V tomto případě bych se zamyslel i na zvýšení rychlosti pro kamiony o minimálně 10 km/h, protože rozdíl rychlostí by byl už příliš vysoký. Nebo zde možná bude zákaz předjíždění kamionů. Nemá tady někdo o tom bližší informace?
Jarda
5 dny
90 mio za značky, hm.
Nestačilo by prostě zvýšit limit a zbytek nechat na řídičích?
Ten rozdíl není nijak zásadní a 130 se obejde bez speciální péče dobrotiveho státu.
Stejně to značení zase dopadne fiaskem, jako zákaz předjíždění kamionů na D1
J.K.
5 dny
Takže shrňme to – je tu velké mrzení z toho že někdo nechce jenom zákazy a restrikce, v dnešní době.
Nulová odezva na to že to značení bude proměnné, takže za mlhy nebude maximálka 130 jako dnes, ale třeba 80, což objektivně zachrání životy – těch volů co to valí 130 počasí nepočasí je u nás hromada stále…
Už aby to bylo.
liborzima
6 dny
Zvýšení rychlosti na dálnicích na 150 km/h je krok správným směrem, protože v reálném provozu se na dálnicích, pokud to provoz dovoluje, jezdí do 150 km/h a tím, že to bude povoleno se nebudou řidiči stresovat, že dostanou pokutu za to, že jedou více než 130 km/h a budou se moci více věnovat řízení, než tachometru, jako když jedete v Německu. Nad 150 km/h jezdí již málo aut. Nová auta tuto rychlost včetně brždění bez problémů zvládají.
Omyl. Pravidla se musí přizpůsobit všem účastníkům provozu, ne jen řidičům rychlých a moderních aut. Po stejné komunikaci se pohybují nákladní auta, řidiči s různými zdravotními omezeními a různých věkových skupin.
Fyziku, reakční dobu, atd. navíc neokecá vůbec nikdo.
150 je maximální rychlost povolená, nikoli nařízená, a náklaďáků se netýká.
Tahle představa, že nějaké pravidlo musí zabezpečit 100% všech možných případů, zbavuje lidi odpovědnosti a schopnosti uvažovat.
Petr
7 dny
Fyziku nelze okecat.
Je mi líto lidí, kteří budou muset kvůli tomuto nesmyslu zemřít. Například předjet obyčejný kamion bude nově doslova smrtelně nebezpečné.
Kvůli tomuhle opravdu lidé umírat nebudou. A pokud vám připadá limit 150, navíc jen za určitých okolností, doslova smrtelně nebezpečný, jak byste potom popsal německé úseky bez limitu?
Německé dálnice „bez limitu“ vypadají trochu jinak…
Jde o rozdíly rychlostí vozidel v jednotlivých pruzích a tradiční nedisciplinovanost českých řidičů. Navíc 150 znamená, že někteří budou jezdit víc. Jako v případě 130.
Ano, lidi budou umírat.
Lžete. Zmíněný úsek D3 je s německými neomezenými úseky plně srovnatelný, ne-li lepší. Třeba A8 je bez limitu a zároveň bez odstavných pruhů, pochopitelně jen čtyřpruh. A jezdí se tam klidně přes 200 a nic se neděje.
Po A8 jsem jel mnohokrát, ale že by tam někdo machroval tím, že uhání 200 km/h, tak s tím jsem se nesetkal. Leda že by jste to byl Vy a někdo jiný z Česka. Ono jet 200 km/h , když němečtí důchodci jezdí po dálnici obvykle cca 110 je holý nerozum, co kdyby Vám nějaký takový důchodce přejel náhle do Vašeho pruhu?
Lžete, není to pravda. Rychlosti 180-200 jsou běžné (pokud zrovna není zrovna proměnnými značkami rychlost snížená, to v Německu narozdíl od třeba Itálie, respektují) a všichni s tím počítají. Ano, touto rychlostí jede méně než 5 % aut, ale jedou a není to nic neobvyklého. Více než polovina osobních aut pak jede více než 130 kmh.
Před několika lety jsem se bavil o rozdílech v jízdním prostředí v obou zemích s německým kamarádem, který byl šéfem jedné z marketingových agentur Škody a pravidelně pendloval mezi Mnichovem a MB. Řekl něco, co si vždycky zapamatuju: „Češi nechápou, že řízení vozidel na dálnicích je týmová hra.“ Od té doby se podle mě situace zlepšila (jsem Brit, btw), ale rozhodně ne natolik, aby to ospravedlnilo jít proti chápání bezpečnosti ve všech ostatních evropských zemích.
Německé dálnice bez limitu jsou světová světová výjimka a i rozumní Němci by to nejraději zrušili, jen ta německá nadutost jim v tom brání. Pokud jste vůbec někdy po německé dálnici jel, tam jste si mohl všimnout, že na spoustě úseků, kde to svádí k rychlé jízdě jsou značky rychlost omezující třeba i na 110 km/h. Například sjezd z na Deutsche weinstrasse. Přejezd přes Falcký les je vybaven proměnnými značkami omezujícími rychlost dle počasí. Kdo si nedá pozor může se po návratu z Německa dočkat překvapení ve formě dopisu s pokutou třeba 80 Eur.
Přesto úseků s jen doporučenou rychlostí je stále poměrně dost a žádný masakr se nekoná.
Povolená rychlost je jen jeden z mnoha faktorů ovlivňujících bezpečnost.
Radek
7 dny
Já bych dal na dálnici 60km a dovolil bych tam jezdit i koloběžkám aby se snížily emise😉 Rozpustit tu evropskou chátru!!!
Dálnice je navržena na 130 km/h, starší úseky dokonce jen 120 km/h. A to jenom za ideálních podmínek! Odborníci na celém světě se shodnou na optimální rychlosti 100-110 km/h z hlediska poměru výsledná doba jízdy a spotřeba. Jenom tady v diskuzi jsou všichni chytří jak šraňky. V zemi, kde jsou odmontovány nebo nefunkční všechny páčky od směrovek, zaslepená zpětná zrcátka a o tom, co vezu v kufru, ví řidič za mnou mnohem více než já.
Optimální rychlost závisí na spoustě faktorů, takže jedna konkrétní je nesmysl.
Tohle platí jen při přesunech na poměrně krátké vzdálenosti.
milan.lastovka
7 dny
Pokud to bude tak rychlé, jako povolení 110 km rychlosti na I/13 (píše se o tomu už asi dvacet let), tak se toho nedožiju 🙁
Vlastimil Kocurek
7 dny
Tahle republika se doslova topí v problémech a zaostáváním za světem , ale potřebujeme úředníky a trendy za 90 mil. na to, aby se na několika úsecích mohlo jezdit 150. To je neuvěřitelné. Kdyby to byl jediný problém, tak ať se to z nudy řeší. Ale my bychom se měli soustředit na priority, takto zametáme priority pod koberec s řešíme zcela zbytečné věci.
Ano a ještě promrhaný čas vlády – vládní novela, a legislativní proces. Prostě ti nejlépe placení lidé, kteří by měli měli náš stát vést k prosperitě, se zabývají takovými blbostmi, s ještě to mají jako nějaký volební projekt.či co.
Článek jasně ukazuje , že v zahraničí to jde opačně, pouze v Česku a Německu, tedy ve dvou zemích, kde jsou nyní největší problémy s rozvojem, to musí být jinak.
Teď jsme třeba výhodně odstřelili 18 divočáků (nenakažených) za 18 miliónů korun… musíte si zvyknout že tady je všechno výhodné😉☝️
Kotec
7 dny
Já třeba osobně zvažuji, že se vrátím z dálnice na „starou“ I/3. Protože pokud jedu za kamionem, nemám auto značky Ferrari, abych dokázal při předjíždění dostatečně rychle zrychlit, aby mne do té doby nedojel nějaký levoproudý střelec. Navíc při 150 mi auto žere jako kráva, to se mi vůbec jezdit nechce.
To vysvětlujte některým bezmozkům za hustého deště, námraze nebo na sněhu. Asi jim to drží díky asistentům rovně, ale fyziku při brždění neokecáš. No a za mlhy, že by se dala krájet, kdy je vidět sotva na polovinu vzdálenosti pro zastavení ze 130, tak 150 jede jen …
Tak ono ovšem záleží jaké jsou každého schpnosti jaké ma auto a v jakém je stavu😉 přece nebudete porovnávat starou babku ve fabce která jezdí 1000km/rok ačlověka který najede 50 000 a vice ročně a který navíc třeba umí jezdit… denně vidím horší přestupky než je rychlost a nikdo to neřeší…
Sám jezdím aktivně 35 let, ale jel jsem i se stovkami řidičů jako spolujezdec. Přes tři čtvrtě miliónu kilometrů a po mnoha zemích Evropy. Leckterá babka ve Feldě doopravdy může jezdit líp než machři v nabušených sporťácích. O autě to totiž vůbec není. Je to o tom, co se nachází mezi sedačkou a volantem a tam je to u nás fakt strašná BÍDA!
Ano přesně, při předjíždění na dálnici není možné předjíždět 120, protože řada řidičů jede jen v levém pruhu, cca 160 – 170, a pokud tam budete předjíždět 120, tak je to jako kdybyste tam vytvářeli pevnou zeď :):):) Nevděčná role, při předjíždění je možné na pár vteřin jet 140.
Jezdím 120 kvůli spotřebě, ale předjíždím tak, abych nepřekážel. Pokud je to dle auta za mnou v kufru „nutný“ jedu o hodně víc. Předjedu, pustím levoproudého lepiče a pak si zase tempomatím a kochám krajinou. Mám vyzkoušené nejrůznější štreky do končin ČR a mezi pohodu na tempomatu a jízdou na doraz mi to vychází pár minut na prstech jedný ruky. Ale klidně i dvě, tři stovky za benzín. O opotřebovaných nervech nemluvě.
To je bezvýznamná rychlost, patří do doby, kdy jen menšina aut dokázala jet reálně stovkou. Ptejte se na 320.
soumar
8 dny
Konečně. Sám jezdím poměrně hodně ostře a na hranici většího bodového rizika :-), ale vcelku defenzivně. Na nikoho se nelepím, ale zpomalím s předstihem, když vidím za sebou rychlejší auto, tak zrychlím a uhnu, a nerozumuju, jestli zrovna na ceduli není nějaké číslo. Když dojíždím v levém pruhu pomalejší auto za kamiónem, tak taky buď zrychlím, aby dotyčný předjížděný nemusel brzdit, nebo zpomalím a bliknu, aby naopak mohl bezpečně předjet. Nechápu, proč tolik řidičů jezdí na dálnici jako mezci ustálenou rychlostí, bez ohledu na to, kolika okolojedoucím zkomplikují život. Ty pedály nemá auto pro legraci. Kdyby se všichni chovali ohleduplně… Číst vice »
Dávám palec nahoru. Celá věc je o tom, doopravdu řídit, dávat pozor okolo sebe a nejet jak pitomec Praha – Brno na tempomat a telefonovat.
Hlavně – vracím se doprava. Ten za mnou vidí, že má vlevo volno, tedy může jet. Ten přede mnou taky, takže může začít předejíždět, když by chtěl.
Pokud se budu držet vlevo, tak ten za mnou bude čekat, až vypadnu a ten přede mnou bude na trní, jestli ho teda dojedu a kdy. Oboje brzdí provoz a dělá komplikovanou situaci.
Je to snadné. Ohleduplnost a pozornost.
Ano, a taky to „vrácení doprava“ (obvykle mezi dva kamiony, rozdílbývá jen v tom jestli jsou od sebe 10m nebo 100m) docela často znamená že ztratím místo v koloně jedoucí levým pruhem, dojedu náklaďák přede mnou a v levém pruhu stále není mezera… takže musím brzdit (na rychlost kamionu přede mnou) a čekat až bude „škvírka“ vlevo…
Takže někdy se to může někdy nevyplatit. Dost záleží na hustotě provozu…
Jízda ustálenou rychlostí je méně mentálně namáhavá. Tahle vaše ostrá jízda na cestě třeba Praha – Vídeň ušetří tak pět minut, ale za cenu mnohen větší únavy.
Asi jak pro koho. V Rakousku mě subjektivně setrvalá nudná jízda 105 km/h (s výjimkou čekání na kamióny) namáhá a unavuje víc, v Německu kolísání mezi vesměs 120 a 220 km/h mě naopak nabíjí energií.
A konečně na cestě Praha – Bratislava/Budapešť rozdíl mezi jízdou svižnou a línou dělá klidně tři čtvrtě hodiny. A to už se vyplatí. Do Vídně nejezdím tak často a čas je dán spíš průjezdem Vídní, proto nezmiňuju, ale je to podobné.
Jestli máte problém s únavou za volantem při pomalejší rychlosti, má to jednoduché řešení. Odevzdejte řidičák. Podobných závodníků a obětí jejich chování jsou plné hřbitovy.
U nás jsou lidé mimořádně vystresovaní, řeší i za jízdy stále nějaké problémy, nemají čistou hlavu, telefonují na všechny strany, přitom, když člověk sedne za volant, měl by prostě řídit a ostatní věci vypustit z hlavy, jedině mu to velmi prospěje, je to taková zdravá relaxace, prostě jen řídit, nemít v tu chvíli několik jiných problémů.
Ale no tak, pane Fedoroviči. Podívejte se do zemí, kde je nižší rychlost a řidiči tam nemají potřebu jezdit jako dobytci. Pokud jste jeden z nich, tak se zamyslete, zda patříte za volant.
Rychlá jízda = jízda jako dobytek? Tak váš názor vnímám. A řada odborníků s vámi nebude souhlasit. Dle statistik za nejvíce nehod může nepozornost, nikoli rychlost.
Je obecně známo, že pomalá jízda u řady lidí zvyšuje riziko nehody, neboť se řidič za volantem doslova nudí a jeho pozornost je odváděna jinam, případně je tato jízda unavující.
A jak toho chcete dosáhnout? Pohybujeme se přeci v reálném světě. Pokud cestujete na delší vzdálenost, tak je prostě člověku přirozené, že začne ztrácet pozornost u monotónní nezáživné jízdy. Pakliže jste při pomalé jízdě nikdy neměl pocit, že se nic neděje a vše je v pořádku a nezačal onu pozornost ztrácet, tak vám závidím. Dle mého patříte k menšině. Zkuste jet třeba z Prahy do Hradce po D11 rychlostí 80 km/h. Třeba pochopíte, jak to mají jiní a že pomalá jízda není vždy bezpečnější. Jsou země, kde často rychlostní omezení na konkrétní silnici daleko převyšují technické možnosti aut i řidičů.… Číst vice »
Ja si treba nedokazu predstavit, ze bych mel jezdit po dalnicich s nakladakem. Ono si to tak nejak pomaloucku pluje kupredu, cesta se nejak neklikati, proste…. „neni co delat“.
Takze prichazi na radu nejaky to radio, podcast, neco na rozptyleni – a z toho jsou pak ty bouracky, z nevenovani se rizeni.
Opakovane tvrdim, ze svizna a ohleduplna (ano, neni to oxymoron) jizda je pro celkovou bezpecnost to nejlepsi. Clovek je nucen se plne soustredit na provoz a cesta tak nejak… rychlejs ubiha. Nejen kvuli rychlosti, ale i prave pocitove, protoze „se furt neco deje“.
Podivejte se do Kanady, kde pojedete po dalnici stovky kilometru, dalnice dlouhe kilometry rovna jako pravitko a nejvyssi povolena rychlost je 110. A docela se dodrzuje.
Plynulá jízda je pro bezpečnost nejlepší. Je vždycky úsměvné sledovat, jak levý pruh je zasekaný, protože se tam nedodržuje plynulost a rozestupy, zatímco pravý pruh jede. xD
A potom je to také lepší pro spotřebu a pohodu při cestování.
Samozřejmě pokud někdo jede sotva 110 km/h a chce předjíždět kamion, měl by po dobu předjíždění zrychlit kvůli ostatním za ním, to souhlas.
Micky
8 dny
Namontoval bych na mytne brany usekove radary, at si na zbytecne investice stat vydela.
90 milionů, 50 km. Pokud řeknu jednu značku za 2 kilometry (ale dle mě méně), nicméně budiž. Tak to mám 3,6 milionu na jednu značku. Oba směry, tedy 1,8 milionu na značku.
Ovládané bezdrátově, napájené z akumulátoru a soláru. Tedy žádné kabely. Řekněme vyhrabat ještě jámu a zabetonovat sloupec. Ale i tak. To jako ta cena opravdu?
Ten na hlavní si říkal „sice už byl začátek obce, ale já ještě brzdit nebudu“ a ten na vedlejší „tady je obec, to ještě tu hlavní přejet stihnu“.
Ve statistikách to bude „nedání přednosti v jízdě“. Ale rychlost tomu výrazně přispěla.
Rychlost většinou není příčinou nehody – ale zvyšuje její pravděpodobnost a její následky. Lidé nejsou neomylní a předpis není zeď. A to platí i na té dálnici.
Mužete nařidit maximalní rychlost na dalnici klidně na 90km/hod. a stejně bude spousta nehod protože je mezi námi spousta idiotu co neumí řidit nemají rychlé reakce kašlou na to dávat blinkr při předjíždění či odbočení – do toho debilní řidiči kamionu co při jizdě čumi na mobily s filmy – mladí pitomci co mají silná auta a chtěj se ukázat jak jim to sviští atd.atd. ! Za mne za denního světla na suché vozovce je 130-140km/hod. Dostačující.
Miky
8 dny
Urcite krok spravnym smerem, nepodlozenea tvrzeni o nizsi bezpecnosti a kvileni klimatickych ideologu jest toho dukazem. Mozna by jeste stalo za uvahu vytipovvat useky prvnich trid, ktere by snesly 100 a treba i 110.
PS
Z duvodu nizsi spotreby paliva jezdim po dalnici vetsinou kolem 120.
Poměrně si protiřečíte. Na jednu stranu hovoříte o „kvílení klimatických ideologů“, ale pak sám v zápětí přiznáte, že jezdíte jen 120, kvůli úspoře paliva. Tudíž vlastně říkáte, že „klimatičtí ideologové“ mají pravdu.
Ta 100ka na rovné a přehledné krajovce je mnohem rozumnější než 150ka na dálnici…
K tomu bych připomněl že třeba zrovna zmiňované Rakousko má povolenou stovku i na každé obyčejné okresce…
superhero
8 dny
Diskuze na toto téma je naprosto ubohá. Zase je tu slet primitivních opic, které si potřebují dokazovat, že umí šlápnout na plyn. Nejednou jsem jel po dálnici i 180km/h, když jsem byl mladý a blbý. Z dnešního pohledu se za to stydím. Opět je škoda, že se k tématu neváže problematika hlukové zátěže. V souvislosti s diskutovanou novelou o navýšení hlukových limitů proti které se vzbouřila řada starostů minulý rok. Alespoň, že se v článku objevily kritéria spotřeby a emisí. Ke zvyšování rychlosti není žádný důvod kromě polechtání ega několika primitivů, včetně Kupky. Kecy o tom, jak je to jen… Číst vice »
Pokud někdo „napere“ do vozidla jedoucího jakoukoliv rychlostí, pak by to tím spíš narval do stojící překážky, jako třeba spadlého předmětu, zvířete či stojících vozidel (ať už kolony nebo řetězové nehody). Takže je nepozorný a nedodržuje bezpečnou vzdálenost…
Vyjímka by SNAD mohla být kdyby před něj „šnek“ vyjel z pravějšího pruhu bez blinkru… jedině pak by to nebyla jeho vina.
Jak je tedy možné, že to objevila jen Česká republika? Všechny ostatní evropské země postupně omezují rychlostní limity a unikátně v České republice jsme zjistili, že je to špatně. Jak se jmenují ti geniální vědci, kteří na to přišli? Aha, mají jména Kupka, Benda, Stanjura, Kuba? Bože, to je ale náhoda.
Co je za rozdíl jet 150 před a za Rozvadovem, krom rizika že na jendé straně vás někdo nazve primitivní opicí, a na druhé k tomu můžete mít ještě legálně jedno pivo?
Na A6 je bohatě míst kde je 120ka, a to nemyslím místa kde probíhají opravy… Pivo je úplně jiný problém, zde český zákon hraničí s popíráním fyziky/biologie…
Chtel bych doplnit vseobecnou famu o tom, ze 130 v Nemecku je doporucena rychlost. Podle zakona je to „Richtgeschwindigkeit“, cesky asi smerodatna rychlost. Muzete jet kolik chcete, ale pocitejte s tim, ze pokud budete ucastnikem nehody pri rychlosti nad 130, tak budete spoluvinen (asi jak v Cesku s alkoholem bude ridic spoluvinen i kdyby na nej spadla krava). Velke firmy zakazuji pracovnikum pro sluzebni auta rachlost nad 130. Duvod jednoduchy: Pojisteni pro rychlost nad 130 je o dost drazsi. Jsem zvedav, jak se k ceske novince postavi pojistovny.
Víte, s některými věcmi souhlasím, a s některými ne. Třeba bych k tomu připomněl že se dost dlouho jezdilo skoro na všech německých dálnicích klidně 250, a žádné pandemonium se nekonalo. Ono taky jde o podmínky (viditelnost, stav vozovky, mokro/déšť/sníh) ale taky dost o hustotu provozu…
Protože parametry té zkoušky jsou k smíchu. Řada čtvrtletních prací, které jsem absolvoval na gymnáziu, byla těžších než závěrečná zkouška v autoškole, o zkouškách a státnicích na VŠ nemluvě. To mi připadá dost zvláštní vzhledem k tomu, že na rozdíl od nich může při řízení auta jít o život. Proto bych považoval za logické, aby byla autoškola naopak jednou z nejkomplexnějších a nejnáročnějších zkoušek. Vždyť takhle se z řízení auta stalo v podstatě právo a následky vidíme dnes a denně. Většina z nás asi zná někoho, kdo nemá VŠ nebo maturitu, protože ji zkrátka neudělal. Proč ale stejně běžně neznáme… Číst vice »
Beru to jako experiment, který se ale dal moc nerozsiri. D3 mezi Ta a CB je na rovine a ve velkorysých parametrech, provoz ne zas tak husty. Na D6 nekde mezi Rakovnikem a KV bude taky mensi provoz ale parametry dalnice nejsou asi dostatecne. Na nejake D11 je to scifi, provoz tak husty, ze polovinu casu jedete za dvěma tocvolantama v kamionech, kteří se vzajemne predjizdeji. Ještě mozna tak část D2 ale opet husty provoz. Nic vic me nenapada…
Ten experiment je víceméně standard, sice je přestupkem, ale 150kmh je často vídaná rychlost na dálnicích i tam, kde je to údajně nad technické parametry dálnice.
No právě to je problem čislo 1 – kamiony co se předjiždí 6km vedle sebe na dalnici a pak idioti co 3-4 kamiony jedoucí za sebou předjíždí v levém pruhu rychlostí do 110km/hod. !!
Cituji zákon o silničním provozu, par. 12, odst. 6.:
Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.
NEOMEZÍ.
Šneci vašeho charakteru jsou horší než rychlí řidiči, protože v nezralých řidičích budí pocity vzteku a tím komplikují dopravu možná ještě více než svým šnečím plazením. Pak vznikají ty krizové situace, kdy se sejde šnek, za ním bezmozek, který ho poté vybrzdí.
Bezmozky pronásleduje policie i veřejné mínění. Šneky zatím tolik ne a to je chyba.
Jako sorry, ale pokud vás neomezím při zařazování do levého pruhu, pak vás z hlediska dopravních předpisů neomezuji. Já mám právo předjet kamion, co jede 90, rychlostí 110. Vy naopak máte povinnost přizpůsobit svoji jízdu provozu.
právo ns to máte, ale až vám někdo, kdo jede celou dobu 160 jen v levém pruhu strčí do auta, tak to minimálně odnese vaše páteř a nude bolet až do do smrti.
Pokud by někdo někoho zdržoval úmyslně tak je to samozřejmě kravina, ale úplně stejně nesmyslné je do někoho „napálit“ zezadu 160 jen proto aby ho přesvědčil že dělá chybu… a kromě poškození vozidla, spoluviny na nehodě mu úplně stejně hrozí zranění (nejen páteře).
S tím nic nenaděláte, vždycky budou existovat vozidla co například vyšší rychlost nemají povolenou, anebo někdo kdo pravdu jede na nízkou spotřebu (k tomu dodám že ač vás to se*e, jeho zase štvete vy) a tím mimochodem i na nižší emise. Má na to prostě právo. Vy tu popisujete situaci přejíždění z proho do pruhu , ale to se často děje absolutně bezpečně, Micky mluví o tom kdy ho v průběhu jeho předjížděcího manévru dojede někdo zezadu, holt musí vydržet. Absolutně v souladu s předpisy. A ještě k tomu – rozhodně je mnohem kratší omezení když předjíždí vozidlo 110kmh vs.… Číst vice »
Na dálnici předjíždíte rychlostí 110. tak to hodně riskujte, že vás někdo ze zadu postrčí, to jsem ještě neudělal ani jednou, tam je třeba na pár vteřin jít min. na 130, ale potom zase ubrat, podle situace.
Inými slovami nemá zmysel za konštantných podmienok pre daný typ vozidla meniť maximálnu povolenú rýchlosť od cca 110 km/h. Iné je to samozrejme za zhoršených poveternostných podmienok.
Otázka je, či v tých škandinávskych krajinách, ale napr. aj vo Švajčiarsku nefungujú ako prevencia predsa len vysoké pokuty (i keď Švajčiarsko je v mnohých ohľadoch extrém).
Ten graf se týká srážek vozidel s chodci, chodce jaksi na dálnici úplně nechcete, na dálnici se obvykle srazí auta navzájem a to s tímhle grafem vůbec nesouvisí.
Uh huh?? Čtete popisku toho grafu? Úmrtnost pěších(!) v závislosti na rychlosti nárazu do něj… Já tedy doufám že se maximálně snažíme (oplocení, zákony atd.) aby se na dálnici chodci nevyskytovali!!
J.K.
8 dny
S tou nehodovostí už to tady vyvrátili jiní, jsou o tom statistiky…
Ale i pocitově mě se třeba blbě řídí v Nizozemí, kde jsou tempomatové závody okolo té stovky a lidi vám to hodí metr před čumák, a přitom mají krásné široké rovné dálnice…
Podle mě největší riziko tady té 150 je že bude fungovat a nic se nestane. 😀
Pak bych za podobné regulace rozšířil možnost vyšší rychlosti i na jedničkách, kde bude plot třeba… Viz v Německu u Schweinfurthu kde taky mají na nějaké bundestrasse ( 1 + 1 pruh) 120 a nic se neděje…
Myslíte s můk které tam budou jen o něco víc než zpoloviny? Několik úrovňových zůstane? Semtam zastávka autobusu a obec?
Tam je to (a víceméně zůstane) tak na tu stovku… při předjíždění holt kdekdo (i vcelku opatrný občan) řádově do +10kmh překročí, ale berná mince by měla ta stovka být… žádné královské parametry to mít nebude (15m).
MK
8 dny
Za mě bohužel vyhozené peníze, uvidíme jakou to bude mít spolehlivost a jak dlouho to bude fungovat. Kdyby radši ty peníze investovali do opravy povrchu silnice, nějakého obchvatu apod. Kdo chce jet 150 tak už tak jede teď, stejně tak kdo chce jet 110, tak jede tou rychlosti.
Populismus ano (150 jezdi kde kdo uz ted a az to bude legalni tak mnozi budou jezdit zase o tech 20 vic jezdit a uz to bude nebezpecne), akorat si nemyslim, ze by Kupka byl spatny ministr. Radim ho k tem lepsim, co tady byli a jsou.
ti, kterí chtějí jezdit 20 nad limit, jezdí stejně už teď, ono zas tak moc lidí, kteří by chtěli jezdit tak rychle není, i když u nás sme pořád dost východní evropa a lidi si tím řeší svoje mindráky, tak stejně se jedná o 10-20% řidičů..ostatní nepojedou ani těch 150, stejně jako v něměcku na dálnici to není závodní dráha
Přiznám se, že každá politická diskuse na téma zvýšení rychlosti na dálnicích mě fascinuje. Jak někdo dokáže složitě rozebírat, zda bude či nebude legalizován reálný stav věcí, na nějž nemá sebemenší vliv, a přitom zachovat kamennou tvář. Klobouk dolů. Já bych nedokázal nevyprsknout smíchy.
Legalizace nehod ve vyšší rychlosti…nic víc ani míň…až Vám tam nedejbůh někdo kiksne, ale v souladu s předepsanou rychlostí..ztuhlost ve tváři se možná dostaví..
1) Pokud se zabijete v autě, tak se nezabijete někomu, zabijete se sám sobě. Vaše odpovědnost a vaše škoda.
2) Jako řidič jste si povinen počínat tak, abyste nehodu nezpůsobil. Ani ve velké rychlosti, ani v malé. Spojitost mezi těmito dvěma věcmi je účelový konstrukt.
Zkuste před tím přejetím doleva použít zpětné zrcátko, ideálně opakovaně, ať získáte představu, o kolik rychleji ten za vámi jede. Opravdu to není tak těžké. Od toho tam to zrcátko je, není to designový prvek.
To není potřeba. Nepotřebujete vědět, kolik ten vzadu jede, v zásadě ani kolik jedete vy. Podstatné je pouze správně odhadnout, jestli máte čas přejet doleva a bezpečně předjet. A pokud nemáte dost času nebo to nevíte jistě, tak zkrátka počkat na okamžik, kdy to jistě vědět budete. Je to stejné jako u vjíždění na hlavní. Doufám, že nemáte řidičák a pokud náhodou ano (on ho má bohužel dnes každý a podle toho to vypadá), tak vřele doporučuji nejezdit do Německa, tam to tou 200 opravdu nekončí.
Definice: „Dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.“
Všimněte si tam toho slovíčka „náhle“… znamená to že pokud před vás někdo vjede během předjížděcího manévru a vy máte dostatek prostoru abyste v pohodě přibrzdil pak je vše v pořádku. Tak jak formulujete popis vy je účelové zkreslení „aby vám každý uhnul z cesty“.
Akorát že vůbec, protože: “Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.” Všimněte si slovíčka “neomezí-li”, kdy “nesmět omezit znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nijak nepřekážel.” Takže žádné “v pohodě přibrzdit”, i to je omezení. Účelově tedy zkreslujete vy, aneb “já mám právo předjíždět.” Taky jistě stojí za povšimnutí, že nikde není ani slovo o rychlosti kohokoliv, tohle zkrátka platí vždy. Ano, skutečně byste správně neměl omezit ani toho, kdo… Číst vice »
Presne tak. On ten zasadni rozdil spociva v tom, jestli do pruhu prejizdim ( = nesmim toho v pruhu jedouciho primet ani toliko k sundani nohy z plynu), nebo v tom pruhu uz jsem, nejakou rychlosti predjizdim a z dalky se ke mne nekdo rychlejsi priblizuje ( = jeho smula, proste zpomali, protoze uz jsem tam byl).
S rychlostí roste spotřeba. Obvzlášť u elektromobilů, kde je mnohem méně ztrát a tak ten zvýšený aerodynamický odpor udělá procentuelně větší rozdíl.
Už rozdíl mezi 120 a 130 je znatelný (10%?), a na 150 to už bude znát hodně citelně (dalších 25%?). A může to lehce být rozdíl mezi „to ujedu bez dobíjení“ vs “ po cestě se musím zdržet u nabíječky“.
Nepotkávám moc elektroaut, co dnes jezdí pod 130… ale pod 150, to bych se nedivil.
Jinými slovy – s nástupem elektromobility je těch 150 spíš nesmysl. Těch pár minut úspory nestojí za tu extra spotřebu.
Když kouknete na dálnici vpravo od svého auta, tak zjistíte, že je tam tzv „pravý“ pruh. A vy máte povinnost v něm jet, pokud zrovna nepředjíždíte jiné. Protože to neděláte, tak vás problikávají.
vyšší spotřeba je i u spalovacích aut..akorát to není tak vidět, protože spalovací auto žere jak zjednaný i ve 100 či ve 130, takže ten aerodynamický odpor nehraje tak velkou roli
Aussiger
8 dny
….řeší se v Německu, kde dávno neplatí, že je všude neomezená rychlost…. Kdy už tenhle blábol přestanete konečně opakovat??? Na začatku každého takového úseku je značka „doporučená 130“ – tedy bílá písmena na modrém čtvercovém podkladu.
Třeba celá dálnice A17 mezi Cínovcem a Drážďany (pokračování české D8) má omezení na 130 (omezení, nikoliv doporučení)
Clovek
8 dny
I kdyby tam bylo 250, budu stale predjizdet kamiony racionalni rychlosti 110-120 kmph.. I pres problikavace za mnou – s temi se pak stejne potkam na prvni cervene v Budejovicich nebo v zacpe v Milicine
To je v pořádku. Jen se pak tento “předjížděč” nesmí stát permanentním “jezdičem” v levém pruhu. Neříkám, že je to váš případ, ale dnes a denně vidím, že pomaleji “předjíždějící” řidiči nemají odhad pro vzdálenost, a místo aby se zařadili zpět, rozhodnou se rychlostí 120 předjíždět pomaleji jedoucí kamiony dalších pár minut, protože “se přece nebudou furt vracet tam a zpět.”
Odhad to chce, to ano. Snazim se nikoho nezdrzovat, ale zase kvuli problikavaci nebudu zahazovat cennou kinetickou energii zajizdenim do prilis kratke mezery mezi kamiony.
Protože plynulá jízda na tempomat. Dá se jezdit i plynule a v klidu, každý nemusí jet na doraz a lepit se ve 150 na toho před sebou.
Ostatně těm lepičům je málo i 140, a víc kvůli nim opravdu nepojedu. Tak je jednodušší nezrychlovat vůbec.
Mickey
8 dny
Liniové řízení by bylo třeba minimálně na všech příjezdech do Prahy. Když je ranní špička nebo třeba nedělní večerní, tak by plynulosti provozu velmi prospělo, kdyby se rychlost snížila třeba na 110, stejně se o moc rychleji nejede.
To by se ale muselo i vymáhat. U Brna je to vyzkoušeno na D1, maximálku podle liniového řízení nedodržoval prakticky nikdo, takže už je tam 100 na klasické tabuli. Ani to se moc nedodržuje, ale přece jen o trochu víc.
Není pravda. Permanentní 100 začíná u Bosonoh, tedy cca km 188 a končí za křížením s D2. Proměnné značky jsou osazeny od km 172 a mají jednu nevýhodu – je jich málo a neumí (nechtějí?) návěstit konec omezení, takže i když doprava zřídne, vy jedete 100 a za vámi jiný 130, jemuž už značka zhasla a omezen tedy nebyl.
Osobně si myslím fajn počin a pokud jde o značky s možností změny rychlosti, takové značky by byly super na více místech, pač si myslím, že je spoustu dálnic, hlavně třeba kolem Prahy, kde by občasné snížení taky hodilo…
Otázkou je, kolik řidičů to dodržuje.. na D1 málokdo, vždy si připadám, že jsem trouba, když jedu doporučovaných 110 u V. Popovic dmer Pha, a ještě k tomu se na mne lepí nějaký dement, co pospíchá
Jenže co kdyby v tom pravém jel náhodou kamion že jo …
troglj
8 dny
Vypočítejme si, kolik se ušetří. Ve 130 km/h se ujede 1 km za 27,7 sekundy. Ve 150 km/h za 24 sekund. Rozdíl je tedy 3,7 sekund na 1 km. Na 50 km tedy 185 sekund, 3 minuty.
Stojí to za zvýšenou spotřebu a zvýšené riziko? Mně asi ne, ale nechť si každý rozhodne.
Ono je to takový motor na pocit, že jedu sám v dostatečné vzdálenosti od ostatních. Poprvé člověk přidá, ať nejede za kamionem. Podruhé přidá, ať nejede za karavanem, co jede před kamionem. Potřetí se přistihne, že už dojel další hlouček s kamionem, autobusem nebo karavanem. Zase musí přidat. A takhle se prosoukáte kontinuálně celým dálničním úsekem. O spotřebě to fakt není….
No a pak místo původního dobrého úmyslu „nejet poblíž někoho“ naopak stále znovu a znovu někoho dojíždíte a snažíte se ho minout a „zmizet mu“… ale ano psychologie takto často funguje.
Já jsem vždycky šťastný, že lidi co rozhodovali o zvýšení rychlosti na železnici z nějakých 120 na 160 pro budoucí koridory to v životě dotáhli dál než do 8. třídy ZŠ.
Bram
8 dny
Prostě ODS a spol., přičemž limit rychlosti na dálnici by měl být naopak snížen na 110 km/h a měl by být na nich i zákaz předjíždění nákladních vozidel. Ubylo by nehod a samozřejmě i mrtvých, dále by se zvětšila kapacita dálnic, což je nezanedbatelné plus.
Mínil jsem zákaz předjíždění nákladních vozidel jinými nákladními vozidly. Ale chápu, že jsem to měl napsat lépe, ale psal jsem to z telefonu během jízdy autobusem do práce.
Ubylo by nehod a samozřejmě i mrtvých … vy už mluvíte jak ti „odborníci“ z Besipu a Vize0, kteří se nám neustále snaží podsouvat jak jsou dálnice nebezpečné a jet tam je smrtelné riziko, i když to je nejbezpečnější druh silniční komunikace.
Ing. Vladimír Bílý
8 dny
Mně by se líbilo řešení alá Polsko čili to přizpůsobit plošně podle parametrů dálnice. Na D26,5 a šírší dát 140 kmh, jinak 120 nevyhazoval bych peníze za proměnné značení uprostřed polí. Proměnné značení je vhodné na hodně frekventované dálnice v hustě osídlených aglomeracích, což D3 není.
Jen taková drobná poznámka ke starší a velmi rozšířené dálniční kategorii D26,5, ta je co se týče šířky zpevnění včetně krajnice 10,75m úplně shodná s novějšími kategoriemi D25,5 či D26,0 které se v současnosti staví prakticky všude. Rozdíl je jen v šířce SDP (střeďáku) 4,0/3,5/3,0m. Širší zpevnění 11,5m mají jen D27,5/D28,0 (umožňuje vedení 2+2 na jedné polovině při rekonstrukci)
Ano, tak je to samozřejmě nějaké zjednodušení, aby moje vyjádření bylo jednoduše pochopitelné. Bezpečná a pro mnohé i pohodlná rychlost je daná rozhledovými parametry a šířkou jízdních i odstavného pruhu. Čili, přesněji řečeno by 140 mohla být tam, kde je plnotučný odstavný pruh a dostatečné poloměry oblouku, což třeba D1 všude nesplňuje ani s D28.
ano ta D1 mě právě hned napadla že rozhodně není vhodný kandidát, obzvlášť od Mirošovic po Loket je to místy slušná „klikatá horská dráha“, naopak od Jihlavy po Brno je to zas úplně něco jiného
Pedro72
8 dny
Líbí se mi ta snaha místních pro150 o racionalizaci vlastního postoje. Místo aby upřímně napsali „Já to chci a chci a chci, protože proto!“, tak přepisují i fyziku: „Ne vždy je při 150 vyšší spotřeba než při 130.“ Ano, vážení přátelé, vždy je vyšší, o 15-20 %.
Variace na kulové slepice ve vakuu? Při konstantní rychlosti to jistě platí, jak často je ale možné jet po našich dálnicích konstantní rychlostí? Neadaptivní tempomat už je dnes v podstatě k ničemu. A rozdíl ve spotřebě při konstantních 150 a při limitu 130, kdy se ale každou chvíli brzdí na 80, už může být klidně nulový nebo může spotřeba být v druhém případě i mnohem vyšší, jak nakonec napovídají údaje o spotřebě ve městě/mimo město/kombinovaně.
A o to jde, stát vybere víc na daních a pokud bude policie přítomna na silnicích, tak nehodovost nestoupne. Nikdo nikoho nenutí jezdit 150 km/h. Nyní zákon říká dálnice mimo obec od 80 km/h do 130 km/h. A ten, kdo v rozporu se zákonem na dálnici jezdí 180 km/h, ten tabule jezdit i dál, dokud mu PČR nesebere ŘP.
I podle článků, nejen tohoto, bude 150 legální jen při slabším provozu a obecně vhodných podmínkách. Takže by nemělo být potřeba brzdit buď vůbec nebo mnohem méně často.
Ja jezdim furt za 11 litru na 100 kilaku (atmosferickej zplynovanej benzin) a je mi tak nejak jedno, jestli jezdim po okreskach, po dalnici 110 nebo po nemecke dalnici drzim navrhove Tempo 160. I tri roky zpatky, kdyz najednou skokove zdrazily PHM, jsem zkousel jet pomalejs a nejaky vliv to melo toliko homeopaticky.
To uz ma vetsi vliv, kudy/kam jedu a jakej je tam teren, zejo. Na te nemecke dalnici nekde v nizine u Dunaje tech kopecku moc neni, kdezto takova stredoceska D1 je jiny kafe.
ales
8 dny
konečně víme,na jakou zbytečnost zaplatíme více za dálniční známku
Náhodou, Když mi dají těch 90mil., tak já půjdu, koupím dvě stojanové značky 130 a 150 a bude je tam střídat podle počasí a jiných vlivů, nebo třeba na zavolání. Takhle bych to nějak odbrigádničil až do důchodu.
Bych se nebál, dálniční oddělení v Chotovinách se rozhodně činí, což na tý nejnovější a poloprázdný dálnici vypadá dost úsměvně, když tam „chytají piráty“.
Míla
8 dny
Každý omezení rychlosti vede ke hlídání dodržování limitů. Za mě ustanovit současnou rychlost na dálnicích za doporučenou rychlost a podle aktuální situace omezovat v úsecích proměnnými značkami. Nikdo nemusí nikoho stíhat ani autem, ani postihem, pak při nehodě účastník jedoucí nad doporučenou rychlost má automaticky spoluvinu a ne úplné plnění škody od pojišťovny, emise se odrážejí ve spotřebě, tedy i ve výdaji na cestu každého řidiče (od 2027 i se zohledněním ceny emisní povolenky v palivu). Je třeba stanovit nepredjizdeni se kamionu na dvou pruhu a jejich minimální rychlost, kterou musí být schopný dosáhnout naložený i ve stoupání. Alibistickych 150kmh… Číst vice »
Fandík
8 dny
Já osobně jezdím i 130 km/h v německu na neomezených úsecích… Každopádně pokud by všichni jezdili tak jak mají, tak je to jedno, jestli pojede 130 nebo 150…. Koukněme se na D1.. přehledná a rovná dálnice, která se zrekonstruovala a není den, kdy by tam nebyla nehoda….
D1 tak možná JIhlava-Brno a dál, jinak mi rozhledové poměry v obloucích nepříjdou dostatečné abych tam mastil 160, viz tady oblouk u Slavníče: https://mapy.cz/s/molebadena
Zní to logicky, ale zrovna tenhle nesmysl měli modří už ve volebním programu (2021). A jestli se nemýlím, hned potom se objevil v programovém prohlášení vlády. Jen to přišlo na řadu až teď.
Greta
8 dny
Hehe, takže ÚAMK lobbuje za snížení rychlosti, kterou navrhla vláda sama od sebe 🤣
Peter Sabol
8 dny
K poslednému odstavcu v článku – v škandinávskych krajinách budú predpokladám podobne ako vo Švajčiarsku vysoké pokuty za dopravné priestupky. To si myslím, že je väčšia motivácia na dodržiavanie rýchlosti a bezpečnosť ako samotné obmedzenie rýchlosti
(ale nesmie sa to s tými pokutami preháňať, viď Švajčiarsko).
Ne, vyšší bezpečnost je způsobená nižší rychlostí. To, že tu nižší rychlost dodržují kvůli vysokým pokutám je věc jiná. Pokud by měli maximálně 200 km/h a stejně vysoké pokuty, je velmi pravděpodobné, že ta bezpečnost klesne i tak.
Jak souvisí procento pravděpodobnosti smrti chodce při srážce s autem v dané rychlosti s provozem na dálnici? Chce si to dobře přeložit popisek grafu než to sem dám.
A pokud by měli maximální rychlost 20 km/h tak se nehoda nestane nikdy, prostě nikdy. Proč vlastně ty nehody nezakázat rovnou? Prostě se řidičům zakáže bourat.
Jack
8 dny
Takže když tam dneska někdo letí 150, nově pojede 170, možná ještě víc. Super počin! ODS si může odskrtnout nejdůležitější problém dopravy v České republice!
Reality check, ono ne kazdy auto je na rychlou jizdu vhodny. Na tohle jsou staveny akorat tak lepsi stroje z nemeckyho koncernu.
Treba s japoncem, co ma v TP limit 180 km/h, se da jet treba 120 km/h s prijemnym tichem v kabine, 140 km/h uz je neco slyset, 160 km/h je jeste nejak prijatelny a 170 km/h uz je proste velkej hluk (jak od kol, tak od luftu kolem).
No a tedka si udelejte stejnej test v nejake Fabii, Dacii nebo jinem lidovem siroce pouzivanem voze, kterej takovou rychlost snad ani neni s to vyvinout. 🙂
Vlad
8 dny
A co tak všeobecně – jako třeba ve Francii – omezit za deště, sněžení, mlhy… maximální rychlost ze 150/130 jen na 110, na ostatních cestách z 90 na 80? Proměnné značky na všechny cesty netřeba.
Na dálnici jezdím v noci zpravidla jen na tlumená světla, protože v protisměru pořád něco jede. Zapnu-li dálková světla, je to vždy jen na krátkou chvíli. Na jakou vzdálenost vám cestu nasvítí tlumená světla? Jakou rychlostí byste měli správně jet, abyste měli přehled o cestě, kterou máte tlumenými světly osvětlenou?
Na tlumená světla je to tak 30 km/h, nicméně konstrukce dálnic s tak trochu počítá s tím, že „overdriving your headlights“ nastává – eliminace kolizních míst, kvalitní vyznačení jízdní dráhy, odstavné pruhy…
Neřeší ovšem vertikální profil… pokud to není celé jedna „placka“ tak se vždy budou vyskytovat místa (např. vrcholy stoupání) kde i správně seřízené světlomety (třeba i s aktivním naklápěním) budou svítit částí kuželu „výš“ než bylo původně zamýšleno (tedy protijedoucím do očí)… důvod je v tom že protijedoucí auto se nachází „níž“ než by mělo být když se protáhne tečna z aktuálního bodu kde svítí světlomet… Čím „dál“ bude světlomet svítit (tak mě napadá, kolik je taková reakční doba/dráha + brzdná dráha pro rychlost 150kmh? nějakých 42m + 110m hodně konzervativně?) tím větší tyto geometrické problémy budou… Možná by se… Číst vice »
Na potkavacky je rozumna rychlost kolem 60 km/h, jenze na dalnicich je jaksi docela provoz, takze ta vzdalenost, na kterou lze videt, je dana svetly vozidla pred vami.
Technická – ve Francii už JE omezení na ostatních silnicích na 80kmh, nemusí k tomu být ani déšť…
Martas
8 dny
Každý tu řeší, že zvýšením rychlosti bude vyšší nehodovost… nevím jestli jste jeli v tomto úseku, kde skoro žádný provoz není. V pátek a v neděli se tu dá normálně prosvištět a sem tam někoho předjedete, to je real. Už aby byla středočeská část, protože po tom co proletíte D3 na jihu se zastavíte v kolonách u Benešova, kde je to tragický a na D1 je provoz ve špičce takový, že tam nikde 150 nebude, a to ani v úsecích se 3 pruhy, kde upřímně řečeno, viděl tam někdo jiné auto než kamion? Protože přece to není pruh pro ty… Číst vice »
Je asi jedno zda je to 130 nebo 150… spis uz musite dalnici tak navrhovat, vice narovnat a pouzit i lepsi bezp. prvky, je to proste drazsi v nekterych pripadech… proto je treba v severskych zemich casto nizsi nez 130, kvuli cene… na 50km useku to je zbytecne…
To je něco ve smyslu, že když se dá omezení na 70 km/h mezi Horní a Dolní Mezipůlky, tak je to proto, že to byl největší problém české dopravy? Nebo jak tomu rozumět?
Ne, rozumět tomu tak, že vyplýtvaný čas, energie a finance se daly použít na rovný milion důležitějších, přínosnějších a méně škodlivých věcí.
Lubos
8 dny
přemýšlel někdo co to zvýšení rychlosti na 50 km dálnice reálně přinese? O kolik se zkrátí jízdní doba? Předpokládám, že celý úsek touto rychlostí nepůjde projet.
vubec nic, ale urednici maji praci, musi upravit zakon…
Kdyby to bylo na crlem useku D3, mohlo by to vyrovnat ci zlepsit dojezdovy cas oproti chabe zeleznicni trati,…
Jaký úředníci? Stopadesátku si vymysleli volební stratégové před minulýma volbama, vláda si ji dala do programu a poslanci ji odmávli v novele zákona. Úředníci do toho nemají co mluvit.
Mate pravdu, ale politici to musi dat do zakona a paragrafova zneni pisi lide na ministerstvu… me ozn. se tyka te skupiny lidi na ministerstvu…
Ringhofer
8 dny
Problematika je to složitá: 1) ne vždy znamená 150 více emisí, než 130; b) ne vždy znamená vyšší rychlost více nehod; c) řidič má i při limitu 150 pořád přizpůsobit rychlost situaci okolo něho a svým schopnostem, a tak by se dalo pokračovat. Otázka zní, zda tato zákonná úprava stojí za všechny ty debaty a rizika (dobře popsaná jinými dole v diskuzi, nebudu je opakovat). Podle mého je to naprosto, ale naprosto zbytečná věc, která vlastně ničemu ve skutečnosti neprospěje. těch rizik je naproti tomu opravdu hodně, a jsou na silnicích přítomna dennodenně. Poslanci zas jednou předvedli, jak nechutně si… Číst vice »
Je to smutné zjištění, že žijeme v zemi, kde bezpečnost společnosti znamená méně než požitek jednotlivce z rychlé jízdy. Ano, těch lidí není zrovna málo a určitě hlasy to vládnoucím stranám přinese, bohužel.
No, to proměnné dopravní značení má i jiné využití než jen umožnění vyššího limitu (značení při opravách, kolonách, mlze atd,) takže těch 80M nejde ani celých na „zvyšování limitu“ tak to není taková pálka, za tu cenu se to aspoň v reálu vyzkouší… pokud se správně vyhodnotí získaná data (ne účelově) tak bych to viděl jako opatrně pozitivní…
Daniel Mach
8 dny
Z principu je to špatně, protože se zvyšuje rozdíl mezi auty, co jedou standardně cca 120 km/h. a těmi nejrychlejšími, které pojedou cca 160 km/h. To zvyšuje nebezpečí nehody. A omračující je cena. Zbytečně vyhozených 90 miliónů už nikoho nezaráží?
Co teprve kamiony v nějakých 80-90 km/h a především neschopní řídiči, kteří jedou nalepení za takovým kamionem a pak se ho rozhodnout předjet způsobem, že to hodí do levého a pak pomalinku aby to na ně nebylo moc hrrrr začnou zrychlovat, dostanou se na nějakých 110 km/h což trvá tak 30 vteřin a velmi často tím vybrzdí kohokoliv kdo jede za nimi, protože absolutně postradají odhad.
Například proto, že v levém pruhu si to k vám sype vláček aut, která všechna jedou kolem 145 km/h a bezpečné rozestupy neznají. V tom případě je jednak nesmíte omezit tím, že začnete kamion předjíždět pomalejší rychlostí, a jednak ani nemáte reálnou šanci se do mezery vejít, aniž by to ohrozilo/omezilo řidiče v levém pruhu.
Na druhou stranu zpomalit v pravém pruhu za kamionem a počkat si, až situace v levém pruhu umožní bezpečné předjetí i při nějakých 110 km/h, není žádná potupa, že. A zdržení na trase činí možná 15-30 vteřin.
Obecně ano, ale je to dvousečné… taky může dřívější zahájení předjížděcího manévru způsobit jeho prodloužení (doby kdy pojede levým pruhem)…
Plus tam samozřejmě v levém nemusí být vůbec ve správný okamžik místo.
Většina i těch malých a slabých aut, pokud tam dáte 4. rychlostní stupeň jsou schopna akcelerovat min. nad 100km/h, pak už pátý a dále.
Problém je ovšem v jejich majitelích, kteří si tyto vlastnosti vozidla odmítají připustit a předjíždí stále v malých otáčkách na 5. nebo dokonce 6. stupeň. Odhady vzdáleností zase souvisí s aktivním (čti dostatečně dlouhým) pohledem do zpětných zrcátek, čehož jich taky není moc schopno.
Proto se jaksi bezpečná vzdálenost odvíjí od rychlosti jakou jedete a není dána absolutně.
PetrN
8 dny
Od pana Siroty z UÁMK je to trochu manipulace. Ano skandinávské země mají nejnižší nehodovost, ale zrovna dálnice v tom obecně nehrají zásadní roli, jelikož jsou z principu všechny směrově dělené silnice dálničního typu několikanásobně bezpečnější než běžné silnice v extravilánu na kterých dochází jednoznačně k nejvíce smrtelným nehodám (možnost čelní srážky, nárazu do pevné překážky, či nedání přednosti v jízdě) a na to fakt rychlost na dálnicích vliv nemá. Jinak Norsko má na dálnicích 100-110 km/h (upraveno značkou), ale Švédsko má na většině dálnic povolené 120 km/h, a pozor, na běžných silnicích mimo obec je sice legislativně 70 km/h,… Číst vice »
Ano, je to o lidech. Už jsem to tady kdysi psal… Na Balkáně (RO, BG) běžně všichni jezdí jak prasata – na běžných silnicích mimo obec i 120, v obci 80, ale ti řidiči si prostě ve všem vyhoví stylem „když chce jet tak ať si jede“ a nehodu tam prakticky neuvidíte a když ano, tak je to tak max rozbitý světlomet
Musím říct ze zkušenosti ,že nejlepší řidiči jsou v Itálii, jezdi ostře,ale bezpečně.Ale ona celá Evropa včetně dřív tak obávaného Polska jezdi dobře. U nás těch 150 na kvalitní komunikaci nebude problém,teď už řídí generace řidičů ,která je až na pár výjimek solidně vyježděná.Nejhorší byla devadesátá léta,to byl na silnicích opravdu mazec.
Pavel
8 dny
Hmm, 150+ se tady jezdí běžně už teď. Povrch místy hrbatý tak, že je to na vyražení zubů….
Už jsem to kdysi dávno psal – zvýšení rychlosti neznamená vyšší nehodovost. Pěkný příklad na tohle je Rakousko – v roce 2018 zvýšilo limit na 120km dálnice A1 na 140 km/h na 1 rok. Výsledek? Nehodovost se citelně snížila.
Tak ještě že tomu rozumíte. Zvýšení rychlosti na jednom úseku opravdu nemusí znamenat zvýšení nehodovosti, ale statisticky jich přibývá. Hlavně přibývá vážnost nehod, ve 150 už to nebudou jenom odřené plechy. Největším problémem je ale rozdíl rychlostí jednotlivých vozidel. Když je mlha, vy se valíte 150 a před vámi jede kamion 80, je ta interakce s ním daleko horší než ve 140. Svým způsobem je občas lepší nemít žádný limit, než ho nastavit takto absurdně vysoko. Možná víte, že mezi Salzburgem a Rosenheimem není žádný limit, ale podle našich norem by tam mělo být max 120, a řidiči tam opravdu… Číst vice »
V mlze, pokud nemáte rozhled, samozřejmě nesmíte jet ani těch 130 a ani dnes. U 150 bude platit to samé, navíc v mlze 150 povoleno rozhodně nebude. Souhlasím, že nejlepší limit je žádný ve smyslu pevné hodnoty, pouze podle rozhledových poměrů, počasí, stavu vozovky atd. Pak odpadá falešné „jsem v limitu, jsem v bezpečí“ a především odpadají vychovávači.
Nesmíte jet, ale jedete? Jedete. Proměnné značky jsou samozřejmě něco jiného, ty myslí za vás. Obecně ale další zvyšování rychlosti není ideální. Ten sweet spot rychlosti a bezpečnosti na 120 km/ho už jsme i tak překročili
Nevím jak vy, já tedy obecně nejedu kam nevidím, nejsem blázen a nechci zabít sebe ani nikoho jiného. Naopak když je volno, dobré podmínky a technika to zvládne, proč by neměla být možnost jet legálně 150?
Značky nemají myslet za vás. Myslet má hlavně řidič a podle toho co tu plno lidí píše by nejvíc pomohlo kdyby řidičák mělo méně lidí, než to kolik se bude moct jezdit na D3.
Zvýšením rychlosti se snížila nehodovost? Tak o tom bych si rád něco přečetl. Nemáte náhodou odkaz? Našel jsem jen článek na českém Autoforu, ale také bez nějakých odkazů nebo statistiky.
A teď si představte že ti zlí a hloupí Němci mají 100 km/h mimo obec. Tedy na těch nejnebezpečnějších úsecích. To jsou teprve jatka, jak střílet z kulometu do chodců. Není úniku.
Zajímavé, že firma Kuratorium für Verkehrssicherheit, která bezpečnost posuzovala, došla ke zcela opačnému výsledku než Vy a doporučila ministerstvu dopravy zrušit. Následně se toto opatření zrušilo. Byl i jeden chemik, který tvrdil, že kyselina sírová není žíravina, každý má samozřejmě právo na vlastní názor.
Tak se podívejte jak v tom Rakousku ti místní jezdí. S těmi se můžeme měřit velmi „hrdě“.
Petr Stück
8 dny
V Německu je omezení na ca. 30% sítě a tato hodnota je víceméně konstantní. Kecy o omezení rychlosti tam jsou již 30 let a vždy to dopadne stejně. V Nizozemí omezení neplatí 19:00 – 06:00, a zavedeno bylo snad v roce 2019 nebo 2020 v důsledku neuvěřitelných místních zákonů, kdy emise ušetřené na dálnicích se mají přesunout do množiny emisí na bydlení a tím vlastně umožnit stavbu nových domů. Současná vláda chce uvedené kompletně zrušit, ale paradoxně místní navýšení rychlosti již nepožadují, což je s ohledem na tamější intenzity provozu zcela pochopitelné. Ten blábol pana Siroty na konci ani nemá… Číst vice »
Ne, volí ho 5 % té části národa, která o sobě v průzkumech tvrdí, že k volbám přijde a bude jej volit. Což může být dost mimo, viz právě proběhlé volby v USA a před nimi proběhlé průzkumy.
Geralt
8 dny
V situaci, kdy nastupují elektromobily, je řešit emise bezpředmětné.
I ta rychlost okolo 150km/h. To by ty elektrovozy současných technologií sežralo. Další obecný efekt by byl při rychlém vybíjení, že těmto elektroautům jdou do kopru rychleji i životnosti baterií…. Takže hezky plynule 100večkou a za kamionkem, aby nám větřík pomohl….
Elektromobily zase řeší spotřebu/dojezd… Takže už tu také byl „skvělý“ nápad plošně snížit max. rychlost, aby elektromobily měly větší dojezd a spalovací motory ztratily výhodu. Inu, jak praví klasik, „každej to má v hlavě trochu jiný“.
noerf
8 dny
Tam záleží, zda bude tolerance jako dosud, tedy cca +20 km/hod nebo bude těch 150 km/hod striktních.
Druhou věci je, reálně cca 10 % řidičů pojede rychleji než jezdí dnes. Ostatní pojedou stejně dle nějakého svého standardu podle stavu vozidla a schopností.
Ano legislativně by bylo žádoucí aby se postihy při překročení nad 150km/h i nadále počítaly od současných 130km/h, tedy aby limit 150km/h byl opravdu strop, ale silně pochybuji, že to tak bude.
Ve smyslu „Změřili jsme vám 160 km/h po odečtení odchylky, limit je 150 km/h, překročil jste o 30 km/h?“ 😀 To tak rozhodně nebude, to byl Kocourkov i na naše poměry.
Al de Baran
8 dny
V Německu nikdy nebyla neomezená rychlost „všude“, to je jenom česká urban legend.
A je to ideální stav, ta neomezená rychlost: jedu si v klidu svých 130 a když chci předjet někoho, kdo jede třeba 125, tak prostě pohladím plyn a na chvíli zvýším rychlost, abych v levém pruhu nezacláněl pomalým předjížděním a žádný zákon při tom neporušuji. Nemá to chybu.
Taková výjimka u nás bohužel neplatí a i kdyby, platila by spíš na normální silnici než na dálnici, kde za standardních okolností nehrozí čelní střet, kterému především by měla pomoci zabránit.
V Německu není žádná neomezená rychlost, ale je tam „doporučená maximální“ 130 km/h. Jet vyšší rychlostí není zakázáno, ale může být spojeno s právními riziky (přičte se spoluzavinění i v případě „nezaviněné“ nehody, neb dotyčný rychlejší jízdou vytvořil potenciálně rizikovější situaci).
A je to naprosto ideální. Na podobném principu funguje tolerance půl promile. Nikdo zbytečně nebuzeruje předem, ale až když se něco stane, pak o to víc. Za mě je obojí v pořádku. Takhle se člověk učí zodpovědnosti nejen za volantem, možností volby, ne zákazy a příkazy.
No a pak jsou taky místa, kde v pravým jedou kamiony, v prostředním předjíždějící kamiony, autobusy a auto co se plouží do stovky a v levým se lítá od 170 výš a není až tak snadný se tam dostat, pokud nejedeš v Tesle a nebo supersportu. Důležitý je taky to, že i tam, kde byla a třeba i dnes je neomezená rychlost ta nehodovost není nijak závratná, v drtivý většině bude vždy nižší jak u nás na dálnicích. Pokud není velkej provoz, není mlha, tak jde jet v pohodě rychleji. U nás je tedy problém, že jsme většinou ve 2… Číst vice »
Dan
8 dny
Osobně zvýšení rychlosti beru jako populistické gesto vlády, nic racionálního v tom nevidím.
V tomto případě bych se zamyslel i na zvýšení rychlosti pro kamiony o minimálně 10 km/h, protože rozdíl rychlostí by byl už příliš vysoký. Nebo zde možná bude zákaz předjíždění kamionů. Nemá tady někdo o tom bližší informace?
90 mio za značky, hm.
Nestačilo by prostě zvýšit limit a zbytek nechat na řídičích?
Ten rozdíl není nijak zásadní a 130 se obejde bez speciální péče dobrotiveho státu.
Stejně to značení zase dopadne fiaskem, jako zákaz předjíždění kamionů na D1
Takže shrňme to – je tu velké mrzení z toho že někdo nechce jenom zákazy a restrikce, v dnešní době.
Nulová odezva na to že to značení bude proměnné, takže za mlhy nebude maximálka 130 jako dnes, ale třeba 80, což objektivně zachrání životy – těch volů co to valí 130 počasí nepočasí je u nás hromada stále…
Už aby to bylo.
Zvýšení rychlosti na dálnicích na 150 km/h je krok správným směrem, protože v reálném provozu se na dálnicích, pokud to provoz dovoluje, jezdí do 150 km/h a tím, že to bude povoleno se nebudou řidiči stresovat, že dostanou pokutu za to, že jedou více než 130 km/h a budou se moci více věnovat řízení, než tachometru, jako když jedete v Německu. Nad 150 km/h jezdí již málo aut. Nová auta tuto rychlost včetně brždění bez problémů zvládají.
Omyl. Pravidla se musí přizpůsobit všem účastníkům provozu, ne jen řidičům rychlých a moderních aut. Po stejné komunikaci se pohybují nákladní auta, řidiči s různými zdravotními omezeními a různých věkových skupin.
Fyziku, reakční dobu, atd. navíc neokecá vůbec nikdo.
Tak to bude 80 pro všechny všude a je to, ne ?
A na dráze taky , kdyby se přes stanice jezdilo 50 jako v obci , tak by se třeba u Holýšova neumíralo,tak co… Hezky pomalu.:)
150 je maximální rychlost povolená, nikoli nařízená, a náklaďáků se netýká.
Tahle představa, že nějaké pravidlo musí zabezpečit 100% všech možných případů, zbavuje lidi odpovědnosti a schopnosti uvažovat.
Fyziku nelze okecat.
Je mi líto lidí, kteří budou muset kvůli tomuto nesmyslu zemřít. Například předjet obyčejný kamion bude nově doslova smrtelně nebezpečné.
Kvůli tomuhle opravdu lidé umírat nebudou. A pokud vám připadá limit 150, navíc jen za určitých okolností, doslova smrtelně nebezpečný, jak byste potom popsal německé úseky bez limitu?
Německé dálnice „bez limitu“ vypadají trochu jinak…
Jde o rozdíly rychlostí vozidel v jednotlivých pruzích a tradiční nedisciplinovanost českých řidičů. Navíc 150 znamená, že někteří budou jezdit víc. Jako v případě 130.
Ano, lidi budou umírat.
Lžete. Zmíněný úsek D3 je s německými neomezenými úseky plně srovnatelný, ne-li lepší. Třeba A8 je bez limitu a zároveň bez odstavných pruhů, pochopitelně jen čtyřpruh. A jezdí se tam klidně přes 200 a nic se neděje.
Nedisciplinovanost řidičů je u nás naprosto šílená.
Jakože čeští řidiči nejezdí i v Německu?
My ale nejsme v Německu, což už bylo ostatně napsáno.
Po A8 jsem jel mnohokrát, ale že by tam někdo machroval tím, že uhání 200 km/h, tak s tím jsem se nesetkal. Leda že by jste to byl Vy a někdo jiný z Česka. Ono jet 200 km/h , když němečtí důchodci jezdí po dálnici obvykle cca 110 je holý nerozum, co kdyby Vám nějaký takový důchodce přejel náhle do Vašeho pruhu?
Lžete, není to pravda. Rychlosti 180-200 jsou běžné (pokud zrovna není zrovna proměnnými značkami rychlost snížená, to v Německu narozdíl od třeba Itálie, respektují) a všichni s tím počítají. Ano, touto rychlostí jede méně než 5 % aut, ale jedou a není to nic neobvyklého. Více než polovina osobních aut pak jede více než 130 kmh.
Před několika lety jsem se bavil o rozdílech v jízdním prostředí v obou zemích s německým kamarádem, který byl šéfem jedné z marketingových agentur Škody a pravidelně pendloval mezi Mnichovem a MB. Řekl něco, co si vždycky zapamatuju: „Češi nechápou, že řízení vozidel na dálnicích je týmová hra.“ Od té doby se podle mě situace zlepšila (jsem Brit, btw), ale rozhodně ne natolik, aby to ospravedlnilo jít proti chápání bezpečnosti ve všech ostatních evropských zemích.
Německé dálnice bez limitu jsou světová světová výjimka a i rozumní Němci by to nejraději zrušili, jen ta německá nadutost jim v tom brání. Pokud jste vůbec někdy po německé dálnici jel, tam jste si mohl všimnout, že na spoustě úseků, kde to svádí k rychlé jízdě jsou značky rychlost omezující třeba i na 110 km/h. Například sjezd z na Deutsche weinstrasse. Přejezd přes Falcký les je vybaven proměnnými značkami omezujícími rychlost dle počasí. Kdo si nedá pozor může se po návratu z Německa dočkat překvapení ve formě dopisu s pokutou třeba 80 Eur.
Přesto úseků s jen doporučenou rychlostí je stále poměrně dost a žádný masakr se nekoná.
Povolená rychlost je jen jeden z mnoha faktorů ovlivňujících bezpečnost.
Já bych dal na dálnici 60km a dovolil bych tam jezdit i koloběžkám aby se snížily emise😉 Rozpustit tu evropskou chátru!!!
Dálnice je navržena na 130 km/h, starší úseky dokonce jen 120 km/h. A to jenom za ideálních podmínek! Odborníci na celém světě se shodnou na optimální rychlosti 100-110 km/h z hlediska poměru výsledná doba jízdy a spotřeba. Jenom tady v diskuzi jsou všichni chytří jak šraňky. V zemi, kde jsou odmontovány nebo nefunkční všechny páčky od směrovek, zaslepená zpětná zrcátka a o tom, co vezu v kufru, ví řidič za mnou mnohem více než já.
Optimální rychlost závisí na spoustě faktorů, takže jedna konkrétní je nesmysl.
Tohle platí jen při přesunech na poměrně krátké vzdálenosti.
Pokud to bude tak rychlé, jako povolení 110 km rychlosti na I/13 (píše se o tomu už asi dvacet let), tak se toho nedožiju 🙁
Tahle republika se doslova topí v problémech a zaostáváním za světem , ale potřebujeme úředníky a trendy za 90 mil. na to, aby se na několika úsecích mohlo jezdit 150. To je neuvěřitelné. Kdyby to byl jediný problém, tak ať se to z nudy řeší. Ale my bychom se měli soustředit na priority, takto zametáme priority pod koberec s řešíme zcela zbytečné věci.
Ano a ještě promrhaný čas vlády – vládní novela, a legislativní proces. Prostě ti nejlépe placení lidé, kteří by měli měli náš stát vést k prosperitě, se zabývají takovými blbostmi, s ještě to mají jako nějaký volební projekt.či co.
Článek jasně ukazuje , že v zahraničí to jde opačně, pouze v Česku a Německu, tedy ve dvou zemích, kde jsou nyní největší problémy s rozvojem, to musí být jinak.
Teď jsme třeba výhodně odstřelili 18 divočáků (nenakažených) za 18 miliónů korun… musíte si zvyknout že tady je všechno výhodné😉☝️
Já třeba osobně zvažuji, že se vrátím z dálnice na „starou“ I/3. Protože pokud jedu za kamionem, nemám auto značky Ferrari, abych dokázal při předjíždění dostatečně rychle zrychlit, aby mne do té doby nedojel nějaký levoproudý střelec. Navíc při 150 mi auto žere jako kráva, to se mi vůbec jezdit nechce.
Nejvyšší dovolená není přikázaná!
To vysvětlujte některým bezmozkům za hustého deště, námraze nebo na sněhu. Asi jim to drží díky asistentům rovně, ale fyziku při brždění neokecáš. No a za mlhy, že by se dala krájet, kdy je vidět sotva na polovinu vzdálenosti pro zastavení ze 130, tak 150 jede jen …
Tak ono ovšem záleží jaké jsou každého schpnosti jaké ma auto a v jakém je stavu😉 přece nebudete porovnávat starou babku ve fabce která jezdí 1000km/rok ačlověka který najede 50 000 a vice ročně a který navíc třeba umí jezdit… denně vidím horší přestupky než je rychlost a nikdo to neřeší…
Sám jezdím aktivně 35 let, ale jel jsem i se stovkami řidičů jako spolujezdec. Přes tři čtvrtě miliónu kilometrů a po mnoha zemích Evropy. Leckterá babka ve Feldě doopravdy může jezdit líp než machři v nabušených sporťácích. O autě to totiž vůbec není. Je to o tom, co se nachází mezi sedačkou a volantem a tam je to u nás fakt strašná BÍDA!
Ano přesně, při předjíždění na dálnici není možné předjíždět 120, protože řada řidičů jede jen v levém pruhu, cca 160 – 170, a pokud tam budete předjíždět 120, tak je to jako kdybyste tam vytvářeli pevnou zeď :):):) Nevděčná role, při předjíždění je možné na pár vteřin jet 140.
Jezdím 120 kvůli spotřebě, ale předjíždím tak, abych nepřekážel. Pokud je to dle auta za mnou v kufru „nutný“ jedu o hodně víc. Předjedu, pustím levoproudého lepiče a pak si zase tempomatím a kochám krajinou. Mám vyzkoušené nejrůznější štreky do končin ČR a mezi pohodu na tempomatu a jízdou na doraz mi to vychází pár minut na prstech jedný ruky. Ale klidně i dvě, tři stovky za benzín. O opotřebovaných nervech nemluvě.
A kdy bude 200 na železnici?
Až peníze určené na výstavbu drah skončí na výstavbě drah?
To je bezvýznamná rychlost, patří do doby, kdy jen menšina aut dokázala jet reálně stovkou. Ptejte se na 320.
Konečně. Sám jezdím poměrně hodně ostře a na hranici většího bodového rizika :-), ale vcelku defenzivně. Na nikoho se nelepím, ale zpomalím s předstihem, když vidím za sebou rychlejší auto, tak zrychlím a uhnu, a nerozumuju, jestli zrovna na ceduli není nějaké číslo. Když dojíždím v levém pruhu pomalejší auto za kamiónem, tak taky buď zrychlím, aby dotyčný předjížděný nemusel brzdit, nebo zpomalím a bliknu, aby naopak mohl bezpečně předjet. Nechápu, proč tolik řidičů jezdí na dálnici jako mezci ustálenou rychlostí, bez ohledu na to, kolika okolojedoucím zkomplikují život. Ty pedály nemá auto pro legraci. Kdyby se všichni chovali ohleduplně… Číst vice »
Dávám palec nahoru. Celá věc je o tom, doopravdu řídit, dávat pozor okolo sebe a nejet jak pitomec Praha – Brno na tempomat a telefonovat.
Hlavně – vracím se doprava. Ten za mnou vidí, že má vlevo volno, tedy může jet. Ten přede mnou taky, takže může začít předejíždět, když by chtěl.
Pokud se budu držet vlevo, tak ten za mnou bude čekat, až vypadnu a ten přede mnou bude na trní, jestli ho teda dojedu a kdy. Oboje brzdí provoz a dělá komplikovanou situaci.
Je to snadné. Ohleduplnost a pozornost.
Ano, a taky to „vrácení doprava“ (obvykle mezi dva kamiony, rozdílbývá jen v tom jestli jsou od sebe 10m nebo 100m) docela často znamená že ztratím místo v koloně jedoucí levým pruhem, dojedu náklaďák přede mnou a v levém pruhu stále není mezera… takže musím brzdit (na rychlost kamionu přede mnou) a čekat až bude „škvírka“ vlevo…
Takže někdy se to může někdy nevyplatit. Dost záleží na hustotě provozu…
Dá-li se auto v levém pruhu podjet, byla mezera dostatečně dlouhá na zařazení.
Jízda ustálenou rychlostí je méně mentálně namáhavá. Tahle vaše ostrá jízda na cestě třeba Praha – Vídeň ušetří tak pět minut, ale za cenu mnohen větší únavy.
Taky záleží na povaze… někdo si to užívá a zvýšenou únavu z toho mít nutně nemusí…
Asi jak pro koho. V Rakousku mě subjektivně setrvalá nudná jízda 105 km/h (s výjimkou čekání na kamióny) namáhá a unavuje víc, v Německu kolísání mezi vesměs 120 a 220 km/h mě naopak nabíjí energií.
A konečně na cestě Praha – Bratislava/Budapešť rozdíl mezi jízdou svižnou a línou dělá klidně tři čtvrtě hodiny. A to už se vyplatí. Do Vídně nejezdím tak často a čas je dán spíš průjezdem Vídní, proto nezmiňuju, ale je to podobné.
Jestli máte problém s únavou za volantem při pomalejší rychlosti, má to jednoduché řešení. Odevzdejte řidičák. Podobných závodníků a obětí jejich chování jsou plné hřbitovy.
U nás jsou lidé mimořádně vystresovaní, řeší i za jízdy stále nějaké problémy, nemají čistou hlavu, telefonují na všechny strany, přitom, když člověk sedne za volant, měl by prostě řídit a ostatní věci vypustit z hlavy, jedině mu to velmi prospěje, je to taková zdravá relaxace, prostě jen řídit, nemít v tu chvíli několik jiných problémů.
Pokud jedete setrvalou rychlostí s minimem změn tak Vás to uspává. Pokud musíte točit volantem, šlapat na plyn a brzdu tak jste více ve střehu.
A když si k tomu ještě probliknete, zatroubíte a následně vybrzdíte, jste ještě více fresh, že?
🤣👍
Sám dobře víte, že toto je čirá demagogie. Můžete jet slušně, defenzivně, ale rychle a ve finále bezpečněji.
Ale no tak, pane Fedoroviči. Podívejte se do zemí, kde je nižší rychlost a řidiči tam nemají potřebu jezdit jako dobytci. Pokud jste jeden z nich, tak se zamyslete, zda patříte za volant.
Rychlá jízda = jízda jako dobytek? Tak váš názor vnímám. A řada odborníků s vámi nebude souhlasit. Dle statistik za nejvíce nehod může nepozornost, nikoli rychlost.
Je obecně známo, že pomalá jízda u řady lidí zvyšuje riziko nehody, neboť se řidič za volantem doslova nudí a jeho pozornost je odváděna jinam, případně je tato jízda unavující.
Pak nemají řídit.
A jak toho chcete dosáhnout? Pohybujeme se přeci v reálném světě. Pokud cestujete na delší vzdálenost, tak je prostě člověku přirozené, že začne ztrácet pozornost u monotónní nezáživné jízdy. Pakliže jste při pomalé jízdě nikdy neměl pocit, že se nic neděje a vše je v pořádku a nezačal onu pozornost ztrácet, tak vám závidím. Dle mého patříte k menšině. Zkuste jet třeba z Prahy do Hradce po D11 rychlostí 80 km/h. Třeba pochopíte, jak to mají jiní a že pomalá jízda není vždy bezpečnější. Jsou země, kde často rychlostní omezení na konkrétní silnici daleko převyšují technické možnosti aut i řidičů.… Číst vice »
Sorry, ale argumentací extrémem 80 km/h ukazujete, že nehodlám ztrácet čas další debatou.
Ja si treba nedokazu predstavit, ze bych mel jezdit po dalnicich s nakladakem. Ono si to tak nejak pomaloucku pluje kupredu, cesta se nejak neklikati, proste…. „neni co delat“.
Takze prichazi na radu nejaky to radio, podcast, neco na rozptyleni – a z toho jsou pak ty bouracky, z nevenovani se rizeni.
Opakovane tvrdim, ze svizna a ohleduplna (ano, neni to oxymoron) jizda je pro celkovou bezpecnost to nejlepsi. Clovek je nucen se plne soustredit na provoz a cesta tak nejak… rychlejs ubiha. Nejen kvuli rychlosti, ale i prave pocitove, protoze „se furt neco deje“.
Podivejte se do Kanady, kde pojedete po dalnici stovky kilometru, dalnice dlouhe kilometry rovna jako pravitko a nejvyssi povolena rychlost je 110. A docela se dodrzuje.
Tohle je čistě subjektivní.
Ano… a proto původní příspěvek říkal „Nechápu, proč tolik řidičů jezdí na dálnici jako mezci ustálenou rychlostí,“…
Mne naopak unavuje jízda ustálenou rychlostí na adaptivní tempomat.
Plynulá jízda je pro bezpečnost nejlepší. Je vždycky úsměvné sledovat, jak levý pruh je zasekaný, protože se tam nedodržuje plynulost a rozestupy, zatímco pravý pruh jede. xD
A potom je to také lepší pro spotřebu a pohodu při cestování.
Samozřejmě pokud někdo jede sotva 110 km/h a chce předjíždět kamion, měl by po dobu předjíždění zrychlit kvůli ostatním za ním, to souhlas.
Namontoval bych na mytne brany usekove radary, at si na zbytecne investice stat vydela.
Srandicky srandicky… nekde (forum ceskedalnice?) jsem zahlidnul, ze prej celej PPP usek D4 ma byt jedna dlouha usekovka. 🙁
„no problem“…
Měli by začít vyrábět auta z maximální rychlosti 110 km za hod. Nechápu proč vyrábí auta z 400 kw.
Vy toho zjevně nechápete mnohem víc😃
90 milionů, 50 km. Pokud řeknu jednu značku za 2 kilometry (ale dle mě méně), nicméně budiž. Tak to mám 3,6 milionu na jednu značku. Oba směry, tedy 1,8 milionu na značku.
Ovládané bezdrátově, napájené z akumulátoru a soláru. Tedy žádné kabely. Řekněme vyhrabat ještě jámu a zabetonovat sloupec. Ale i tak. To jako ta cena opravdu?
a to ještě nevíte, kolik v průměru stojí zabezpečit jeden železniční přejezd…
Nebo dokonce opravit lesní nádraží.
Toho, takový přejezd kde skoro nic nejezdí a dá se říct, že si to má sebe vůbec nikdy nemůže vydělat….
Napsal jste to dost opatrně, a já nebudu přikládat polínko do ohně.
psali v článku, že je to částka za dodáni, instalaci a 5 let údržby…
Nemám pocit, že by za volantem v ČR seděli dobří řidiči… jen včera jsem za deset minut viděl 2 velmi hrubé přestupky, 2 prasárny a 1 vážnou nehodu.
Opravdu chceme problikávače ve 170?
A ta vážná nehoda byla způsobená překročením rychlosti?
Obvyklé je totiž spíše nedání přednosti v jízdě, či přejetí do protisměru. Což se na dálnici dějě velmi zřídka.
Ten na hlavní si říkal „sice už byl začátek obce, ale já ještě brzdit nebudu“ a ten na vedlejší „tady je obec, to ještě tu hlavní přejet stihnu“.
Ve statistikách to bude „nedání přednosti v jízdě“. Ale rychlost tomu výrazně přispěla.
Rychlost většinou není příčinou nehody – ale zvyšuje její pravděpodobnost a její následky. Lidé nejsou neomylní a předpis není zeď. A to platí i na té dálnici.
A čím to je, že to v Německu jde? Používá se tam hlava, zpětné zrcátko a pravý pruh.
Tu hlavu tam používají i ti v levém pruhu.
Takovych emoci penez kvuli 3 minutam…
Mužete nařidit maximalní rychlost na dalnici klidně na 90km/hod. a stejně bude spousta nehod protože je mezi námi spousta idiotu co neumí řidit nemají rychlé reakce kašlou na to dávat blinkr při předjíždění či odbočení – do toho debilní řidiči kamionu co při jizdě čumi na mobily s filmy – mladí pitomci co mají silná auta a chtěj se ukázat jak jim to sviští atd.atd. ! Za mne za denního světla na suché vozovce je 130-140km/hod. Dostačující.
Urcite krok spravnym smerem, nepodlozenea tvrzeni o nizsi bezpecnosti a kvileni klimatickych ideologu jest toho dukazem. Mozna by jeste stalo za uvahu vytipovvat useky prvnich trid, ktere by snesly 100 a treba i 110.
PS
Z duvodu nizsi spotreby paliva jezdim po dalnici vetsinou kolem 120.
Poměrně si protiřečíte. Na jednu stranu hovoříte o „kvílení klimatických ideologů“, ale pak sám v zápětí přiznáte, že jezdíte jen 120, kvůli úspoře paliva. Tudíž vlastně říkáte, že „klimatičtí ideologové“ mají pravdu.
Klimatologie je hlavně o fyzice.
Ta 100ka na rovné a přehledné krajovce je mnohem rozumnější než 150ka na dálnici…
K tomu bych připomněl že třeba zrovna zmiňované Rakousko má povolenou stovku i na každé obyčejné okresce…
Diskuze na toto téma je naprosto ubohá. Zase je tu slet primitivních opic, které si potřebují dokazovat, že umí šlápnout na plyn. Nejednou jsem jel po dálnici i 180km/h, když jsem byl mladý a blbý. Z dnešního pohledu se za to stydím. Opět je škoda, že se k tématu neváže problematika hlukové zátěže. V souvislosti s diskutovanou novelou o navýšení hlukových limitů proti které se vzbouřila řada starostů minulý rok. Alespoň, že se v článku objevily kritéria spotřeby a emisí. Ke zvyšování rychlosti není žádný důvod kromě polechtání ega několika primitivů, včetně Kupky. Kecy o tom, jak je to jen… Číst vice »
Nepřiměřená rychlost na dálnici nebývá dominantní příčinou nehod, to spíš ta neobvykle malá rychlost, že to někdo napere do šneka před sebou.
Myslíte do kamionu co jede těsně pod 90? Nebo myslíte, že povolením 150 zrychlíte ty šneky? Právě ten rozdíl rychlostí se znatelně a nebezpečně zvýší.
Do šneka před sebou? To znamená vysoká rychlost, při které někdo napálil pomaleji jedoucí auto?
„Rychlost MÁ vždy dopad na výsledné následky případné nehody.“ O příčině nehod jsem nic nepsal.
Pokud někdo „napere“ do vozidla jedoucího jakoukoliv rychlostí, pak by to tím spíš narval do stojící překážky, jako třeba spadlého předmětu, zvířete či stojících vozidel (ať už kolony nebo řetězové nehody). Takže je nepozorný a nedodržuje bezpečnou vzdálenost…
Vyjímka by SNAD mohla být kdyby před něj „šnek“ vyjel z pravějšího pruhu bez blinkru… jedině pak by to nebyla jeho vina.
Jak je tedy možné, že to objevila jen Česká republika? Všechny ostatní evropské země postupně omezují rychlostní limity a unikátně v České republice jsme zjistili, že je to špatně. Jak se jmenují ti geniální vědci, kteří na to přišli? Aha, mají jména Kupka, Benda, Stanjura, Kuba? Bože, to je ale náhoda.
Co je za rozdíl jet 150 před a za Rozvadovem, krom rizika že na jendé straně vás někdo nazve primitivní opicí, a na druhé k tomu můžete mít ještě legálně jedno pivo?
Na tohle vám žádný zastánce limitů nikdy smysluplně neodpoví😉
A co je pak za rozdíl jet před hranicí s Nizozemím 300 km/h a pak 100 km/h?
ten plech s číslíčkami v kolečkách, který museli Nizozemci instalovat na hranici.
Ten rozdíl pak přijde poštou, pokud náhodou člověk do 2 kilometrů nepotká v levém karavan 🙂
Na A6 je bohatě míst kde je 120ka, a to nemyslím místa kde probíhají opravy… Pivo je úplně jiný problém, zde český zákon hraničí s popíráním fyziky/biologie…
Když vám vezmou řidičák v Česku jako primitivní opici, tk se nedostanete ani do Německa.
Chtel bych doplnit vseobecnou famu o tom, ze 130 v Nemecku je doporucena rychlost. Podle zakona je to „Richtgeschwindigkeit“, cesky asi smerodatna rychlost. Muzete jet kolik chcete, ale pocitejte s tim, ze pokud budete ucastnikem nehody pri rychlosti nad 130, tak budete spoluvinen (asi jak v Cesku s alkoholem bude ridic spoluvinen i kdyby na nej spadla krava). Velke firmy zakazuji pracovnikum pro sluzebni auta rachlost nad 130. Duvod jednoduchy: Pojisteni pro rychlost nad 130 je o dost drazsi. Jsem zvedav, jak se k ceske novince postavi pojistovny.
Víte, s některými věcmi souhlasím, a s některými ne. Třeba bych k tomu připomněl že se dost dlouho jezdilo skoro na všech německých dálnicích klidně 250, a žádné pandemonium se nekonalo. Ono taky jde o podmínky (viditelnost, stav vozovky, mokro/déšť/sníh) ale taky dost o hustotu provozu…
Hlavní problém je vždy ten článek mezi pedály a volantem.S koňmi jezdil kdysi kočí, řidičák má dnes každý.
Kočím se stával kdokoliv komu majitel svěřil koně, na řidičák přecejen musí být jakási zkouška, dokonce i lékařská prohlídka… proč je toto HORŠÍ??
Protože parametry té zkoušky jsou k smíchu. Řada čtvrtletních prací, které jsem absolvoval na gymnáziu, byla těžších než závěrečná zkouška v autoškole, o zkouškách a státnicích na VŠ nemluvě. To mi připadá dost zvláštní vzhledem k tomu, že na rozdíl od nich může při řízení auta jít o život. Proto bych považoval za logické, aby byla autoškola naopak jednou z nejkomplexnějších a nejnáročnějších zkoušek. Vždyť takhle se z řízení auta stalo v podstatě právo a následky vidíme dnes a denně. Většina z nás asi zná někoho, kdo nemá VŠ nebo maturitu, protože ji zkrátka neudělal. Proč ale stejně běžně neznáme… Číst vice »
Ale na toho kočího nebyla zkouška žádná… jak může být něco míň než nic?
Kočích bylo pár a jezdili 20.
