Autobusy Dopravci Železnice

Liberecký kraj přeruší přeshraniční spojení do Polska. Za reklamu na něj utrácel i ve stavu nouze

Autobus ČSAD Liberec v Hrádku nad Nisou. Foto: IDOL
Autobus ČSAD Liberec v Hrádku nad Nisou. Foto: IDOL
Od pondělí přestanou jezdit vlaky polské stanice Szklarska Poręba Górna.

Liberecký kraj přeruší v příštích dnech dvě přeshraniční linky do Polska. Už o tomto víkendu nevyjede letos v létě zavedená přeshraniční linka z Hrádku přes německou Žitavu do polského města Świeradów Zdrój, od pondělí přestanou zajíždět do Polska vlaky na lince L1 z Liberce do polské stanice Szklarska Poręba Górna.

V obou případech je důvodem omezení současná epidemická situace. Autobusová linka 691 jezdila jen o víkendech. Její přerušení je nejméně do ledna příštího roku. Konkrétní termín obnovení provozu závisí na vývoji situace.

„Vývoj zpřísňování protiepidemických opatření pokračuje i u našich sousedů. Musíme oznámit, že se od pondělí dotkne provozu vlaků linky L1, která bude zkrácena do Harrachova,“ uvedl kraj na facebookovém profilu integrovaného dopravního systému IDOL.

Krajem vlastněná společnost Korid LK ještě minulý týden utrácela přitom za propagaci této linky na facebooku. Kraj to vysvětluje tím, že šlo o předem rozpočtované náklady na publicitu projektů v evropském dotačním programu Interreg Central Europe.

„Kampaň byla zadána v létě 2020 jednorázově na dobu určitou od srpna do listopadu 2020. Jedná se o první reálnou přeshraniční spolupráci v autobusové dopravě s aktivní účastí polských partnerů,“ uvedla mluvčí kraje Andrea Fulková. Za kampaň krajská firma zaplatila 19 tisíc korun bez DPH.

Redakci Zdopravy.cz zajímalo, zda je vhodné podporovat cestování autobusy v době, kdy vláda vyzývala k omezení kontaktů. „Linka provozovaná o víkendech se orientuje na turistické cíle zejména v oblasti Jizerských hor po obou stranách hranice, kde je mimo jiné velký potenciál pro volnočasové aktivity v přírodě. Na facebooku již byly v reklamní kampani upraveny turistické cíle a reklama se soustředí zejména na ty z nich, kde nedochází k blízkému kontaktu osob, tj. zejména v přírodě,“ uvedla Fulková.

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
dopravák

Trochu absurdní situace nastala pokud jde o vyhledávání spojení mezi Harrachovem a (například) Szklarskou Porebou Górnou: – vyhledávač spojení ČD (na www stránkách ČD) už změnu zaregistroval a od pondělí nabízí cestu přes Tanvald – Liberec – Zittau – Görlitz – Jeleniu Góru, – vyhledávač IDOS off-line stažený do PC s nejnověji aktualizovanými daty na zadané termíny od pondělí 9. listopadu odpovídá, že (v základní podobě) žádné spojení nebylo nalezeno, – co aktuálně nabízejí „chytré telefony“, netuším, protože žádný takový výdobytek raději ani nevlastním, ale – vyhledávač IDOS (on-line) na www stránkách iDNES (https://idos.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/ ) stále suverénně nabízí původní vlakové… Číst vice »

Kosmik

Tomu říkám chlubit se cizím peřím. ČD to sponzoruje.

Osasco

Jak svádět uzavření na ty druhé: CZ: Vývoj zpřísňování protiepidemických opatření pokračuje i u našich sousedů. Musíme oznámit, že se od pondělí dotkne provozu vlaků linky L1, která bude zkrácena do Harrachova. PL: (Koleje Dolnośląskie): Koleje Dolnośląskie zawieszają od 9 listopada kursowanie pociągów transgranicznych do Czech. Ograniczenia, będące efektem planowanego zamknięcia decyzją czeskiego rządu granicy z Polską, obowiązują do 12 grudnia. Ponadto, od niedzieli, 8 listopada wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy. W związku z zaplanowanym przez rząd Republiki Czeskiej zamknięciem od poniedziałku (9 listopada) granic z Polską oraz krajowymi obostrzeniami, Koleje Dolnośląskie zawieszają do 12 grudnia połączenia na odcinkach… Číst vice »

Marcel Štancl

Jde o Polsko – Rakouskou hranici tu nechtějí Poláci zavřít díky obchodníkům a Pendlerům. Potřebují volný tranzit přes Česko tak se hledal jiný způsob jak zavřít Česko/Polskou hranici v Krkonoších Jizerkách atd.

