Logistický kolaps. V Číně čekají na nakládku a vykládku tisíce lodí

Přístav v Šanghaji. Foto: Werner Bayer / Flickr.comPřístav v Šanghaji. Foto: Werner Bayer / Flickr.com

Problémy postihují i evropské přístavy, kde se hromadí kontejnery.

Zpět na článek
41 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lsp

Shrnutí článku: spotřebitelé nemůžou spotřebovávat.

Jan

Můžou, ale připlatí si za dopravu letadlem (u toho kde to jde samozřejmě).

Y.K.

No jsem zvědavý, kdy nebo jak Čína přehodnotí politiku nulové tolerance k covidu, protože je evidentní, že virus nezmizí, minimálně v dohledné době, pronikání na území zabránit nejde, omikron se šíří snadno a pěkně a je méně rizikový než pravarianty.

Nějakou exit strategii budou muset udělat, jestli nechtějí strávit budoucí léta střídavým zavíráním a otvíráním svých měst.

zdenek

No jo, pokud si někdo lákavě nakoupil o cosi levnější dodávky z číny. A ještě Just in time. Aby ušetřil na evropských subdodavatelích. Bude nejspíš pykat.

medvěd

Tak asi vše dovezeme z Číny je na odchodu. Vypadá to , že EU a USA bude ochuzena o suroviny a opět se bude vyrábět doma. Doba laciná je fuč.

Kubrt

O jaké suroviny a odkud budou USA a EU ochuzeny? Čína je, až na pár výjimek, výkonný surovinový vysavač.

Andrej

V ČR je aj teraz, napriek vojne a covidu, stále viac voľných pracovných miest než nezamestnaných. Je to podobné aj v ďalších štátoch Európy. Na nejaký masívny nárast výroby tu nie sú kapacity. A to radšej nehovorím o nedostatku surovín a energií.

Gejza

Logistickou krizi v souvislosti s koronavirem tady máme už dva roky a stále nekončí. Ruská agrese navíc jasně poodhalila rozdělení světa a západ si nemůže být jistý tím, co provede Čína. Zajímalo by mě, jak na to reagují západní korporace. Aby pak všichni nefňukali, až se jim úplně rozpadnou globální produkční sítě.

Chronosphere

Ruská agrese hlavně uzavřela alternativní cestu zboží z Číny přes Rusko. Rusku by se rozhodne ustupovat nemělo,ale nejsem si jistý,jestli to Evropa celé ustojí. Nebo aspoň tak,jak nám to malují ti u vesla. Hlavně se to týká zelených soudruhů v Bruselu.

Indian

Tohle je čistě obchodní válka. S Covidem to nemá nic společného.

Kubrt

A kdo a co pozitivního tím získá?

Indian

Když ne bankrot EUR a USD, tak minimálně zásadní zhoršení jejich kurzů například. Asie vyrábí a západ téměř jen spotřebovává. Tuhle nerovnováhu nám teď pěkně omlátí o držku.

Kubrt

Prodávající potřebuje svého zákazníka a jeho peníze. Obchodní válka poškodí obě strany. Spousta čínských firem investovala do amerických dolarových dluhopisů. Expresivně řečeno, dealer nechce zabít svého feťáka.

Indian

Ještě dodám, že pak si budou moct vzít Taiwan a nikdo jim v tom nedokáže zabránit.

Y.K.

Jistě kvůli obchodní válce si zavřou a zmrazí život ve vlastním městě, jedné z největších megapolí na světě. Že by střelba to vlastní nohy?

