Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Miliardová modernizace podorlické trati začíná, výluky omezí vlaky na podzim

Výpravní budova nádraží v Náchodě prošla v roce 2017 velkou modernizací. Foto: ministerstvo dopravy
Výpravní budova nádraží v Náchodě prošla v roce 2017 velkou modernizací. Foto: ministerstvo dopravy

Sdružení firem Starmon, Eurovia, Chládek a Tintěra Pardubice a GJW Praha vyhrálo zakázku na revitalizaci tratě z Týniště nad Orlicí do Broumova. Stavět se začne v polovině února, cestující pocítí největší dopady až na podzim s výlukami.

Sdružení firem nabídlo v soutěži nejnižší cenu 898 milionů korun bez DPH. Druhá Skanska nabídla 939 milionů. Ve hře bylo celkem sedm nabídek od firem a sdružení, o zakázku měla zájem například i řecká společnost Aktor Ate. SŽDC předpokládala původně podle projektantů cenu 1,078 miliardy korun bez DPH.

Podle smlouvy zveřejněné v registru smluv  by mělo vítězné sdružení převzít stavbu 14. února. Stavba je rozdělená na tři úseky: Opočno – Náchod, Václavice – Starkoč a Náchod – Hronov. Jako první jdou na řadu úseky z Opočna a Václavic. Podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše zatím začínají přípravné práce, od 5. září by pak měla začít třináctitýdenní výluka. V srpnu začnou přípravné práce i na úseku Náchod- Hronov, kde má začít devítitýdenní výluka v březnu příštího roku. Celá akce má být hotová do října příštího roku.

Cestování po trati by se mělo po dokončení zrychlit až o šestnáct minut, podmínkou je ale nasazení jiných vozidel, než na trase jezdí dosud. „Do roku 2020 se zkrácení cestovní doby nepředpokládá, mírné úspory v jízdních dobách budou využity ke zvýšení stability provozu na trati,“ dodal Illiaš.

Kromě výměny kabelů, instalace elektrického ohřevu výhybek či zabezpečovacího zařízení se cestující dočkají i výstavby nástupišť na některých nádražích. Nové perony vzniknou v Novém Městě nad Metují, Václavicích a Hronově, v Bohuslavicích nad Metují je navržena částečná rekonstrukce kolejiště. Nové nástupiště čeká cestující rovněž v zastávkách Pohoří, Bohuslavice nad Metují zast., Černčice a Náchod-Běloves. Ve Velkém Poříčí dojde k prodloužení nástupiště.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Odhaduju, že některý z neúspěšných účastníků se odvolá – už kvůli tomu, že Eurovia blokuje Hostivař…

Petr Nezmar

Pan Illiaš lže jak tiskový mluvčí. Revitalizace nepřinese z pohledu cestujícího žádné zrychlení. Traťová rychlost se až na výjimky zvyšovat nebude. Avizované zrychlení o 16 minut nemá nic společného s revitalizací, to je věcí sestavení jízdního řádu a to by se dalo realizovat klidně dnes! Už by vlaky nestáli zbytečně 5 minut v Opočně a 10 v Novém Městě a v Náchodě by se nečekalo 20 minut na přípoj směr Broumov.
Vysokovskou spojku chtějí všichni, ale nechce ji pan starosta Náchoda Birke. Takže mají všichni smůlu!

Michal

Asi takhle: buďte rádi, že to radši místo rekonstrukce úplně nezrušej… Ale Vysokovskou spojku by to chtělo.

Martin

Vysokovská spojka bude součástí nově připravované studie proveditelnosti HK-Trutnov/Náchod, která by se měla rozběhnout letos.

Štěpán

A co Vysokovská spojka (či jak se to jmenuje…)? Kdysi se odhadovala cena na cca 1 mld, teď by to bylo asi o trochu víc (ale zase firmy srážejí ceny níž), ale řekl bych, že by to přineslo podstatně více muziky než toto. Ale asi holt nejsem ekonom, abych neviděl zřetelný ekonomický nezdar takové stavby…

Michal

No situace je taková, že by se Vyskokovská spojka asi ze zoufalství i postavila, ale bohužel není na to územko, stavebko a výběrko. 🙂

Štěpán

Tomu rozumím, že se to teď postavit nedá. Dokonce bych i chápal, kdyby na stavbu nebyly peníze. Ale peníze jsou, i když je není lehké získat, ale ta stavba není ani minimálně připravená. Copak o ní nikdo nestojí?
A když se ukáže, že peníze jsou, tak se postaví tohle. Nic proti rekonstrukcím, jsou potřeba to bezesporu, ale ve snaze zatraktivnit železnici bych zkrátka čekal trochu přínosnější stavby než to, že za miliardu budeme mít vatu v jízdním řádu na trati, která vede mimo krajská města…

Michal

Souhlas, že ta trať vede tak trochu „odnikud do nikam“ – možná spěšná vrstva umí přes Choceň nabídnout zajímavou Prahu/Brno a ten Náchod (jestli je to pracovně zajímavé), ale na Hradec je to slabota. Cena Vysokovské spojky nikde upřesněna není a vypapírované není vůbec nic… 🙁

Milan

Tohle je taková klasická větší údržba, sveze se s tím zvýšení bezpečnosti provozu (zrušení mechanických návěstidel a závorářských stanovišť), větší zázraky nečekejte.