nepřizpůsobí…
Jak si mám představit takovou „nápojovou lobby“? To jsou ti samí, co harpunami nahánějí číšníky, kteří v restauracích nabízí hostům vodu z kohoutku a miliardami podplácí poslance?
Zkuste si někdy prohlédnout vnitřek kontejneru na plasty, nebo jakýkoli odpadkový koš na českém nádraží…
Ale to je čistě proto, že to je jednoduchý a pohodlný
Plastové obaly omezit na minimum
A proto se i v tomto směru vracíme zpět do minulosti. Do té kdy žádné petky nebyly, ale mléko se prodávalo v plastovém pytlíku a nebo ještě do té starší kdy se mléko prodávalo ve skle. Alternativou v obou těchto doobách byla procházka přes vesnici pro mléko s bandaskou. Když už jsme u té bandasky napadlo mě něco z minulosti méně vzdálené… -Zahrajeme si na masnu. -Dobrý den já bych si vzal litr a půl hovězího. -Né, hovězí je na kila. Pojď prodávat já ti to ukážu. Dobrý den já bych si vzal dvě kila hovězího. – A máte na… Číst vice »
Himbajs. Kdy už někdo vymyslí nějakou pořádnou a schopnou aplikaci. Ťuknu si na displeji na půllitřík s pivečkem a z mobilu mi vyteče půllitřík pivečka.
Nemáte někdo kontakt na Járu Cimrmana? Ten už to tuším má vymyšlené.
👍
Já furt klikám na ten Váš palec v textu a divím se, že to nenačítá zelené plusy 🙂
Byla síť hospod, kde byly na stolech kohoutky s pivem 😀
Vymyšlené to má, ale čeká, až si to patentuje někdo před ním.
Zrovna jsem někde četl, že prý prodej piva v automatech je nelegální 😛
Zdroj: https://www.podnikatel.cz/clanky/cesko-zaplavuji-automaty-na-pivo-jejich-provozovatele-vsak-porusuji-zakon/
To je a je to tak určitě dobře. Ale já netoužím po pivu z automatu, já toužím po pivu z mého mobilu 🙂
https://imgur.com/a/2oR20Dg
Kohoutek je asi na správu železnic příliš jednoduchá technologie, protože na nich by si nikdo nic nenakradl. Takže místo toho bude jistě pěkně drahý automat, který bude muset dodavatel samozřejmě nákladně servisovat. Aby se pak člověk dostal k vodě (na příděl), tak pak bude muset projít jen pár desítkami kroků. Je to sice dražší ale za to pro cestující horší řešení.
Taky jsem si při čtení článku řekl, „proč to neřeší prostým kohoutkem“? A pak jsem si odpověděl, že za tím, bude asi malá/velká domů
Projekt znám a za tenhle nápad jsem moc ráda. Při pravidelném cestování se to hodí, voda je navíc oproti pítku nebo vody z kohoutku opravdu chuťově skvělá.
Uz jsem myslel, ze se dobra sprava pochlapila a dostane se na uroven 19. Stileti, kdy byly kohoutky na kazde stanici.
Ale je to reseni ala modre zabradli, na komara s kanonem.
Tak snad priste.
Mohli by kohoutky osadit na všechna modrá zábradlí…
Na Balkáně (včetně Maďarska) jsou kohoutky doposud funkční prakticky na každé stanici.
I u nás mnohde umyvadla na nástupištích/budobách zůstala. Znovuobnovit by nebyl problém.
Takže opět lidé, kteří si kvůli každé blbosti nechtějí zaplevelovat telefon aplikacemi na jedno použití, budou zákazníci druhé kategorie?
