Místo dřeva železobeton. Silničáři dokončili novou protihlukovou stěnu na D5 u Zdic
Nová protihluková stěna na D5 (Zdice). Pramen: ŘSD
Podobnou výměnu staré protihlukové stěny za novou chystají silničáři na D5 i u nedaleké Bavoryně.
Copak stěna ta je pěkná, ale u Zdic by spíš se měla opravit vozovka!!!!! A nejenom u zdic v podstatě až do Berouna a je to neskutečný tankodrom
Ach ty billbordy….
Betonová lobby má radost . Dobrou službu udělá i vegetace .
Jenze ono nejakej patek trva, nez ta vegetace naroste.
Pak je problem, ze listnace, kterezto proti hluku funguji oproti jehlicnanum lepe, na podzim opadaji a efekt je fuc.
Takze kdo chce mit okolo baraku relativne ticho i pres zimu – jednoznacne jehlicnany a poradne na husto.
Mam za to, ze klicovej rozdil mezi vegetaci a betonem je prave v hmotnosti, kdy toho beton vic odrazi nazpet, pokud je oboji do srovnatelne vysky.
Tim samozrejme nerikam nic proti tomu, tu PHS ze strany domu nejak zezelenat, proc ne, vypada to lip a cosi to pouze proti prachu.
No je to tedy těsně vedle krajnice, takže až jednou v budoucnu dojde tripruh až tam tak se to celé bude předělávat? I když asi teď není zřejmé vyřešena otázka kolem pozemků v těsném sousedství dálnice , takže teď asi dobrý řešení.
V budoucnu tam třípruh dojde nejdřív za 50 let – pokud vůbec. To nemá smysl v současnosti ani uvažovat.
Máte pravdu pořádně by měly natáhnout asfalt obousměrně z Prahy
Budeme rádi, když dojde na rozšíření na tři pruhy z Prahy do Berouna a i to nebude dříve než za 10 let.
A co až dojde na šestipruh!
Nevyrábí se protihlukové stěny někde ve světě například z recyklovaného plastu ? Přijde mi na tohle škoda betonu…..
Plast nemá požadované vlastnosti. Proti hluku platí čím těžší tím lépe pohlcuje hluk.
Nechápu za co mínusy. Máte naprostou pravdu. Pokud pomineme materiály se složitou vnitřní strukturou, které jsou na venkovní použití nevhodné, případně by byly nesmyslně drahé, platí, že hmotnost lépe pohlcuje zvukové vlny.
To teda rozhodně neplatí. Zvuk se šíří dobře např. v oceli, která má několikanásobně vyšší hustotu než beton. Třeba hliník pohlcuje zvuk líp při mnohem menší hustotě než ocel. Na pohlcení zvuku se hodí pórovitý/vylehčený beton, který má z principu nízkou hustotu (v rámci betonů). https://stavba.tzb-info.cz/akustika-staveb/228-konstrukce-na-pohlcovani-zvuku
Dobre vybral jste si specialni priklad :), obvykle se ve stavebnictvi nepouzivaji steny z homogeni ocely… Moje poznamka smerovala k pouziti recyklovaneho plastu.
Souhlas, v zásadě je třeba rozlišovat zvukovou neprůzvučnost a termín pohltivost….Venkovní způsob uplatněny na PHS tradičně využívá hmotnost/hustotu konstrukce, kde se zvuk odráží (a z části pohltí)… Akustické prvky jako jsou pórovité pěny, desky atp. mají spíše uplatnění interiérové a primárně zvuky pohlcují. Akustika je samostatný složitý obor. Tím nechci říct, že to nejde dělat jinak, viz např 🙂 https://www.grammbarriers.com/our-products/acoustic-noise-barriers/polysoundblok-absorptive/
Tak to je neco podobneho, co se delalo v Praze na budove v Budejovicke/Vyskocilove, tam jsou panely pohlcujici hluk od Vyskocilovy ulice…
A co je horší ? Rozpadlej beton, nebo mikroplasty ?
OK, tyhle argumenty beru. Jen mi přišlo, že na pohlcování zvuku by plast byl zajímavější materiál, viz třeba různé strukturované tvary ve zkušebnách, nahrávacích studiích a podobně, pořád všechen neumíme zpracovat, prohání se komínem spaloven…