dpp

Méně evidenčních kontrol, nové auto bez velkého technického průkazu. 1. března začíná platit nová legislativa

Evidenční kontrola. Ilustrační foto: Ministerstvo dopravyEvidenční kontrola. Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy

Jde o první vlnu změn, která souvisí s novou legislativou. Má ubýt administrativy.

Od středy vstupuje v účinnost balíček změn v rámci rozsáhlé novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Přinese zjednodušení hlavně u procesu registrace vozidel a evidenčních kontrol.

„Jedním z hlavních úkolů naší vlády je výrazné zjednodušení současného byrokratického molochu. Do toho patří i významné změny v systému evidenčních kontrol a registrací vozidel. Prodloužíme platnost evidenční kontroly ze současných 30 dní na 1 rok, a to i zpětně, a rušíme povinnost absolvovat ji na konci leasingu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Prodloužení platí zpětně i pro již proběhlé evidenční kontroly. Pokud tedy například řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, platí mu nově do ledna roku 2024. Zároveň nebude nutné předkládat protokol o jejím provedení při zápisu vozidla ani při změně vlastníka či provozovatele. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

Ročně až milion kontrol

Ročně v Česku proběhlo zhruba jeden milion takových kontrol. „Nyní se tento počet výrazně sníží a lidé tak ušetří spoustu svého času i peněz,“dodal Kupka. Cena kontrol se většinou pohybuje mezi 500 až 1 000 Kč. Nově odpadá i dosavadní nutnost absolvovat evidenční kontrolu u některých úkonů. Evidenční kontrolu tak nebude třeba provádět při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, typicky po ukončení leasingu vozidla – tedy v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán jeho dosavadní provozovatel.

Jednodušší bude i rezervace registrační značky. Od 1. března si zájemci budou moci zarezervovat značku už 1 měsíc před registrací vozidla. „Usnadníme práci a ušetříme čas například autodopravcům, kteří si zařizují všechny formality spojené se zařazením nového auta do svých flotil,“ přibližuje význam této novinky ministr dopravy. K 1. 3. se též prodlužuje rezervace značky na přání při uložení značky na úřadu obce s rozšířenou působností, a to z 3 měsíců na 6.

Současně od 1. března platí, že v případě ukončení vyřazení vozidla už nebude nutné dokládat absolvování STK. Nově postačí pouze zelená karta.

Počátkem září vstoupí v platnost další řada změn, které se budou týkat především provozovatelů historických vozidel. Vše vyvrcholí 1. lednem příštího roku, kdy dojde ke zrušení povinnosti mít velký technický průkaz. Řidiči tak místo dvou průkazů budou nově potřebovat jen jeden. Malý technický průkaz se doplní o některé údaje, ostatní technické informace budou dostupné elektronicky a řidič je bude mít vždycky po ruce, třeba ve svém mobilu.

Konec velkého technického průkazu u prodeje nového auta

Majitelé nových vozů velký technický průkaz od prodejce neobdrží již od 1. března. Od prodejce nedostane velký technický průkaz, ale originál takzvaného CoC listu (prohlášení o shodě), který musí předložit při registraci vozidla. „Velký „techničák“, pokud nebyl vydán, vytisknou až při registraci vozu obecní úřady obcí s rozšířenou působností spolu s vydáním registrační značky, a to na základě dat k vozidlu, která má úřad k dispozici od výrobce/akreditovaného zástupce v elektronické podobě,“ uvedl Svaz dovozců automobilů (SDA).

Podle SDA majitelé a provozovatelé nových vozů naopak budou muset nově při přihlášení vozidla předložit originál CoC listu, což výrazně zvyšuje důležitost chránit tento dokument před ztrátou či odcizením. Další povinně předkládané dokumenty se nemění.

Tagy Ministerstvo dopravy Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích
21 komentářů