Autobusy Doprava ve městě Dopravci Železnice

Ministr: Roušky v MHD se možná vrátí od října či listopadu

Situace ve stanici Pražského povstání v pondělí 1.7. 2019. Foto: Martin Šnajdr
Situace ve stanici Pražského povstání v pondělí 1.7. 2019. Foto: Martin Šnajdr

Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka. Řekl to dnes ČTK a Českému rozhlasu při návštěvě firmy Diana Biotechnologies, která vyvinula nový přístroj na testování vzorků na covid-19. Podle ministra bude na podzim kvůli vyloučení jiných nákaz také třeba víc testovat.

„Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější než je dnes,“ řekl Vojtěch k možnosti nošení roušek na podzim.

Přesný termín se bude podle něj teprve určovat podle výskytu koronaviru, ale i ostatních infekcí dýchacích cest. Neočekává, že by se roušky znovu nosily i venku. „Ale minimálně roušky v místech, kde se koncentruje větší množství osob a není možné dodržovat žádné sociální odstupy, což je případ přeplněných tramvají a autobusů,“ dodal.

V současné době jsou roušky povinné jen v pražském metru a v MHD v regionech, kde je více nakažených jako v Moravskoslezském kraji nebo nově na Jihlavsku. Dál se musí nosit také v lůžkových zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory a také při akcích ve vnitřních prostorách pro více než 100 lidí.

Povinnost používat mimo domov roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, odkdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

ČTK

tagy
154 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ryk Mat

Bude to dřív.

MichalN.

Roušky v MHD = přidušený cestující = nedůvěra v MHD (která se už po tom všem obtížně bude obnovovat) = další finanční ztráty dopravních podniků a kolaps na řadě komunikací minimálně v Praze a Brně. Spousta lidí a zejména těch, co dojíždějí veřejnou dopravou řekněme nad 45-60 minut, sáhne po autě. Volné dýchání se stane velkou přidanou hodnotou i za cenu, že se zkysne v koloně. Jde o to, co chceme. Krizové řízení vypadá úplně jinak, stejně tak věcná řešení.

Los Ogaros

Já bych roušky nechal dobrovolné. Když se situace začne zhoršovat, většina lidí si nasadí i bez příkazu. A ti, co nechtějí, si je nenasadí ani s příkazem, případně zas budou nosit nějakou light verzi (papírová s odstraněnou vnitřní vložkou, rouška z tenkých silonek a podobné vynálezy).

Tady na Moravě

Kde na to tenhle expert prisel to by me fakt zajimalo.

Zatim se vi velke kulove o tom, jake ma vsechno tato nemoc nasledky, jake jsou rizikove faktory, jak se siri, proc se chova jak se chova, jak ji lecit, atd. Ale ze v rijnu se bude vzduchem sirit lepe nez dnes, tak to uz Madar vi. Neni to na Nobelovku?

MaT

Jak kulové? Že to může způsobovat plicní fibrózu, která je nevratná, to je už popsáno celkem dobře. PubMed snad můžete používat i na té Moravě, ne?

Tady na Moravě

Plicni fibrozu zpusobuje zapal plic, coz je jeden z projevu nemoci. Proc to ale zpusobuje srazeniny krve, ze z toho maji pacienti infarkty, mrtvice,… Selhani organu, ruzne neurologicke potize, ztraty cichu a chuti.
V dubnu se jeste tvrdilo, ze to je respiracni onemocneni. Dnes je jiz predstava takova, ze to je onemocneni krve a schopnosti na sebe vazat kyslik. Tedy docela obrat o 180° zpusobeny az stovkami tisic pacientu. Uspech mediciny!

Pandrhola

Bohužel virus zasahuje všechny orgány, včetně krevního oběhu, proto pak lidé umírají na jiné onemocnění, které virus eskaluje.
V říjnu se to vzduchem bude šířit stejně jako jindy, ale jde o to, aby bylo co nejméně lidí s příznaky jakéhokoliv respiračního onemocnění, protože pokud jich bude „jako obvykle“, tak to laborky nebudou stíhat testovat a jiným způsobem, než testem, od sebe např. chřipku a covid rozlišit nedokážeme.

Petr766

Po vzoru nízkopodlažních spojů a normálních by se měly jízdní řády upravit na rouškové a bezrouškové. Ustrašenci s Vojtěchem ať si jezdí rouškovými a normální lidi normálně.

Jan

S rouškou nejsou ustrašenci ale ohleduplní lidé, kteří nechtějí nakazit ostatní a spouštět další vlnu opatření. V asijských státech úplně normálně situace a nejen pro koronavirus. Kdokoliv má příznaky respiračního onemocnění tak si sám automaticky nasazuje roušku. U nás donedávna nemyslitelné, pak to na pár měsíců šlo, teď zase odmítači roušek myslí jen na sebe, aby náhodou nevypadali blbě. Problém COVID je, že je infekční ještě před propuknutím příznaků a to celkem dost. Pro příznivce srovnání s chřipkou si doporučuji najít dobové fotky z období španělské chřipky (fakticky ale byla též z Číny), tam se roušky nosily povinně a kdo… Číst vice »

Milos

Kdo má respirační potíže, má sedět doma a kuryrovat se! V tom žádná rouska ničemu moc nepomůže.

