Marné hledání: Vědci v pražské MHD koronavirus nenašli

Odběry vzorků v pražské MHD. Pramen: DPP - Petr HejnaOdběry vzorků v pražské MHD. Pramen: DPP - Petr Hejna

Výzkumníci odebírali vzorky například z madel dveří, svislých tyčí, dotykových displejů nebo tlačítek Stop.

Zpět na článek
38 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David M

Alespoň je vidět, že opatření fungují. Já jen doufám, že se nošení roušek stane normální věc. Žil jsem v Asii a tam, pokud je někomu špatně, ale prostě do práce musí, tak si vezme roušku z ohleduplnosti. Snad si příští chřipkovou sezónu budou i u nás lidi brát roušky, když se nebudou cítit zdraví.

Hans

Bohužel mezi vědou a real-politikou je u nás velký rozdíl. Samozřejmě se moc dobře vědělo jaká opatření a kdy se mají udělat, ale lidská hloupost dominuje českému prostředí. Pandemie není vynálezem posledních dvou let. Buďme rádi, že se alespoň v hromadné dopravě podařilo udržet potřebný standart.

John334

Moc nechápu, proč je v nadpisu „koronavirus nenašli“, když pak v textu je „Ze všech 558 vzorků pouze šest vykazovalo stopy biologického materiálu viru.“ To je snad jasný, že virus na vzduchu nevydrží dlouho životaschopný…

DOPRAVAK 01

Když si někdo objedná službu a očekává nějaký výsledek, dostane za své peníze něco jiného, než původně očekával?

Diesel

To tam hledají v pravou chvili s denním republikovým přírůstkem 200 nakažených. Tyhle průzkumy tam měli dělat v únoru.

Grossák

Nejdříve číst, pak diskutovat.

Samo

Bolo by zaujímavé to porovnať so situáciou bez rúšok. Predpokladám že výsledky by boli prakticky totožné, súdiac podľa vývoja v štátoch kde sa nenosili, alebo aj leta 2020 v ČR.

Tomáš Záruba

Tak hlavně že stále probíhá pokus o vraždu veřejné dopravy v podobě náhubkové povinnosti… A všichni se tváří, jako že to je OK a že to tak snad má zůstat nafurt nebo co.

Ještě pár týdnů a obávám se, že škody napáchané vyháněním cestujících budou již nevratné. 🙁

Miky

Tak snad bude v létě takové vedro, že to lidi donutí se proti tomu nesmyslu vzbouřit (kromě Svědků kovida, kteří radši zkolabují, než by zahodili posvátný artefakt). Vláda pak obecně nedodržovanou restrikci s odkazem na „dobrou epidemickou situaci“ zruší. Ale obráceně to nebude, je to jako se zvýšením platu, taky za Vámi nepřijde šéf a neřekne: „Hele Tomáši, ty bys zasloužil zvednout pořádně plat, co říkáš?“

Tomáš Záruba

Co pozoruju, tak přinejmenším v dálkovce už se to odkládá, ale takovým nějakým „nenápadně, neprovokovat“ stylem. Ale v MHD to mají furt skoro všichni a půlka lidí v tom i třeba čeká na bus na zastávce, což tedy raději nekomentovat…

Že doteď všichni řešili hlavně děti ve škole to samozřejmě chápu. Ale bohužel to částečně bylo i proto, že tam ten střet byl nevyhnutelný (nešlo to „obejít“). Zatímco u VHD to hodně lidí řeší tím, že prostě sedne do auta a neřeší to, což je právě nebezpečí, že se pak už prostě nevrátí.

Miky

V MHD je to tedy dost depresivní pohled, připadám si tam jako v nějakém katastrofickém sci-fi filmu. Ale hlavně to snadné podvolení se očividně nesmyslné buzeraci mě děsí. Befehl splnit, aby se pán nezlobil a nakonec přesvědčit sám sebe, že to tak je vlastně dobře, asi Stockholmský syndrom? A máte pravdu, radši poslední rok a čtvrt místo VHD jezdím (nerad) autem nebo jdu pěšky a jedu na kole, než tahle dystopie.

