cargo

Víkend leteckého loučení. Konec dvou aerolinek i poslední lety s jumbolinem

Letadlo Fokker 70 v barvách KLM. Foto: KLMLetadlo Fokker 70 v barvách KLM. Foto: KLM

Konec letního letového řádu a přechod na zimní znamenal pro letecké fanoušky o tomto víkendu nezvykle velký počet rozlučkových letů

Konec letního letového řádu a přechod na zimní znamenal pro letecké fanoušky o tomto víkendu nezvykle velký počet rozlučkových letů s některými typy letadel i aerolinkami.

V pátek naposledy vzlétl zkrachovalý dopravce Air Berlin. Jeho poslední let z Mnichova do Berlína byl několik týdnů beznadějně vyprodaný. Nakonec letěl pod označením BER4EVR, jeho trasa vedla i pár kilometrů přes český vzdušný prostor.

Airbus A320 ještě před přistáním na letiště Tegel ve 23.46 provedl několik otoček v kilometrové výšce nad Berlínem. Na letišti čekala vodní slavobrána od hasičů, stejně jako desítky zaměstnanců na ploše.

Air Berlin není jedinou aerolinkou, která o víkendu skončila. V pátek ukončil provoz také dopravce Thomas Cook Airlines Belgium.

V Belgii byli letečtí fanoušci svědkem posledního letu s letadlem Avro RJ 100 v barvách Brussels Airlines. Čtyřmotorové letadlo už letos vyřadil dopravce Swiss, teď se ho zbavil i belgický dopravce. Letoun s netradičním uspořádáním sedaček 3+2 přezdívaný Jumbolino naposledy vzlétl na trase z Ženevy do Bruselu. Avro RJ100 je dalším mizícím proudovým letadlem  kterých zůstává v provozu už jen pár desítek.

V sobotu letěl naposledy i Fokker v barvách KLM. I toto přes dvacet let staré letadlo je na ústupu, do konce roku ho vyřadí i Austrian.

Emotivní chvíle zažili i cestující i zaměstnanci několika letišť kvůli Boeingu 747 v barvách United Airlines. To se o víkendu vydalo naposledy na otočku do Londýna nebo Soulu. Let zpět ze Soulu je ještě ve vzduchu, je možné ho sledovat na Flightradar24.com.

Dopravce jumba z pravidelného provozu vyřazuje. Ještě 7. listopadu pošle speciální let ze San Francisca do Honolulu, pak s legendárním letadlem skoncuje úplně.

Tagy 747 air berlin Avro Brussels Airlines Fokker KLM United
2 komentáře