ngthrn

Největší část přenosů je presymptomatická: tedy někoho nakazíte dřív, než se dozvíte, že vám něco je (typicky infekčnost začíná tak 1-2 dny po nákaze, ale příznaky až cca 5). Proto jsou roušky tak účinné a důležité. Roušku člověk nosí, protože ví, že kdykoli může být nakažený (a nakažlivý) a nevědět o tom a chce předejít tomu, aby se v takovém případě nakazili další. Že komu není dobře, měl by zůstat doma, o tom žádná. Ale samo o sobě to nestačí.

ušatá

A jak k tomu ty lidi chcete donutit? Vždyť něco takového je považováno za omezování svobody a oni jsou často přeci tak nepostradatelní. Ale zapomínáte na jedno. Řada lidí je infekčních, ale protože nemá velké příznaky, ani o tom neví, ale malérů tím způsobí dost. Ti Asiati jsou , jak je vidět inteligentnější a preferují prevenci. Tady se jen tlachá.

Jan

Ne, vážně to ani těch pár měsíců nešlo…

Pezos

A protože v asijských státech nosí roušky, tak tam nějaká respirační epidemie nemá šanci…. oh wait…

ušatá

Rozhodně menší!

Zdeněk

Milý Jane. Než napíšeš takový blábol,zjisti si, jaký má účinek ten ksichthadr, co lidé používají.

ušatá

Souhlasím s vámi, psal jsem tu k tomu také dost, ale je to jako házení hrachem na stěnu. Sobeckost, hloupost, nevzdělanost vítězí. A tomu se říká hrdá civilizace.

Erik

Bohužel z vašeho příspěvku je vidět vaše hloupost. Až budete starý, nemocný, pochopíte o čem je řeč. Do té doby jste jen hlupák.

UzNechciRousku

Bych neřekl, jak budu mít nadčasový nick 😀

Jiří Kocurek

To máme palebnou přípravu nějak brzo před termínem. Strašení lidí byl vždycky velice výnosný byznys.

Pandrhola

Naopak, reagují velmi pozdě a bez jakékoliv koncepce. Pokud totiž nedokáží od sebe rychle a spolehlivě odlišit běžné respirační problémy, chřipku a covid, tak máme velký problém, na který jsem upozorňoval už na začátku května před počátkem rozvolnění. V chřipkovém období navštíví lékaře obvykle 900.000 – 1.200.000 lidí s obdobným druhem příznaků. Toto množství lidí nedokážou v krátkém čase otestovat, protože by musela kapacita laboratoří narůst asi 10x, což není reálné. Pokud budou chtít dát všechny tyto lidi a jejich kontakty do karantény, do doby, než na ně přijde řada s testem, tak to by mohli zavřít i víc než… Číst vice »

Josef

No co, posledni rocni kupon mi koncil ke konci brezna, dalsi uz si asi nekoupim, aneb jak podporit hromadnou dopravu.

Jiřík

Globalistické zrůdy vlastnící farmaceutické firmy, se rozhodly nás ještě párkrát vystrašit zarouškováním, tak, abychom sami žadonili o očkování-čipování.V žádné zemi letost neumřelo více lidí na chřipku jako v minulých letech…Ale mediální pandemie „řádí dál“

V. K.

Chlape, vy byste se měl jít léčit.

Jiřík

Znáte někoho kdo umřel na Covid?40 havířů vklidu fáralo, než jim to zakázali, byli v pohodě.Většina lidí-jako Vy, jsou ovce a nechají se dovézt v klidu na porážku.Tleskejte dál „epidemiologům“ za „opatření“.A zkuste si přečíst něco jiného než mainstream patřící těm samým darebákům(naše noviny to přebírají od nich, žádné novináře nikam neposílají)Léčit se nemusím, vozím rychlíky:-)

Zdeněk

Jiříku, perfektně popsáno. Lidi jsou vážně ovce. A jak pročítám diskusi, tak těch ovčí je bohužel většina.

ušatá

A on přímo na tu infekci nikdo neumřel? Chápete, že tento virus celkově zhoršuje zdravotní stav u lidí, a zejména u těch, kteří mají jiná, byť i lehčí onemocnění, že ta nemoc má po nějaké době nebo ihned řadu závažných následků? Třeba právě ta fibroza plic, poškození srdce, mozku atd.? Bez tohoto viru by to tito lidé neměli. A když takových lidí pak budou tisíce a desetitisíce, co pak? Jak je budete léčit, když to v řadě případů nejde? To je rovnou odsuzujete k čemu? Pokud chcete mít odpovídající znalosti a informace, pak nemůžete věřit laikům, hlupákům, novinovým zprávám, některým… Číst vice »

X Y

Největším nepřítelem zdravotního stavu je čas.

Dáda

Jaké očkování jste prodělal v nedávné minulosti vy?

Jiří Kocurek

Viděl bych to na indoktrinaci.

Jiřík

Raděj používejte vlastní mozek než cizí slova.Není Vám podezřelé, že byla shozena ekonomika,zavřené obchody,hospody,společenské akce…a mrtví žádní – jen ve „zpravodajství“, u kterého jste zřejmě dřepěl a hltal jej všemi smysly.Takhle se ekonomiky států nezastavily ani za války.Bohužel,většina lidí jsou důvěřiví prosťáčci

Jiřík

Vy jste nějak pomatený, já jsem neprohlásil, že se za války neumíralo.Já napsal, že se nezastavila ekonomika.Pusťte si raději nějaký seriálek na TV Nova.

