Lufthanse vadí AirTagy. Chytré lokalizátory od Applu už na jejich letech legálně nepoužijete
Aerolinka odkazuje na regulaci Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která má vést sledovací zařízení jako nebezpečná.
Na letech německé Lufthansy a jejích dceřiných společností nebude možné přepravovat aktivní lokalizátory AirTag v odbavených zavazadlech. Dopravce odkazuje na regulaci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), podle které spadají AirTagy jako elektronická zařízení do kategorie nebezpečných předmětů. Sledovací zařízení obsahuje baterii a je vybaveno bezdrátovou konektivitou, která je neustále aktivní.
Hi David, Lufthansa is banning activated AirTags from luggage as they are classified as dangerous and need to be turned off./Mony
— Lufthansa (@lufthansa) October 8, 2022
AirTag vyvinula a na konci dubna minulého roku představila společnost Apple. Jde o malý lokalizátor navržený tak, aby fungoval jako vyhledávač a pomáhal lidem najít jejich osobní předměty (např. klíče, tašky, peněženky aj.). K vyhledávání AirTagů slouží přibližně jedna miliarda zařízení stejného výrobce po celém světě, se kterými lokalizátor komunikuje prostřednictvím Bluetooth. Zařízení využívá vyměnitelnou baterii CR2032.
V posledních měsících, především pak po letní sezóně, kdy se pasažérům z důvodu personálních problémů v letectví ve velkém ztrácela zavazadla nebo na ně museli neúměrně dlouho čekat, popularita AirTagů vzrostla. Cestující chtěli mít svá zavazadla pod kontrolou. Díky lokalizátorům totiž můžete polohu svého kufru neustále sledovat.
According to ICAO guidelines, baggage trackers are subject to the dangerous goods regulations. Furthermore, due to their transmission function, the trackers must be deactivated during the flight if they are in checked baggage and cannot be used as a result. /Ana
— Lufthansa (@lufthansa) October 9, 2022
Celou kauzu okolo “zákazu” navíc provází dost nejasná komunikace ze strany Lufthansy, která sice na Twitteru nařízení potvrdila, odkazuje však právě na zákaz nebezpečných předmětů ze strany ICAO. Stejná 3V baterie se ovšem používá v hodinkách, klíčích od auta apod.