MD mění vyhlášku, už nebudou potřeba náhradní žárovky nebo nůžky

Autolékárnička, povinná výbava. Autor: MDČRAutolékárnička, povinná výbava. Autor: MDČR

Ministerstvo dopravy hodlá počínaje říjnem částečně uvolnit pravidla pro povinnou výbavu aut. Návrh na změnu vyhlášky počítá s tím, že

Ministerstvo dopravy hodlá počínaje říjnem částečně uvolnit pravidla pro povinnou výbavu aut. Návrh na změnu vyhlášky počítá s tím, že nově by už sebou řidiči nemuseli vozit náhradní žárovky nebo pojistky. V lékárničkách pro poskytnutí první pomoci by nutně nemusely být také nůžky, plastová rouška, trojcípý šátek nebo náplasti s polštářkem.

Nebude také vyžadována výměna lékárničky po expiraci jednotlivých věcí z jejího obsahu. Změny vyhlášky ještě projedná legislativní rada vlády.

Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj jsou postradatelné i nůžky.

Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) zjednodušuje a zpřesňuje také povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu, jako je příruční zvedák.

Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,“ dodal ministr.

Reflexní vesta, povinná výbava. Autor: MDČR
Reflexní vesta, povinná výbava. Autor: MDČR
Tagy lékárnička Ministerstvo dopravy povinná výbava
16 komentářů