Zdeněk

Takto těm o čím odpovídám též. A že mě dávaj moji kamarádi čočku.

ušatá

U nás ti mrtví jsou na nízkém čísle právě proto, že se podařilo prosadit tvrdší opatření a relativně brzy. Ale mělo to být ještě dřív a tvrději, jako třeba na Tchajwanu nebo ve Vietnamu. Proč tam to jde a lidi se snaží a tady máme tolik chytráků, díky nimž pak ekonomika jde do háje? Prostě na co karanténa, na co se omezovat, že?

Jiřík

Jen ta v dětství,Vy se klidně nechejte naočkovat i za mne.Nechat se vydírat tím,že budu společensky paralyzován, pokud očkování nepodstoupím, je při „nebezpečnosti“ tohoto mediálího ataku,velmi drzé.Farmaceutické koncerny rozhodně nesledují snížení nemocnosti,ale vlastní zisk

Butrusik

Jeste jste nás ovce zapomněl upozornit, jak nás praskuji z letadel 🤭

ušatá

Aby byl očkování bezpečné, od toho jsou nějaké výzkumy, klinické studie. A je i nutné, aby každý stát měl své kontrolní orgány nepodléhající farmaceutickým firmám. A pokud u nás toto bude dodrženo tak, jako dříve, není čeho se bát. A očkování je spásou pro lidi. Nebo chcete snad dostat obrnu, neštovice, tuberkulozu????
A samozřejmě i z toho důvodu je lepší, když farmacie je pod přísným dohledem nebo v majetku státu. Když jde jen o zisk a kšefty, pak nelze věřit nikomu a ničemu.

ngthrn

Lidi příliš nezvládají counter-faktuální uvažování („co by, kdyby“). Udělala se opatření, díky kterým se situace vyvinula dobře. Lidi vidí, že situace je dobrá, tak nadávají, že opatření byla zbytečná. Nedokáží si srovnat v hlavě (a to není útok na něčí inteligenci, tento druh uvažování je prostě pro lidský mozek nepřirozený), že situace je dobrá právě díky těm opatřením. Samozřejmě ne všechna byla stejně účinná či užitečná, ale je celkem zřejmé, že kdyby se neudělalo nic, vypadalo by to tady podobně, jako v jiných místech, kde se nic moc nedělalo (nebo dělalo pozdě)… třeba USA.

Alexandr Mikulka

Pane Sůro, tohle se nemaže a nebanuje?

Jan Sůra

To je součást léčby, to nám proplácí zdravotní pojišťovna:-)

ušatá

A co když to všechno sečtete. Pořád se nic nezměnilo? Ta úmrtí jsou navíc. A jde hlavně o to, aby najednou nenarostlo enormně množství nemocných. To by se těžko zvládalo a přestalo by fungovat zdravotnictví i ekonomika. Zvlášť když třeba těch 70 000 tzv. umělců, stovky cestovek, řidičů kamionů, zájezdových autobusů a dalších nechce jít dělat nic jiného, ale chce podpory a dotace. Chápete tu absurditu všeho i tu nekoncepčnost a strach opravdu zavést tvrdá, logická a účinná opatření? Děsím se toho, pokud by třeba opravdu bouchly nějaké sopky a nastala vulkanická zima. Co by se dělo si raději ani… Číst vice »

Jakub P

Proč si sakra z něčeho tak užitečnýho jako roušky v místech s velkou koncentrací lidí a ještě nuceným oběhem vzduchu musela udělat fetiš tahle neschopná/všehoschopná vláda a lidem tak jejich už od základu ne moc pohodlný používání ještě znepříjemnit…

Pezos

No právě. Roušky (částečně) nahrazují nemožnost dodržovat sociální odstup, protože zachytáváním kapének snižují vzdálenost, na kterou se vir přenese.

Na Slovensku mají 20 případů denně a nějaký politik tam navrhoval zase zavést povinnost nosit roušky venku. To už je regulérní porucha, se kterou by se mělo jít za odborníkem.

Dáda

Kapénky jsou je jednou formou jak se nakazit. Já bych to nehrotil. Třeba v Mopngolsku mají dýmjějový mor… tomu říkám choroba, ne rýmička!!!

Pezos

V Mongolsku a Číně byly případy moru přeneseného ze svišťů již loni v květnu a listopadu. Jen naši novináři o tom tehdy neinformovali jako o potenciální nové světové epidemii, proto se na to zapomnělo.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mongolsko-rusko-dymejovy-mor-epidemie-nakaza-karantena-bakterialni-infekce.A190506_132533_zahranicni_dtt

Butrusik

https://www.wikiskripta.eu/w/Mor
Mor se dá léčit antibiotiky, takze neni treba strašit jeho epidemií. Nejsme v 15. století.

ušatá

Pokud nebudou antibiotika rezistentní. Což se stává čím dál víc, protože se vesele předepisují kdekomu a za hranicemi i na přání lidí a třeba jsou i volně ke koupi. Takže se moc neradujte. I taková onemocnění se mohou stát neskutečným malérem.

