Lufthansa Group se vrátila na post evropské jedničky v počtech cestujících

Lufthansa a její Airbus A340-600. Foto: LufthansaLufthansa a její Airbus A340-600. Foto: Lufthansa

Skupina Lufthansa se dle počtu pasažérů vrátila po roce panování irského Ryanairu na post evropské jedničky. Letecké společnosti zastřešené Lufthansa

Skupina Lufthansa se dle počtu pasažérů vrátila po roce panování irského Ryanairu na post evropské jedničky. Letecké společnosti zastřešené Lufthansa Group loni přepravily celkem 130 milionů pasažérů, což je meziročně o 18,6 procenta více a dosavadní rekord skupiny. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Podle agentury Bloomberg společnosti pomohlo vedle všeobecného hospodářského růstu i ovládnutí belgických Brussels Airlines koncem roku 2016 a loňský krach Air Berlin. „Firma loni po několika bouřlivých letech rovněž těžila z relativního sociálního smíru,“ připomněla agentura bouřlivé období, kdy musela Lufthansa kvůli stávkám zrušit během tří let dohromady asi 20 tisíc letů. Rekordní byla loni i průměrná obsazenost letadel skupiny, která dosáhla 81 procent. Vedle Brussels Airlines a samotné Lufthansy do skupiny patří ještě SWISS, Austrian a Eurowings.

Ryanair se tak v celkových pasažérských statistikách vrátil loni na druhé místo v Evropě (na vrchol se posunul v roce 2016). Služeb irského dopravce loni využilo 129 milionů lidí, o desetinu meziročně více. Na statistikách Ryanairu se podepsalo zrušení tisíců letů kvůli nedostatku pilotů a jejich stávkovým hrozbám. Při rozebrání Lufthansa Group na jednotlivé značky je ale Ryanair v Evropě neotřesitelná jednička. Samotná společnost Lufthansa loni přepravila 66 milionů lidí, o šest procent meziročně více.

Evropskou leteckou trojkou je skupina IAG, která zastřešuje společnosti British Airways, Iberia, Vueling a Aer Lingus. Loni přepravila podle tiskového prohlášení 105 milionů lidí, o čtyři procenta více než v roce 2016. Čtvrtý je holding Air France-KLM (99 mil, plus 5,6 procenta).

Letectví obecně prožívá zlaté časy. Rostly i další velké evropské aerolinie, například britský easyJet loni přepravil 81,6 milionu lidí, o 9,6 procenta více  než předloni. Maďarský Wizz Air ohlásil růst počtu cestujících o 24 procent na 28,3 milionu. Čeští dopravci ČSA a Travel Service zatím čísla nezveřejnili.

Tagy 2017 air france cestující IAG KLM Lufthansa Ryanair statistiky
Žádné komentáře