egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Dopravci Tramvaje Železnice

Mapy Google ukazují nově i vlaky či příměstské busy v PID, chystá se ukazatel polohy

Data o jízdních řádech a mimořádnostech v aplikaci Mapy Google. Foto: Ropid
Data o jízdních řádech a mimořádnostech v aplikaci Mapy Google. Foto: Ropid

Cestující v Pražské integrované dopravě (PID) mají nově možnost vyhledávat všechna spojení včetně aktuálních informacích o zpoždění přes Mapy Google. Ke spojům Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) nově přibyla i data za vlaky nebo autobusy soukromých dopravců.

Data o jízdních řádech jsou zároveň dostupná veřejně každému, objevují se tak i v mnoha dalších aplikacích, například v mapách nebo mobilní aplikaci od Seznamu. „Pražská integrovaná doprava je tak prvním systémem v ČR a jedním z mála dopravních systémů ve střední Evropě, který poskytuje aktuální reálná data o provozu ve strojově čitelném formátu,“ řekl ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Základem je soubor s jízdními řády, který Ropid poskytuje ve formátu GTFS. „Při jeho tvorbě jsme vyšli z datového formátu, který publikuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, a vylepšili jej o další důležité funkce, jako jsou jízdní řády vlaků nebo informace o ceně jízdného. Po domluvě s DPP jsme použili tento vylepšený datový zdroj i na mapu Google,“ popisuje Zbyněk Jiráček, specialista ROPID na problematiku otevřených dat.

Díky napojení na databázi mimořádných událostí v provozu, kterou společně využívají dispečinky Ropidu a DPP dochází i k publikaci dat v reálném čase o aktuálním provozu v podobě textových upozornění u dotčených linek (tzv. „travel alerts“). Cestující plánující si svou cestu je v případě mimořádnosti upozorněn, že na jeho trase hrozí problémy.

V Mapách Google jsou nově vlaky  i autobusové linky soukromých dopravců, které jsou zapojeny do dispečerského systému Ropidu. Jde hlavně o příměstské linky, u kterých se tak ukazují aktuální zpoždění. Hlavními uživateli dat v mapách Google jsou především turisté, kteří nepoužívají lokální aplikace a své trasy si plánují na mapách. Ti mohou nyní těžit z nově dostupných informací a být na svých cestách upozorněni na problémy.

Nová data nicméně mohou být zajímavá i pro místní uživatele prostředků PID, kteří dnes využívají převážně služeb celostátní aplikace IDOS. Zatímco zpoždění již dnes v IDOSu zjistíte, upozornění na problémy na trase nebo na neodjetí spoje v něm prozatím nenajdete. Vyhledávač spojení Googlu navíc umí informace o mimořádnostech a zpožděních započítat i do samotného plánování trasy a může tak cestujícímu navrhnout alternativu.

Praha chystá i další rozšíření informací o dopravě. Nově by měly vidět také i polohu vozidla. „Naší prioritou je co největší otevřenost dat o životě ve městě, proto chceme v tomto nastoleném trendu pokračovat, zejména v otázce co nejrychlejšího zpřístupnění aktuálních dat o polohách vozidel pražského DPP, což je pro cestující naprosto zásadní informace,“ dodává náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr. U vlakových linek má Ropid již dnes data o polohách k dispozici pro účely dispečinku, jsou však ve velmi odlišném formátu a jejich zpracování ještě nějaký čas potrvá. U DPP Ropid čeká, až je dopravce uvolní.

Data o jízdních řádech ve formátu GTFS jsou veřejně dostupná každému. Díky tomu již dnes vzniká mnoho zajímavých aplikací, z nichž si každý může vybrat svou oblíbenou. Data o aktuálních mimořádnostech a polohách spojů plánujeme zveřejnit v nejbližší době v rámci Datové platformy Operátora ICT „Golemio“.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Zpoždění i mimořádnosti u vlaků lze zjistit v ČD Můjvlak už léta, zpoždění vlaků i regionálních autobusů a mimořádnosti v PID, Lítačka, resp. IDOS. Měli přidat aspoň tramvaje, bez toho žádný přínos proti dosavadnímu stavu.

Jakub

Samozřejmě. V mapách Google jsou tyto funkce ale poprvé uceleně, doposud chyběly. To je smysl článku. Tramvaje Google samozřejmě umí také. Jde i o cizince, kteří přijedou a logicky se neorientují v české veřejné dopravě. Takto zadají start a cíl a mapy je navedou linku po lince včetně konkrétních nástupišť. Tyto funkce ale fungují i pro běžné uživatele. Ukazují před koncem pravidelné směny očekávaný příjezd domů včetně případného zpoždění a pěší chůze až do domu a dokonce i porovnání např. auto vs vlak. Já takto například vidím, že vzniklo zpozdění na trati a že se do Lysé nad Labem dostanu… Číst vice »

Jan Tichavský

A umí taky s tím zpožděním počítat? Napíšou že nějaký přípoj už nestihnu a jízdní doba se mi může prodloužit třeba o hodinu a měl bych dojet raději jiným způsobem?

Bdtax Fan

Gratuluju Ropidu ke skvělému počinu! Opravdu hodně málo systémů veřejné dopravy mimo USA (a v USA jsou zase ty systémy samy o sobě nepoužitelné, takže tam jim nepomůžou ani data) poskytuje otevřeně (a ve formátu do Google map) tak ucelená data jako zpoždění, výluky nebo čísla nástupišť. Když v nějakém městě funguí, tak jásám. Použitelnost VHD v neznámém prostředí obvykle posunují na úplně jinou úroveň!

Jen tak

Jen mala technicka… vlaky pidu jsou tam uz docela dlouho

Jakub

To bych neřekl. Pár měsíců zpět nás Google hnal do Českého Brodu z Hlavního nádraží metrem + třemi autobusy, vůbec neuměl příměstské vlaky.

železničář v důchodu

Možná šlo i o to, kde jste měl v Českém Brodu konkrétní cíl cesty.

ApolloXI.

Orwell musí mít neskutečnou radost. A ti co tak rádi buzerují druhé taky.

Miguel Sanches

Jistě, radši ať lidi mrznou na zastávkách, než aby věděli, že jim ten bus nepřijede…

Jen tak

Jak s tim souvisi orwell?

VRT

Co prosím? Šlo by to nějak rozvést?

Jen tak

Asi každý zná Orwel a 1984 …

…nicméně .. ono jde o to rozvést tu souvislost.

thegrid

To nejde, někteří myslí nahlas ale ztrácí přitom nit se souvislostmi. Žádný argument není.

Ondra

V zásadě se nic proti dosavadnímu stavu nezměnilo, informace již dostupné veřejně byly. Takže jestli máte na mysli, že někdo bude na základě sledování zpoždění z domova psát stížnosti na dopravce, tak to mohl už teď.