egoe-plus
Doprava ve městě Vodní doprava

Místo Dallasu vypluje na Brněnskou přehradu Morava, mimo internet zvítězila Moskva

Loď Morava. Pramen: DPMB

Historická loď Dallas, která se tento týden vrátila z generální opravy, bude brázdit vody Brněnské přehrady pod novým názvem Morava. Rozhodli tak lidé v anketě, která od března probíhala na webu Brno iD a na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena. Dnes to oznámil brněnský magistrát.

Lidé mohli vybírat z názvů Bratislava, Moskva a Morava, neboť jednu loď s názvem Dallas už Dopravní podnik města Brna na vodě má. Lidé v anketě odevzdali 3530 platných hlasů, k Moravě se přitom přiklonilo přes 60 procent hlasujících. Druhá skončila Moskva s 30 procenty hlasů. Tento název vyhrál v offline hlasování v knihovnách, kam ale přišlo jen sto hlasů. Celkově nejméně hlasů získala Bratislava.

„Vítězný název Morava odkazuje na loď, která společně s lodí Brno zahajovala v roce 1946 provoz lodní dopravy na Brněnské přehradě,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Další možnosti pojmenování se vztahovaly k Brnu či minulosti samotné lodi. Moskva je původní název, se kterým se loď plavila po přehradě před svým přejmenováním na Dallas začátkem devadesátých let. Přejmenováním na Bratislavu by dopravce dodržel tradici, podle které lodě nesou názvy partnerských měst.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk

Morava je dobrý název. Moskva je sice historický název, jiné opodstatnění ale nemá. A Dallas už teprve ne.

liposh

Až se ta loď kvůli třetímu názvu potopí a zakuká tam 200 lidí, tak já tu přijdu a pronesu to slavné „Já Vám to říkal“. Hlavně že hlasovali lidi, co měli celé rodiny v UV KSČ , mají v rodině 4 byty na Vinohradech darované od Zetoru (resp. odkoupené v roce 1986 za 15 000 Kč za 3+1, ať mě nikdo nechytá za slovo) , ale aby se to jmenovalo historicky přesně, Moskva, to né. Pokrytci.

Vašek

Liposh- důkaz, že kritizovat jde naprosto všechno a blbosti je možné vymýšlet na jakékoli téma.

Jiří Kocurek

Jsně, třetí název lodi znamená automaticky potopení. Vždycky se to tak stalo. A na stojaté vodě se zákonitě všichni utopí. Jako vodáci v kánoi.
Protože není po Lipošově. A protože není po jeho, tak si Lipošek přeje, aby se 200 lidí utopilo za trest, protože není po jeho.

Dáda

Už nehul….Je to elektrolet na príglu, ne Titianic….

Marek

to neměli chudáci lidi šanci na výběr z něčeho ala Šalingrad?

Michael

Už se těším, jak všem těm komunistům (včetně lidí typu: „Nemusím Rusko, ALE“) praskne žilka. Voila!

Jirka

Těm to bude jedno. Spíše bude naštvaný konstruktér, který chtěl, aby se loď jmenovala Moskva a naštvaní budou historici.

Jiří Kocurek

Naštvaný konstruktér? V roce 1955 byla ta loď spuštěna na vodu. Řeněme, že to byl kanón a v té době mu bylo pouhých 30 let. Dnes tedy 95 roků. Obávám se ale, že spíš než naštvaný je už dávno mrtvý.
No a historici? Co myslíte, kolik z nich je dodnes naštvaných z přejmenování Moravského náměstí?

Daniel Mach

Konstruktér asi tehdy neměl moc na výběr.

Jiří Kocurek

To je věc druhá, jméno lodi určuje majitel, nikoliv konstruktér.

Dáda

KOnstriktér? Bylo jich víc a jsou po smrti…

Jakub

Jakožto Brňák se bojím každé takovéto ankety, kterou město udělá. Loď se vždy jmenovala Moskva/Dallas, ale nějaký politik si řekne, že momentálně Moskva není v módě…achjo.

Martin

Pozor překlep Mmoskva.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast