Automobily

MD mění vyhlášku, už nebudou potřeba náhradní žárovky nebo nůžky

Autolékárnička, povinná výbava. Autor: MDČR
Autolékárnička, povinná výbava. Autor: MDČR

Ministerstvo dopravy hodlá počínaje říjnem částečně uvolnit pravidla pro povinnou výbavu aut. Návrh na změnu vyhlášky počítá s tím, že nově by už sebou řidiči nemuseli vozit náhradní žárovky nebo pojistky. V lékárničkách pro poskytnutí první pomoci by nutně nemusely být také nůžky, plastová rouška, trojcípý šátek nebo náplasti s polštářkem.

Nebude také vyžadována výměna lékárničky po expiraci jednotlivých věcí z jejího obsahu. Změny vyhlášky ještě projedná legislativní rada vlády.

Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj jsou postradatelné i nůžky.

Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) zjednodušuje a zpřesňuje také povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu, jako je příruční zvedák.

Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,“ dodal ministr.

Reflexní vesta, povinná výbava. Autor: MDČR
Reflexní vesta, povinná výbava. Autor: MDČR
16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
liberal shark

Co nám úředníci MD nadělí místo toho ? Povinné analyzátory dechu, e-call a tenzometr na sedadle ?

AAA

časem bezpochyby

Petr.R

v bmw mám runflaty s hlídáním, rezerva se konstruktérům nevešla a ani hever, xenony se už dávno nevozí a led světlo není žárovka. Ale netechnicky vzdělané na md řada řidičů nebude poslouchat a ten klíč s ořechem bude vozit na ty bezpečnostní šruby a matice i když mám plnou asistenci. Ale zase mně nikdy nestavěli netechnicky zdatní policajti a nechtěli abych jim na motorce ukázal pojistku, když tam to hlídá počítač. Tak nevymýšlet blbosti a školit policajty aby logicky přemýšleli.

AAA

Nebude také vyžadována výměna lékárničky po expiraci jednotlivých věcí z jejího obsahu

…. to ale nebylo vyžadováno nikdy. Stačilo vyměnit tu jednotlivou expirovanou věc. Teď to tedy bude jak?

Jen tak

bude to stejne. to jen novinari v tom občas plavou. nejen tady, ve vedlejších „mainstreamových“ to zase podali, ze konecne od letoska nebudeme muset vozit rezervu, pokud budeme mit lepici sadu / kompresor. ackoli to plati uz par let.

AAA

to ale teď platí jen pokud už to tak bylo schválené z výroby nebo u starších aut k tomu dal výrobce / dovozce souhlas. takže opět je teď otázka, co bude platit nově.

Zvoník

Omezení vybavení lékárničky je hlavně potřeba humanitárně, morálně a logicky okecat. Pravý důvod je, že lidí – řidičů je dost a tak úbytek horším ošetřením prakticky nikoho z cizích lidí nebolí… Natož zdravotní pojišťovnu…

Šalinář

Konečně zmizí absurdita, kdy řidič, ačkoliv má všechna světla LED, musí vozit žárovky…

AAA

A jaký typ žárovek jste tedy v takovém případě vozil? Nebo jen tak blbě plácáte?

Stan

Tohle téma se týká pouze řidičů a to vy nejste…

§ 32 Povinná výbava motorových a přípojných vozidel
(1) Pro vozidla kategorií M a N se požaduje vždy tato výbava:
b) po jedné náhradní žárovce (výměnného zdroje světla s výjimkou výbojek) od každého druhu užívaného v zařízeních k vnějšímu osvětlení a ke světelné signalizaci a nářadí nutné k jejich výměně, s výjimkou zvláštního světelného výstražného zařízení.

Petr.R

jaký auto má vechny světla led?

Jen tak

Spousta moderních aut už má LEDky i v brzdách , blinkrech apod.

Petr.R

Nevím co je to moderní auto, já chci vědět typ auta a najdu už si to jestli to má v exterieru všechny ledky. A ještě se může stát, že typ auta ještě má nějaký výbavy a u tych nižších budou žárovky.

Jen tak

Péto, nic si nehledej. ber to jako fakt – prostě jsou auta, která jsou kompletně LED. tečka.

Petr.R

já jako automechanik mně to zajímá kde se ty auta vyrábí.Mám přístup i na neveřejný katalogy a tak si můžu vše najít. Mám taky moderního citroena a žárovek je tam dost i dost ledek a led panelů, ale mám prostřední výbavu, že zadní lampy nejsou led, kdežto 12 roků bawor má jen v zadu led koncový a jen třetí brzda je s ledek. Kdybys napsal myslel jsem touratega ve výbavě xx tak to beru, ale jak jsem psal musel bych to prolustrovat.

Ondra

Já mám Audi A6 C7/4G a mám auto komplet v led, včetně předních kde mám matrix světla.