Beru to jako experiment, který se ale dal moc nerozsiri. D3 mezi Ta a CB je na rovine a ve velkorysých parametrech, provoz ne zas tak husty. Na D6 nekde mezi Rakovnikem a KV bude taky mensi provoz ale parametry dalnice nejsou asi dostatecne. Na nejake D11 je to scifi, provoz tak husty, ze polovinu casu jedete za dvěma tocvolantama v kamionech, kteří se vzajemne predjizdeji. Ještě mozna tak část D2 ale opet husty provoz. Nic vic me nenapada…
Ten experiment je víceméně standard, sice je přestupkem, ale 150kmh je často vídaná rychlost na dálnicích i tam, kde je to údajně nad technické parametry dálnice.
No právě to je problem čislo 1 – kamiony co se předjiždí 6km vedle sebe na dalnici a pak idioti co 3-4 kamiony jedoucí za sebou předjíždí v levém pruhu rychlostí do 110km/hod. !!
Zadny zakon ridici neprikazuje, jakou rychlosti musi jet v levem pruhu pri predjizdeni kamionu.
Kdyz mam napr. stresni box, tak kamion bezne predjizdim rychlosti 110km/h. Snazim se toho v levem pruhu neohrozit, ale omezuju bezne bez ostychu
Cituji zákon o silničním provozu, par. 12, odst. 6.:
Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.
NEOMEZÍ.
Šneci vašeho charakteru jsou horší než rychlí řidiči, protože v nezralých řidičích budí pocity vzteku a tím komplikují dopravu možná ještě více než svým šnečím plazením. Pak vznikají ty krizové situace, kdy se sejde šnek, za ním bezmozek, který ho poté vybrzdí.
Bezmozky pronásleduje policie i veřejné mínění. Šneky zatím tolik ne a to je chyba.
Jako sorry, ale pokud vás neomezím při zařazování do levého pruhu, pak vás z hlediska dopravních předpisů neomezuji. Já mám právo předjet kamion, co jede 90, rychlostí 110. Vy naopak máte povinnost přizpůsobit svoji jízdu provozu.
právo ns to máte, ale až vám někdo, kdo jede celou dobu 160 jen v levém pruhu strčí do auta, tak to minimálně odnese vaše páteř a nude bolet až do do smrti.
Pokud by někdo někoho zdržoval úmyslně tak je to samozřejmě kravina, ale úplně stejně nesmyslné je do někoho „napálit“ zezadu 160 jen proto aby ho přesvědčil že dělá chybu… a kromě poškození vozidla, spoluviny na nehodě mu úplně stejně hrozí zranění (nejen páteře).
S tím nic nenaděláte, vždycky budou existovat vozidla co například vyšší rychlost nemají povolenou, anebo někdo kdo pravdu jede na nízkou spotřebu (k tomu dodám že ač vás to se*e, jeho zase štvete vy) a tím mimochodem i na nižší emise. Má na to prostě právo. Vy tu popisujete situaci přejíždění z proho do pruhu , ale to se často děje absolutně bezpečně, Micky mluví o tom kdy ho v průběhu jeho předjížděcího manévru dojede někdo zezadu, holt musí vydržet. Absolutně v souladu s předpisy. A ještě k tomu – rozhodně je mnohem kratší omezení když předjíždí vozidlo 110kmh vs.… Číst vice »
A když se to omezení bez ostychu někomu nelíbí, tak se pak dovoláváte ohleduplnosti😃
Na dálnici předjíždíte rychlostí 110. tak to hodně riskujte, že vás někdo ze zadu postrčí, to jsem ještě neudělal ani jednou, tam je třeba na pár vteřin jít min. na 130, ale potom zase ubrat, podle situace.
Nie som odborník na dopravnú bezpečnosť, ale zníženie rýchlosti zo 130 km/h na 110 km/h alebo zvýšenie na 150 km/h
nezvyšuje frekvenciou smrteľných nehôd, tá už dosiahla plató, viď graf:
https://static.wixstatic.com/media/aa8efa_58388ae023e44bff982713a9cb73206a~mv2.png/v1/fill/w_737,h_334,al_c,lg_1,q_85,enc_auto/aa8efa_58388ae023e44bff982713a9cb73206a~mv2.png
Inými slovami nemá zmysel za konštantných podmienok pre daný typ vozidla meniť maximálnu povolenú rýchlosť od cca 110 km/h. Iné je to samozrejme za zhoršených poveternostných podmienok.
Otázka je, či v tých škandinávskych krajinách, ale napr. aj vo Švajčiarsku nefungujú ako prevencia predsa len vysoké pokuty (i keď Švajčiarsko je v mnohých ohľadoch extrém).
(Sorry za takmer duplicitný komentár)
Ten graf se týká srážek vozidel s chodci, chodce jaksi na dálnici úplně nechcete, na dálnici se obvykle srazí auta navzájem a to s tímhle grafem vůbec nesouvisí.
Máte pravdu, to som prehliadol 😳
Beriem teda späť.
Sú k tomu nejaké iné relevantné dáta?
Uh huh?? Čtete popisku toho grafu? Úmrtnost pěších(!) v závislosti na rychlosti nárazu do něj… Já tedy doufám že se maximálně snažíme (oplocení, zákony atd.) aby se na dálnici chodci nevyskytovali!!
S tou nehodovostí už to tady vyvrátili jiní, jsou o tom statistiky…
Ale i pocitově mě se třeba blbě řídí v Nizozemí, kde jsou tempomatové závody okolo té stovky a lidi vám to hodí metr před čumák, a přitom mají krásné široké rovné dálnice…
Podle mě největší riziko tady té 150 je že bude fungovat a nic se nestane. 😀
Pak bych za podobné regulace rozšířil možnost vyšší rychlosti i na jedničkách, kde bude plot třeba… Viz v Německu u Schweinfurthu kde taky mají na nějaké bundestrasse ( 1 + 1 pruh) 120 a nic se neděje…
I/53 by s MÚKáčky mohla být dobrým pilotním projektem
Ale bohužel…
Myslíte s můk které tam budou jen o něco víc než zpoloviny? Několik úrovňových zůstane? Semtam zastávka autobusu a obec?
Tam je to (a víceméně zůstane) tak na tu stovku… při předjíždění holt kdekdo (i vcelku opatrný občan) řádově do +10kmh překročí, ale berná mince by měla ta stovka být… žádné královské parametry to mít nebude (15m).
Za mě bohužel vyhozené peníze, uvidíme jakou to bude mít spolehlivost a jak dlouho to bude fungovat. Kdyby radši ty peníze investovali do opravy povrchu silnice, nějakého obchvatu apod. Kdo chce jet 150 tak už tak jede teď, stejně tak kdo chce jet 110, tak jede tou rychlosti.
Tak já bych doufal že to stejně tak půjde využít ke snížení NPR v případě třeba mlhy.
Raději rozšířit na 3 pruhy… ale je fakt že ten rozdíl v nákladech je propastný, za nějakých 80 Mega tak maximálně polátáte semtam nějakou díru…
ODSáckej populismus… Ministr s intelektem němého sluhy se potřebuje zviditelnit…
Populismus ano (150 jezdi kde kdo uz ted a az to bude legalni tak mnozi budou jezdit zase o tech 20 vic jezdit a uz to bude nebezpecne), akorat si nemyslim, ze by Kupka byl spatny ministr. Radim ho k tem lepsim, co tady byli a jsou.
ti, kterí chtějí jezdit 20 nad limit, jezdí stejně už teď, ono zas tak moc lidí, kteří by chtěli jezdit tak rychle není, i když u nás sme pořád dost východní evropa a lidi si tím řeší svoje mindráky, tak stejně se jedná o 10-20% řidičů..ostatní nepojedou ani těch 150, stejně jako v něměcku na dálnici to není závodní dráha
Oproti dotovani zaklekavaciho mafiana a jeho inovativních linek na toustovy chleba jsou tohle ještě celkem dobře utracene peníze…
Jak debil do všeho zamotá Babiše co ?!😏 Vy ho musite mít i ve skřini a lidnici že ? A ještě do toho zamotej te Putina 😉😁
Falešné dilema.
Přiznám se, že každá politická diskuse na téma zvýšení rychlosti na dálnicích mě fascinuje. Jak někdo dokáže složitě rozebírat, zda bude či nebude legalizován reálný stav věcí, na nějž nemá sebemenší vliv, a přitom zachovat kamennou tvář. Klobouk dolů. Já bych nedokázal nevyprsknout smíchy.
Legalizace nehod ve vyšší rychlosti…nic víc ani míň…až Vám tam nedejbůh někdo kiksne, ale v souladu s předepsanou rychlostí..ztuhlost ve tváři se možná dostaví..
Máte nějaký porouchaný mindset.
1) Pokud se zabijete v autě, tak se nezabijete někomu, zabijete se sám sobě. Vaše odpovědnost a vaše škoda.
2) Jako řidič jste si povinen počínat tak, abyste nehodu nezpůsobil. Ani ve velké rychlosti, ani v malé. Spojitost mezi těmito dvěma věcmi je účelový konstrukt.
Jen si odpovídáte, jak potřebujete.. ale jak je ctěná libost.
Neodpovídám si, odpovídám vám. A činím tak na základě své vůle, nikoliv potřeby.
Patrně jste chtěl vyjádřit nějakou myšlenku, ale ta zůstala dobře ukryta.
Ok. 150. Ale bez kamionů, co se plazí 80.
Ony jedou 92 (dle omezovače) a pokud se drží vpravo, tak ani na D1 s tím není problém. 150 se jezdí běžně.
Nemám mindráky a musím napsat, že mě nikdy rychleší na dálnici neomezil ani neohrozil.
Tak mě teda jo. Zejména v případě, kdy v jedete do levého pruhu a během chvíle na vás někdo bliká, kdo musel prudce brzdit, protože jel třeba 200.
Zkuste před tím přejetím doleva použít zpětné zrcátko, ideálně opakovaně, ať získáte představu, o kolik rychleji ten za vámi jede. Opravdu to není tak těžké. Od toho tam to zrcátko je, není to designový prvek.
Odhadovat podle zpětného zrcátka rychlosti v rozsahu až do 200kmh??
To není potřeba. Nepotřebujete vědět, kolik ten vzadu jede, v zásadě ani kolik jedete vy. Podstatné je pouze správně odhadnout, jestli máte čas přejet doleva a bezpečně předjet. A pokud nemáte dost času nebo to nevíte jistě, tak zkrátka počkat na okamžik, kdy to jistě vědět budete. Je to stejné jako u vjíždění na hlavní. Doufám, že nemáte řidičák a pokud náhodou ano (on ho má bohužel dnes každý a podle toho to vypadá), tak vřele doporučuji nejezdit do Německa, tam to tou 200 opravdu nekončí.
Definice: „Dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.“
Všimněte si tam toho slovíčka „náhle“… znamená to že pokud před vás někdo vjede během předjížděcího manévru a vy máte dostatek prostoru abyste v pohodě přibrzdil pak je vše v pořádku. Tak jak formulujete popis vy je účelové zkreslení „aby vám každý uhnul z cesty“.
Akorát že vůbec, protože: “Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.” Všimněte si slovíčka “neomezí-li”, kdy “nesmět omezit znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nijak nepřekážel.” Takže žádné “v pohodě přibrzdit”, i to je omezení. Účelově tedy zkreslujete vy, aneb “já mám právo předjíždět.” Taky jistě stojí za povšimnutí, že nikde není ani slovo o rychlosti kohokoliv, tohle zkrátka platí vždy. Ano, skutečně byste správně neměl omezit ani toho, kdo… Číst vice »
Presne tak. On ten zasadni rozdil spociva v tom, jestli do pruhu prejizdim ( = nesmim toho v pruhu jedouciho primet ani toliko k sundani nohy z plynu), nebo v tom pruhu uz jsem, nejakou rychlosti predjizdim a z dalky se ke mne nekdo rychlejsi priblizuje ( = jeho smula, proste zpomali, protoze uz jsem tam byl).
Ani mě. A to většinou jezdím tacho 115.
S rychlostí roste spotřeba. Obvzlášť u elektromobilů, kde je mnohem méně ztrát a tak ten zvýšený aerodynamický odpor udělá procentuelně větší rozdíl.
Už rozdíl mezi 120 a 130 je znatelný (10%?), a na 150 to už bude znát hodně citelně (dalších 25%?). A může to lehce být rozdíl mezi „to ujedu bez dobíjení“ vs “ po cestě se musím zdržet u nabíječky“.
Nepotkávám moc elektroaut, co dnes jezdí pod 130… ale pod 150, to bych se nedivil.
Jinými slovy – s nástupem elektromobility je těch 150 spíš nesmysl. Těch pár minut úspory nestojí za tu extra spotřebu.
Neni to narizeni, ze musite jet 150 🙈
To vysvětlujte tomu problikávači, co mě ve 170 dojede a mých 120-130 mu bude málo.
Když kouknete na dálnici vpravo od svého auta, tak zjistíte, že je tam tzv „pravý“ pruh. A vy máte povinnost v něm jet, pokud zrovna nepředjíždíte jiné. Protože to neděláte, tak vás problikávají.
Tam vpravo je kamion. A stejně se najde někdo, kdo nechápe neprostupnost hmoty a lepí se mi na zadek.
Neříkáte pravdu, oni to někteří dělají i přesto že právě předjíždí…
Kolik tu procentuálně elektromobilů? Je to jen zlomek. Takže150 je pro nás ostatní, co na elektro nemáme. Děkujeme.
Tak já doufám, že celý tenhle cirkus se změnami zákonů, a značením za 90 milionů má vydržet desítky let.
vyšší spotřeba je i u spalovacích aut..akorát to není tak vidět, protože spalovací auto žere jak zjednaný i ve 100 či ve 130, takže ten aerodynamický odpor nehraje tak velkou roli
….řeší se v Německu, kde dávno neplatí, že je všude neomezená rychlost…. Kdy už tenhle blábol přestanete konečně opakovat??? Na začatku každého takového úseku je značka „doporučená 130“ – tedy bílá písmena na modrém čtvercovém podkladu.
Jaký blábol? Na německých dálnicích je každou chvíli omezení rychlosti na 120 km/h, takže problášení z článku je na 100% platné.
Nikdy nebyla neomezená rychlost- pouze doporučená…takže blábol.
V Německu jsou běžně klasické omezující značky s rychlostí černým písmem na bílém pozadí v červeném kruhu.
Značka „neomezené rychlosti“by v praxi mohla vypadat-ležatá osmička v bílém poli ohraničená červeným kruhem.
malé c v rudém kruhu, víc stejně nedáte ani s turbem…
No abyste se nedivil – taková nadupaná oktávka v tédéýčku, co táhne vocpoda… 😀
Třeba celá dálnice A17 mezi Cínovcem a Drážďany (pokračování české D8) má omezení na 130 (omezení, nikoliv doporučení)
I kdyby tam bylo 250, budu stale predjizdet kamiony racionalni rychlosti 110-120 kmph.. I pres problikavace za mnou – s temi se pak stejne potkam na prvni cervene v Budejovicich nebo v zacpe v Milicine
To je v pořádku. Jen se pak tento “předjížděč” nesmí stát permanentním “jezdičem” v levém pruhu. Neříkám, že je to váš případ, ale dnes a denně vidím, že pomaleji “předjíždějící” řidiči nemají odhad pro vzdálenost, a místo aby se zařadili zpět, rozhodnou se rychlostí 120 předjíždět pomaleji jedoucí kamiony dalších pár minut, protože “se přece nebudou furt vracet tam a zpět.”
Tak speciálně na D3 je značně rozšířený fenomén levojezdců. Já to přisuzuji obecně nízké řidičské úrovni na jihu Čech.
Odhad to chce, to ano. Snazim se nikoho nezdrzovat, ale zase kvuli problikavaci nebudu zahazovat cennou kinetickou energii zajizdenim do prilis kratke mezery mezi kamiony.
zákon hovoří v tomhlo naprosto jasně, takže se tu veřejně příznáváte, že porušujete zákon
Zákon TÉŽ hovoří o tom že je třeba dodržovat bezpečný odstup, což nelze splnit pokud chcete aby se někdo zařadil do „mezery“ dlouhé řádově 20m!
A proč takhle pomalu? čekáte až mu bouchne kolo? Tyhle řidiče nesnáším, já chci být vedle kamionu co nejkratší dobu a rychle pryč?
Protože plynulá jízda na tempomat. Dá se jezdit i plynule a v klidu, každý nemusí jet na doraz a lepit se ve 150 na toho před sebou.
Ostatně těm lepičům je málo i 140, a víc kvůli nim opravdu nepojedu. Tak je jednodušší nezrychlovat vůbec.
Liniové řízení by bylo třeba minimálně na všech příjezdech do Prahy. Když je ranní špička nebo třeba nedělní večerní, tak by plynulosti provozu velmi prospělo, kdyby se rychlost snížila třeba na 110, stejně se o moc rychleji nejede.
To by se ale muselo i vymáhat. U Brna je to vyzkoušeno na D1, maximálku podle liniového řízení nedodržoval prakticky nikdo, takže už je tam 100 na klasické tabuli. Ani to se moc nedodržuje, ale přece jen o trochu víc.
Není pravda. Permanentní 100 začíná u Bosonoh, tedy cca km 188 a končí za křížením s D2. Proměnné značky jsou osazeny od km 172 a mají jednu nevýhodu – je jich málo a neumí (nechtějí?) návěstit konec omezení, takže i když doprava zřídne, vy jedete 100 a za vámi jiný 130, jemuž už značka zhasla a omezen tedy nebyl.
D1 vede i za Brno. Na.to se často zapomíná.
U Bosonoh?? To se ovšem mýlíte, pokud zrovna nění nějaká výluka, je „permanentní“ stovka až krátce před MÚK Brno-centrum (D1-D52) kilometr 198
https://mapy.cz/zakladni?pid=89259472&newest=0&yaw=1.774&fov=1.257&pitch=0.142&x=16.5899629&y=49.1609243&z=17&ovl=8
Super věc! Už se těším, až to konečně bude!
