egoe-plus
Infrastruktura Letectví Letiště Stavebnictví

Letiště vybuduje na staré Ruzyni novou plochu a přesune dráhu, za 750 milionů

Areál Jih Letiště Praha. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Areál Jih Letiště Praha. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Letiště Praha chystá významnou investici v areálu Jih, kterému se někdy také říká stará Ruzyně. Jde především o částečné přemístění pojezdové dráhy TWY R (Romeo) do nové pozice a zbudování nové odbavovací plochy. Celkové náklady odhaduje letiště na 754 milionů korun.

Letiště proměnu staré Ruzyně řadí mezi dílčí projekty, které souvisejí s chystaným rozšířením Terminálu 2 a výstavbou nové paralelní vzletové a přistávací dráhy. Areál Jih slouží především k odbavování privátních letů.

„Do zprovoznění paralelní dráhy bude TWY R fungovat jako pojezdová dráha na vzletovou a přistávací dráhu 12/30. Po zprovoznění paralelní dráhy a uzavření dráhy 12/30 se TWY R stane důležitou součástí celého nového systému pojezdových drah v oblasti Jih,“ uvedla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková.

V rámci rozšíření stávající odbavovací plochy dojde i k proměně systému letadlových stání. Ze stávajících devíti stání pro letadla segmentu všeobecného letectví (General Aviation) vznikne šest stání pro letadla menšího typu (např. Gulfstream 550, Falcon 900, ale také CRJ-1000 nebo Embraer 195). Nová stání bude možno využít alternativně i jako tři stání pro letadla většího typu určená k osobní přepravě na pravidelných linkách (např. Airbus A320/321 nebo Boeing B737-800). Vznikne zde také jedno stání pro širokotrupá letadla, včetně Boeingu 747.

„Plocha tak nabídne více možností pro odbavení větších letadel. I nadále však počítáme s tím, že tato stání budou primárně používána pro odbavení privátních letů,“ doplnila Pavlíková. Podle ní oba projekty přispějí „k efektivnějšímu odbavení letadel s ohledem na rostoucí letecký provoz a ke zvýšení úrovně provozní bezpečnosti při odbavení širokotrupých letadel v oblasti Jih.“

Pokud proběhne výběrové řízení na zhotovitele stavby podle plánu, měla by se stavba uskutečnit v období červen 2020 až květen 2022. K přemístění TWY R do nové pozice by mělo dojít již během letošního roku, v příštím roce se stavba přesune na odbavovací plochu Jih.

Schéma areálu Jih, Letiště Praha. Pramen: Letiště Praha
Schéma areálu Jih, Letiště Praha. Pramen: Letiště Praha
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roiman4

Jako je to pěkný, že tím vznikne jedno velké stání např. pro 747, ale když to tam zaparkuje, kam půjde ten zbytek ? 😀
Jako na Jihu to je velký chaos, ale když tam parkovala 787, tak bylo hodně místa pro ostatní malá letadla. Takhle tam zaparkuje 787 z Vietnamu zase a prckové půjdou do polí na Sever se odbavovat ?
Chápu, že TWY R se musí “ narovnat “ , ale nemusí se kvůli tomu ubírat tolik místa… ale kdo ví, co mají teda v plánu s ABS N ještě.

GPGP

Na nepoužívanou 4/22 se toho vejde, na šířku má 60 m a na délku 2120 m 🙂
Zatím než se začne stavět úplně nová….

Jen tak

proc by na jihu parkovala vietnamska 787?

Roiman4

Protože zde byla a byla asi tak 4 dny na Jihu krásně zaparkovaná a krásně schovaná, takže o tom věděli jen zaměstnanci, co pracují na letišti 🙂

Ano, na nepouživanou 4/22 se toho vleze hodně zatím (respektivě, pouze na určené místa), ale pak až se to někdy postaví ? 😀 6 stání pro malé letadla bude v budoucnu dle mého málo a nedej bože, aby byla postavená 06/24 a někdo se rozhodl uzemnit další letadla….

Martin V.

Až postaví 06R/24L, tak jim zase zbytde současná 12/30, kterou nechtějí provozovat jako vzletovou, ale jen jako pojížděcí. A její jihovýchodní konec k ničemu potřeba nebude, tam se toho taky dost vejde.

Radovan Komínek

Jaký to má vliv na kapacitu letiště? O další dráze je zatím ticho a druhé letiště, jakým je například Modlin pro Varšavu debaty utichly.

Jen tak

na kapacitu ruzyne to ma vliv nilovy (krome toho, ze pribydou nova odstavna stani)

druhe letiste … no, to ze o nem nemluvi na nove jeste neznamena, ze se nic nedeje 🙂

a druha draha je v procesu…

bohyn

Na druhé letiště kandidáti jsou, jen, jako na potvoru, tam nikdo nechce létat.