Loučení v Jindřichově Hradci. Zaměstnanci JHMD výzdobou zesměšňovali šéfa Čajánka

JHMD, poslední vlak do Obrataně (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední vlak do Obrataně (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Jindřichohradecké místní dráhy musejí dneškem ukončit provoz, neboť jim vyprší osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy.

Cestující i zaměstnanci se v neděli v Jindřichově Hradci rozloučili s provozem na tamních úzkokolejkách. Středem pozornosti byl především poslední vlak do Obrataně (odjezd v 17:06), který zaměstnanci pojali jako rozlučkový. Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) musely dneškem ukončit provoz, neboť jim vypršelo osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy.

Délka provozní pauzy se nedá odhadovat, neboť kromě „papírů“ firma řeší i finanční problémy; od začátku září je v insolvenčním řízení a její budoucnost je nejistá.

Vedle smutku panuje mezi zaměstnanci, kteří dosud nedostali mzdu za srpen, naštvanost na vedení firmy. Terčem kritiky i posměchu se stal především většinový majitel a dlouholetý šéf Boris Čajánek, kterému zaměstnanci dávají současnou situaci za vinu.

K poslednímu vlaku do Obrataně připojili dodatečný vůz, který vyzdobili v silně „protičajánkovském“ duchu. Jeden z plakátků s nápisem Wanted například zmiňuje celkové dluhy firmy, které přesahují 160 milionů. Na Čajánkovu adresu padala i ostrá slova. Svým vozem (a se zásobami občerstvení) se pak zaměstnanci vydali na cestu směr Obrataň. „Když nám neplatí, tak se alespoň svezeme a uděláme si piknik,“ řekl jeden z nich.

Náplň jejich další práce je přitom nejistá. Podle zaměstnanců nelze přílišnou činnost vyvíjet ani v dílnách, neboť „chybí náhradní díly i peníze na ně“. JHMD by tak podle nich stejně dříve či později musely zastavit provoz z důvodu nedostatku provozních vozidel.

Poslední vlak jel v 19:06 z Jindřichova Hradce, konečnou má v Kamenici nad Lipou. Podle jízdního řádu by měl jet vlak ještě ve 23:12. Jelikož už by se ale nestihl vrátit, má jej dle informací Zdopravy.cz nahradit autobus. Od pondělí by měly být všechny vlaky nahrazeny autobusy, oficiálně o tom ale firma cestující neinformuje. Její internetové stránky už několik dní nefungují a informace nejsou ani na nádraží v Jindřichově Hradci. Pouze se dnes objevilo prohlášení na facebooku (vizte níže).

„V pátek v pozdních odpoledních hodinách přišla informace od právního zástupce JHMD, že od pondělka nasazují náhradní autobusovou dopravu,“ řekl dnes ČTK radní Kraje Vysočina Martin Hyský (ČSSD). Do té doby podle něj kraj žádné oficiální vyjádření o konci provozu vlaků od JHMD nedostal.

Boris Čajánek se na rozlučku nedostavil. Do vlaku naopak v Kamenici nad Lipou přistoupil bývalý ředitel Jan Šatava, který vedení firmy nuceně opustil před deseti lety. Zaměstnanci byl bouřlivě přivítán. Čajánka v pondělí čeká v Liberci soudní stání ve sporu o akcie s minoritním akcionářem, firmou Neoladro Jana Kysely. JHMD nyní čekají na rozhodnutí českobudějovického krajského soudu, zda povolí reorganizaci.

Všechny články o situaci JHMD v posledních týdnech naleznete pod tagem Insolvence JHMD.

JHMD, poslední den provozu (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední den provozu (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. A výzdoba ilustrující náladu zaměstnanců. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, terčem kritiky je hlavně šéf firmy Boris Čajánek. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, terčem kritiky je hlavně šéf firmy Boris Čajánek. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední den provozu (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední vlak do Obrataně (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, neprovozní motorové vozy M27. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední den provozu (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito, vlevo poslední vlak do Obrataně. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední vlak do Obrataně (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední vlak do Obrataně (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední vlak do Obrataně (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, poslední vlak do Obrataně (2. 10. 2022) před pauzou na neurčito. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD, přípojný vůz Balm/ú. Poslední dny provozu před pauzou na neurčito. Autor: Dalibor PalkoJHMD, konečná v Nové Bystřici. Poslední dny provozu před pauzou na neurčito. Autor: Dalibor PalkoLoučení s provozem JHMD (snad jen dočasně). Víkend 1. a 2. října 2022. Autor: Dalibor PalkoJHMD, přípojný vůz Balm/ú, interiér. Poslední dny provozu před pauzou na neurčito. Autor: Dalibor PalkoLoučení s provozem JHMD (snad jen dočasně). Víkend 1. a 2. října 2022. Autor: Dalibor PalkoJHMD. Víkend 1. a 2. října 2022. Autor: Dalibor PalkoLoučení s provozem JHMD (snad jen dočasně). Víkend 1. a 2. října 2022. Autor: Dalibor PalkoJHMD, vůz M27 a lokomotiva T47.0. Víkend 1. a 2. října 2022. Autor: Dalibor PalkoLoučení s provozem JHMD (snad jen dočasně). Víkend 1. a 2. října 2022. Autor: Dalibor Palko

Prohlášení na facebookových stránkách JHMD

Vážení cestující,
Informujeme Vás ohledně způsobu zajištění dopravní obslužnosti od 3.10.2022.
JHMD bude nadále zajišťovat dopravu dle závazku veřejné služby v plném rozsahu. Do okamžiku obnovení licence bude doprava zajišťována náhradní autobusovou dopravou. Tento čas společnost využije k opravě vozového parku a tratě, ke zlepšení komfortu cestujících.
Všem cestujícím se omlouváme za vzniklé komplikace.
Vaše Úzkokolejka

Tagy insolvence JHMD JHMD
84 komentářů