Co si nejdřív článek přečíst pořádně? Klidně i víckrát…
Obavam se, ze na to koukate ideologicky nestastne a koneckoncu vubec nemate prst na tepu doby. Zkuste se na to podivat evropsky hodnotne, ze strany zelene agendy, ESG kriterii a tlaku na „inovace a digitalizaci“; digitalizaci pro jednoduchost prekladejme na „umoznit vytezovani dat k lepsimu socialnimu inzenyrstvi“. Ze u banalni veci typu kohoutek na vodu neni co inovovat, digitalizovat, monetizovat? Chyba lavky! Monetizaci samozrejme nemam na mysli zisky z plateb kartou, nybrz z monetizace dat o pohybu osob a profilovanim. To mate aplikaci vyzadujici zapnuty bluetooth(jedinecna identifikace), vedle toho kazda aplikace ma defaultne pristup k nekterym informacim z telefonu (kupr.… Číst vice »
Pokud ta apka bude pořádně napsaná, nebude padat ani zobrazovat tunu reklamy (o špionování uživatele nemluvě), bude fungovat na široké paletě telefonů (ne jen na poslední verzi) tak potom nemám celkem nic proti. Ideologičtěji ostřejší spoluobčané můžou zůstat u vody kohoutkové (nerušit!) a pokud jsou zároveň i „štítiví“ budou holt muset zaplatit za balenou… naštěstí takovýchto kombinací fóbií není moc, to se snese…
Dole v článku se píše, že každý cestující každý den půllitrovka zadarmo. To beru:)👍
ne každý, jen ten s aplikací.
Nápad dobrý a jsem pro. Hned vedle by ale měl být kohoutek s obyčejnou nefiltrovanou vodou. Chceš filtrovanou chlazenou a případně sycenou vodu? Zaplať si. Stačí ti obyčejná voda v kvalitě „jak je“? Natoč si. Logika tohohle automatu na vodu se stálou kvalitou vody kdekoliv je super, jenže těžko si budu kvůli malé lahvi vody instalovat do telefonu další aplikaci a registrovat se. Možnost platby kartou je sice fajn, ale pokud si budou účtovat třeba 5 Kč/za litr, tak to sice možná je levnější než ve stánku, ale ta cena je stále absurdní. Navíc taktně mlčí o jednom důležitém detailu,… Číst vice »
Ale když už si máte přinést a nosit vlastní láhev, tak proč si tu vodu nenatočíte už doma?
Doma si natočím na půl cesty a doplňuji cestou. (Stejně jako proč si z domova neberu čtyři plné petky, ale kupuju si je cestou)
OK, připomínku beru – já si neuvědomil, že já už dlouhé trasy vlakem nejezdím (kdysi monopolní ČD mne to odnaučily, protože jsme nevěděl kdy a zda vůbec dojedu).
A když někam dojedu (obv. práce) – tak je tam kde se napít, takže nepotřebuji tahat litry vody.
To je otázka množství nesené vody. Pokud jedu nalehko, tak si ponesu jen 0,5 l, maximálně 1 l. To je za půl dne vypité. V horkém dni klidně i do hodiny. A pak potřebuji někde doplnit. Typicky na cestě vlakem zpátky domů, takže možnost natočení na nádraží (kde stejně čekám) dává smysl.
Co na tom nechápete? Jako že si na delší cestu (dva-tři dny) ponesu z domu dvoulitrovku?? Když si můžu dotočit, čerstvou, chlazenou? Moc by mi nevadilo ani dokoupit, ale ty ceny v malých stáncích jsou fakt docela hrozné, plus ten plastový odpad…
Ano, kombinace s obyč kohoutkem je téměř ideální… ty části filtrace které témeř nezáleží na množství (jako to UV-osvětlování) by mohly fungovat pro obě „strany“ výdejníku společně…
Konečně to někoho napadlo. Já sám si často kupuji na nádraží vodu, ale kolikrát jsem vyloženě znechucen, za kolik se obyčejná voda prodává. Naposledy v Břeclavi jsem usoudil, že dávat za půl litru vody kolem třiceti korun nebudu a že to radši dojedu domů.
Pítka/automaty jsou super, ale proč je na to nějaká aplikace? Jako abych si načepoval vodu, tak potřebuju aplikaci?
Já si napouštím doma, toto případně využiji v nouzi – ovšem bez aplikace. Nebo si napustím z umyvadla na záchodech, co už.
Záchod ale taky není zadarmo 😀 pokud si teda nepočkáte do vlaku.
A ve vlaku je voda většinou s pikrogramem „nepít“. Zažito i při cestě nočním vlakem, kdy to bylo mírnou komplikací, 3 dl pitné v jídelním voze stály 60 Kč.
