MHD v Jablonci převezme Umbrella, rozhodli zastupitelé. Bude levnější než BusLine

Interiér vozu pro MHD. Foto: UmbrellaInteriér vozu pro MHD. Foto: Umbrella

Město odvrátilo možný kolaps MHD.

Společnost Umbrella Coach & Buses převezme od 1. února provoz městské hromadné autobusové dopravy v Jablonci nad Nisou a okolí. Její nabídku dnes schválili jablonečtí zastupitelé.

Pro schválení a uzavření smlouvy hlasovalo 19 zastupitelů. Umbrella bude jezdit za 44,56 Kč za každý ujetý  kilometr. Jde o částku o 15 % nižší, než za kolik dosud MHD provozuje společnost Busline MHD Jablonecko. Ta naopak v lednu skončí.

Pro obyvatele Jablonce rozhodnutí znamená, že je po městě od února začnou vozit autobusy Mercedes Benz – Citaro a Sprinter z roku 2013 a 2014.  „Nabídli jsme vám standardy, které nabízíme v Německu. Nové vozy na dva roky nelze nabídnout,“ řekl Pavel Steiner, šéf Umbrelly.

Během více než hodinového jednání se řada zastupitelů zajímala o to, jak je Umbrella schopna zajistit, že bude skutečně jezdit. „Nechci si kazit firemní jméno ani svoje,“ řekl Steiner, který patří k největším partnerům společnosti FlixBus a MHD provozuje v Hamburku či Karlsruhe. Do poptávkového řízení záměrně poslal mateřskou firmu, aby tím dokázal, že nabídku myslí vážně. Druhá v pořadí byla nabídka společnosti BL 14 patřící do seskupení BusLine Holding.

Jablonec se dostal do časové tísně s výběrem dopravce, soutěž na desetiletý provoz musel zrušit. Na začátku října nakonec vypsal poptávkové řízení na dvouletou přechodnou smlouvu, do které přišlo celkem osm nabídek.

Podle seznamu nabídek se trestně stíhaná společnost BusLine MHD Jablonecko ani do poptávkového řízení nepřihlásila. Skupinu Busline holding zastoupila společnost BL 14. Vozidla Busline MHD Jablonecko nabídla převzít společnost Autobusová doprava Podbořany. Ta první soutěž napadala a zdržovala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. BusLine Holding opakovaně tvrdí, že s podbořanskou společností není nijak propojený. Zájem měly ještě společnosti About Me (vítěz zrušené soutěže), Autobusy Karlovy Vary, Autobusy VKJ, Enjoy Europe a JamiBus.

Umbrella byla podle předloženého seznamu nabídek výrazně nejlevnější, všichni ostatní zájemci nabízeli přes 50 Kč za kilometr. Dosud se v Jablonci jezdí za cenu 53 korun.

Zastupitelé nenechali vystoupit ani šéfa odborářů Busline, ani majitele společnosti About Me. Ta byla vítězem první soutěže, kterou město zrušilo. Liberecký primátor Jaroslav Zámečník během jednání nabídl Jablonci možnost spolupráce i větší vstup města do dopravního podniku.

Levnější nabídka na poslední chvíli

Zastupitelé dostali ještě v den jednání novou nabídku od společnosti About Me. Ta počítala s ještě nižší cenou na úrovni 44,21 Kč za kilometr. O ní nakonec vůbec nejednali.  „Podmínky nabídkového řízení se lhůtou 22. 10. 2020 se měnily ještě po podání naší nabídky a krátce před uplynutím lhůty pro podání nabídek,“ vysvětli novou nabídku jednatel firmy Radek Novotný. Podle něj na změny nebyli schopni reagovat do termínu, nově ale přepočítaly své náklady a proto přišel dopravce s novou nabídkou.

V mezidobí jsem oslovil základní odborovou organizaci BusLine a ve spolupráci s předsedou odborů panem Kuchyňkou jsme se dohodli na převzetí stávající kolektivní smlouvy. Zajistil jsem si tedy v předstihu většinu místních řidičů. Pan Kuchyňka mě informoval, že žádný jiný dopravce s ním o přechodu řidičů nejednal,“ napsal Novotný zastupitelům. Nabídl současně milionovou kauci před rozjezdem.

(aktualizováno 19:20 o nové informace o nabídce About Me)

Tagy Jablonec nad Nisou MHD Jablonec nad Nisou seznam Top Umbrella Coach & Buses
58 komentářů