Letiště Praha chystá nákup celotělových skenerů, má jich být až patnáct
Bezpečnostní body skener na letišti v Kolíně nad Rýnem. Foto: © Raimond Spekking/ Wikimedia Commons
Na Letišti Václava Havla by se měly nově objevit celotělové skenery, které mají usnadnit bezpečnostní kontrole odhalení předmětů, které na
Letiště Praha renovuje,chystá,opravuje,plánuje,přestavuje, nevíte někdo,kdy bude prosím také budovat?
Proboha proč?
Oproti klasickým rámům jsou výhodné snad pouze pro dodavatele. Efektivita je také diskutabilní – podařilo se pronést simulovanou výbušninu i zbraň.
https://en.wikipedia.org/wiki/Full_body_scanner
Hlavně se díky skenerům zpomalí průchod bezpečnostní kontrolou. Ne všichni cestující si umí řádně ve skeneru stoupnout, pár sekund trvá vyhodnocení skenu a stačí mít v kapse papírový kapesník nebo mít kalhoty kapsáče a skener už hlásí problém. Osobní kontrolou pak prochází více cestujících.
Pevně věřím, že tyhle šmejdy způsobující rakovinu úřad pro jadernou bezpečnost opět nepovolí. Srovnání s běžnou radiací je blbost…běžná radiace ve vysoké dávce neproniká na desítky milisekund několik centimetrů pod kůži (jinak by tenhlě šmejd neodhalil údajné předměty skryté na těle)
Nechci Vas urazit, ale Vy opravdu nevite, o cem pisete. Skenery funguji v pasmu mm vln (to je mezi vlnovou delkou infracerveneho svetla a radiovych komunikaci) a vyuzivaji odrazu vln, nikoliv jejich pruchodu skrz cloveka (mimochodem, v toto pasmu je hloubka vniku do tela minimalni).
Mluvíte o tzv. backscatter rtg, ty se nepoužívají a v podstatě byly zakázány. Toto jsou systémy na bázi milimeter wave, které tělem neprochází.
Diskutujícím: Pokud vám tak vadí nepatrné dávky radiace, proč vůbec létáte? V běžné letové hladině jsou cestující ozařováni zhruba 5 µSv za hodinu, zatímco celotělový scanner ozařuje stokrát méně, což je zhruba trojnásobek radiace, kterou do těla dostanete jedním snědeným banánem. Dále záleží na použité technologii, ke scanování lze vedle ionizujícího záření použít i vysokofrekvenční vlny milimetrové délky (Millimeter wave scanner), u kterých nebyly dosud prokázány žádné negativní účinky na lidské zdraví. Nicméně tvrzení o odpadání dodatečné kontroly pohmatem je nesmysl – zrovna včera jsem v Kodani šel na scanner, který reportoval mé kovové knoflíky zapínání u džín, načež mě… Číst vice »
Je zajímavé, že pokud se to hodí, každý argumentuje tzv. „principem předběžné opatrnosti“, ale u těch teraherzových vln v letištních scannerech se to z nějakého důvodu nehodí.
Jinak mě tyhle scannery hází alarm na některé části těla (každý na jinou) a nikdo netuší proč. Takže to zavání spiše holistikou než exaktními metodami.
Bude mít takový scanner status radiačního pracoviště jako mají rentgeny ? Bude podléhat povolení a dohledu SÚJB podle Atomového zákona ?
Tohle nema s rentgenem nic spolecneho.
Bude to emitovat ionizující záření nebo ne ? Pokud ano, nelze to zprovoznit bez povolení SÚJB.
Nebude.
Létám proto, že mě to baví a vyhnout se ozáření v letadle nedá, to je stejné, jako se nedá vyhnout radonu v místech, kde se vyskytuje (jsem z Liberce). Ale proč se proboha zbytečně vystavovat nějakému dalšímu záření???!!!§§§
Úchyláci nástup do Ruzyně, onkologové do Motola …
Že poptávají kusy skenerů, že ty skenery nechtějí raději celé ….
Jak může někdo ve spojení s touhle hrůzou mluvit o pohodli? Chtějí po vás zvedat ruce, stát jako panák ve výloze a ještě mají tu drzost blekotat o pohodlí. Víte kolik mají tyhle scannery v Amsterdamu nebo v Mnichově falešných poplachů?
A povídky o neškodnosti vyprávějte holubům. Jestli tohle nasadí, nezbyde než létat z některého menšího letiště s přestupem nebo jezdit do Vídně.
Nebývá u těch krámů možnost odmítnout to „neškodné“ ozáření za cenu osobní prohlídky? Osobně mi ale vždycky přišlo lepší dát ruce za hlavu než nohy od sebe.
V USA to možné je (a je to jedno z federálně platných pravidel). V Evropě to není obvyklé.
Bohužel v Evropě to odmítnout nejde. Když jsem to chtěl v Německu odmítnout, dívali se na mě div ne jak na teroristu a hybaj pod rentgen. A stejně následovala důkladné osahaní. Mi přijde, že na těch kontrolách pracují speciálně vybraní úchylové. V USA to sice taky nesou nelibě, ale nasadí gumové rukavice a osahají vás aspoň všude. Doufám, že to na Ruzyni bude dobrovolné. Nechápu, proč bych se měl jen tak nechat ozařovat. A proč se tomu eufemicky říká skener, když je to velký rentgen?
Vzdyt to neni RTG, ale THz antena…. Skodlivost je neprokazana a ani me nenapada jediny fyzikalni mechanismus, jak by to skodit mohlo. Maximalne vas to zanedbatelne ohreje.
To se ale u mobilního signálu říkalo kdysi taky.
A ukazalo se snad, ze by mobilni signal skodil?
Mnohokrát. Ono je nepříjemné kupříkladu spát v blízkosti obyčejného 220 V kabelu, kterým prochází nějaký proud (0.5 A a více). Takže nějaký vliv na ty buňky tam bude. Z mobilního telefonu taky při častém používání bolí hlava.
V tom pripade snad radeji ani nesedejte k pocitaci.
Ukázalo.
A taky se mnohokrát prokázalo, že signál mobilního telefonu škodlivý 🙂
NENÍ… mi to tam nějak uteklo 😀
Ale jde. Viz Nařízení 1998/2015:
„Předtím, než je cestující podroben detekční kontrole bezpečnostním skenerem, musí být informován o použité technologii, podmínkách spojených s jeho používáním a možnosti kontrolu bezpečnostním skenerem odmítnout.“
„Cestující je oprávněn kontrolu bezpečnostním skenerem odmítnout. V tomto případě je cestující podroben detekční kontrole alternativní metodou detekční kontroly, která zahrnuje alespoň ruční prohlídku v souladu s přílohou 4-A prováděcího rozhodnutí Komise C(2015) 8005.“
Díky, budu to nařízení s sebou vozit po Evropě. Škoda, že jsem to nevěděl. Každopádně ani v Německo o tom neví.
„Cestující může požádat, aby byl snímek jeho těla analyzován lidským posuzovatelem pohlaví podle jeho výběru.“ Super, až to spustí asi jim začnu dělat problémy.
Nemate nekde presny odkaz na anglickou verzi?
prave na priklad USA je zajimavy…tvrdi, ze tyto skenery nemaji zadny vliv na vznik rakoviny apodobne… presto ale dusledne dbaji na to, aby jim neprochazely zadne deti a stari lide – to vidim pri kazde kontrole, ze tyto skupiny obcanu jdou automaticky obycejnym ramem…nastesti lze v USA pozadat o osobni prohlidku a do tohohle rakovinovyho smejdu nelezt