Maledivy jako únik před nouzovým stavem. Počet českých návštěvníků na ostrovech stoupl o dvě pětiny

Maledivy. Foto: Dronepicr / Flickr.comMaledivy. Foto: Dronepicr / Flickr.com

Maledivy jsou jednou z mála zemí, která aktuálně příliš neomezuje cestovní ruch, stačí jen 4 dny starý test.

Zpět na článek
66 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota

Takže vlekaři, hoteliéři, restauratéři a komedianti teď brečí na Maledivách jak jsou na tom špatně, nemají na elektřinu a obživu.

abc

500 000 statnich zamestancu se ma stale dobre , tak proc ne xd

Greta

Dobře se má každý, komu funguje byznys, to znamená kromě hoteliérů, hospodských, autobusák, aerolinek a divadelníků prakticky všichni. Navíc ušetří za hospody a divadla, tak co by neměli pár tisíc na Maledivy.

Jenda

Ono už je těch ekonomicky výrazně zasažených domácností přes 40 %. Krize i kdyby jednoho jediného ekonomického sektoru se časem zákonitě rozleze do dalších sektorů. Nejprve do těch přímo návazných a posléze i do ostatních. Ovšem máte pravdu, že těm zatím nezasaženým domácnostem úspory naopak rostou, protože není za co utrácet.

Frequn

good joke…

Richard

Na Zanzibar je to nasobne Vic lidi,co lita z CR a Slovenska tuto zimu. Emirates a Qatar lety plne obsazene. Od 5.2. je nutny test pred navratem do CR. Ale kdo chce ,ten si letenku koupi. Ceny letenek na Maledivy a Zanzibar jsou vyrazne drahsi,ale letadla litaji plna. Byl jsem na Zanzibaru v lednu,a super.

poletucha15

Proc jste tak nezodpovednej a litate na dovolenou? Proc ohrozujeze ostatni svym nezodpovednym chovanim?

Mate bejt doma na zadku!! Diky Vam tu budeme mit za chvili dalsi opatreni!!!!!
(Ironie)

Jaaa

Jako ironie hloupé. Když si test udělá a je OK, tak nevidím nikde problém.

Mad_Majk

Na Maledivy letadla opravdu plná nelétají. QR na začátku února letadlo do MLE plné zhruba z 1/3, zpět podobně.

Martin Csabo

To by chtělo nějakou přimou linku

Eda

Pardubice (Praha-východ), staré téma 🙂

Mat

Škoda, že neexistuje žádný přímý let. Je to 600 lidí z ČR týdně, kdyby si Smartwings pronajali jedno dálkové letadlo a točili Maledivy a Zanzibar, mohli s tím mít úspěch. Ty přestupy jsou obzvlášť v momentální situaci nanic…

Tomas

to je spise pohadka … ta poptavka je dost nerovnomerna, nekdo jede na tyden, nekdo na deset, nebo na 14 dnu apod

takze tech 600 tydne v podstate znamena poptqvlu rozprostrenou do 4 pripadne 5 dnu v tydnu, takze neco malo pres 100 lidi. to dalkovku nezaplati

kulhán

Tak by se jejich pobyt přizpůsobil letovému řádu pokud by to bylo levnější a časově méně náročnější, tak to by problém nebyl. Problém je ten, že nikdo neví co bude zítra, natož za týden, dva.

Tomas

zrovna maledivy nejsou destinace, kde by lidi koukali na cenu a resili “levnejsi” .

a myslet si, ze by se jejich pobyt peizpusoboval letovemu radu? no, u par mozna, ale tim bys ti dalkovku zabil uplne, bo bys pocet cestaku smrskl na 50/den . a mas po dalkovce

Nekdo

a to klidně jsou, i na náhodně zvolených 10 dnů v březnu tam vidím hotýlky, penziony a b&b kolem 10000,- pro dva a s výborným hodnocením.