Jan

Tohoto jsem se obával. Číňané z nepochopitelného důvodu pořád jedou strategii totální izolace viru místo aby po očkování populace uvolnily a nechali to kontrolovaně projít populací. Tyhle nové nakažlivější varianty prostě už nemají šanci zadržet a jestli to zařízne výrobu i přepravu na dlouhé týdny až měsíce tak to bude teprve pořádná ekonomická krize, ne jen větší inflace nebo nedostatek některých součástek, na který jsme byli doposud zvyklí.

hedonism.bot

Bohuzel Cina si tohle nemuze dovolit tak jako evropa – ukazuje se, ze cinska vakcina sinovac neposkytuje stejnou ochranu pro mutace covidu jako drazsi mrna vakciny, tudiz se fakticky vratili na zacatek… a resi zase preplnene nemocnice a to stejne blbe, jak jsme je museli resit na zacatku i v evrope.

Geralt

Navíc Číňani díky vládní masírce absolutně nejsou mentálně připraveni na to, že by s covidem měli žít stejně jako s chřipkou.

hedonism.bot

Ja mam takovou obavu, ze Cinan udela to co mu prijde jako dobre pro jeho hordu, nebo mu to rekne jeho socialni kredit… jsou jina mentalita nestojici na individualite.

K.S.

Nemyslím si že by to bylo to hlavní, Oni tam opravdu jeli jak je super jejich nulová tolerance, když jsme tu měli to nejhorší.

Šejdr

Oni na to nejsou připraveni ani fyzicky. V Evropě už nebude moc lidí, kteří se s covidem-19 ještě vůbec nesetkali, ať už v podobě nákazy, nebo v podobě vakcíny. A imunitní systém Evropanů si tu událost více či méně pamatuje, což spolu s lehčím průběhem omikronu stačí k tomu, aby tady s námi covid byl v podobě horší chřipky. Jenže drtivá většina Číňanů covid ještě neměla a jejich vakcína taky není zrovna zázrak. V takové populaci může mít i omikron hodně těžké následky.

K.S.

Navíc Čína má další specifika, vysokou hustotu zalidnění v těch jejich megalopolích. Tam to může být daleko horší.

Mihalinda

Trochu se jim to vrátilo jak bumerang

rozinka

Protože strana a vláda KSČ nemůže připustit, že by se mýlila.

Jiří Kocurek

Áno a to tady mnozí s…i prosazovali tvrdá čínská opatření, podle nich by bylo okamžitě po COVIDu.

Jan

Ono to mělo jistý smysl než byly k dispozici vakcíny, ale za poslední rok, zvlášť s mutacemi s jemnějším průběhem už to není optimální strategie. A u nás v demokratické Evropě ani taková izolace nikdy nefungovala. Jednak nejsme zvyklí dodržovat pravidla, která se nám nelíbí a druhak to nikdo neměl koule zavřít jak v nějakém ostrovním státe typu Nový Zéland, lidi se prostě pořád míchali.

Marian Kechlibar

Ten důvod je docela pochopitelný. Předseda Si trval na zvláštní čínské cestě, mimo jiné proto, aby pak mohl před světem předvádět, že Čína zvládla Covid nejlépe a neobětovala životy starých lidí ekonomickému růstu atd., na rozdíl od demokratických států, které měly velkou úmrtnost. Na podzim chce Si usilovat o bezprecedentní prodloužení předsednické funkce. Velká epidemie by mu to mohla zkomplikovat. Drobný detail: v konfuciánské Číně se považovalo za důležité, aby vládce vládnul se souhlasem nebes. Jedním ze způsobů, jakým mohla nebesa dát najevo nesouhlas s vladařem, byla právě epidemie… Samozřejmě dnešní Čína je založena na jiné ideologii, ale smazat 4000… Číst vice »

Jan

Bohužel to samé se děje i v Rusku a nikdo nemá šanci tu staletou tradici zvrátit. Tam prostě není možné aby někdo uznal vlastní chybu, aby ztratil tvář, i když to stojí vrhnutí se do desítek let izolace, opovržení půlkou světa a likvidací značné části armády.

Mašinka1

No, když chvili nevěděli,že Covidtak špatně. Ted brani a zase spatně.
Jinde nechrani a stejne nestihaji.
Porad nechapu, jak to vsechno pred covidem jelo v mnohem vyssich obratkach.