Lektor

Za sebe mohu říct, že dokud budou ve veřejné dopravě na obličeji ten nesmysl, tak mě tam nikdo neuvidí. Je to ten nejlepší způsob jak asocializovat společnost. Bez úsměvu není radost ze života.

Dachs

Utíkají tržby, vidí, kolik lidí si stále ještě nekoupilo roční kupon. Praha nemohla ohlásit zdražení kuponů v čase, kdy tak velký počet lidí jednoduše váhá. Všichni počítají obří ztráty, ale s neobyčejnou servilitou přejali restriktivní dikci. Nikdo v dnešní opatrné době totiž nevznese protest a nepoukáže na ekonomickou spirálu, aby si proti sobě nenamířil hněv a výčitky strážců nových pořádků. Ne, nasazené roušky nebo respirátory nepatří mezi základní hygienická pravidla. V horku nadělají více škody než užitku (snížení kardiopulmonálního výkonu, problémy souvisejí s acidifikadací krve…). Je to něco nenormálního a co je akceptovatelné po dobu nezbytně nutnou, kdy obezřetnost a… Číst vice »

Tomáš Záruba

Podpis.

xyz

Jen tak pro zajímavost dodám, že např. loni v létě bylo Česko jediné z okolních zemí, kde roušky ve veřejné dopravě nebyly (vyjma Švýcarska v červnu + na začátku července, poté byly opětovně zavedeny).

Jinak loni i přes léto roušky povinné přinejmenším v: SK, HU, AT, FR, LU, BE, NL, DE.

Mirek

Přesně, taky vlakem už jezdím jen minimálně. Když už má člověk auto…, proč by si měl nechat kálet na hlavu.

Jan

To, že se covid nepřenáší tím, že se v metru něčeho chytnete, se ví už dlouho. Tento výzkum to akorát potvrdil.
Dezilfekce všech povrchů a ruk každých pět minut nám přinese tak možná dezinfekci-odolné bakterie, ale na covid to vliv bohužel nemá.

Pezos

Že se covid nepřenáší povrchy někdy v únoru potvrdilo třeba americké CDC.

Vlastně to bylo docela jasné už loni. Protože výzkumníci tvrdící, že korona zůstává dlouho na površích, už tehdy dostali čočku, že to zkoumali ve značně nestandardních podmínkách.

Jan

Úplně na začátku to jednoznačné nebylo. Takovýto výzkum rozhodně má smysl, ale bohužel v tomto případě to má dvě vady na kráse: a) je to asi tak rok pozdě a b) i kdyby to udělali dřív, tak to úřady budou stejně ignorovat.

jura

Slava. Muzeme odlozit nahubky.

Greyfin

Nečteš pořádně ? V textu je uvedeno….za dodržení základních hygienických pravidel… což znamená i roušky, aspoň v současné době.

Martin

Coz nic nerika, i kdyz vim, ze je to tak mysleno, tak zakladni hyg. navykem pred covidem bylo napr. myti rukou,…
Ale je jasne, ze je tim myslen nahubek a desinfekce…

Jakub P

Zas umejt si po cestě (ať už VHD nebo vlastním dopravním prostředkem) ruce je celkem dobrej návyk, covid-necovid…

Miky

Muzeme? Ne! Musime! Protoze nikdo jiny to za nas neudela.

Tomas

to, ze nenasli covida na tycich nijak nesouvisi s rouskama – pokud tam bude sedet nekdo s covidem bez rousky, tak jsou ti ciste tyce platne jak mrtvemu zimnik

Jiří Kocurek

To sice ano, nicméně z toho lze vyvodit, že nakažených je naprosté minimum.

Frantisek

Hledali i ve vzduchu. Vše mrtvé. Jasně, že když se někdo bude intenzivně vybavovat a jiný bude nepřiměřeně blízko, může se něco přenést – dokonce i přes respirátor.