Já taky napouštím doma, ale na letní celodenní výlet mi nestačí ani dvě flašky 😀
Cena jednoho litru?
Pro koncovyho zakaznika? 50 haliru nebo 5 korun. To je asi fuk. Zajimavejsi je kolik to bude stat SZ (nebo skrz jakej kanal se v tomhle pripade doji statni rozpocet).
Tak kdyby nebyly všechny pítka zničené a zavřené, tak by se z toho někdo i napil.
Navíc jak se mám napít z pítka třeba v Plzni, když tam je malý tlak a jen to v podstatě vyvěrá z otvoru. Jedinou variantou je pak strčit obličej do pítka a pít přímo z toho.
Inu, LZE si nosit malý plastový pohárek… jako jo, nic extra ale kdo to užije pravidelně… patřívá to (v nějaké podobé) k „turistické výbavě“… ono napít se z nějaké studánky bez nádoby taky není triviální!
Rozumný nápad. Časy, kdy byly na nástupištích kohoutky s pitnou vodou, jsou dávno pryč. To zpoplatnění je trochu kostrbaté, ale asi to jinak nejde. To by ty automaty braly útokem pochybné existence, čerpaly to po desítkách litrů a na kárách odvážely do svých doupat kolem nádraží.
Mezi stanicemi nevidím Brno hl. n., snad bude v těch třech velkých na Moravě ve druhé fázi (tedy jestli se s tím nebude čekat až na nové nádraží (ironie)).
V Brně nemají nádraží 😂🤣, říkali to i ve filmu
A v současnosti nepijí nebo si ty „desítky litrů“ natočí někde na WC (někde v obchoďáku i zdarma)…
Však tak je to celkem v pořádku… nevím proč na to plýtvat vysoce „upravenou“ chlazenou sycenou vodou…
Ty existence si asi vodu točit nebudou, jó kdyby teklo něco jiného, třeba Hradní svíce, nebo Kahan, to bych tu blokovací aplikaci pochopi. I když ne, nepochopil. To by nikdo normální nepil.
Inu… byl by to docela použitelný materiál pro destilaci (a nějaké drobné dochucení) 🙂
Nebude, protože není ve správě SŽ. Mohou to být dvě z Hulín, Hranice na Moravě, Staré Město u Uherského Hradiště, Valašské
Meziříčí, Zábřeh Na Moravě a jedno z Pardubice, České Třebová, Ústí nad Orlicí.
No ty vole… namísto toho, aby tam dali normální pítko, tak si budeme kupovat vodu z vodovodu s nějakým pofidérním filtrem.
Pítko z kterého si kuřáci dělají popelník? Jedno takové máme v Plzni, ne děkuji. Dokud budou lidi prasata, nemá to cenu.
Proč by si někdo dělal popelník z pítka, které bude umístěné někde uvnitř v hale, v místě, kde se nesmí kouřit?
Pítko je umístěno na nástupišti, ne v hale.
Ale klidně by mohlo být v hale
Takže nemá cenu nic, protože všechno jde nějak zničit nebo zvandalizovat.
§7 – Cestující by to zneužili
Nema cenu pítko, protože nádraží, proto fandím řešení s automatem. Nic složitého za tím nehledejte.
…a Trautemberka za prodej vody Krakonoš trestal a všichni jsme tomu tleskali ;-).
Jsou místa, kde sice z vodovodu teče formálně nezávadná voda, ale vzhledem k chutí (a někdy i vzhledu) byste ji byl ochotný pít jen v nouzi. A tohle umí filtr objektivně řešit. Navíc nezapomínejte, že to co teče z kohoutku není automaticky pitná voda. I samotné vodárenské společnosti upozorňují na to, že pokud voda v trubkách stála, tak se pít nedá a musí se odpustit. Zrovna na nádraží tak automat s filtrovanou vodou dává smysl, protože jako cestující nemáte jak dopředu vědět, jestli je místní voda z vodovodu dobrá. A už vůbec ne, jestli to pítko někdo pravidelně používá a… Číst vice »
U toho filtrovače přece taky nevíte, jak moc se tam ta voda točí, a jak dlouho ta, co si právě točíte, stála v trubkách. A protože za ní platíte, tak není možné si odtočit, jako u normálního pítka. Nevíte taky, jak jsou udržované ty filtry.