ušatá

Zdá se,že toho znáte opravdu moc a tu rýmičku je potřeba zažít. Ona i ta chřipka – tedy skutečná chřipka – vás vyřadí ze života tak, jak si ani nedovedete představit. A nikdy nevíte, zda vám to nezanechá nějaké následky, třeba i v pozdější době. Ale to zas o tom musíte i něco vědět. Že ale někdo je odolnější (dáno hlavně geneticky), nemůže být měřítkem. A jinak, mně není příjemná ani rýma, která je silná, trvá týden. Nevím, proč bych se tomu měl dobrovolně vystavovat a ještě díky těm, kteří v hlavách moc nemají a roznášejí to vesele na ostatní.… Číst vice »

Už dost náhubků

Když ty roušky všechny tam štvou, proč je jak ovce pořád nosí? Byl jsem v Polsku, kde jsou roušky nařízené v obchodech a dopravních prostředcích. A přesto na to spousta Poláků prdí a nikomu to nevadí.

Frantisek

Patrně je pod rozlišovací schopnost extremistů na obou stranách, kdy to k něčemu je a kdy ne. Pokud to někdo nařídí plošně v některých místech bez ohledu na to, zda je tam zrovna nával nebo prázdno, a zda se větrá či nikoli, pak jde o nesmysl. Ale aby někdo prskal v davu a ani si nezakryl ústa, protože protest, tak to taky není moc OK.

Butrusik

To té neovci nevysvětlíte 💩

malý bobeš

Při cestě do Kutné Hory musím jako příchozí z „čisté“ zóny do „ohniska“ nasadit roušku… Pamatujete slogan „Moje rouška chrání tebe“? Koho mám chránit?
Při cestě zpět, tedy z ohniska nákazy do nezasažené části republiky, již roušky netřeba… FAKT tomu „opatření“ rozumíte?

Butrusik

Žádná zóna neni čistá, vás kolega v praci muže nakazit po návratu z dovolené a ani jeden to jeste nevite. Reagoval jsem na spiklenecke teorie neovcí, jak nošení rousky zotročuje lidstvo. Lékaři je nosí v praci mnoho let denně a nepřijdou mi jako zotročení tupci. A nenosi je kvůli sobe, nosí je pro ochranu pacientu.

MaT

Nebyl ten slogan „Tvoje rouška chrání mě, moje rouška chrání tebe?“ No já si to stejně změnil na: „Tvoje rouška chrání mě, můj respirátor taky.“ 🙂

Tomas

Víš … ty hadry tam nosí všichni, aby se tam nenakazili mezi sebou (resp. aby sníili pravděpodobnost nákazy).

kdo má zjištovat, že nějakěj bobeš přijel z „čisté “ zony (žádná zona není čistá) a roušku defakto nosit nemusí.

někdy by fakt neuškodilo zapnout to na krku.

Karlos

Nic nosit už nehodlám

Tady na Moravě

Vytetuj si na celo „pokud budu umirat na zapal plic zpusobeny covidem, nechte me chcipat na ulici“ a nemam s tim problem.

Karlos

Hele běž si dělat chytráka na tu svou moravu nulo!

X Y

Ale že těch lidí na to u nás umřelo. Fakt mám strach. Nemluv blbosti.

ngthrn

Čti: záleží mi na drobném zlomku pohodlí víc než na životech druhých.

Karlos

ano záleží mi víc na mém pohodlí než na životech druhých. co je mi po životech druhých.

ušatá

Ano, pak se nelze divit, jak to v celé společnosti vypadá a kam to vede. Nezbývá, než vám poděkovat a v životě se vám a podobným velmi vyhýbat. Ale proč se tedy nedostěhujet někam, kde nejsou lidi? Třeba na Sibiř, Antarktidu, do pralesa? Zbavíte se řady problémů a nesvobody.

X Y

A proč se tam neodstěhuješ ty? Dej si oxazepam a neřeš to. Skoro nikdo na to neumírá, tak nešil.

X Y

Ne. Bez roušky možná chytnu virus a svou vynikající imunitou ho zničím pro blaho společnosti, protože nehulím, nechlastám a držím se v kondici. Ty si můžeš mezitím jít zahrát šachy s panem epidemiologem a nemusíš mi kvůli tomu nasazovat hadr na ústa.

Filip

Stále čekám kdy mi dorazí ta slíbená rouška od ministra

jirka

no popravdě, nedorazí, oni jsou uložené hezky ve skladech
a čekají na druhou nařízenou vlnu, pak se objeví všude v eshopech a vydělaj majlant

kom

běžte už s rouškama do háje….

thegrid

Zvláštní je, když jedu přecpaným autobusem na metro – sedíme čtyři proti sobě a roušku mít nemusíme. Je tam vydýchaný vzduch protože řidič málokdy zapne odvětrávání s klimou a okénka už dnes ani nejdou otevřít. Pak vlezu do metra – větší rozestupy ale roušku máme mít. Tam jsou všude oddělené vagony a docela luftuje vzduch z tunelu.

Frantisek

Přesně! Jediný zádrhel je, že v tom tunelu se to prý víc drží a vířením roznáší, ale v principu mě napadá přesně totéž. Proto v metru nosím, abych tedy vyhověl požadavku provozovatele, a na povrchu mám pohotově, kdyby někde nastala tlačenice, kvůli ohledu na okolí.