Mad_Majk

To ale pak znamená na vlastní pěst si zařídit také transfer z letiště na danyl atol. Což znamená třeba u leteckého transferu na některý z těch bližších cenu okolo 280 USD/rt/osoba , na některé je možné využít speedboat, tam se pak pohybujete v cenách od 50-100 USD/rt/osoba .. další věc je, že tyto b&b apod. jsou většinou na atolech, které obývají místní, takže jsou zalidněné, zastavěné a je to spíš něco na styl Srí Lanky a do Malediv z katalogů to má daleko. Ale proti gustu..

Samo

Problém je že Maldivy nie sú práve lacná destinácia, takže som si nie istý koľko ľudí by tam malo záujem cestovať práve so Smartwings.

kulhán

To je utopie.
1.Nikdo jim nepronajme za jejich situace letadlo.
2.Přetypovaní nebo přeškolení pilotů stojí raketu a je mimo ČR, takže problémy….
3.Nejsem si jist jestli jsou schopný konkurovat cenou.
4.Vypukne tam epidemie a můžou to odpískat a možná dřív než by to začalo.
To může lítat jen někdo, kdo má na to éro a lidi.

Myšpul

Pár letů na Maledivy se Smartwings nedávno proběhlo normálníma 737, samozřejmě s mezipřistáním na RKT, letadlo tam zůstala, resp. přeletěla tuším na Šrí Lanku.
Teď je třeba letadlo Smartwings OK-TSS na Zanzibaru, to zase mělo mezipřistání v Hurgadě.

Blanka

Nechte to na Emirates. Bude to jistejsi a vice v pohode 😉

Nekdo

hmm, jestli máte na mysli přímý let, tak to zcela určitě vylučuje QS. oni tohle jaksi neumí, jenom hopsání přes několik mezipřistání…

Samo

Už som to písal predtým, turizmu pomáha čo najviac otvoriť, nie vymýšlať nezmysly s „bezpečnou“ dovolenkou. Nikto z ľudí ktorí chcú cestovať nemá záujem chodiť na pláž v rúšku a z reštaurácie si brať take away. Ľudia počas pandémie cestujú tam kde sa dá žiť normálne. Rozvoľnenie je najlepšia stratégia 🙂

Mňa žiaľ odrádzajú tie rúška v lietadle, preto sa zatiaľ presúvam len v rámci Európy, kde to ide autom (ale aj tu sú dobré možnosti :)).

Jenda

Hysterici tohle nechtějí slyšet. Je uspokojí jenom to, když trpí všichni. Ale reálně je to přesně jak říkáte, lidi koukají po takových destinacích a platí takové peníze za letenky, jaké by je dřív nikdy nenapadly. Jediné kritérium pro výběr je možnost normálně žít.

Jaaa

Co to melete?
Jasně že každej hledá místo, kde se dá normálně žít.

Ale toho otevřením ČR fakt nedosáhnete. Maximálně vám zavřou hranice všichni okolo a zase budete mít prd.

Jan

Trpí všichni, protože na to všichni kašlou. Podívejte se na Nový Zéland. Populace poloviční, ale zvládají to cílenými trvdými opatřeními. Chvíli se to musí vydržet, ale pak není problém chodit klidně i na fotbal. Třeba dnešek: There are 6 new cases of #COVID19 in managed isolation, four of which are historical. There is one new community case, linked to the Auckland February cases, who is already in quarantine.

U nás se hlásí minimum kontaktů, pozitivita testů je 30%+, lidi se schází navzdory opatřením, očkovat se taky moc nechceme, tak se nemůžem divit, že se toho viru v dohledné době nezbavíme.

K.S.

Víte proč se hlásí minimum kontaktů? Protože buď si to lidi managují ve firmě sami bez hygieny, což ale vyžaduje jistou inteligenci zaměstnanců, nebo by hlášení kontaktů některé lidi dostalo do existenčních problémů. A není jich zrovna málo a řekl bych že se to bude slušně krýt s těmi nejpostiženějšími regiony. Ochota hlásit kontakty by byla někde jinde, kdyby už před půl, tři čtvrtě rokem byla schválena plná kompenzace.

