Liberec zaplatil externí firmě, aby u radničních úředníků vyběhala povolení parkoviště. Staví se na černo.

Nové parkoviště u "Hokejky" v Liberci. Foto: Jindřich GubišNové parkoviště u "Hokejky" v Liberci. Foto: Jindřich Gubiš

Podle náměstka primátora nemá město na tuto činnost vhodné zaměstnance.

Liberec zaplatil 174 tisíc korun společnosti Contract Management za to, že městu zařídí dokumentaci pro povolení rozšíření parkoviště u největšího panelového domu v Liberci. Parkoviště nakonec vzniklo bez povolení. Na zadání zakázky upozornily ve společné tiskové zprávě opoziční politická uskupení LOL! a Změna pro Liberec. Náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) ČTK řekl, že radnice na to nemá vhodné úředníky.

Jde o parkoviště u takzvané Hokejky, největšího panelového domu v Liberci ve čtvrti Ruprechtice. Je zde téměř 600 bytů a trvalý nedostatek parkovacích míst. Parkoviště se navíc staví bez řádného povolení.

„Tohle je vlastně jen těžko uvěřitelná situace. Razítka potřebná pro stavbu takové drobnější parkovací plochy vydávají takřka pouze úředníci libereckého magistrátu. Pro jejich oběhání si ale město najímá externí firmu. I když má na tyhle činnosti vlastní investiční oddělení s 13 zaměstnanci,“ řekl Jaromír Baxa, zastupitel za uskupení Liberec otevřený lidem/Zelení.

Podle Jindřicha Felcmana (Zelení) je navíc odměna za získání razítek vysoká. „Pro předmětnou velmi jednoduchou stavbu parkoviště s náklady 5 mil. Kč se za obstarání razítek, tedy inženýring, platí dle ceníku České komory architektů nižší desítky tisíc korun. Tady muselo město zjevně přitlačit, aby se vše stihlo ve zrychleném režimu, do voleb. Paradoxem je, že i tak se to nestihlo a staví se na černo,“ dodal. Na úřední desce libereckého magistrátu totiž oznámení o zahájení řízení k povolení stavby parkoviště visí teprve od 9. května. Ústní jednání spojené s ohledáním na místě je svoláno až na 9. červen. Vydání povolení tak lze očekávat nejdříve na konci června.

Šolc ve vyjádření pro ČTK uvedl, že najmutí externí firmy pro tento účel v Liberci obvyklé. „Dělá se to zcela standardně, protože naše personální kapacity jsou naprosto nedostatečné. Je to odborná práce, na kterou jsme lidi nikdy nepřijali. A i v programovém prohlášení naší koalice je, že nebudeme zvyšovat počty úředníků na radnici,“ řekl ČTK Šolc. Podle něj je navíc na tyto pozice velmi složité, ne-li nemožné, sehnat kvalifikované pracovníky.

Tagy liberec parkování na sídlištích Ruprechtice Starostové pro Liberecký kraj
31 komentářů