Jan

Jelo to, protože se provoz optimalizoval na celkovou plynulost systému, just in time dodávky jsou toho součástí a v dobrých časehc i logickým opatřením. Jenže stačí zaškobrnutí a už se to hromadí. Pracovníci v přístavu v karanténě -> hromada lodí a kontejnerů. Zablokovaný průplav, k tomu válka a už se to sype v hrozivém měřítku.

Geralt

Apple už nové iPhony vyrábí v Indii. Doufám, že další firmy se z Číny přesunou pryč, protože nebudou zvědavé, co všemocná CCP (která nikdy nepřizná chybu) vymyslí zase příště.

Mašinka1

Apple at si vyrabi treba na Sahare.

K.S.

Víte že to není úplně blbý nápad? Teoreticky je Severní Afrika pořád ještě v Evropské sféře. Co je ale důležitější jsou velké depozity rud východně od Nilu v Súdánu, Egyptě a Etiopii. Pokud bude EU akčnější a podařilo by se dosáhnout uspokojivého usplavnění Nilu, což není asi zase tak náročné (největší vrata jsou třeba jen asi o 4 metry vyšší než na Štěchovicích), tak by teoreticky při zvolení vhodné třídy mohly být rudy nebo polotovary dopravovány do závodů v okolí pobřeží, eventuálně při výrazném vylepšení spojení Rýna a Róny, ev. nového spojení na západ Francie by se tyto zdroje otevřely… Číst vice »

Air Traveller

apple je asi tak to posledni, co zajima “normalni” lidi

Kubrt

Tak on se tento problém bude týkat i jiných firem.
Používat termín „normální lidé“ je velmi pochybné, protože nikdo neví, kdo to je. Ostatně iPhone používá asi 15 % populace ČR. Všichni tito jsou nenormální (ať už to znamená cokoliv)?

Air Traveller

zkuste zapnout to kulate na hlave, a pak vam treba dojde smysl toho, co jsem psal.

napovim – v tom marastu, co nas ted ceka, bude prevazne vetsine lidi celkem ukradene, kde se vyrabi iphone (a jestli je diky tomu o 10 usd levnejsi) – budou mit uplne jine starosti.

vitapb

Lidé by se měli zajímat o to, kde se co vyrábí.. A nyní více, než dřív. Protože když se bude dál dovážet za levno z Číny/Asie, tak my se tady můžeme jít klouzat s tím jak nám odsud zmizí průmysl. A ten kdo řiká, že ho to nezajímá, ať se potom nediví, že nemůže sehnat práci (jen jeden z důležitých fakturů).

K.S.

Argumentovat prací v ČR při přetopeném trhu práce je trochu… úsměvné. Nicméně problém je nefunkční pracovní migrace v rámci EU, teoreticky takto přetopený trh měly začít chladit mladí Španělé, Řekové… jenže z pár důvodů, například měny, nebo neochoty k růstu mezd a snahám o levnou ekonomiku, se tak nedělo.

vitapb

Je to jen jeden z důležitých faktorů, jak zmiňuji. Pro účely českého Josefa možná věc na kterou by mohl slyšet. Ale spíš jde o to, že každá fabrika potřebuje zaměstnance, dodavatele, infrastrukturu a další. Z každého finančního úkonu té fabriky plynou do státního rozpočtu nějaké peníze. Když takovou fabriku přestěhujete někam do Asie, o tyto peníze přijdete. Může se taky stát, že taková fabrika má ze sebou velmi dlouhý dodavatelský řetězec o který přijdete taky. Ona ta zaměstnanost ve výsledku (pro mě) není moc důležitá. V některých fabrikách mohou vznikat miliardové hodnoty (a z toho plynoucí daně), přičemž díky automatizaci… Číst vice »

Jan

Argumentovat pracovní migrací v rámci EU při přetopeném realitním trhu v ČR je trochu … úsměvné. Kde by podle vás ti mladí Španělé, Řekové bydleli?

K.S.

Sdílené bydlení.