Další věc je že jenom člověk neznající ani elementární základy psychologie si myslí že se lidi nebudou stýkat celý půlrok a dodržovat opatření když vládní persony nejsou ani za mák příkladem.

Tomas

Jaké ceny platí lidi za letenky? Letenky jsou levnější, než obvykle…. takže, je vcelku logické, že je platí.

Jakub P

Jasně, ať nemocnice kolabujou, lékaři maj do konce života noční můry, lidi, kteří si v tý loterii vylosujou těžkej průběh umíraj nebo maj těžký dlouhodobý následky. Hlavně abyste se vy nemusel omezovat ani tak minimálně jako je rouška v obchodě a hromadný dopravě a jídlo z restaurace snědený doma.

Setapouch! Sobý Hnusec! …

Samo

Ukľudnite sa a pozrite si ktorý štát je best in covid. Drakonické opatrenia očividne nie len vami popisovaným dôsledkom nezabraňujú, ale dokonca ich možno zvýrazňujú. O sociálnych dopadok opatrení ani nehovorím.

V štáte kde som sa momentálne odpratal sa rúška nikdy nenosili, aj tie reštaurácie sú otvorené a predstavte si že tu umrela tretina ľudí oproti ČR.

Jakub P

Jo, to, že ve Švédsku s jejich zdravotnictvím, hustotou obyvatelstva a mírou ochoty dodržovat i doporučení (nejen nařízení) na tom jsou líp než ČR, je jednoznačnej důkaz, že roušky jsou nanic nebo dokonce kontraproduktivní. Výše zmíněné a další faktory to nijak neovlivňují a nemohly ten výsledek zvrátit. Je to jen a jen tím, že nenosí roušky. Že další evropský země (kde byly třeba roušky v obchodech povinný i přes léto) jsou na tom ještě líp, než to Švédsko, je taky nepodstatný. Taivan a další asijské státy, které dokázaly Covid prakticky vymazat skutečně drastickými opatřeními (proti kterým jsou ty v ČR… Číst vice »

Samo

Píšete nezmysly. Rozdiel v kvalite zdravotníctva vôbec nie je tak zásadný aby spôsobil tak obrovský rozdiel. Nízku hustotu obyvateľstva má SE len ak rátate len tie takmer neobývané pláne na severe, inak 80% obyvateľstva žije na juhu kde je hustota porovnateľná s ostatnými európskymi štátmi. Ochota dodržovať odporúčania je ovplyvnená aj tým že vláda nebuzeruje nezmyslami – a mimochodom, dosť si ju idealizujete. Na tie rúška (ktoré sú odporúčané len 4 hodiny denne v MHD) tu kašle tak polovica ľudí, limit 4 ľudí pri stole sa bežne rieši usadením ľudí k susedným stolom (zažil som skupinu 10 ľudí pri troch… Číst vice »

ABC

Našťastie nie sme Taiwan, ani Čína, ani iná ázijská diktatúra, takže až také drakonické opatrenia v Európe nikdy byť nemôžu a nebudú.

Já bych byl v tomto směru optimista 🙂 Pod rouškou zdraví si ten čínský sociální kredit a velký firewall ještě nakonec i koupíme…

Milan_86

Pod to se Vám podepíšu. Absolvoval jsem Švédsko na podzim a bylo to jak jiný svět.

Jaaa

A jak dlouho jste tam strávil?

