Liberecký kraj posílí provoz vlaků do Českého ráje. Zkušebně na měsíc a půl

Motorová jednotka 814 Regionova na trati Nymburk - Mladá Boleslav ve Voděradech. V budoucnu by zde měly jezdit vlaky Praha - Mladá Boleslav - Liberec. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czMotorová jednotka 814 Regionova na trati Nymburk - Mladá Boleslav ve Voděradech. V budoucnu by zde měly jezdit vlaky Praha - Mladá Boleslav - Liberec. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Posílení se týká období školních výletů.

Liberecký kraj se rozhodl zkušebně posílit dopravu mezi Libercem a Českým rájem. Od 13. května přidá do jízdního řádu vlaky na spojení mezi Libercem a zastávkami a stanicemi na trati Turnov – Jičín. Půjde zatím o zkušební období do 27. června. Důvodem je posílení kapacity v době školních výletů, kdy je Český ráj častým cílem dětských skupin.

Tímto opatřením reagujeme na stále větší poptávku po kvalitním, pravidelném a frekventovaném vlakovém spojení mezi Libercem a Českým rájem. Veřejnou dopravu totiž využívají ve stále větší míře skupiny, a to zejména školy, při svých výletech,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Dosud tak v květnu a červnu byly spoje kolem osmé hodiny ranní přeplněné. „Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s naším koordinátorem veřejné dopravy, společností KORID LK, využít vozidla Českých drah z frýdlantského provozního souboru, která v tento čas právě dokončují posílení tamní ranní špičky,“ dodal Sviták. Na výkony by tak měly být nasazeny motorové jednotky Regionova.

S dopravcem České dráhy proto kraj sjednal zavedení posilového páru vlaků na trase Liberec – Turnov – Rovensko pod Troskami. Ranní odjezdy z Liberce směr Turnov (Arriva rychlík a osobní vlak) tím budou doplněny na přibližně patnáctiminutový interval. Pár nových spěšných vlaků nabídne přímé spojení z Liberce i do hruboskalského skalního města a k hradu Trosky. V tomto směru aktuálně musí cestující v Turnově přestoupit.

Nový spěšný vlak vyjede z Liberce v 8:19, tedy v čase mezi rychlíkem Arrivy do Pardubic a osobním vlakem do Jaroměře. V Rovensku bude v 9:41. Zpět pojede již v 11:50, kdy jsou děti ještě na výletech. Při zpátečních cestách se ale obvykle poptávka lépe rozprostře do více vlaků. Půjde také po několika letech o návrat Českých drah jedním párem vlaků na trasu Liberec – Turnov.

„Doposud jsme v úseku mezi Libercem a Turnovem neměli uzavřený žádný smluvní vztah. Výkony z Turnova do Rovenska pod Troskami objednává Královéhradecký kraj, jehož smlouva bohužel neumožňuje rozšíření výkonů o další vozidla a tratě. S Českými drahami podepíšeme smlouvu na jeden rok přímým zadáním, což nám zákon umožňuje, jelikož se jedná o podlimitní rozsah výkonů,“ dodal Sviták.

Obsahem smlouvy bude prozatím zajištění dopravy v termínu od 13. května do 27. června letošního roku. „Poté provoz vyhodnotíme a rozhodneme se, zdali budeme pokračovat i v dalších letech,“ dodal Sviták.

Tagy České dráhy Český ráj idol Korid LK Liberecký kraj
58 komentářů