Píšou, že si ten automat vodu průběžně odpouští, aby nestála. Zbytek už je jen otázka důvěry, jestli to tak opravdu je a jestli ty filtry dostatečně mění. Ale vzhledem k tomu jak rychle by ztratili platící zákazníky pokud by z toho tekla špatná voda si myslím, že na údržbu budou dbát.
Je to v článku proboha. Ta voda se protáčí pravidelně.
Možná jste si mohl přečíst že zde je funkční automatické „odpuštění“ v časových intervalech… navíc s těmi filtry a chlazením dohromady je nějaké pomnožení biologických nečistot téměř vyloučené.
Tak zrovna na nádraží by ta voda v kohoutku asi moc dlouho nestála.
No jak kde. V Praze na hlavním kde se střídá jeden člověk za druhým asi moc stát nebude. Ale někde na regionálním nádraží, kde je schované kdesi v koutě a viditelně se kolem něj hromadí špína? Tam může stát i hodně dlouho. Zejména pokud je to tlačítkový kohoutek/pítko s malým tlakem, který nemůžu prostě pustit a nechat odtéct.
A myslíte si, že na takovémhle nádraží se karlínskejm klukům vyplatí provozovat ten jejich vynález? tam pochopitelně žádnej nebude…
Kohoutek by byl moc jednoduchej a lacinej?
Víte, jak by po pár měsících vypadal?
Zhruba stejně jako zbytek vybavení příslušného nádraží. Tam kde se starají by vypadal jako nový. A kde ne, tak by z toho byl pisoár…
Navíc tuhle věc bude složitější udržovat a asi bude odolávat vandalům hůře, než obyčejný kohoutek. Hlavně že v Gdaňsku mají na různých místech po městě úplně normální pítka na vodu a funguje to, dokonce i ve variantě pro psy 🙂
No jo, ale tam mají normální lidi.
O tohle bych se zrovna nebál. Tím, že je ta voda z toho placená, tak si to na údržbu třeba jednou týdně vydělá.
Horší je to s těmi kohoutky, protože na spoustě veřejných míst přetrvává myšlení, že se žije z podstaty. Čili že tam ten kohoutek namontuju a dalších 5 let se o něj nestarám.
Takovej orloj si na sebe vydělá jenom když to zadotuje třetí strana. Je to kravina.
Zatimco tahle vec bude bezudrzbova?
A jak bude asi vypadat ten filtr…
Mít v telefonu aplikaci s registrací a osobními údaji na to, abych si mohl načepovat vodu? Radši tu petku
Přesně, přišlo mi to jako zajímavé řešení, dokud jsem si nepřečetl část, že bude potřeba aplikace/karta.
Lze to právě zaplatit kartou. Pokud neplatíte zásadně jenom hotovostí (to se týká malého procenta populace), tak s tím nemusíte mít problém.
Kartu mám a nevadí mi za službu zaplatit, ale přijde mi nesmyslné to „přetechnizované“ řešení u tak obyčejné věci, jako načepování vody z vodovodu.
To bohužel bude souviset s tím, co zmiňovali ostatní komentující – zničení kohoutku za předpokladu, že by byl zdarma a nehlídaný 24/7. Jinak k firmě Lokni a jejich úžasné prezentaci přetechnizovaného čerpání vody mám výhrady. V zahraničí to jde na univerzitách (které jsou ve článku také zmíněny) i bez aplikací.
Ale stále to pro mnoho lidí vyjde levněji než voda z PET lahve za 35 Kč/0,5 l.
Nemyslím, že aplikace/karta příliš omezí vandalismus, ideální je to hlídání prostoru.