Samo

No ale vidíte, túto experti vám z kresla niekde v centre Európy povedia že to čo ste zažili nie je pravda 😀 Inak tiež som prišiel na jeseň, pôvodne na mesiac, ale zostal som zatiaľ 5 a vidím to tak že ešte chvíľu potiahnem. Situácia už nie je tak ideálna ako vtedy, aj pribudli nejake obmedzenia, ale stále je to neporovnateľné so strednou Európou. Už len za tu absenciu rúšok a možnosť vybehnúť si občas do reštaurácie a na pivo (za dodržania všetkých odporúčaní) to stojí. Plus je tu výrazne bezpečnejšie z pohľadu covidu (najmä oproti Slovensku) – zatiaľ ma… Číst vice »

Horizon

Reštaurácia, pivo… Dodržanie všetkých odporúčaní…
A to sú odporúčania v súvislosti s Covidom alebo aby Ťa nezožral slon?

Jaaa

Ne pane chytrej, pointa je čistě v tom, že ŠVÉDI SE PŘIROZENĚ CHOVAJÍ JINAK NEŽ ČEŠI.

OPRAVDU SE NESHLUKUJÍ V GARÁŽÍCH A BARECH.

OPRAVDU DODRŽUJÍ DOPORUČENÍ.

Samo

Na rozdiel od vás v tom Švédsku som a môžem vás ubezpečiť že sa v baroch zhlukujú.

Karel Mio

EU roaming? Data? Nic? Ja jsem v Nemecku a kupodivu ted pisu z ceske IP.

Jenda

Když používáte roaming svého domácího operátora, tak procházíte web s domácí IP adresou. Jestli si pán platí nějaký neomezený tarif, tak se mu asi ani nevyplatí kupovat místní SIM kartu.

Samo

Pretože používam slovenskú SIM kartu. Pre vašu spokojnosť som sa teraz prihlásil na wifi, takže tento príspevok by mal mať švédsku IP 🙂

Jaaa

I tehdy, pokud mají doporučeno se neshlukovat, hm?

K.S.

Až se bude vláda chovat tak rozumě jako Švédská, tak se budou lidi chovat rozumě. Pokud lidem nedáte v podstatě půl roku šanci na kontakty s jinými, pokud jim furt jenom utahujete obojky a něco zakazujete a situace se nelepší, pokud vidí že si papaláši dělají co chtějí, tak se pak zařídí podle sebe.

Jakub P

Rozdíl v kvalitě zdravotnictví je diametrální. Ne v jeho výsledcích za běžnýho stavu, ale v tom, že běžnej stav ve Švédsku znamená doktory v pohodě, takže s velkou rezervní kapacitou na řešení mimořádností, kdežto v ČR i ten běžnej stav fungoval na hranici možností mnoha doktorů a sester. Kapacitu navíc pro rozsáhlý krizový situace neměl. Což mám od kamarádů doktorů, který dělali v obou zemích a podmínky mohli srovnat na vlastní kůži. Tu hustotu na jihu Švédska včetně Stockholmu znám, jasně, že je daleko vyšší než na severu, v porovnání s největšími evropskými metropolemi je to furt pohoda a klid.… Číst vice »

Tomas

gratuluji k blabolu mesice

Frequn

cesky na nejsme na vychode, staci ze tu je vrchni slovensky stbak

Táňa Livingstonová

Ano, a pak když jsou před návratem pozitivní a nepustí je na let, tak vysílají SOS, ať jim naše úřady pomůžou. A jsou tam i případy, kdy jsou i po uplynutí povinně izolace po zjištění pozitivity stále falešně pozitivní a nikdo je nechce přepravit domů…Že prý jim to nikdo neřekl, že tohle hrozí.

Tomas

zajimalo by me, kdo vam dava ty minusy …

jento presne tak – podminky karanteny na maledivach v pripade pozitivniho vysledku jsou … no, dost tvrde.

Táňa Livingstonová

A v té situaci, kdy nemohou z MLE odcestovat je aktuálně několik desítek českých občanů. Ti musí řešit, jestli tam zůstane celá rodina nebo tam nechají jen toho pozitivního samotného a ostatní odjedou, protože komplikace s tímto nedobrovolně prodlouženým pobytem jsou pak veliké.
Maledivské úřady jsou nekompromisní, nepovolují druhý ověřovací test, i pokud je cestovatel přesvědčen, že jde o falešnou pozitivitu a ostatní spolucestující jsou negativní.

