Mezi Českem, Německem a Polskem vyjíždí opět turistická autobusová linka

Autobus pro mezinárodní autobusovou linku napříč třemi zeměmi. Foto: Liberecký krajAutobus pro mezinárodní autobusovou linku napříč třemi zeměmi. Foto: Liberecký kraj

Na financování linky se podílí čtyři subjekty ze tří zemí.

Po půlroční pauze se opět vrací provoz loni zahájené mezinárodní autobusové linky napříč třemi zeměmi. Spojuje Hrádek nad Nisou, německou Žitavu a polský Świeradów-Zdrój. Po celé trase bude jezdit o víkendech jeden pár spojů, mezi Žitavou a Świeradów-Zdrój tři páry spojů.

„Jízdní řád linky je stejný jako v minulém roce. Na základě připomínek cestujících však byla do trasy linky přidána zastávka Straźacka-Tewa u parkoviště nad lanovkou, odkud se dá vyrazit pěšky na hřeben hor,“ upřesňuje Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK – Koordinátora veřejné dopravy v Libereckém kraji. Na lince platit tarif IDOL nebo ceník od tohoto tarifu odvozený určený pro platby v EUR nebo PLN. Cestující mohou využít také mezinárodní turistickou jízdenku EURO-NISA-Ticket.

Pro cestující znamená linka možnost dostat se veřejnou dopravou například na nově vybudovanou stezku v korunách stromů nebo lanovkou na Stóg Izerski a odtud dále do Jizerských hor. Linka je navázaná na vlaky ve Frýdlantu a v Raspenavě.

Provoz linky 691 bude spolufinancován Libereckým krajem, okresem Görlitz, městem Bogatynia a městem Świeradów-Zdrój. Smlouva bude platit do změny jízdních řádů v polovině prosince 2022 a v případě zájmu cestujících může být prodloužena i do dalších let. Spolupráce čtyř veřejných subjektů ze tří zemí na financování autobusové linky sousedních regionů bude unikátní i v evropském měřítku. Každý z partnerů bude na svém území hradit zbývající část nákladů, kterou nepokryjí příjmy z jízdného. Na trase jezdí autobus Iveco Crossway společnosti ČSAD Liberec.

Linka byla v loňském roce velmi dobře hodnocena cestujícími ze všech třech zemí, i přesto, že loňský rok byl ovlivněn pandemií Covid-19. V souvislosti s uvolňováním protiepidemických opatření a příznivým vývojem se na nás již delší dobu obracejí obyvatelé všech tří zemí s dotazy na obnovení provozu. Věříme, že i v letošním roce si své cestující opět nalezne a s její pomocí se nám podaří turisticky zajímavé regiony v Česku, Německu i Polsku propojit,“ říká Jan Sviták, náměstek hejtmana za resort dopravy.

Provoz linky 691 začal v srpnu minulého roku společně s prodloužením linky 831a Bogatynia – Porajów – Zittau zajišťované polským dopravcem. Kvůli zpřísňujícím se protipandemickým opatřením znemožňujícím volný pohyb přes hranice však byl po třech měsících pozastaven. Stejný osud potkal o několik týdnů později i linku 831a.

Kompletní jízdní řád linky je k dispozici zde.

Tagy autobusová linka Trojzemím ČSAD Liberec Hrádek nad Nisou - Swieradów Zdrój Liberecký kraj seznam
7 komentářů