Jan

V pražské MHD jsou roušky stále doporučené, povinné jsou pouze v metru, je to na zodpovědnost každého jestli uzná za vhodné to nosit v plném autobusu. Aspoň vidíte jak to funguje když není něco nařízeno, lidi se tím dobrovolně neřídí.

malý bobeš

Můžete postřeh „pokud není NĚCO nařízeno, lidé se TÍM dobrovolně neřídí“ přeložit do češtiny? Děkuji…

Butrusik

Napsal to dost jasne 😀

malý bobeš

1) Je-li něco DOPORUČENO, chápu to jako pokyn zvážit tuto variantu…
2) Zvážil jsem ji a podle svého uvážení se chovám
3) Co vám připadá srozumitelné na obratu „lidi se tím dobrovolně neřídí“??? Lidi zváží doporučení = řídí se pokynem . Někteří považují za vhodné mít roušku, jiní ne = VŠICHNI se řídí pokynem
4) Ten, kdo se chce chránit = chránit SEBE, použije respirátor
5) Ten, kdo potřebu chránit se necítí, pojede jen tak
Co je na tom nepochopitelného?

ušatá

No, řada lidí díky své mozkové kapacitě a znalostech není schopna toto správně vyhodnotit. Proto se musí nařizovat a hlídat, jinak binec. Bohužel, říkám to nerad, ale taková je skutečnost a je to moc smutné.

MaT

Vozy metra jsou sice jakože oddělené, ale kolik se vejde lidí do jednoho toho vozu? Asi tak jako do jednoho autobusu? Nebo dokonce víc? No stejně nějaké ty ochranné pomůcky u sebe nosím (co kdybych musel do metra – i když kromě toho já je potřebuji i v práci) a je fakt, že i když už to jinde než v tom metru povinné není, tak si stejně něco často nasadím i když to tam povinné není. Třeba v těch tramvajích a autobusech, nebo v některých obchodech… Když by se někdo díval divně, tak je to jeho problém. Jo, asi před… Číst vice »

ušatá

A vidíte, já stále vidím řadu lidí, kteří ty roušky mají ve všech dopravních prostředcích i obchodech. Naštěstí jsou přeci jen ještě nějací rozumní a slušní lidé.

rtep

Ale jo. Ať se roušky do hromadné dopravy vrátí. Přišijeme jim nožičky a ručičky a mohou se samy vracet podle chuti.
No a některé nejmenované ministry (ba i premiéry) bych rovnou celé nechal zašít do pytlů, jistota je jistota.

realista

Politici v březnu t.r. objevili snadný způsob, jakým lze jednoduše ovládat společnost, tak se toho pochopitelně nebudou chtít jen tak rychle vzdávat a už preventivně si pro to připravují půdu – nic důležitějšího v tom vlastně asi ani není …

Jan

Mě teda nikdo neovládá a omezení odpovídající situaci chápu. Ostatně čím dřív to zafunguje tím dřív se můžeme přestat omezovat. V USA to bojkotují tak jim ta první vlna ještě neskončila. Donedávna to chápala ještě většina lidí. Četl jsem spousty komentářů, jak lidi trvdili, že venku to nemá smysl, rozestupy jsou velké a lidi se potkávají na okamžik, ale v uzavřených prostorech jako obchody, úřady, doprava to smysl dává. Nějak se jim za těch pár měsíců vytratil rozum.

Mirek111

Začal bych, na hradě a pokračoval dál, do podhradí….

Desper

Ok, vybavit auto i kolo, asi koupím i tu elektrickou koloběžku, začíná mi dávat čím dál větší smysl

liposh

Elektrická koloběžka je zlo. Kupte si obyčejnou koloběžku a používejte nohy…lenochu. Pak Tušimice nebudou muset chrlit do vzduchu zkamenělé dinosaury, aby pán mohl nabíjet a nebolely ho nožičky.

Jakub P

Má radši jezdit autem a zabírat dvacetkrát tolik místa? Každej kdo ve městě použije prostorově úspornej způsob dopravy, když může, je dobře. Když si přitom odbyde i nějakej aktivní pohyb, jen dobře pro něj, ale fakt by nemělo být cílem, aby člověk dorážel do práce nebo na schůzku za každou cenu zpocenej. Ne každej se v práci může vysprchovat a převlíknout. Elektrická koloběžka samozřejmě zlo může být, pokud se pokusí proplétat mezi chodcema po chodníku třikrát vyšší rychlostí, než oni. Ale pokud jezdec bere ohled na pomalejší a zranitelnější účastníky provozu, nejezdí po chodnících, minimálně pokud nejsou naprosto liduprázdné, proč… Číst vice »

Frantisek

Navíc menší mrtvá váha = menší spotřeba energie, již je vždy potřeba nějak vyrobit, uchovat a přenést. Nač tahat celé auto pro jednoho…

Petr766

Protože na koloběžce běžně pak odpoledne nedovezu třeba nákup…

ušatá

A co to tak zavěsit na řídítka? já jsem to tak dělal. Ale pravdou je, že nikdy nenakupuji naráz kvanta zboží, ale víckrát menší množství.

liposh

Jak auto? To jsme se dostali do jiných sfér. Já, přestože vůz vlastním, do práce jezdím vlakem 6 zastávek. Takhle se máte chovat, mameluci. A na nákup? Pěšky. Ruce a nohy vám neupadnou.