Jaaa

A není to spíš tak, že zbytek rodiny je falešně negativní, hm? 😉

K.S.

Záleží na testu, ale co jsem viděl tak je častější falešná pozitivita než negativita.

Jaaa

A jak jste to poznal? Vy máte přístup ke klinickým studiím, nebo máte jenom nějaký dojem?

Falešná pozitivita PCR je možná pouze tehdy, pokud někdo nebo něco vzorky křížově kontaminuje. PCR testuje konkrétní sekvenci RNA, která je jenom v SARS-Cov-2, není možné ji ničím nahradit nebo se zmýlit.

Je mnohem mnohem pravděpodobnější, že vám někdo špatně vytřel nos, pokud se vaše infekce teprve rozvíjí, tj. máte ji teprve den nebo dva. Nebo naopak, pokud už odeznívá.

Blanka

Pokud letite s Emirates tak vam tyto naklady spojene s covidem proplati. Zatim to plati pro letenky zakoupene do 31.3.2021.

Táňa Livingstonová

Ano, ale jen pro ty, co jsou pozitivní. To je právě ten problém, který tam už řeší (řešilo) celkem dost Čechů.

Jiří Kocurek

A když teda na ten ostrov nemůže nikdo nakažený, tak jak je možné, že se tam někdo nakazí?

Jaaa

Pokud se testujete 3 dny dopředu a pak se zcela izolujete, pak je skoro 100% jistota, že jste zdravej. Jinak ne a můžete virus provézt.

Alf

Tipuji, že tam letí jen lidi, kteří jsou zvyklí tak jako tak každou zimu trávit někde v cizině, takže je nějaký týden nebo výdaj navíc nerozhodí.

Táňa Livingstonová

Bohužel to tak není, letos se tam vydali i ti, kteří by normálně cestovali jinam. Cestovky řeší desítky takových případů. A i když nejde o penize, tak jde o čas, ty lidi nenechají odletět a musí tam zůstat o 10 dní navíc. Minimálně.

Samo

Mal som v živote aj väčšie problémy než žiť o týždeň dlhšie na Maldivách 🙂 V porovnaní s dvomi mesiacmi doma keď som bol na Slovensku je to úplná lahoda.

Tomas

neni to o tyden, ale o dva tydny. karantenu travite na vladou vybranem ostrove, nic nesmite a hlavne – celou tu karantenu si platite (150 USD / den) + si platite cestu na misto karanteny (a zpet) – dohromady dalsich 1000 USD jinymi slovy, si dovolenou prodlouzite o 14 dni za cca 80 000 kacek. (k tomu pripoctete naklady spojene se zmenou letenky – doplatek do aktualni ceny … coz vetsinou hodi cca 10-30 000 …. ) a to cele musite podstoupit nejen v pripade, ze vam nasli pozitivni test, ale i v pripade, ze jste byl v kontaktu s… Číst vice »

Jan

Pohodička ne, ale po ty, kteří si teď můžou dovolit lítat na Maledivy a podobné destinace to zas tolik nezasáhne. Každopádně by s tím měli počítat než tam vůbec odletí.

Blanka

Pokud letite s Emirates tak vam tyto naklady spojene s covidem proplati. Zatim to plati pro letenky zakoupene do 31.3.2021.

Táňa Livingstonová

Proplatí to jen tomu pozitivnímu. Když je tam celá rodina a jeden je pozitivní (a takových případů už několik bylo), tak se musí ostastní rozhodnout, jestli tam dotyčného nechají a odletí. Protože pojištění se vztahuje jen na cestujícího, který je pozitivní. Na zbytek rodiny (ostatní cestující) ne.