Letiště Heathrow vyzvalo aerolinky, ať zastaví prodej letenek na léto

Cestující na letišti Heathrow. Foto: LHRCestující na letišti Heathrow. Foto: LHR

Na letišti Charlese de Gaulla se začátkem července během stávky pozemního personálu zatoulalo přes 20.000 zavazadel.

Londýnské letiště Heathrow vyzvalo aerolinky, ať zastaví prodej letenek na léto. Nejvytíženější britské letiště dnes informovalo, že plánuje počet odlétajících cestujících omezit na 100.000 denně. Chce tak dostat pod kontrolu současný chaos. Kapacitní omezení bude podle šéfa letiště platit ode dneška do 11. září. Letecké odvětví, na které těžce dopadla protipandemická opatření, se nyní potýká mimo jiné s nedostatkem personálu a stávkami.

Letecké společnosti už sice reagovaly na výzvu britské vlády, aby svou kapacitu na Heathrow omezily, ale letiště ji potřebuje srazit ještě víc. Uvedlo, že letecké společnosti, handlingové firmy a letiště dokážou společně obsloužit 100.000 odlétajících cestujících. Tento počet byl však v posledních týdnech pravidelně překračován, což vedlo k výraznému snížení úrovně služeb – ke zpožděním, rušení letů, frontám při odbavení a podobně.

„Některé letecké společnosti přijaly významná opatření, jiné však nikoliv, a my se domníváme, že je nyní zapotřebí přijmout další opatření, abychom cestujícím zajistili bezpečnou a spolehlivou cestu,“ uvedl v otevřeném dopise cestujícím šéf letiště John Holland-Kaye.

„Uznáváme, že to bude znamenat, že některé letní cesty budou buď přesunuty na jiný den, na jiné letiště, nebo budou zrušeny. Omlouváme se těm, jejichž cestovní plány tím budou ovlivněny,“ dodal.

Minulý měsíc letiště Gatwick, druhý největší londýnský letecký uzel, uvedlo, že kvůli nedostatku personálu v červenci omezí počet letů na 825 denně a v srpnu na 850 denně. Před pandemií Covidu-19 letiště dokázalo vypravit až 950 letů. Podobné opatření přijalo také amsterodamské letiště Schiphol, které přinutilo nizozemského dopravce KLM omezit prodej letenek.

Na pařížském letišti Charlese de Gaulla (CDG) se zase začátkem července během stávky pozemního personálu za jediný den zatoulalo přes 20.000 zavazadel. Zaměstnanci třídírny kufrů nedorazili na ranní směnu, přechodné sklady se rychle zaplnily a v zázemí zavládl chaos. Zavazadla se cestujícím rozvážela ještě několik dní. Šéf letiště Augustin de Romanet to označil za katastrofu.

Tagy Heathrow krize v letectví
66 komentářů