Jiří Kocurek

Vrtačku používáte ruční nebo elektrickou?

liposh

Vrtačku nepoužívám vůbec. Když chci něco přidělat na zeď, používám takové ty bílé háčky s nosností 20 kg, co se do zdi zamlátí kladivem.

MaT

Zkamenělé dinosaury? Vy jste asi nedával ve škole moc pozor, když se probíralo jak vzniká uhlí, co?

liposh

Vážně? Tohle květnaté slovní spojení jste si z těch mých vět vzal? To Vám příjde jako pointa mého monologu, kterou je nutné rozebírat? Hodně to vypovídá o Vás, nikoliv o mě.

Jackub

At už jdou s tou šaškárnou k šípku! A bych to chápal ze začátku, kdy se báli přetížení nemocnic. Nic takového se ale nestalo a neděje, přitom lidi už se chovají a žijí normálně, žádné rozestupy nedodržují, roušky s radostí všichni zahodili a apokalypsa nikde. Začínám se obávat, že vrchnosti se tato omezení zalíbila a nebudou se jich chtít vzdát… 🤔😏

Kalina

Taky se nejedná o ochranu nyní, ale je psáno „od října či listopadu“, kdy ke koronaviru se přidají další respirační viry a později i chřipka.

Hasler

A že doteď to potřeba na podzim nebylo? To jako nebyla chřipka ani jiný viry? 🤔

Kalina

Dobře víte, že letos bude první podzim s COVID a že veselé to zřejmě nebude.

Jiří Kocurek

Nebude to první podzim. Ono jim to uteklo už asi v listopadu 2019. Jeden čínský doktor publikoval koncem prosince a to už byli mrtví pacienti. Pár měsíců na to sám zemřel na COVID. Není divu, že se nakazil, když byl dlouhodobě v konktaktu s nakaženými.

Tomas

No jo .. jenže to byl podzim v číně. Ne u nás.

Jan

Na konci listopadu byl vystopován první nakažený, v prosinci se to teprve začalo šířit na jednotky lidí v jeho okolí a větší rozměry mimo Wuhan to dostalo až v lednu. To je přece běžná matematická řada. Takže to začalo v zimě.

ušatá

Ono to pravděpodobně se rozlézalo už celý rok 2019. Objevují se stále nové poznatky a vypadá to docela zajímavě, ale hlavně je kolem toho moc otazníků a podivností.

ušatá

Ale bylo, jenže se v této zemi to nedalo prosadit. Mluvím ze své zkušenosti, protože povinnost roušek, když je někdo nějak nemocný přenosnou chorobou, jsem prosazoval již dávno, právě po zkušenostech zejména v Japonsku. Když tam to jde, tak proč ne u nás? Nebo tam jsou nějací divní nebo nesvobodní?

Jackub

No a?

Tomas

můžete se podívat do některých regionů itálie , španělska … a dalších zemí.. jak to vypadá, když se koronáč rozjede….

Chasník

A vy jste tam byl, že to tím tak hrozíte?

Tomas

Jsem rád, že jsem tam nebyl.

Ale chápu, vy patříte mezi ty lidi, kteří si myslí, že to vše byly jen fake obrázky na zblbnutí obyvatelstva.

Milos

A hlavně budou volby a to je třeba prostý lid postrašit a pak slavně zachránit!!

mikiqex

Jenže od té doby se začala objevovat nová lokální ohniska, navíc nikdo stále přesně neví, jaké mohou být následky – někteří nakažení mají trvalé poškození orgánů, jiní neurologické příznaky… tohle v populaci moc nechcete. Na příkazu roušek žádné omezení nevidím, osobně to v uzavřených prostorách s větším počtem lidí vítám. A k tomu, co píše X Y níže, roušky bych při periodických chřipkových epidemiích uvítal, takhle to mají třeba v Japonsku. Jenže to by museli být nemocní také tak ukáznění a netrousit to všude kolem sebe. Totéž to nošení roušky na půl žerdi, když už i WHO uznalo, že virus… Číst vice »

Frantisek

Ono by stačilo v případě ostatních onemocnění zůstat doma anebo alespoň neprskat všude kolem a nevykecávat se.

Jan

To byste musel buď nařídit povinně (a dát na to nemocenskou od 1. dne), což bude zuřivě bojkotováno pseudokonzervativci jako omezení svobody, když jim tak hrozně vadí i ta rouška na hodinu nebo dvě denně ve špicce epidemie. Anebo to bude dobrovolné a budete spoléhat že lidi nebudou chodit do práce ani obchodu s nachlazením, což je známý vysoce přenosný virus, ale bez větších následků. V asijských zemích, kde se dbá na prospěch celé společnosti to fungovat bude, v západních zemích razících bezohledný individualismus těžko.

X Y

Přestěhuj se tedy do vysněné Asie. Dej si tam dva tři netopýry, psa, krysu, suši s červem a bude ti blaze. Lepší radu ti dát nedovedu.

jirka

přesně tak, pisálkové a vláda, dělá jako kdyb to bylo nakažlivý a smrtelná jako mor nebo ebola, přitom je to to jen obyčejná viroza, kterých tady máme každý rok několik, když je chřipková vlna tak se nikdy nic nedělo, a když tak je se omezily nemocnice a veřejné akce.
Za mně, já ji tady nosit NEBUDU !!