Někdo

To Polsko má hranicí s Rakouskem ? Yyyy zajímavé

Od lesa

Pán je monarchista, takže má.

Divočák

Šlo o marketingový šméčko..

Marcel Štancl

Víc už se v Liberci doprava zkazit nedá. Ještě větší blbci než jsme deoufali.

Filemon44

Máte recht….. není v tuhle chvíli nic podstatnějšího než jezdit do Polsky….

Jiří Kocurek

Je to 30 let, co tam není potřeba povolení ke vstupu do spřátelené země v rámci Varšavské slmouvy. Dost lidí má za hranicí rodinu. Což nácky nebetyčně -cenzurováno-, ale zaktažte to lidem.

koleyy

Jestliže tam jezdí vlak jednou za 4 hodiny a veze buď jen vzduch nebo max. 5 lidí (pozorováno předevčírem), tak to k ničemu moc není, většina jede autem. V sezoně je to věc jiná. A úplně jiná bude až obnoví dráty až do Jakobsthalu. Budou tam jezdit přímé rychlíky a nádražní budova bude integrována do sportovního areálu. Štrůdly pak budou končit tam.

Marcel Štancl

Do Jakobsthalu (Jakuszyc) Vám stačí 2 samovraty, aby jste mohl křižovat + přejezd. Nyní se bude dělat na naší straně oprava tunelu tak by to chtělo udělat při jedné výluce, ale všichni jezdí auty a dráha nikoho nezajímá.

dopravák

Stávající Jakuszyce nejsou faktickou dopravnou, takže „2 samovraty“ by pro regulérní křižování rozhodně nestačily, ani kdyby Poláci dotáhli dráty až tam. A „přejezd“ s takovou akcí jako nutnost nesouvisí vůbec

koleyy

Chtělo by to udělat mimo sezónu, kdy to nebude skoro nikoho bolet.
Co si tam poláci namontují za přestavníky je jejich věc.
Nová staniční budova je už nakreslená a bude blíž k Harrachovu.
Ale nepočítejte, že to bude podle vašich představ, oni tam staví velké lyžařské středisko.
Oni jsou tam o kus dál než my. Když se u nás začalo trochu víc s běžeckými stopami, tam už jich bylo spoustu.
Už za Nemecka tam jezdily v sezóně až 15ti vozové soupravy narvané lidmi.

Jirka

Lidi z Liberce a podkrkonoší do Polska jezdí úplně minimálně. Za hranicí nemá rodinu téměř nikdo. Tomu také odpovídá nabídka spojů, která nikdy nebyla velká. Hory historicky vytvořili bariéru. V Polsku v těchto končinách ani není nic turisticky zajímavého.

Marcel Štancl

Vy jste asi neviděl vodopády ve Szklarské Porebie , Hrad Czochu, Největší polské muzeum porcelánu Boleslawiec. Nebo výhled z Kostela v Gorlitz na Ještěd? Jako Pražák tohle vše miluji ale pro tupého Liberečáka je to nezajímavé.

dopravák

A vy tam (kamkoli) snad pojedete na víkend z Prahy přes Hrádek nad Nisou a Žitavu, když takovému výletu navíc nenahrává ani jízdní řád té autobusové linky?

koleyy

To je samozřejmě nesmysl, z liberecka lidé jezdí (i když zdaleka ne tolik jako poláků – naši tam jezdí většinou autem), z podkrkonoší je to vlakem jen pro odolné jedince nebo ty, co nemají auto. Malá rodinná provázanost je dána tím, že většina původního obyvatelstva po válce zmizela a za bolševika byly hranice mezi „bratrskými“ státy dost hlídány, abychom se „nebratřili“ příliš. Hory historicky žádnou bariéru nikdy netvořily, nastudujte si historii. Starých cest přes hory bylo mnoho, jen jaksi zarostly a dnes je málokdo chce objevovat (tlachat na Gesichtebuchu je lepší). A že v Polsku není nic zajímavého, to vám… Číst vice »

Marcel Štancl

Já nemám čas a peníze koukat.

Od lesa

Řekl bych, že to nebyla odpověď pro vás a navíc jste jmenoval sám několik míst, které stojí za návštěvu…
Já přidám Wysoki Kameń a Kamieńczyk. Poreba je pěkné město, taky tam je rušno, z jedné strany Jizerky, z druhé Krkonoše. Za návštěvu stojí i Jelení Hora, ta se za posledních 20 let hodně změnila.

realista

Po Dušičkách začíná nejhlubší mezisezóna v roce (ani ta jarní není tak hluboká) a trvá až do předvánočního období (končí asi 2 týdny před vánočními svátky, kdy vrcholí nákupní horečky), takže omezení přeshraniční VHD má logiku, a tím spíše v současné podivné corovavirové době – navíc do Polska na návštěvy a výlety dnes stejně jezdí naprostá většina lidí autem a před návratem si tam doplní „plnou“ levnějším benzínem. A na tom všem nic nezmění ani šílený polonofil Štancl, ani nedostižně univerzální vševěd a rozumbrada Kocurek (Jiří – aby nedošlo k omylu).

