Ministerstvo zvažuje zrušit povinný odstup u předjíždění lidí na kole v pomalé rychlosti

Cyklostezka mezi Horními Počernicemi a Běchovicemi. Foto: TSK. Foto: TSKCyklostezka mezi Horními Počernicemi a Běchovicemi. Foto: TSK. Foto: TSK

Podle ministra je riziko nehod při malé rychlosti nízké.

Od ledna platící pravidlo minimálního odstupu 1,5 metru při předjíždění cyklistů auty by mohlo projít změnou. Ministr dopravy Martin Kupka uvedl, že u pomalého předjíždění by mohlo nově platit pravidlo bezpečného předjíždění bez stanovené vzdálenosti.

Zvažujeme, že u nižších rychlostí zachováme místo 1 m jen klíčové obecné pravidlo bezpečného předjíždění. Cesta je v budování vzájemného respektu,“ uvedl Kupka na Twitteru v reakci na text serveru Městemnakole.cz.

Serveru uvedl, že ministerstvo chystá návrh na zrušení odstupu 1,5 metru kvůli námitkám spolku Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL). Podle nich nejde na lesních cestách vůbec cyklisty při současné legislativě předjet.

Debata o úpravě se objevila na sociálních sítích ve stejný den, kdy na silnici z Rovenska do Lestkova v Českém ráji havarovalo šest cyklistů poté, co se je snažil řidič osobního auta předjet. Cyklisté jeli ve dvou řadách, řidič do jednoho cyklisty narazil a nakonec popadali všichni.

Podle Kupky statistiky ukazují, že nebezpečí nehody při předjíždění v malé rychlosti je malá. „To jsou racionální podklady pro diskusi, která by měla mít co nejvíce věcnou povahu,“ podotkl Kupka.

Tagy minimální odstup Ministerstvo dopravy předjíždění cyklistů zákon o provozu na pozemních komunikacích
250 komentářů