Kalina

Asi jsem udělal chybu, řekl Texasan, než zemřel. Nakazil se na covidové party
zdroj: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/asi-jsem-udelal-chybu-rekl-texasan-nez-zemrel-nakazil-se-na-covidove-party-40330368

jirka

Asi jsem udělal chybu že jsem jel dnes do práce říkal asi v duchu soused co ho loni na kole ráno sejmulo auto.

Toho jsem znal, ale někoho kdo by mněl covid neznám.

Takže vážení, nehorší je smrt z leknutí a v minulém půlroce se hodně lidí díky médiíím vážně skoro po*rala, ..

ušatá

Nesmíte posuzovat jen podle sebe, ale také je dobré se zajímat o druhé. Já jich ve svém okolí zažil dost a další znám z doslechu, ale také od lidí přímo třeba z JIP, kde tyto pacienty měli na starosti a jsou to mí známí. Takže informace přímo od zdroje.

X Y

To je slovo do pranice. Jsem druhý. Zajímej se tedy o mne. Nechci nosit roušku – považuji to za nesmysl, který škodí mému (zejména tělesnému) zdraví. Chraň mne. Díky.

X Y

Chraň se sám. Kup si respirátor a nechoď v Texasu na párty.

Tomas

No .. a kvůli takovým jako ty se to pomalu a jistě šíří dál a dál …

Jiří Kocurek

Druhý extrém je myslet si, že když potkáte někoho na ulici bez roušky, tak za těch 5 sekund a dva výdechy se nemoc na jistotu přenese.

Tomas

taky nikdo nechce, abys nosil rousky na ulici.

rec je o hadru v mhd.

malý bobeš

A šíří se to kde? Když hromadně testovali horníky, našli TO mezi horníky… až hromadně otestují nádražáky, patrně TO najdou mezi nádražáky…
Letos se PRUDCE zvýšil počet cyklistů pod vlivem alkoholu (psaly noviny); houby… Letos začali policajti hromadně zastavovat cyklisty a prudit s testery… Kolaři si pivo dávají od nepaměti, ale nárůst (to je to zaklínadlo) holt dřív nebyl

Butrusik

Inteligentní neovce nám promluvila🤡

ušatá

Doufám, že pokuty budou vysoké a konečně se budou vymáhat. Na druhé straně by také měl být paragraf, který takové lidi donutí odškodnit ty, které nakazí.

ušatá

A proč se to neděje a zvláda se to? Myslete, proboha.

X Y

Kvůli chřipce a dalším respiračním onemocněním budeme muset nosit roušky? To je asi pokus o vtip.

Lektor

Možná se budete divit ale takové tendence tu byly už dříve naštěstí na to nikdo neslyšel a ono to že už teď vyhlasujou co bude za tři měsíce tak jen svědčí o tom že to nemá jen se současnou saskarnou co dočineni. MHD se tak stane už opravdovou špičkou…

Lektor

Ne špičkou ale sockou

Kalina

Jedná se především o ochranu před nákazou koronavirem. Další respirační viry a později i chřipka se k tomu přidají.

Jackub

Chřipku taky způsobuje koronavir. 😉 A ten „nový“ se jako žádný zabiják neukázal (drtivá většina nakažených nemá žádné příznaky ani obtíže), tak nevím, co se kolem něj pořád nadělá…

Pezos

Ne, koronaviry způsobují nachlazení („rýmičku“). Chřipkový virus je úplně jiná kategorie.
To jen aby se toho zas někdo nechytil.

Pezos

*běžné koronaviry, ne Sars-Cov*, samozřejmě

Tomas

a ty nemocnice v některých regionech v itálii, španělsku a dalších zemích (ve kterých se koronáč rozjel na plný otáčky) zaplnil kdo? zombíci? nebo snad plastové figuríny?

X Y

Staří, už tak nemocní lidé. Statistiky smrtnosti podle věku a zdravotního stavu jsou k dispozici všude. Neztrapňuj se.

MaT

Á, pán bude asi odporník… 🙂 Ne ne, chřipku žádný koronavir fakt nezpůsobuje. Orthomyxoviridae je jiná čeleď než Coronaviridae.

ušatá

Chřipku způsobují většinou jiné viry.

kom

jak ochrání propocená latková rouška před viry? 😀 je ta jako chytat komáry pletivem…

Jakub P

Překvapivě hodně, pokud ji nosí nakažení. Včetně nakažených bez příznaků.

Petr766

Nesmysl

Kalina

Viry se šíří v kapénkách, které vylučují nakažení a proti kapénkám roušky ochranu poskytnou, byť třeba ne 100%, ale riziko celkem jistě snižují.

Leinad

Není lepší, aby ti kteří se bojí, nosili respirátor?

Tomas

Ono .. pokud se to na to šlo touto logikou, tak Ti hrdinové, kteří se nebojí (tudíž by byli bez respirátoru,) by se sice nakazili a byli by za hrdiny…

…. což není problém. rpoblem je, že každý takovýhle nakažený ňouma bez příznaku nakazí hromadu dalších lidí (protože nebude mít ani ten hadr na hubě)

tohle není o tom, kdo se bojí, a kdo ne, ale aby se omezilo šíření.