Osobně si myslím fajn počin a pokud jde o značky s možností změny rychlosti, takové značky by byly super na více místech, pač si myslím, že je spoustu dálnic, hlavně třeba kolem Prahy, kde by občasné snížení taky hodilo…
naprostý souhlas, odpadly by rázové vlny způsobené nedodržováním bezpečného odstupu a hustým provozem.
Otázkou je, kolik řidičů to dodržuje.. na D1 málokdo, vždy si připadám, že jsem trouba, když jedu doporučovaných 110 u V. Popovic dmer Pha, a ještě k tomu se na mne lepí nějaký dement, co pospíchá
Maximální rychlost 110 je až v úseku Průhonice – Praha. Ne u V. Popovic
Pokud budete jezdit v PRAVÉM pruhu (nápověda: prostřední NENÍ pravý), tak se tam asi někdo lepit bude.
Jenže co kdyby v tom pravém jel náhodou kamion že jo …
Vypočítejme si, kolik se ušetří. Ve 130 km/h se ujede 1 km za 27,7 sekundy. Ve 150 km/h za 24 sekund. Rozdíl je tedy 3,7 sekund na 1 km. Na 50 km tedy 185 sekund, 3 minuty.
Stojí to za zvýšenou spotřebu a zvýšené riziko? Mně asi ne, ale nechť si každý rozhodne.
Ono je to takový motor na pocit, že jedu sám v dostatečné vzdálenosti od ostatních. Poprvé člověk přidá, ať nejede za kamionem. Podruhé přidá, ať nejede za karavanem, co jede před kamionem. Potřetí se přistihne, že už dojel další hlouček s kamionem, autobusem nebo karavanem. Zase musí přidat. A takhle se prosoukáte kontinuálně celým dálničním úsekem. O spotřebě to fakt není….
No a pak místo původního dobrého úmyslu „nejet poblíž někoho“ naopak stále znovu a znovu někoho dojíždíte a snažíte se ho minout a „zmizet mu“… ale ano psychologie takto často funguje.
Já jsem vždycky šťastný, že lidi co rozhodovali o zvýšení rychlosti na železnici z nějakých 120 na 160 pro budoucí koridory to v životě dotáhli dál než do 8. třídy ZŠ.
Prostě ODS a spol., přičemž limit rychlosti na dálnici by měl být naopak snížen na 110 km/h a měl by být na nich i zákaz předjíždění nákladních vozidel. Ubylo by nehod a samozřejmě i mrtvých, dále by se zvětšila kapacita dálnic, což je nezanedbatelné plus.
nelze takhle globalizovat, někdy jsou dálnice skoro prázdné.
V českém prostředí politického populismu se průchodnost snížení rychlosti na 110 km/h blíží nule.
Zákaz předjíždění nákladních vozidel znamená, že nesmíte předjíždet nákladní vozidlo, nebo jak si vaši češtinu mám vysvětlit?
Mínil jsem zákaz předjíždění nákladních vozidel jinými nákladními vozidly. Ale chápu, že jsem to měl napsat lépe, ale psal jsem to z telefonu během jízdy autobusem do práce.
Ubylo by nehod a samozřejmě i mrtvých … vy už mluvíte jak ti „odborníci“ z Besipu a Vize0, kteří se nám neustále snaží podsouvat jak jsou dálnice nebezpečné a jet tam je smrtelné riziko, i když to je nejbezpečnější druh silniční komunikace.
Mně by se líbilo řešení alá Polsko čili to přizpůsobit plošně podle parametrů dálnice. Na D26,5 a šírší dát 140 kmh, jinak 120 nevyhazoval bych peníze za proměnné značení uprostřed polí. Proměnné značení je vhodné na hodně frekventované dálnice v hustě osídlených aglomeracích, což D3 není.
Jen taková drobná poznámka ke starší a velmi rozšířené dálniční kategorii D26,5, ta je co se týče šířky zpevnění včetně krajnice 10,75m úplně shodná s novějšími kategoriemi D25,5 či D26,0 které se v současnosti staví prakticky všude. Rozdíl je jen v šířce SDP (střeďáku) 4,0/3,5/3,0m. Širší zpevnění 11,5m mají jen D27,5/D28,0 (umožňuje vedení 2+2 na jedné polovině při rekonstrukci)
Ano, tak je to samozřejmě nějaké zjednodušení, aby moje vyjádření bylo jednoduše pochopitelné. Bezpečná a pro mnohé i pohodlná rychlost je daná rozhledovými parametry a šířkou jízdních i odstavného pruhu. Čili, přesněji řečeno by 140 mohla být tam, kde je plnotučný odstavný pruh a dostatečné poloměry oblouku, což třeba D1 všude nesplňuje ani s D28.
ano ta D1 mě právě hned napadla že rozhodně není vhodný kandidát, obzvlášť od Mirošovic po Loket je to místy slušná „klikatá horská dráha“, naopak od Jihlavy po Brno je to zas úplně něco jiného
Líbí se mi ta snaha místních pro150 o racionalizaci vlastního postoje. Místo aby upřímně napsali „Já to chci a chci a chci, protože proto!“, tak přepisují i fyziku: „Ne vždy je při 150 vyšší spotřeba než při 130.“ Ano, vážení přátelé, vždy je vyšší, o 15-20 %.
Tak, kdyz si tu vyssi spotrebu ridic zaplati, v cem je problem?
Variace na kulové slepice ve vakuu? Při konstantní rychlosti to jistě platí, jak často je ale možné jet po našich dálnicích konstantní rychlostí? Neadaptivní tempomat už je dnes v podstatě k ničemu. A rozdíl ve spotřebě při konstantních 150 a při limitu 130, kdy se ale každou chvíli brzdí na 80, už může být klidně nulový nebo může spotřeba být v druhém případě i mnohem vyšší, jak nakonec napovídají údaje o spotřebě ve městě/mimo město/kombinovaně.
Ano, v rozdílných situacích mají auta rozdílnou spotřebu. Zrychlení na 150 bude spojeno s vyšší spotřebou než zrychlení na 130. Zhruba o 15-20 %.
To je jisté. Při silnějším provozu, kdy je potřeba často brzdit, ale 150 legální stejně nebude. A i kdyby byla, není pro ni reálně prostor.
A o to jde, stát vybere víc na daních a pokud bude policie přítomna na silnicích, tak nehodovost nestoupne. Nikdo nikoho nenutí jezdit 150 km/h. Nyní zákon říká dálnice mimo obec od 80 km/h do 130 km/h. A ten, kdo v rozporu se zákonem na dálnici jezdí 180 km/h, ten tabule jezdit i dál, dokud mu PČR nesebere ŘP.
Takže jako při 150 kamiony zmizí z dálnic, že nebude potřeba každou chvíli brzdit na 80? Nebo jak to bylo myšleno?
I podle článků, nejen tohoto, bude 150 legální jen při slabším provozu a obecně vhodných podmínkách. Takže by nemělo být potřeba brzdit buď vůbec nebo mnohem méně často.
No dobře, ale v tom případě, pokud nebude provoz, nebude třeba brzdit ani z těch 130 a spotřeba při 150 bude stejně vyšší ne? 🙂
Bude, POKUD vyšší rychlost využijete, což jistě nebude žádná povinnost.
Ropná lobby tohle dávno ví a právě proto zvýšení rychlosti podporuje. Stoupne odbyt a státu spotřební daň (proto to chce orgán státní správy).
A cim to, proboha, jezdite, ze vam to tolik zere?
Ja jezdim furt za 11 litru na 100 kilaku (atmosferickej zplynovanej benzin) a je mi tak nejak jedno, jestli jezdim po okreskach, po dalnici 110 nebo po nemecke dalnici drzim navrhove Tempo 160. I tri roky zpatky, kdyz najednou skokove zdrazily PHM, jsem zkousel jet pomalejs a nejaky vliv to melo toliko homeopaticky.
To uz ma vetsi vliv, kudy/kam jedu a jakej je tam teren, zejo. Na te nemecke dalnici nekde v nizine u Dunaje tech kopecku moc neni, kdezto takova stredoceska D1 je jiny kafe.
konečně víme,na jakou zbytečnost zaplatíme více za dálniční známku
Náhodou, Když mi dají těch 90mil., tak já půjdu, koupím dvě stojanové značky 130 a 150 a bude je tam střídat podle počasí a jiných vlivů, nebo třeba na zavolání. Takhle bych to nějak odbrigádničil až do důchodu.
Ne, to je kvůli inflačnímu mechanismu a rozšířené síti dálnic.
Na 50 km se ušetří 3 minuty. A zhorší bezpečnost. Nejsou to vyhozené peníze?
Můžete to zhoršení bezpečnosti dokázat? V Rakousku se po zkušebním zvýšení limitu nehodovost naopak snížila, v Austrálii také.
V Rakousku nebo Austrálii možná řidiči dodržují bezpečný odstup a nejezdí ve 150 km/h 10 metrů někomu za zadkem. Vidím to prakticky každý den.
Možná nebo určitě?
Kde vidíte každý den jak jezdí ostatní ve 150 km/h?
Nojo, jestli ten důvod není místo nižší rychlosti spíš schopnost to dodržování rychlosti vymáhat.
Tahle republika je plná radarů na silnicích. To nevypadá že se to nedaří vymáhat…..
Asi jste nemel prilezitost prekrocit statni hranici.
Bych se nebál, dálniční oddělení v Chotovinách se rozhodně činí, což na tý nejnovější a poloprázdný dálnici vypadá dost úsměvně, když tam „chytají piráty“.
Každý omezení rychlosti vede ke hlídání dodržování limitů. Za mě ustanovit současnou rychlost na dálnicích za doporučenou rychlost a podle aktuální situace omezovat v úsecích proměnnými značkami. Nikdo nemusí nikoho stíhat ani autem, ani postihem, pak při nehodě účastník jedoucí nad doporučenou rychlost má automaticky spoluvinu a ne úplné plnění škody od pojišťovny, emise se odrážejí ve spotřebě, tedy i ve výdaji na cestu každého řidiče (od 2027 i se zohledněním ceny emisní povolenky v palivu). Je třeba stanovit nepredjizdeni se kamionu na dvou pruhu a jejich minimální rychlost, kterou musí být schopný dosáhnout naložený i ve stoupání. Alibistickych 150kmh… Číst vice »
Já osobně jezdím i 130 km/h v německu na neomezených úsecích… Každopádně pokud by všichni jezdili tak jak mají, tak je to jedno, jestli pojede 130 nebo 150…. Koukněme se na D1.. přehledná a rovná dálnice, která se zrekonstruovala a není den, kdy by tam nebyla nehoda….
D1 tak možná JIhlava-Brno a dál, jinak mi rozhledové poměry v obloucích nepříjdou dostatečné abych tam mastil 160, viz tady oblouk u Slavníče:
https://mapy.cz/s/molebadena
Buď máte na hovno pneu nebo auto, které až příliš ovlivňuje odstředivá síla.
Motoristum Sobe narostly preference, tak ODS kalí vodu 😉
Zní to logicky, ale zrovna tenhle nesmysl měli modří už ve volebním programu (2021). A jestli se nemýlím, hned potom se objevil v programovém prohlášení vlády. Jen to přišlo na řadu až teď.
Hehe, takže ÚAMK lobbuje za snížení rychlosti, kterou navrhla vláda sama od sebe 🤣
K poslednému odstavcu v článku – v škandinávskych krajinách budú predpokladám podobne ako vo Švajčiarsku vysoké pokuty za dopravné priestupky. To si myslím, že je väčšia motivácia na dodržiavanie rýchlosti a bezpečnosť ako samotné obmedzenie rýchlosti
(ale nesmie sa to s tými pokutami preháňať, viď Švajčiarsko).
Ne, vyšší bezpečnost je způsobená nižší rychlostí. To, že tu nižší rychlost dodržují kvůli vysokým pokutám je věc jiná. Pokud by měli maximálně 200 km/h a stejně vysoké pokuty, je velmi pravděpodobné, že ta bezpečnost klesne i tak.
Skutočne?
Pozrite sa na tento graf. Rozdiel medzi frekvenciou smrteľných nehôd je v rozmedzí 110 km/h a 130 km/h minimálny a dosiahol už plató.
https://static.wixstatic.com/media/aa8efa_58388ae023e44bff982713a9cb73206a~mv2.png
Jak souvisí procento pravděpodobnosti smrti chodce při srážce s autem v dané rychlosti s provozem na dálnici? Chce si to dobře přeložit popisek grafu než to sem dám.
A pokud by měli maximální rychlost 20 km/h tak se nehoda nestane nikdy, prostě nikdy. Proč vlastně ty nehody nezakázat rovnou? Prostě se řidičům zakáže bourat.
Takže když tam dneska někdo letí 150, nově pojede 170, možná ještě víc. Super počin! ODS si může odskrtnout nejdůležitější problém dopravy v České republice!
nastupuje éra elektro-pracháčů. I ten si rozmyslí, jestli to požene po dálnici 170, nebo třeba jen 130, aby vůbec dojel….
Přesně tak! A kdyby tam dali maximální rychlost 200, tak většina pojede 250. Co na tom že tolik většina aut ani nejezdí 🙂
Reality check, ono ne kazdy auto je na rychlou jizdu vhodny. Na tohle jsou staveny akorat tak lepsi stroje z nemeckyho koncernu.
Treba s japoncem, co ma v TP limit 180 km/h, se da jet treba 120 km/h s prijemnym tichem v kabine, 140 km/h uz je neco slyset, 160 km/h je jeste nejak prijatelny a 170 km/h uz je proste velkej hluk (jak od kol, tak od luftu kolem).
No a tedka si udelejte stejnej test v nejake Fabii, Dacii nebo jinem lidovem siroce pouzivanem voze, kterej takovou rychlost snad ani neni s to vyvinout. 🙂
A co tak všeobecně – jako třeba ve Francii – omezit za deště, sněžení, mlhy… maximální rychlost ze 150/130 jen na 110, na ostatních cestách z 90 na 80? Proměnné značky na všechny cesty netřeba.
Na dálnici jezdím v noci zpravidla jen na tlumená světla, protože v protisměru pořád něco jede. Zapnu-li dálková světla, je to vždy jen na krátkou chvíli. Na jakou vzdálenost vám cestu nasvítí tlumená světla? Jakou rychlostí byste měli správně jet, abyste měli přehled o cestě, kterou máte tlumenými světly osvětlenou?
Na tlumená světla je to tak 30 km/h, nicméně konstrukce dálnic s tak trochu počítá s tím, že „overdriving your headlights“ nastává – eliminace kolizních míst, kvalitní vyznačení jízdní dráhy, odstavné pruhy…
Nicméně i u nás byl případ kdy byl řidič odsouzen, že jel po dálnici rychleji, než mohl zastavit na vzdálenost kam viděl na potkávačky.
Tohle částečně řeší matrix led světlomety.
Neřeší ovšem vertikální profil… pokud to není celé jedna „placka“ tak se vždy budou vyskytovat místa (např. vrcholy stoupání) kde i správně seřízené světlomety (třeba i s aktivním naklápěním) budou svítit částí kuželu „výš“ než bylo původně zamýšleno (tedy protijedoucím do očí)… důvod je v tom že protijedoucí auto se nachází „níž“ než by mělo být když se protáhne tečna z aktuálního bodu kde svítí světlomet… Čím „dál“ bude světlomet svítit (tak mě napadá, kolik je taková reakční doba/dráha + brzdná dráha pro rychlost 150kmh? nějakých 42m + 110m hodně konzervativně?) tím větší tyto geometrické problémy budou… Možná by se… Číst vice »
Jojo, proto píšu částečně. Já bych za tmy těch stopade nejel 🙂
Na potkavacky je rozumna rychlost kolem 60 km/h, jenze na dalnicich je jaksi docela provoz, takze ta vzdalenost, na kterou lze videt, je dana svetly vozidla pred vami.
Technická – ve Francii už JE omezení na ostatních silnicích na 80kmh, nemusí k tomu být ani déšť…
Každý tu řeší, že zvýšením rychlosti bude vyšší nehodovost… nevím jestli jste jeli v tomto úseku, kde skoro žádný provoz není. V pátek a v neděli se tu dá normálně prosvištět a sem tam někoho předjedete, to je real. Už aby byla středočeská část, protože po tom co proletíte D3 na jihu se zastavíte v kolonách u Benešova, kde je to tragický a na D1 je provoz ve špičce takový, že tam nikde 150 nebude, a to ani v úsecích se 3 pruhy, kde upřímně řečeno, viděl tam někdo jiné auto než kamion? Protože přece to není pruh pro ty… Číst vice »
Je asi jedno zda je to 130 nebo 150… spis uz musite dalnici tak navrhovat, vice narovnat a pouzit i lepsi bezp. prvky, je to proste drazsi v nekterych pripadech… proto je treba v severskych zemich casto nizsi nez 130, kvuli cene… na 50km useku to je zbytecne…
Není to zbytečné.
Není, ale bude. Dálnice se staví právě proto, aby po nich byl provoz. Jinak jde o vyhozené peníze, nemyslíte?
Souhlas, mezi Táborem a Budějovicemi jsou frekvence jak na D1 za totáče. 150 km/h by tam být mohlo, ale maximálně do nějakého zahuštění provozu.
a přesně proto tam dělají PDZ, aby se to dalo dle situace korigovat
Pokud by se dodržovala ostatní ustanovení, bezpečné rozestupy, nedojde ke snížení rychlosti jaksi přirozeně?
To je bohužel jen zbožné přání, jaké procento těch co jezdí 150kmh je ochotno dodržovat bezpečný odstup nejmíň 150m?
Ano, vliv úrovně provozu tam určitě je, a to nezanedbatelný… ale jak to do systému zahrnout? To asi opravdu půjde jen tím proměnným značením…
Největší problém české dopravy je zvýšení rychlosti na dálnicích. ODS ukazuje nové dno…
To je něco ve smyslu, že když se dá omezení na 70 km/h mezi Horní a Dolní Mezipůlky, tak je to proto, že to byl největší problém české dopravy? Nebo jak tomu rozumět?
