Letiště Václava Havla překonalo hranici deseti milionů pasažérů

Boeing 737-800NG ve speciálním nátěru Prague loves you. Foto: Filip Koška / Letiště PrahaBoeing 737-800NG ve speciálním nátěru Prague loves you. Foto: Filip Koška / Letiště Praha

Nejsilnější proudy cestujících se pohybují mezi Prahou a italskými destinacemi, na druhém místě je Spojené království.

Provoz na Letišti Václava Havla naplnil upravené předpovědi vedení letiště z poloviny června a v neděli překonal hranici deseti milionů pasažérů v tomto kalendářním roce. Letiště to oznámilo na sociálních sítích.

Letiště tak více než dvojnásobně překonalo dva uplynulé covidové roky. Za celý rok 2021 odbavilo 4,39 milionu cestujících, za rok 2020 pak pouhých 3,67 milionu. Naopak k rekordnímu roku 2019, kdy branami prošlo 17,8 milionu cestujících, má ještě daleko.

Letiště letos od června do října vždy překonalo hranici milionu pasažérů měsíčně, v prázdninových měsících to bylo vždy přes 1,3 milionu pasažérů.

Nejsilnější proudy cestujících se pohybují mezi Prahou a italskými destinacemi (do konce října 930 tis. cestujících). Na druhém místě je Spojené království (928 tis.) následováno Španělskem (807 tis.), Egyptem (565 tis.) a Francií (555 tis.). Pokud jde o konkrétní destinace, nejoblíbenější na letech z/do Prahy jsou Londýn, Paříž, Amsterdam, Antalya a Milán.

Letiště své odhady celoročního pasažérského ruchu letos několikrát navyšovalo. V lednu mluvilo o zhruba 8,5 milionu pasažérů, koncem dubna zněl odhad 9,5 milionu. Prudký nárůst pasažérských statistik pak začal zejména květnem.

V Praze jsou bázovaní čtyři dopravci: Smartwings, ČSA, Eurowings a Ryanair.

Tagy letiště praha
24 komentářů