X Y

Pokud se někam bojíš jít, tak tam nechoď. Chraň se sám.

Tomáš Alter

Proveďte následující pokus (doporučuji všem pochybujícím): 1) Nastavte před ústa svou ruku a vydechněte 2) Ucítíte-li pohyb vzduchu, dejte ruku dál od úst a vydechněte znovu se stejnou intenzitou 3) Opakujte totéž až do „mezní vzdálenosti“, ve které již výdech neucítíte 4) Opakujte postup 1) až 3), ale s nasazenou rouškou Pokud shledáte s nasazenou rouškou kratší „mezní vzdálenost“ než bez roušky, právě jste prokázal její vliv na omezení šíření nákazy. Pro šťouraly: záchyt určitého procenta kapének je dalším bonusem nošení roušek, částečně proto chrání i osobu roušku nosící, více však osoby v jejím okolí. P.S. pro některé urputně diskutující:… Číst vice »

Petr766

Čili aktivistický blázen, díky kterému je v Brně co se týká vlakové dopravy, pořád skanzen. Takže u takových lidí nepřekvapí, že jsou mimo i v dalších věcech.

Jan

Klasický argumentační klam. Místo abyste vyvrátil fakta přechozího komentujícího útočíte na jeho osobu.

Tomáš Alter

Blázen, kterého vyprovokovaly projevy tehdejšího vedení města typu „My víme, že pro cestující je stávající poloha hlavního nádraží nejlepší, ale když se tato stanice nedá podle stávajících norem vyprojektovat“ k podání důkazu, že to technicky vyprojektovat podle platných norem jde. Výsledek (který postupně dozrál do varianty „Petrov“) má navíc mnohem lepší provozně-technologické parametry (nevytváří nová kolizní místa, zachovává segregaci tras pro nákladní a osobní vlaky), než tzv. „odsun“ hlavního nádraží o kilometr na jih. Tedy do místa, které lze (z důvodu vyčerpané kapacity mnoha křižovatek, které nezvládnou výrazně vyšší počty tramvají, trolejbusů a autobusů souvisejících s přemístěním hlavního nádraží a… Číst vice »

Tomáš Alter

Blázen, kterého vyprovokovaly projevy tehdejšího vedení města typu „My víme, že pro cestující je stávající poloha hlavního nádraží nejlepší, ale když se tato stanice nedá podle stávajících norem vyprojektovat“ k podání důkazu, že to technicky vyprojektovat podle platných norem jde. Výsledek (který postupně dozrál do varianty „Petrov“) má navíc mnohem lepší provozně-technologické parametry (nevytváří nová kolizní místa, zachovává segregaci tras pro nákladní a osobní vlaky), než tzv. „odsun“ hlavního nádraží o kilometr na jih. Tedy do místa, které lze (z důvodu vyčerpané kapacity mnoha křižovatek, které nezvládnou výrazně vyšší počty tramvají, trolejbusů a autobusů souvisejících s přemístěním hlavního nádraží a… Číst vice »

Tomáš Alter

Blázen, kterého vyprovokovaly projevy tehdejšího vedení města typu „My víme, že pro cestující je stávající poloha hlavního nádraží nejlepší, ale když se tato stanice nedá podle stávajících norem vyprojektovat“ k podání důkazu, že to technicky vyprojektovat podle platných norem jde. Výsledek (který postupně dozrál do varianty „Petrov“) má navíc mnohem lepší provozně-technologické parametry (nevytváří nová kolizní místa, zachovává segregaci tras pro nákladní a osobní vlaky), než tzv. „odsun“ hlavního nádraží o kilometr na jih. Tedy do místa, které lze (z důvodu vyčerpané kapacity mnoha křižovatek, které nezvládnou výrazně vyšší počty tramvají, trolejbusů a autobusů souvisejících s přemístěním hlavního nádraží a… Číst vice »

ušatá

Díky za ten skanzen než nesmyslný a neužitečný odsun nádraží a za nesmyslné prachy, kde to lidem a veřejné dopravě k ničemu nebude. Např. v Praze díky za Masaryčku nebo ji také snad odsunout, jak se již chtělo a jezdit do Libně apod.?

X Y

Co kdyby sis koupil nějaký hadr a chodil místo nás chytat ty kapénky jako veřejně prospěšnou práci, když to máš všecko tak dobře promyšlené? Třeba by ti za to pan prezident taky nabídl nějaký metál.

Jan

Zkuste si zfouknout svíčku s rouškou (klidně propocenou) a bez roušky. Rozdíl zajisté poznáte i vy. Taky ne každý slintá jako pes že by dojel domů s durch mokrou rouškou.

X Y

Chraň se sám a dej mi s touto hysterií pokoj.

rtep

Ono je to možná i účinná ochrana před alkoholismem. Hadičkou se až tak moc dobře nenasává….

Jiří Kocurek

Většina alkoholiků chlastá doma. Prostě proto, že je to za polovic oproti hospodě. No a pak jsou alkoholici, kteří už žádné doma nemají. Ti nasávají krabičák někde … ale určitě začnou nosit roušku.