dpp

Maďarsko zavede jízdenku na neomezené cestování vlakem a autobusem, vyjde na 1 180 Kč

Dvoupodlažní velkokapacitní jednotka Stadler Kiss pro MÁV - Start. Foto: Rainerhaufe / Wikimedia CommonsDvoupodlažní velkokapacitní jednotka Stadler Kiss pro MÁV - Start. Foto: Rainerhaufe / Wikimedia Commons

Jízdenka zatím nebude platit v městské hromadné dopravě.

Maďarsko po vzoru Německa od 1. května spustí možnost cestovat neomezeně po celé zemi většinou vlaků a autobusů za paušální měsíční jízdenku. Nová jízdenka vyjde na měsíc za 18 900 forintů (1 180 Kč) v celostátní verzi, polovinu bude stát ve verzi pro jeden region. Do systému zatím není zapojena městská hromadná doprava.

O novince informoval maďarský státní železniční dopravce MÁV-Start na svých stránkách. Jde o podobný produkt, který zavede Německo od 1. května. Za 49 eur na měsíc bude možné neomezené cestování v Německu regionální a městskou dopravou.

Jde o výrazné snížení nákladů lidí na dopravu. Zlepší se tím mobilita lidí a kvalita života,“ uvedl dopravce na svých stránkách.

Do systému levných jízdenek dotovaných státem se zapojí dopravci MÁV-Start, Volanbusz, MÁV-HÉV a Gysev. Prodej jízdenek má začít v dubnu. Budou v papírové i digitální verzi.

Cena je oproti stávající úrovni velmi nízká. MÁV-Start připomíná, že měsíční jízdenka na 30 kilometrů je nyní o 2 500 forintů dražší než budoucí celostátní měsíční jízdenka. Studenti budou mít slevu 90 %. Zaměstnavatelé budou moci proplácet až 86 % ceny jízdenky.

Tagy Maďarsko podpora veřejné dopravy
92 komentářů