Mapy Google ukazují nově i vlaky či příměstské busy v PID, chystá se ukazatel polohy

Data o jízdních řádech a mimořádnostech v aplikaci Mapy Google. Foto: RopidData o jízdních řádech a mimořádnostech v aplikaci Mapy Google. Foto: Ropid

Cestující v Pražské integrované dopravě (PID) mají nově možnost vyhledávat všechna spojení včetně aktuálních informacích o zpoždění přes Mapy Google.

Cestující v Pražské integrované dopravě (PID) mají nově možnost vyhledávat všechna spojení včetně aktuálních informacích o zpoždění přes Mapy Google. Ke spojům Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP) nově přibyla i data za vlaky nebo autobusy soukromých dopravců.

Data o jízdních řádech jsou zároveň dostupná veřejně každému, objevují se tak i v mnoha dalších aplikacích, například v mapách nebo mobilní aplikaci od Seznamu. „Pražská integrovaná doprava je tak prvním systémem v ČR a jedním z mála dopravních systémů ve střední Evropě, který poskytuje aktuální reálná data o provozu ve strojově čitelném formátu,“ řekl ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Základem je soubor s jízdními řády, který Ropid poskytuje ve formátu GTFS. „Při jeho tvorbě jsme vyšli z datového formátu, který publikuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, a vylepšili jej o další důležité funkce, jako jsou jízdní řády vlaků nebo informace o ceně jízdného. Po domluvě s DPP jsme použili tento vylepšený datový zdroj i na mapu Google,“ popisuje Zbyněk Jiráček, specialista ROPID na problematiku otevřených dat.

Díky napojení na databázi mimořádných událostí v provozu, kterou společně využívají dispečinky Ropidu a DPP dochází i k publikaci dat v reálném čase o aktuálním provozu v podobě textových upozornění u dotčených linek (tzv. „travel alerts“). Cestující plánující si svou cestu je v případě mimořádnosti upozorněn, že na jeho trase hrozí problémy.

V Mapách Google jsou nově vlaky  i autobusové linky soukromých dopravců, které jsou zapojeny do dispečerského systému Ropidu. Jde hlavně o příměstské linky, u kterých se tak ukazují aktuální zpoždění. Hlavními uživateli dat v mapách Google jsou především turisté, kteří nepoužívají lokální aplikace a své trasy si plánují na mapách. Ti mohou nyní těžit z nově dostupných informací a být na svých cestách upozorněni na problémy.

Nová data nicméně mohou být zajímavá i pro místní uživatele prostředků PID, kteří dnes využívají převážně služeb celostátní aplikace IDOS. Zatímco zpoždění již dnes v IDOSu zjistíte, upozornění na problémy na trase nebo na neodjetí spoje v něm prozatím nenajdete. Vyhledávač spojení Googlu navíc umí informace o mimořádnostech a zpožděních započítat i do samotného plánování trasy a může tak cestujícímu navrhnout alternativu.

Praha chystá i další rozšíření informací o dopravě. Nově by měly vidět také i polohu vozidla. „Naší prioritou je co největší otevřenost dat o životě ve městě, proto chceme v tomto nastoleném trendu pokračovat, zejména v otázce co nejrychlejšího zpřístupnění aktuálních dat o polohách vozidel pražského DPP, což je pro cestující naprosto zásadní informace,“ dodává náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr. U vlakových linek má Ropid již dnes data o polohách k dispozici pro účely dispečinku, jsou však ve velmi odlišném formátu a jejich zpracování ještě nějaký čas potrvá. U DPP Ropid čeká, až je dopravce uvolní.

Data o jízdních řádech ve formátu GTFS jsou veřejně dostupná každému. Díky tomu již dnes vzniká mnoho zajímavých aplikací, z nichž si každý může vybrat svou oblíbenou. Data o aktuálních mimořádnostech a polohách spojů plánujeme zveřejnit v nejbližší době v rámci Datové platformy Operátora ICT „Golemio“.

Tagy Dopravní podnik hl. města Prahy dpp Mapy Google Pražská integrovaná doprava ropid zveřejňování jízdních řádů
15 komentářů