Jakub P

Jo, hledali i ve vzduchu, ale hledali v době povinných respirátorů. Takže dobrá zpráva to je, vyvozovat z ní možnost odložit v MHD respirátory je kravina – důvodem, proč odložit v MHD respirátory bude dostatečnej a dostatečně dlouho udrženej pokles případů v populaci (k čemuž naštěstí celkem míříme taky), ne tenhle výzkum, ten je příznivej z jiných důvodů.

Miky

K tomu poklesu už jsme domířili dávno předávno, dílem díky promoření a dílem díky počasí, určitě ne obřadním nošením dusících pomůcek plných infekce. Ale pokud věříte, že není viru kromě kovidu a respirátor je jeho prorok, tak si jej noste dál.

Jakub P

Píšu jen to, že možnost odložit respirátory nemůže být dána výzkumem, kterej nenašel covid ve vzduchu v době, kdy byly respirátory povinný. Možnost je odložit musí být založena na tom dostatečným a nějakou dobu udrženým poklesu. A přijde mi taky dost jednoznačný, že tím směrem aktuálně směřujeme. Díky očkování, díky počasí, bohužel i díky promoření, který stálo spoustu životů a trvalejch následků a dalších škod a zdaleka nebylo v takový míře nutný. Jestli už tam dávno jsme nebo se tam teprv dostanem přiznám se nevím, to si jako laik narozdíl od vás určit netroufnu. Vím, jak dopadlo při zpětném pohledu… Číst vice »

Miky

Zkuste se pobavit s několika lékaři (nezávisle na sobě), jak funguje ochrana pomocí roušek, v principu uslyšíte totéž. Pochopitelně šamani typu pana Smejkala, Kubka či Kulvajta pojedou svou dál, to už je příliš rozjetý vlak. Máte pravdu, že zmíněný výzkum přímo nesouvisí s nesmyslnou povinností dusit se v respirátorech v MHD. Nicméně jak vidno dle masivního testování, tak i tento virus je silně sezónní, proto považuji za legitinmní se ptát, proč je zdraví lidí stále dál poškozováno odpíráním přísunu vzduchu. Proč? Qui bono?

Y.K.

Jak funguje podle lékařů? Nechybí vám tam jádro sdělení?

Miky

Jako nelekar bych to pouceni, ktereho se mi dostalo, shrnul do konstatovani, ze negativni dopady na zdravi vysoce prevysuji riziko infekce. A dale, ze ucinnost toho druhu „ochrany“ se pri tomto konkretnim pouziti limitne blizi nule. Z toho dovozuji, ze se zrejme jedna o nejaky druh symbolu, fetise nebo talismanu, chcete-li a je to spise zalezitost pseudonabozenska resp. ideologicka nez zdravotne-hygienicka.

Jakub P

Zajímavé. Moji kamarádi lékaři a záchranáři mají na ten poměr rizik naprosto odlišnej pohled. Jo, není dobrý snažit se v tom podávat extrémní sportovní výkony. Takže pokud je pro někoho jízda MHD extrémní sportovní výkon, může to být problém. Ale to snad je minimum lidí. Ostatně taky tyhle ochranné pomůcky běžně v práci používají dlouhodobě a dělali to v případě rizikových pacientů dávno před pandemií Covidu. třeba i v kombinaci s jednorázovými netkanými overaly (kdo tento vpravdě pekelný oděv někdy měl na sobě v létě, může potvrdit, že to funguje jako sauna do pár minut, nějaký respirátor je proti tomu… Číst vice »

Y.K.

Aha, tak to neříkal lékař, ale JPP „slovy virtuálního lékaře“, zřejmě někde na sítích, kde se odhaluje skutečná pravda. Očkování počítám také nemáte.

Možná byste měl prohodit slovo se skutečnými lékaři z oboru nebo prolistovat fundovanou literaturu.

Tomas

hele, a proc teda ti doktori operujou v rouskach? 😀

Miky

Oprace ve sterilni rousce je neco jako jizda metrem s proslintanym respiratorem? Ty hele 🤔

Y.K.

Jeden by myslel že počáteční stav je +- shodný.