Liberec a Jablonec spojí nová „horská“ linka. Zlepší spojení s Bedřichovem i Janovem, zmizí souběh
Autobus DPMLJ v Bedřichově. Foto: Liberecký kraj

Nové spojení má začít jezdit od roku 2028.
Nové spojení má začít jezdit od roku 2028.
Roste tlak na využívání veřejné dopravy? Před 30 lety jezdili busy všichni, z Jablonce tehdy o zimních víkendech jezdily i několikanásobně posílené.
No, aspoňže aspoň někde začínají chápat, že opravdu není řešení, aby všichni všude jezdili auty, prostě protože nakonec ta auta jen stojí v zácpách a nemají kde zaparkovat.
Jen mě děsí, že se změnou vedení linek je potřeba čekat 3 roky.
Rozuzlení je na závěr – v Jablonci je dopravce se smlouvou do roku 28.
Samozřejmě bude dotovaná a v případě podzimních plískanic bude v hodinovém taktu jezdit třeba týden prázdná.
Zatímco dneska tam v podzimních plískanicích jezdí dvě prázdné oddělené linky. A auta vůbec dotovaná nejsou, ani tím množstvím prostoru, který dostávají k dispozici.
Běžně jsme jezdili na Jizerku velkým busem.
Trochu mimo mísu, o Jizerce to není
To je opravdu radikální myšlenka a vlastně jsem nikdy nechápal proč to nejezdí durch. 🙂
T.H. se jednou pokoušel zjistit jak je to vlastně s IDOL tarifem, když se jede přes Bedřichov, zjistil, že to neví ani IDOL sám, ale už je to pár let, třeba se to vyjasnilo…
proč by měl být problém s IDOL tarifem? Jako při jízdě z Jablonce durch do Liberce to na jednu jízdenku nepůjde..tam nebude splněná podmínka přímé či časově výhodné jízdy..Ale od úpravny vody to už je naprosto v pohodě na IDOL
To budou mít šotouši projížděčí linek radost… 🙂 🙂
ani na nové lince nepůjde jet na idol z Jablonce do Liberce..
To už je vyjasněné, v tomhle Korid udělal nečekaně pozitivní posun:-)
Na dotaz proč je potřeba vědět také personálie, kdo ovládal jabloneckou MHD x let:-)
Uff, tak to jsem rád, že tarifně je to připravené… 🙂
Tak jestli se podařilo umořit žabičku na prameni, tak to snad po sto letech začne fungovat ke spokojenosti všech….
Proč to nejezdí durch? Jednoduché, historicky. Z Bedřichova do Jablonce to vždycky byla linka tamní MHD, provozované celotýdně celoročně. Zatímco z Liberce zajížděly jen „meziměstské“ autobusy tamní ČSAD a v pracovní dny jich asi bylo minimum. Liberecká MHD dřív jezdila jen na Českou Chalupu.
Jen si říkám, to nahradí jabloneckou „jedničku“ do Rychnova? Tak snad budou schopni provozovat to spolehlivě, zvlášť v zimě, to by v Jablonci nebyli moc rádi, kdyby jim kvůli tomu jezdily zpožděné autobusy.
„Jablonecká“ jednička je původně náhrada zrušené tramvajové linky Rychnov – Janov, to je legenda.
Jako děti z Prahy jsme z toho při rekreacích měli velký udiv, že linka MHD může jezdit i daleko za hranice vlastního města…
aneb konec MHD v Jablonci nad Nisou..už takhle si v zimě vozí z Bedřichova 101 10-20 minut zpoždění, tak teď to bude ještě více.. tohle je nesmysl.. proč ty linky na sebe jen nenavázat u stadionu (aby teda nebyl kilometr souběh) a prostě při větším zpoždění by se nepočkalo, při rozumné hustotě spojů by to nemusel být takový problém, jízdné vyřešené dávno je..nyní si to o pár minut ujíždí, což je hodně špatně nastaveno, ale udělat z páteřní městké linky v Jablonci takový kočkopes, který pojede horskýma silničkama 2x delší trasu než dnes, no to je fakt nápad..kvůli pár lidem… Číst vice »
O víkendu plné parkoviště v 9? Spíš v 7:30, proto jsem tam už kdysi přestal jezdit.
Tím dojde k zefektivnění provozu a nebude nutný zbytečný zábor půdy pro otočku autobusu,“ uvádí kraj v důvodové zprávě. Rozumím tomu dobře, že se chytli za nos za to, co na Maliníku vybudovali ? Pochopili, že drtivá většina běžkařů vystoupí u stadionu, protože nástup na magistrálu na Maliníku nedavá smysl, kvůli údržbě lesní silničky pro hrázného a kanál se neupravuje.
Hlavně by to chtělo dostatečný počet spojů v sezóně, protože to často jezdí přeplněné.
Potom si říkám, proč kraj nezajistí kvalitní spojení na Jizerku? Ani v létě se to moc použít nedá. Ideálně z Kořenova jako přípoj na vlak od Liberce.
U Jizerky bych viděl jako důvod především šířku silnice mezi Polubným a Jizerkou, hitparáda to pro autobus není ani v létě.
Jasný, postačil by klidně minibus pro cca 20 cestujících, to už by problém být nemusel.
V zimě je skoro problém vyhnout se dva osobáky, natož autobus.
Ona je pak otázka, jestli je neomezený vjezd osobáků na hřebeny hor nutný. Někde je zákaz, jinde docela tučný poplatek, na Jizerce pouze symbolické parkovné.
To je fakt, model á la Ovčárna v Jeseníkách by nebyl k zahození. Kyvadlový provoz jenom v daných intervalech a primárně pro kolující autobusy VHD. A už dole by člověk případně věděl, že je nahoře plno. Takhle se dojede autem pěkně až na Jizerku a když tam opozdilci zjistí, že parkoviště už je plné, tak se snaží svoje plechové miláčky odložit, kde se dá. To by se fakt dít nemělo.