Ne, rozumět tomu tak, že vyplýtvaný čas, energie a finance se daly použít na rovný milion důležitějších, přínosnějších a méně škodlivých věcí.
přemýšlel někdo co to zvýšení rychlosti na 50 km dálnice reálně přinese? O kolik se zkrátí jízdní doba? Předpokládám, že celý úsek touto rychlostí nepůjde projet.
vubec nic, ale urednici maji praci, musi upravit zakon…
Kdyby to bylo na crlem useku D3, mohlo by to vyrovnat ci zlepsit dojezdovy cas oproti chabe zeleznicni trati,…
Jaký úředníci? Stopadesátku si vymysleli volební stratégové před minulýma volbama, vláda si ji dala do programu a poslanci ji odmávli v novele zákona. Úředníci do toho nemají co mluvit.
To nic některým Einsteinům se plete slovo úředník a politik, ačkoliv požadavky na obojí profesi jsou zcela odlišné….
Mate pravdu, ale politici to musi dat do zakona a paragrafova zneni pisi lide na ministerstvu… me ozn. se tyka te skupiny lidi na ministerstvu…
Problematika je to složitá: 1) ne vždy znamená 150 více emisí, než 130; b) ne vždy znamená vyšší rychlost více nehod; c) řidič má i při limitu 150 pořád přizpůsobit rychlost situaci okolo něho a svým schopnostem, a tak by se dalo pokračovat. Otázka zní, zda tato zákonná úprava stojí za všechny ty debaty a rizika (dobře popsaná jinými dole v diskuzi, nebudu je opakovat). Podle mého je to naprosto, ale naprosto zbytečná věc, která vlastně ničemu ve skutečnosti neprospěje. těch rizik je naproti tomu opravdu hodně, a jsou na silnicích přítomna dennodenně. Poslanci zas jednou předvedli, jak nechutně si… Číst vice »
…jde o politicke body, lide radi rychlost a auta…
Je to smutné zjištění, že žijeme v zemi, kde bezpečnost společnosti znamená méně než požitek jednotlivce z rychlé jízdy. Ano, těch lidí není zrovna málo a určitě hlasy to vládnoucím stranám přinese, bohužel.
No, to proměnné dopravní značení má i jiné využití než jen umožnění vyššího limitu (značení při opravách, kolonách, mlze atd,) takže těch 80M nejde ani celých na „zvyšování limitu“ tak to není taková pálka, za tu cenu se to aspoň v reálu vyzkouší… pokud se správně vyhodnotí získaná data (ne účelově) tak bych to viděl jako opatrně pozitivní…
Z principu je to špatně, protože se zvyšuje rozdíl mezi auty, co jedou standardně cca 120 km/h. a těmi nejrychlejšími, které pojedou cca 160 km/h. To zvyšuje nebezpečí nehody. A omračující je cena. Zbytečně vyhozených 90 miliónů už nikoho nezaráží?
Co teprve kamiony v nějakých 80-90 km/h a především neschopní řídiči, kteří jedou nalepení za takovým kamionem a pak se ho rozhodnout předjet způsobem, že to hodí do levého a pak pomalinku aby to na ně nebylo moc hrrrr začnou zrychlovat, dostanou se na nějakých 110 km/h což trvá tak 30 vteřin a velmi často tím vybrzdí kohokoliv kdo jede za nimi, protože absolutně postradají odhad.
Není to o tom, že by nechtěli být hrr, ale buď mají slabá auta, nebo se snaží jezdit „úsporně“. Jo, mám s takovými také řadu zkušeností.
Jo no, to mne vždycky „možú mory urvat“
A proč se slabým autem zpomalit na rychlost kamionu? Co takhle ho začít předjíždět dokud mám rychlost?
Například proto, že v levém pruhu si to k vám sype vláček aut, která všechna jedou kolem 145 km/h a bezpečné rozestupy neznají. V tom případě je jednak nesmíte omezit tím, že začnete kamion předjíždět pomalejší rychlostí, a jednak ani nemáte reálnou šanci se do mezery vejít, aniž by to ohrozilo/omezilo řidiče v levém pruhu.
Na druhou stranu zpomalit v pravém pruhu za kamionem a počkat si, až situace v levém pruhu umožní bezpečné předjetí i při nějakých 110 km/h, není žádná potupa, že. A zdržení na trase činí možná 15-30 vteřin.
Obecně ano, ale je to dvousečné… taky může dřívější zahájení předjížděcího manévru způsobit jeho prodloužení (doby kdy pojede levým pruhem)…
Plus tam samozřejmě v levém nemusí být vůbec ve správný okamžik místo.
Většina i těch malých a slabých aut, pokud tam dáte 4. rychlostní stupeň jsou schopna akcelerovat min. nad 100km/h, pak už pátý a dále.
Problém je ovšem v jejich majitelích, kteří si tyto vlastnosti vozidla odmítají připustit a předjíždí stále v malých otáčkách na 5. nebo dokonce 6. stupeň. Odhady vzdáleností zase souvisí s aktivním (čti dostatečně dlouhým) pohledem do zpětných zrcátek, čehož jich taky není moc schopno.
Právě proto by 150 km/h mělo být pouze na dálnicích, kde jsou 3 jízdní pruhy.
Dráha, která je třeba při zpomalení ze 130 na 90 je 38 metrů. Ze 150 je to už 78 metrů.
A to má Dacie Logan nebo Porsche 911?
Něco mezi. Důležité je, že je ta dráha dvojnásobná, ať už se jedná o dačku nebo 911.
Proto se jaksi bezpečná vzdálenost odvíjí od rychlosti jakou jedete a není dána absolutně.
Od pana Siroty z UÁMK je to trochu manipulace. Ano skandinávské země mají nejnižší nehodovost, ale zrovna dálnice v tom obecně nehrají zásadní roli, jelikož jsou z principu všechny směrově dělené silnice dálničního typu několikanásobně bezpečnější než běžné silnice v extravilánu na kterých dochází jednoznačně k nejvíce smrtelným nehodám (možnost čelní srážky, nárazu do pevné překážky, či nedání přednosti v jízdě) a na to fakt rychlost na dálnicích vliv nemá. Jinak Norsko má na dálnicích 100-110 km/h (upraveno značkou), ale Švédsko má na většině dálnic povolené 120 km/h, a pozor, na běžných silnicích mimo obec je sice legislativně 70 km/h,… Číst vice »
Ano, je to o lidech. Už jsem to tady kdysi psal… Na Balkáně (RO, BG) běžně všichni jezdí jak prasata – na běžných silnicích mimo obec i 120, v obci 80, ale ti řidiči si prostě ve všem vyhoví stylem „když chce jet tak ať si jede“ a nehodu tam prakticky neuvidíte a když ano, tak je to tak max rozbitý světlomet
Množství usmrcených osob v souvislosti se silničním provozem je tam ale pořád hrozivé vysoké.
Musím říct ze zkušenosti ,že nejlepší řidiči jsou v Itálii, jezdi ostře,ale bezpečně.Ale ona celá Evropa včetně dřív tak obávaného Polska jezdi dobře. U nás těch 150 na kvalitní komunikaci nebude problém,teď už řídí generace řidičů ,která je až na pár výjimek solidně vyježděná.Nejhorší byla devadesátá léta,to byl na silnicích opravdu mazec.
Hmm, 150+ se tady jezdí běžně už teď. Povrch místy hrbatý tak, že je to na vyražení zubů….
No nevím hrbatý, asi jezdím po jiné D3
Např u Plané n/L, další za Veselím n/L (bývalý sjezd při stavbě) – vše ve směru na CB. Stále nějaké části opravují.
Jediný hrby tam jsou přechody na mosty, třeba u Veselí.
Při 150km/h už ty hrby přeletíte, ne? 😀
Už jsem to kdysi dávno psal – zvýšení rychlosti neznamená vyšší nehodovost. Pěkný příklad na tohle je Rakousko – v roce 2018 zvýšilo limit na 120km dálnice A1 na 140 km/h na 1 rok. Výsledek? Nehodovost se citelně snížila.
Správně a nejen tam. Ještě mám někde uložený odkaz na minimálně jeden související článek.
Tak ještě že tomu rozumíte. Zvýšení rychlosti na jednom úseku opravdu nemusí znamenat zvýšení nehodovosti, ale statisticky jich přibývá. Hlavně přibývá vážnost nehod, ve 150 už to nebudou jenom odřené plechy. Největším problémem je ale rozdíl rychlostí jednotlivých vozidel. Když je mlha, vy se valíte 150 a před vámi jede kamion 80, je ta interakce s ním daleko horší než ve 140. Svým způsobem je občas lepší nemít žádný limit, než ho nastavit takto absurdně vysoko. Možná víte, že mezi Salzburgem a Rosenheimem není žádný limit, ale podle našich norem by tam mělo být max 120, a řidiči tam opravdu… Číst vice »
V mlze, pokud nemáte rozhled, samozřejmě nesmíte jet ani těch 130 a ani dnes. U 150 bude platit to samé, navíc v mlze 150 povoleno rozhodně nebude. Souhlasím, že nejlepší limit je žádný ve smyslu pevné hodnoty, pouze podle rozhledových poměrů, počasí, stavu vozovky atd. Pak odpadá falešné „jsem v limitu, jsem v bezpečí“ a především odpadají vychovávači.
Nesmíte jet, ale jedete? Jedete. Proměnné značky jsou samozřejmě něco jiného, ty myslí za vás. Obecně ale další zvyšování rychlosti není ideální. Ten sweet spot rychlosti a bezpečnosti na 120 km/ho už jsme i tak překročili
Nevím jak vy, já tedy obecně nejedu kam nevidím, nejsem blázen a nechci zabít sebe ani nikoho jiného. Naopak když je volno, dobré podmínky a technika to zvládne, proč by neměla být možnost jet legálně 150?
Značky nemají myslet za vás. Myslet má hlavně řidič a podle toho co tu plno lidí píše by nejvíc pomohlo kdyby řidičák mělo méně lidí, než to kolik se bude moct jezdit na D3.
Mají tam být proměnné značky, takže v té Vámi zmíněné mlze tam nebude 150 ale 80
Zvýšením rychlosti se snížila nehodovost? Tak o tom bych si rád něco přečetl. Nemáte náhodou odkaz? Našel jsem jen článek na českém Autoforu, ale také bez nějakých odkazů nebo statistiky.
Dle Road Safety Manual (Rune Elvik) zvýšení průměrné rychlosti v dopravním systému o 1 km/h produkuje nárůst počtu usmrcených o 3 %.
O kolik nám narostl počet usmrcených když se rychlost na dálnících zvedla ze 110 na 130? To nám taky předpovídali jaké to budou potoky krve….
To nebyl úplně jednoduchý experiment, protože zároveň docházelo k náhradě komunistických popelnic za moderní auta.
Přesně. Totéž při zvyšování z 90 na 110 na směrově rozdělených čtyřpruzích. Nejdřív strašení a potom ticho 🙂
Stejně tak je naše devadesátka v Rakousku kilo. Ale objektivně stanovit že to má být tak či onak mi přijde trochu nesnadné… 🙂
Aneb Ludva Hovorka z Houslic: ‚Cim vic golu dame, tim vic bodu mame‘ 😉
A teď si představte že ti zlí a hloupí Němci mají 100 km/h mimo obec. Tedy na těch nejnebezpečnějších úsecích. To jsou teprve jatka, jak střílet z kulometu do chodců. Není úniku.
Zajímavé, že firma Kuratorium für Verkehrssicherheit, která bezpečnost posuzovala, došla ke zcela opačnému výsledku než Vy a doporučila ministerstvu dopravy zrušit. Následně se toto opatření zrušilo. Byl i jeden chemik, který tvrdil, že kyselina sírová není žíravina, každý má samozřejmě právo na vlastní názor.
Porovnáváte mentalitu řidičů v Rakousku a pak v banánové republice.
Tak se podívejte jak v tom Rakousku ti místní jezdí. S těmi se můžeme měřit velmi „hrdě“.
V Německu je omezení na ca. 30% sítě a tato hodnota je víceméně konstantní. Kecy o omezení rychlosti tam jsou již 30 let a vždy to dopadne stejně. V Nizozemí omezení neplatí 19:00 – 06:00, a zavedeno bylo snad v roce 2019 nebo 2020 v důsledku neuvěřitelných místních zákonů, kdy emise ušetřené na dálnicích se mají přesunout do množiny emisí na bydlení a tím vlastně umožnit stavbu nových domů. Současná vláda chce uvedené kompletně zrušit, ale paradoxně místní navýšení rychlosti již nepožadují, což je s ohledem na tamější intenzity provozu zcela pochopitelné. Ten blábol pana Siroty na konci ani nemá… Číst vice »
V Německu kopou automotokluby za řidiče, u nás lezou do pozadí státu.
Jasně, a proto tady dýzla volí pět procent národa. Jsme balkán.
Ne, volí ho 5 % té části národa, která o sobě v průzkumech tvrdí, že k volbám přijde a bude jej volit. Což může být dost mimo, viz právě proběhlé volby v USA a před nimi proběhlé průzkumy.
V situaci, kdy nastupují elektromobily, je řešit emise bezpředmětné.
No u nás zrovna moc nenastupují, že..
Máte pocit, že výroba elektrické energie je bezemisní?
I ta rychlost okolo 150km/h. To by ty elektrovozy současných technologií sežralo. Další obecný efekt by byl při rychlém vybíjení, že těmto elektroautům jdou do kopru rychleji i životnosti baterií…. Takže hezky plynule 100večkou a za kamionkem, aby nám větřík pomohl….
Elektromobily zase řeší spotřebu/dojezd… Takže už tu také byl „skvělý“ nápad plošně snížit max. rychlost, aby elektromobily měly větší dojezd a spalovací motory ztratily výhodu. Inu, jak praví klasik, „každej to má v hlavě trochu jiný“.
Tam záleží, zda bude tolerance jako dosud, tedy cca +20 km/hod nebo bude těch 150 km/hod striktních.
Druhou věci je, reálně cca 10 % řidičů pojede rychleji než jezdí dnes. Ostatní pojedou stejně dle nějakého svého standardu podle stavu vozidla a schopností.
Ano legislativně by bylo žádoucí aby se postihy při překročení nad 150km/h i nadále počítaly od současných 130km/h, tedy aby limit 150km/h byl opravdu strop, ale silně pochybuji, že to tak bude.
Ve smyslu „Změřili jsme vám 160 km/h po odečtení odchylky, limit je 150 km/h, překročil jste o 30 km/h?“ 😀 To tak rozhodně nebude, to byl Kocourkov i na naše poměry.
V Německu nikdy nebyla neomezená rychlost „všude“, to je jenom česká urban legend.
A je to ideální stav, ta neomezená rychlost: jedu si v klidu svých 130 a když chci předjet někoho, kdo jede třeba 125, tak prostě pohladím plyn a na chvíli zvýším rychlost, abych v levém pruhu nezacláněl pomalým předjížděním a žádný zákon při tom neporušuji. Nemá to chybu.
Pokud někoho jedoucího 125kmh chcete předjet u nás a pojedete třeba 140, tak zákon také neporušujete. Viz výjimka pro bezpečné předjíždění.
Jaka vyjimka pro bezpecne predjizdeni?
Taková výjimka u nás bohužel neplatí a i kdyby, platila by spíš na normální silnici než na dálnici, kde za standardních okolností nehrozí čelní střet, kterému především by měla pomoci zabránit.
Třicet let dělám dopravní právo a o tomto jsem ještě neslyšel. Můžete uvést odkaz na konkrétní zákon a ustanovení?
třeba by to mohl navlíknout na krajní nouzi 🙂
To mgr. v případě dotyčného neznamená „magistr“. 🙂
No, to taky není úplně pravda, historicky byla určitá období, kdy skutečně obecná úprava žádnou maximální rychlost nestanovovala.
To historické období u nás bylo do roku 1979.
V Německu není žádná neomezená rychlost, ale je tam „doporučená maximální“ 130 km/h. Jet vyšší rychlostí není zakázáno, ale může být spojeno s právními riziky (přičte se spoluzavinění i v případě „nezaviněné“ nehody, neb dotyčný rychlejší jízdou vytvořil potenciálně rizikovější situaci).
A je to naprosto ideální. Na podobném principu funguje tolerance půl promile. Nikdo zbytečně nebuzeruje předem, ale až když se něco stane, pak o to víc. Za mě je obojí v pořádku. Takhle se člověk učí zodpovědnosti nejen za volantem, možností volby, ne zákazy a příkazy.
No a pak jsou taky místa, kde v pravým jedou kamiony, v prostředním předjíždějící kamiony, autobusy a auto co se plouží do stovky a v levým se lítá od 170 výš a není až tak snadný se tam dostat, pokud nejedeš v Tesle a nebo supersportu. Důležitý je taky to, že i tam, kde byla a třeba i dnes je neomezená rychlost ta nehodovost není nijak závratná, v drtivý většině bude vždy nižší jak u nás na dálnicích. Pokud není velkej provoz, není mlha, tak jde jet v pohodě rychleji. U nás je tedy problém, že jsme většinou ve 2… Číst vice »
Osobně zvýšení rychlosti beru jako populistické gesto vlády, nic racionálního v tom nevidím.
Proměnné značky dobíjené sluncem se tam dávají hlavně proto, aby se nemusel dělat výkop.
Holandsko zvyšuje rychlost zpět na 130 km/h .
https://www.iamexpat.nl/expat-info/dutch-expat-news/new-130-kmh-speed-limit-be-introduced-selected-dutch-motorways
(technicky vzato tam je 130 pořád, pouze přes den (6-19) je rychlost omezena na 100)
Dle značek na hranicích je na dálnicích v Holandsku 120, ale jak píšete, všude je přes den snížena na 100.
Když už, tak Nizozemsko.