Majitelé Aircraft Industries chtějí vyměnit u L410 motory. Místo českých chtějí ruské

Letadlo L410. Foto: Aircraft IndustriesLetadlo L410. Foto: Aircraft Industries

Uralský závod civilního letectví (UZGA) chce na česká letadla L410 UVP-E20 nasadit nové motory ruské výroby. Plán oznámil ruský server Ato.ru. 

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asdf

„Oproti H80 má být nový motor lehčí a úspornější a přitom mít lehce vyšší výkon.“
Že by byl úpsornější, lehčí a ještě k tomu měl vyšší výkon než motor od GE, je dost nepravděpodobné. Je to jen záminka. Jde mnohem víc o politikum. GE je americká firma a jak známo, Rusko je s USA na kordy, takže se snaží ho nahradit motorem svým.

Rail2005

Já v tom problém nevidím. Do Ruska se již dnes dodává specifická subvarianta L-410 UVP-E20, která ale neodpovídá konfiguraci pod EASA typovým osvědřením. Tato subvarianta má vlastní ruské typové osvědčení a nově se bude vyrábět přímo v závodě UZGA u Jekatěrinburgu.

Zatímco kunovický závod se bude věnovat nadále vývoji a výrobě v prosinci 2017 certifikovaného modelu L-410NG, který má větší ambice, aby byl prodáván na trhy mimo Rusko (Jižní Amerika, jihovýchodní Asie a Afrika).

Navíc ruští majitelé do prakticky vytunelované továrny Aircraft Industries v klinické smrti hodně investovali. Bez jejich peněz by ani nebyl nový model L-410NG.

Jen tak

L410uvp-e20 ma typovy certifikat easa a faa.

Eda

To vidím celkem jako logický krok v jejich soběstačnosti. V této souvislosti se mi ale vybaví jiná věc – jaké problémy byly s případným vývozem vyrobených L-159 právě kvůli tomu, že obsahovaly americké komponenty (zejména motor). V tomto směru se ani Aero nepoučilo (resp. Penta) s projektem L-39NG – opět do toho cpou americký motor. Pokud by připravili i verzi bez zahraničních komponentů (nebo alespoň těch, které mají pro vývoz tak striktní omezení) nebo se vyrábělo vše u nás (i s vědomím, že to nedosáhne špičky, ale nebude problém s celým vyrobeným letadlem jakkoliv nakládat), tak by měly pokryt mnohem… Číst vice »

Nesher

Ten motor je civilní (takže není potřeba schválení US autorit, vyjma zemí pod sankcemi jako takovými, ale v takovém případě by Aero stejně nedostalo vývozní licenci od MPO) navíc moderních motorů této kategorie na světě moc není. A verze bez zahraničních komponentů? To jako u nás někdo vyrábí moderní proudové motory, avioniku atp?

Eda

Nesher: Pravda, u civilních verzí to možná bude trochu jiné, ale vzhledem k jeho využití ve vojenské oblasti si myslím, že se to moc lišit nebude. Co se týče toho ostatního, tak jsem to v příspěvku uvedl – „Pokud by připravili i verzi bez zahraničních komponentů (nebo alespoň těch, které mají pro vývoz tak striktní omezení) (…)“ – jsou vyspělé státy, které s tím takové štráchy nedělají a preferují zisk před nějakým nevývozem do „podezřelých“ států. S dostupností motoru máte pochopitelně pravdu – na Slovensku se sice relativně vhodný vyráběl, ale tomu je, pokud se nemýlím, konec. Ale třeba by… Číst vice »

Nesher

Eda
Proč? Protože vyvinout novou avioniku a pak na to postavit linku aniž byste měl zajištěný odbyt je ekonomická sebevražda. Aero samo plánuje, že když to půjde opravdu dobře, tak vyrobí cca 150 L 39 NG, to by byla nejdražší avionika na světě.
Ukrajina může nabídnout max. lehce modernizované motory z původních L 39, to si dneska nikdo nekoupí. Navíc UA jede stále v sovětském/ruském systému GO, to je prakticky neprodejné. Ten americký motor je skvělá volba, servisní podpora je celosvětová, je lehký, úsporný. A hlavně civilní, US nám nic blokovat nebudou protože civilní produkce nepodléhá schvalování.

Jacob

Prodej tehle spolecnosti rusakum byl zacatek jejihokonce. Zlocin na nasem leteckem prumyslu.

Adam H.

Aspoň že majitelé Škody Transportation měli rozuma nenacpali firmu Číňanům

Nesher

Já bych to tak černě neviděl. Jednak v AI zůstane L 410 NG, jejíž vývoj z nemalé části financoval stát, takže přesun výroby do Ruska by znamenal porušení dotačních podmínek (což není žádná sranda), za druhé AI zdaleka nevyrábí všechny díly (je to projekt téměř celého leteckého průmyslu ČR) a silně pochybuji, že firmy jako Aero Vodochodo, Jihlavan, Mesit….. budou ochotné Rusům jen tak předat licence na výrobu, takže lokalizace výroby v Rusku by znamenala vyvinout podstatnou část komponent znova, což stojí čas a peníze. Takže to nejspíše dopadne tak, že stroje pro Rusko se budou montovat z českých dílů… Číst vice »

Eda

Tak ony jsou zase na druhou stranu známy případy, kdy zbrojovku (konkrétně Aero nebo Tatru) přivedli málem na buben zase Američani, takže prodej Letu Rusům bych zase za takovou tragédii nepovažoval (to je již větší tragédií, že se prodala do cizích rukou třeba vodárenská infrastruktura či plynárenská atd.), navíc pokud si dobře vybavuji, tak Rusové L410 potřebují, protože nemají k nim žádný ekvivalent, tudíž odbyt bude zajištěn. A jak zde bylo uvedeno, i ČR na ně má určité páky.

japo

No tak nejvíce na prdel dal třeba Vodochodům „slavný“ Boeing, nebo se pletu?

asdf

Nedávno jsem četl článek, kde se psalo, že vodovody a kanalizace v naprosté většině (to znamená víc z než 90 %) vlastní obce a města.

liberal shark

Jojo, taková Škoda Jaderné strojítenství by mohla vyprávět :-((.

TomAtom

@Adam H: V případě prodeje Škody Transportation to nebylo o rozumu majitelů, ale v tom že Číňani z nákupu sami odstoupili, když zjistili z jakými dobytky mají tu čest.