Vy pijete zřejmě výhradně Evian z ledovců! Jinak byste věděl ,že normální pitná(stočená z vodovodního řadu)voda v plastu stojí i teď po zdražení 8Kč za 2 L ! A cena je stejná ať už je perlivá, jemně perlivá, nebo neperlivá. A pro snoby kterým voda z vodovodu smrdí je pramenitá voda (přímo z konkrétního zdroje) za tu samou cenu. Za 38 Kč mám v Pointu na Hl. nádraží jemně perlivou ochucenou minerálku 1,5 L.
Navíc si tu láhev máte přinést sám – tak to si do ní doma už tu vodu taky můžete natočit
Sorry, ale tolik vody, kolik za den vypiju, sebou od rána fakt tahat nebudu. Podle situace beru litrovou nebo půllitrovou láhev, samozřejmě plnou, a po dopití si ji někde doplním. Tuhle možnost doplnění jednoznačně vítám.
Tohle je super! Tak doufám, že to bude brzo na více stanicích. Nevíte, kolik automatů bude celkem třeba na Hlavním nádraží?
I kdyby tam byl jen jeden automat, tak je to stoprocentní navýšení. Na hlavním nádraží totiž dlouhodobě neexistuje ani jeden automat na nápoje a občerstvení, v noci se lze napít pouze z umyvadla na záchodě.
Podle doslechu tam funguje jakýsi „kartel“ s prodejnami a kavárnami, kterým by automaty (nejen ty na „instatní kafe za dvacku“) prý snižovaly tržby. Nevím o jiném nádraží, kde by to taky tak bylo – na snad všech větších minimálně jeden automat je. A to klidně i pár kroků od „značkové“ kavárny.
No já to tehdy při čekání na nočním nádraží pochopil k ránu. To otevřel jeden bufet a nabízel čaj v kelímku asi za 60 Kč…
Dotaz na počet je ale VELMI relevantní. Ty automaty garantují jen 110 litrů vody za hodinu. I kdyby točil vodu nepřetržitě a nikdo se nezdržoval placením a hledáním lahve a natočil si jen 0,5l, tak by za celý den obsloužil méně než desetinu cestujících. Když budu uvažovat časovou špičku a reálné časové ztráty, tak se dostane na 1 ze 100?
Tak ono je docela pravděpodobný, že si nebude vodu točit ani zdaleka každej cestující. Může to klidně být tak, že ten 1 ze 100, tedy procento, bude odpovídat reálné poptávce.
Vodu potřebuje pít každý a pokud bude spolehlivě dostupná, dobrá a za rozumné peníze, tak o to bude mít zájem rozhodně víc než 1/100 cestujících.
Jenže pokud bude u automatu někdo trvale stát, tak ho prostě obejdu a zkusím si vodu natočit jinde.
No když to vezmu podle sebe, tak vody piju poměrně hodně, na cestách primárně z vlastní láhve, ale stejně zdaleka nemám potřebu doplnění při každém průchodu nádražím – často mám ještě láhev plnou z domova nebo jiného místa, často nemám žízeň a vím, že za chvíli budu doma nebo jinde, kde si vodu v pohodě doplním nebo kde si dám k pití něco jiného, atd.
To je věc zvyku. Když budu vědět, že se přes to nádraží budu vracet a že tam je ta voda dobrá, tak třeba místo abych si z domova vzal litrovou lahev si vezmu jen půl litrovou a na cestě domů si ji dotočím. Je to nezbytné? Asi ne, ale pohodlné. Ale zkuste se na to podívat z pohledu člověka co někam jede na celý den – ráno tam, odpoledne zpátky. Pokud vyloženě nevyjel s velkou lahví nebo dvěma, tak cestou zpátky už bude mít vypito a domů mu stále zbývá klidně i několik hodin cesty. A tím pádem si na… Číst vice »
Však jo, mě to dává smysl a vítám to a rád to využiju, když to půjde a zrovna budu potřebovat. Jen upozorňuju, že to zdaleka nebude při každé cestě přes nádraží. A že tedy ta kapacita může stačit – ostatně má to být zkušební provoz, asi nebude problém doinstalovat druhý automat tam, kde by se u jednoho tvořily fronty.
Všude jeden. Praha hl. n.: Umístění výdejníku vody je uvažováno zavěsit na stěnu u vchodu na toalety, které se nacházejí v chodbě pro příjezdy