Frantisek

Tak teď aby tuplem jezdili auty a hezky se jim tam dýchalo. 🙂 Ale je fakt, že kodrcat se osobákem s přestupem či dvěma do Jelení Hory zatím na výhodách veřejné dopravě nepřidává.

realista

„Tak teď aby tuplem jezdili auty a hezky se jim tam dýchalo.“ Zkuste trochu zapřemýšlet (hlavou), jak to vypadá aktuálně: – kdo tam pojede někam na nákup nebo pro benzin, rozhodně nepoužije MHD, – kolik lidí tam jezdí pracovně, nevím, ale ti asi stejně všichni jezdí auty, protože současná VHD pro takové dojíždění příliš nevyhovuje, – letní výletnicko-turistická sezóna prakticky skončila, na jednodenní výlety jsou už dny dost krátké, navíc na české straně jsou zavřené hospody a je zakázáno ubytovávat turisty ve veřejných zařízeních. Zkuste tohle všechno dát dohromady a sdělte nám, o kolik tam asi stoupne IAD kvůli tomu,… Číst vice »

Marcel Štancl

Proč tam jsou ty přestupy 2* 854 Praha – Turnov. Z Turnova jedna do Zgorzelec druhá do Szklarske Poreby a je po přestupech. Ale do Polska se nic nepřidá.

Od lesa

Asi jste zaspal, z Prahy na Turnov už dobu 854 nejezdí. Taky bude přes 50 let starý šrot těžko někdo schvalovat v Polsku a v Říši. Otázka srovnání silnice/železnice je tady úplně mimo mísu.

Marcel Štancl

Kromě 854 není nic schváleného co by mohlo na stoupání do Harrachova i na rychlík. Brejlovec 7 tam ještě nejel.

koleyy

Trochu upřesním, do jizerek se navalí davy až po štědrém dnu. Před vánocemi tam není ani noha ani při metru sněhu, oni dorazí až když sníh opadne na 20 cm 26.12., nevím sice proč, ale už to tak funguje několik let.
Vylidňuje se to už z kraje října, ne až po dušičkách, akorát teď je situace jiná, pražákům zavřeli bary, tak k“kalí ocel“ na horách.
Ještě k benzínu – teď je nová samoobslužná Benzina v Harrachově a s cenovkami něco přes 25 Kč už každá pumpa v Polsku levnější není.
Většina jezdí autem – plný souhlas.

realista

V zásadě souhlasím, já jsem se jen pokusil definovat tu skutečně naprosto nejhlubší mezisezónu – v těch jejích „okrajových obdobích“, kdy (jak píšete) „se to vylidňuje“, už to samozřejmě není ani zdaleka to, co v létě, ale hodně záleží na počasí: když vyjde pěkné a teplé „babí léto“, tak na víkendové výlety jezdí lidí stejně dost – ale delší pobytové dovolené se v tu dobu pochopitelně už se jezdí jen minimálně. A po „Dušičkách“ je už mrtvo úplně. I mnoho Čechů tráví (a i v minulosti trávilo) „Štědrý večer“ doma a na hory i jiné vánočně silvestrovské pobyty vyjíždějí nejdříve… Číst vice »

Od lesa

Taky souhlas, pravidelně se směju, jak všichni drancují markety před vánoci a tady není ani noha když je sněhu dost a po svátkách je to tady jak na Václaváku. Škodolibě se pak směji, když dorazí obleva.
Je smutné, jak lidé podléhají nákupnímu šílenství a ani nezaznamenají, jak je v přírodě krásně.
Ale nestěžuju si, je tady alespoň klid.

Gloglo

V Polsku aspon clovek muze jit ke kadernikovi nebo si treba nechat spravit boty… realne uvazuju o tom, ze z prahy pojedu někam do polska nechat se ostrihat.

Marcel Štancl

http://WWW.busradar.com Praha – Zgorzelec. Plavecký stadion v areálu dom sportowca i s ubytkem , nakoupit ostříhat, buty cokoliv nebo Jelenia Góra.

Od lesa

Krajinu za humny mám rád, ale není tohle už trochu paranoidní?

Jiří Šrámek

Jestli to klapne, dejte, prosím, vědět. Holiče už potřebuji jako sůl a o této možnosti jsem nevěděl.

pkajetan

do Polski!!!!!!

Od lesa

Ja wohl!